Connect with Us

Gjykata e BE pezullon Vetingun në Poloni. Trupat zgjidhen nga Parlamenti, s’kanë pavarësi/ Po në Shqipëri?

Politikë

Gjykata e BE pezullon Vetingun në Poloni. Trupat zgjidhen nga Parlamenti, s’kanë pavarësi/ Po në Shqipëri?

Publikuar

-

Gjykata e Drejtësisë e Bashkimit Europian ka urdhëruar këtë të Mërkurë Poloninë që të pezullojë menjëherë veprimtarinë e një trupe të zgjedhur nga Parlamenti, të ngjashme me strukturat e Vetingut në Shqipëri, të cilat janë krijuar për të kryer hetime disiplinore ndaj gjyqtarëve polakë të të gjithë niveleve.

Në një vendim që mban datën 8 Prill 2020, Gjykata e Luksemburgut ka konstatuar se, zgjedhja e anëtarëve të Dhomës Disiplinore nga Parlamenti polak, krijon dyshime të forta për pavarësinë dhe paanësinë e trupës që do të kryejë hetimin administrativ mbi gjyqtarët.

Dhoma e Disiplinës në Poloni u krijua në vitin 2017, kur Parlamenti vendas adoptoi disa nisma ligjore për kontrollin e gjyqtarëve.

Dhoma e Disiplinës funksion si shkallë e parë për hetimet disiplinore për gjyqtarët supremë dhe si gjykatë Apeli për hetimet administrative ndaj gjyqtarëve të niveleve më të ulta.

Sistemi i adoptuar në Poloni është thuajse i ngjashëm me strukturat me dy nivele të Vetingut në Shqipëri.

Sipas ligjit polak, 15 anëtarët e trupës disiplinore përzgjidhen ekskluzivisht nga Parlamenti.

Ky përcaktim mbi përzgjedhjen e anëtarëve shkaktoi reagimin e menjëhershëm të Komisionit Europian, i cili kërkoi nga Polonia që t’u përmbahej normave komunitare për ndarjen e pushteteve.

Por, Parlamenti në Varshavë nuk mori në konsideratë sugjerimet e Komisionit Europian. Për këtë arsye, Komisioni Europian iu drejtua Gjykatës së Drejtësisë së Bashkimit Europian.

Kjo e fundit, me një vendim të ndërmjetëm, të marrë këtë të Mërkurë, vendosi të kërkojë nga Polonia pezullimin e menjëhershëm të aktivitetit të Dhomës së Disiplinës, derisa çështja të shqyrtohet në themel.

LEXO EDHE:  Çfarë do të ndodhë me popullsinë e Shqipërisë brenda 25 viteve?

Rasti polak dhe Vetingu shqiptar

Komisioni Europian duket i vendosur të mos lejojë politikën të ndërhyjë në gjyqësorin polak, duke kundërshtuar zgjedhjen nga Parlamenti të një stukture që është përgjegjëse për hetimin disiplinor të gjyqtarëve.

Kjo qasje e Komisionit Europian për Poloninë, është tërësisht e kundërt me atë që Brukseli zyrtar ka mbështetur në Shqipëri.

Rasti polak është thuajse plotësisht i ngjashëm me Vetingun në Shqipëri. “Reforma Drejtësi”, e miratuar nga Parlamenti shqiptar në vitin 2016, krijoi mekanizmat për hetimin disiplinor të gjyqtarëve dhe prokurorëve të të gjithë niveleve.

Hetimi disiplinor, Vetingu, iu ngarkua Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK_ dhe Kolegjit të Posaçëm të Apelimit (KPA), dy struktura, anëtarët e të cilave zgjidheshin nga Parlamenti.

Thuajse njëlloj me rastin e Polonisë, trupat e përzgjedhura nga Parlamenti për të kryer hetimin disiplinor të gjyqtarëve në Shqipëri shoqërohen me dyshime mbi pavarësinë dhe paanësinë e tyre.

Për më tepër, një seri e gjatë vendimesh e strukturave të Vetingut në Shqipëri kanë pasur rezultate të njohura, shumë kohë para se gjyqtarë apo prokurorë të caktuar të përfshiheshin në procesin e rivlerësimit kalimtar.

Analistë dhe ekspertë të fushës kanë ngritur shpesh pikëpyetje mbi mënyrën jo të duhur për zgjedhjen e anëtarëve të strukturave të Vetingut në Shqipëri.

Megjithatë, trupa e rivlerësimit vijojnë normalisht punën në Shqipëri prej mëse dy vjetësh, nën mbështetjen e plotë të strukturave të Bashkimit Europian, të njëjtave, të cilat po kundërshtojnë me forcë krijimin e strukturave të ngjashme në Poloni./ Boldnews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nisma e qeverisë e gabuar”/ Mustafa Nano i “tërheq veshin” Ramës, nuk kursen dhe opozitën

Publikuar

-

Nga

Mustafa Nano

Analisti Mustafa Nano e cilëson të gabuar nismën e qeverisë për ndryshimet në Kodin Penal.

Në një intervistë në TemA TV, Nano tha se pavarësisht kësaj mase ekstreme, ajo mbetet brenda kufijve të krizës së koronavirusit.

“Praktika e burgut nuk është adoptuar nga asnjë qeveri serioze.

Është e gabuar. Megjithatë Rama i shkoi deri në fund.

Mesa duket, ai ka vënë një bast me veten. Unë nuk i trembem, që këtu mund të kemi një zhvillim embrional të diktaturës së nesërme.

Kjo është një rrethanë që verifikohet në krizën e koronavirusit”, tha ai.

Nano e kritikoi dhe opozitën për qëndrimet e mbajtura në Parlament.

LEXO EDHE:  (Foto) Rama largohet nga Shqipëria/ Ja ku ndodhet

LEXO EDHE:  Çfarë do të ndodhë me popullsinë e Shqipërisë brenda 25 viteve?

“Nuk kam ndonjë respekt për opozitën që është sot në Parlament. Sot isha dakord me ata që e ngritën zërin kundër dënimit me burg.

Në këtë kuptim ata kanë të drejtë dhe në këtë protestë kanë përfaqësuar një pjesë të madhe të shqiptarëve.

Pastaj për pjesën tjetër e shoh si opozitë shtinjake, një fake oposition.

Popullin opozitar e përfaqëson PD dhe ata të tjerët nuk janë brenda”, tha ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ylli Rakipi i “nxjerr bojën” Ramës/ Është njeriu më i paturpshëm dhe i pacipë që nga viti 1912

Publikuar

-

Nga

Analisti Ylli Rakipi e cilëson të paturpshme deklaratën e kryeministrit Rama për pojeksionet e vdekjeve nga koronavirusi në rast të mosmarrjes së masave kufizuese.

Në emisionin “Në Fokus” në TemA TV, Rakipi tha se një deklaratë e tillë është cinike, pasi Ballkani ka tjetër ritëm nga vendet me numrin më të madh të viktimave, me të cilat zgjedh kryeministri ta krahasojë Shqipërinë.

“Edi Rama është njeriu më i paturpshëm dhe i pacipë që nga qeveria e vitit 1912.

Suedia nuk ka bërë karantinë dhe ka 119 të vdekur.

Tani ky merr vendet që kanë numrin më të madh te vdekjeve. Rajoni ynë këtë ritëm ka.

Ai bën llogaritë për Shqipërinë dhe thotë kam shpëtuar mbi pothuajse 18 mijë shqiptarë.

LEXO EDHE:  Dhuna në protestë/ Gjykata liron shtatë persona

LEXO EDHE:  Pse Rama nuk i trembet kërcënimeve të Lulit, me shokë?!

Është cinike, është turp të deklarosh këtë.

Sa të vdekur ka në Kosovë e Serbi? Në vend që të merret me problemet, se ka paguar disa njerëz që nuk kanë bukë, por biznesin e ka çuar drejt bankave.

Këto do jemi, do ta shohim ku do ta çoojë ky koronavirus Edi Ramën”, tha ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kthim pas në kohë/ Kur Edi Rama iu bënte thirrje qytetarëve: Mos paguani gjobat

Publikuar

-

Nga

Ndërsa kryeministri Edi Rama ka ashpërsuar masat kundër përhapjes së koronavirusit, duke ndëshkuar me gjoba dhe burgim qytetarët që shkellin rregullat, gazetari Armir Shkurti i kujton një deklaratë të bërë nga vetë ai shtatë vite më parë.

Në një postim në rrjetet sociale, Armir Shkurti rikthen në vëmendje, sesi në 15 maj të vitit 2013, gjatë fushatës zgjedhore, Edi Rama iu bënte thirrje qytetarëve të mos paguajnë asnjë gjobë.

“Ashtu sikundër po shtohen presionet ndaj administratës, ashtu po shtohet edhe vala e gjobave ndaj njerëzve të këtij vendi, që në 23 qershor do të shkojnë në votime. Gjoba për fshatarët që jetojnë me drutë e pyllit deri tek gjobat për biznesmenët e vegjël dhe për sipërmarrësit e mëdhenj. Ne zotohemi se nuk do të njohim asnjë gjobë që është vendosur në 4 muajt e fundit përpara 23 qershorit. Madje, çdo njëri që ka marrë një gjobë që nga fillimi i muajit mars duhet ta mbajë atë me krenari si një certifikatë në betejën me këtë regjim të korruptuar, që qëndron lidhur pas pushtetit dhe në mënyrën më të pashpresë mundohet të kapet pas këtyre formave si i mbyturi pas fijes së barit. Historia e kësaj keqqeverisjeje po mbaron. Një histori e re po fillon. Një histori e re që këtu në Elbasan do të fillojë me këtë skuadër përfaqësuesish të denjë të Partisë Socialiste në qarkun e Elbasanit,”-shprehej në atë kohë kreu i PS-së, Edi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE