Connect with Us

Kandidati për kryeministër/ Thaçi i shkruan për herë të katërt Kurtit

Kosova & Rajoni

Kandidati për kryeministër/ Thaçi i shkruan për herë të katërt Kurtit

Publikuar

-

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka dërguar letrën e katërt kryeministrit në detyrë të Kosovës, Albin Kurtit, duke i thënë ta dërgojë emrin për kandidatin për kryeministër pas mocionit të mosbesimit.

“Më lejoni t’ua thekson se mosrefuzimi nga ana juaj nënkupton që ta dërgoni emrin e kandidatit/es për kryeministër. Por, ju nuk e keni bërë ende këtë, përkundër faktit që ua kam dërguar tri kërkesa për këtë qëllim”, i shkruan Thaci Kurtit.

Presidenti Thaci edhe njëherë i kërkoi Kurtit në përputhje me Kushtetutën dhe Aktgjykimin e Gjykatës Kushtetues, ta dërgojë emrin e kandidatit për kryeministër./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Albin Kurti i përgjigjet Thaçit/ Kosova shkon sërish drejt zgjedhjeve?

Publikuar

-

Nga

Kryeministri në detyrë i Kosovës, njëherësh kryetar i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, i është drejtuar sërish përmes një letre presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, nga i cili ka kërkuar që të veprojë sipas Kushtetutës dhe të shpallë zgjedhjet e përgjithshme, pas kalimit të pandemisë së koronavirusit.

Në këtë letër, Kurti sërish ka vënë në pikëpyetje kërkesën e presidentit Thaçi drejtuar Vetëvendosjes, që si fituese e zgjedhjeve të japë një emër të ri për mandatar për formimin e qeverisë.-raporton REL.

“Do të jem në pritje të sqarimit tuaj, me shpresën se do të përdorni standardin e njëjtë që po pritni nga unë. Pas përgjigjes suaj, mbase mund ta kem më të qartë arsyen pas këtij insistimi për t’u marrë me çështje dytësore e tretësore, në një kohë kur të gjithë duhet të bashkohemi në luftën kundër armikut të përbashkët – COVID-19 [sëmundjes së shkaktuar nga koronavirusi”, thuhet në letrën e Kurtit.

Më 15 prill, presidenti Hashim Thaçi, përmes një letre, ka kërkuar nga Kurti që brenda një periudhe të arsyeshme kohore, të propozojë kandidatin për kryeministër për të formuar qeverinë e re.

LEXO EDHE:  Premtoi 10 milion euro për kokën e Albin Kurtit?/ Flet “kërcënuesi” i kryeministrit të Kosovës

LEXO EDHE:  Ndihma pas tërmetit/ Meta falenderon Albin Kurtin dhe Isa Mustafen

Që nga votimi i mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së drejtuar nga Albin Kurti, më 25 mars, Vetëvendosje ende nuk i është përgjigjur ftesës së presidentit Hashim Thaçi për të dhënë një emër të ri për mandatar për të formuar Qeverinë e ardhshme të Kosovës.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shkon në 105 numri i viktimave në shtetin fqinj/ 69 pacientë në terapi intensive

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 105 numri i viktimave në Greqi sipasojë e pandemisë së Covid-19.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë së shtetit helen, bëhet me dije gjithashtu se 15 perosna të tjerë kanë rezultuar sot pozitiv me Covid-19, duke e cuar në totol numrin e të infektuarve në 2207.

Ndërkaq, 69 persona ndodhen në terapi intensive dhe  269 jane shëruar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rritet numri i viktimave në Kosovë/ 423 të infektuar me Covid-19

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 11 numri i viktimave nga Covid-19 në Kosovë.

Klinika Infektive e QKUK-së ka njoftuar  në orët e pasdites në Njësinë e Kujdesit Intensiv të kësaj klinike ka përfunduar me vdekje pacientja F.H.(1949) nga Komuna e Vushtrrisë.

Pacientja ka qenë në gjendje të rëndë që nga pranimi në Klinikën Infektive, testi për SARS-CoV- 2 ka rezultuar pozitiv dhe përveç sëmundjes COVID-19 ka pasur edhe sëmundje të tjera shoqëruese.

Deri më tani Kosova ka 423 raste të konfirmuara me koronavirus; 11 pacientë kanë vdekur, ndërsa 74 janë shëruar.

LEXO EDHE:  FOTO/ Zbulohet letra e rrallë e Nënë Terezës drejtuar Ramiz Alisë

LEXO EDHE:  “Ka shkelur Kushtetutën”/ Albin Kurti kërkon shkarkimin e presidentit Thaçi

 

 

LEXO TE PLOTE