Connect with Us

“Do ishte vrasje ekonomike”/ Malaj leksion qeverisë: Çfarë duhet të bëjë për biznesin

Ekonomi

“Do ishte vrasje ekonomike”/ Malaj leksion qeverisë: Çfarë duhet të bëjë për biznesin

Publikuar

-

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj deklaroi sot se pandemia e koronavirusit, do të ndikojë shumë në ekonomi, e cila do ta ketë të vështirë të ringrihet, aq më tepër nëse qeveria nuk i krijon siguri.

Mes të tjerash, ish-ministri dha disa sugjerime për qeverinë, se çfarë duhet të bëjë në këtë periudhë të vështirë për të ndihmuar në ringritjen e ekonomisë, biznesit të vogël dhe të madh.

“Rihapja duhet të jetë vendim i stafeve të mjekësisë. Duhet të respektojmë ekspertët tanë, që kanë përballuar një sfidë të jashtëzakonshme. Duhet të dominojë në fazën e rihapjes vendimi vetëm i ekspertëve të mjekësisë. Nëse nuk hapet dhe në vendet e tjera, çdo hapje duhet të jetë pjesore, edhe pse kjo mund të ndihmojë pak, por nuk na rikthen në normalitet. Lidhur me ringritjen, kjo do të jetë një sfidë që i mbetet në dorë politikës, mazhorancës, opozitës apo faktorëve të tjerë social. Me çfarë pritshmërie do të na zërë hapja, nëse do jemi optimistë, një pjesë e bizneseve do të ringrihen shpejt, por nëse biznesi është i pasigurtë, konsumi dhe investimi i biznesit do të jetë më gradual. Kjo do të ishte një vrasje e ekonomisë. Në ringritjen e ekonomisë ka vend të vecantë së pari solidariteti që tregon qeveria, ndihma që jep.”-tha Malaj.

Sa i takon paketës së qeverisë, ai tha se duhet parë koha në të cilën paketa bëhet funksionale.

“BSH ka ulur koston e parasë, që shkojnë për të ushqyer ekonominë, por ne duhet të mbërrijmë tek ai huamarrësi i vogël. Duhen qartësuar paketat dhe duhet eliminuar do pengesë për mbërritjen e tyre në ekonomi. Në të kundërt, nëse ambienti shoqëror dhe politikë do jetë i agravuar, nuk do kemi ringjallje ekonomike, sepse krijohet pasiguri dhe kjo ul dëshirën për të investuar.”-u shpreh ish-ministri.

LEXO EDHE:  Dokumenti/ Berisha zbulon kurthin e Ramës për biznesin

Po ashtu ai tha se fakti që ne e fillojmë aplikimin e paketave pas dy-tre javësh, do të thotë që dicka nuk funksionon. Duhet të kemi sisteme funksionale të mbrojtjes së varfërisë.

Qeveria duhet të shkurtojë në maksimum çdo burokraci, çdo pengesë për shoqërinë. Pjesa e tretë është biznesi i vogël, që me pak mund të arrijnë ta ndezin biznesin e tyre ekonomik. Mendoj se duhet të ketë më shumë grante, sesa kred. Për këto biznese, çdo burokraci që pengon lëvizjen e lirë të tyre, duhet shoqëruar edhe me kred të buta, edhe me rialokim të detyrimeve, në mënyrë që të fillojnë të punojnë. Për bizneset e mëdha duhet të shtyhen borxhet. Ka një sërë elementesh që biznesi të ndihmohet, por edhe biznesi vetë duhet të kuptojë situatën, se ishte dhe tërmeti, tani pandemia. Duhet të rikonceptojmë jetën tonë shoqërore dhe ekonomike në një botë me pandemi.”-tha Arben Malaj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Kriza nga Covid-19/ Zhupa: Po tallen me biznesin e vogël, mbështesin oligarkët

Publikuar

-

Nga

Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa thotë e tallja me bizneset është e dukshme pasi paketa ekonomike e qeverisë nuk garanton asgjë që bizneset t`i mbijetojnë krizës.

Sipas saj, bizneset janë të detyruar t`i paguajne gjithcka shtetit, i cili nuk ju hoqi asnjë detyrim.

“Bizneset duhet t`i paguajnë edhe bashkive detyrimet, konkretisht në Tiranë është pezulluar vetëm taksa e hapësirës publike dhe ndërkohë gjithë të tjerat janë të detyrueshme për tu paguar.
Një biznes i vogël në Tiranë, që në rastin më të mirë, të dy punonjësit arrijnë të paguhen nga qeveria përseri është i zhytur në detyrime edhe pamundësi për të paguar. Ndërkohë që duhet të kujtojmë që një pjesë e mirë e biznesve as këtë nuk e përfitojnë!
Për të dy të punësuar qeveria do t`i jap sipas premtimit 52.000 mije. Ndërsa biznesi ka ende për të paguar 111.500 lekë detyrime. Te ardhurat që ka marr biznesi janë 0 lek”, shkruan Zhupa.

Ajo thekson biznesi ka nevojë për mbështetje dhe se ekonomia po shkatërrohet ndërsa qeveria po ruan vetëm interesat e nje grushti oligarkesh./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Kriza e Covid zgjeron me 153% deficitin buxhetor në mars/ Shpenzimet u rritën me 5%

Publikuar

-

Nga

Kriza që ka krijuar pandemia Covid në gjatë gjysmës së dytë të muajit  mars nuk ka ushtruar presion mbi rritjen e shpenzimeve buxhetore, pasi pagesat për paketën e parë të ndihmës kanë nisur në fillim të prillit.

Sipas statistikave fiskale të publikuara nga Ministria e Financave në muajin mars 2020 shpenzimet buxhetore ishin 5 për qind më të larta se në marsin e vitit 2019, ose 1,6 miliardë lekë (13,4 mln euro) më shumë.

Për shkak të dobësive në të ardhura, deficiti buxhetor është zgjeruar me shpejtësi në muajin mars. Hendeku ndërmjet të ardhurave dhe shpenzimeve ishte -5,9 miliardë lekë, duke u zgjeruar me 153 për qind në krahasim me marsin  e vitit 2019.

Rritja e shpenzimeve në muajin mars u udhëhoq nga rritja e shpenzimeve kapitale, të cilat u rriten me 135 për qind në raport me marsin e vitit të kaluar. Fondi i shpenzuar për investime kapitale arriti në 8,1 miliardë lekë nga vetëm 3.4 miliardë lekë të shpenzuara në marsin e vitit 2018. Shpenzimet kapitale u përshpejtuan në mars të 2020 pas dobësive të theksuara që ky zë pati në dy muajt e parë ku u alokuan gjithsej 3,1 miliardë lekë.

Të gjitha zërat e tjerë të shpenzimeve kanë qenë më rënie. Rënien me të madhe në vlerë e kanë shënuar shpenzimet për personelin me 2,9 miliardë lekë më pak, ose 9 % më të ulëta se në vitin 2019. Ulja e shpenzimeve në këtë zë u nxit nga masat e qeverisë për përgjysmim e pagave të larta në pozicione drejtuese të administratës. Kjo masë çoi në uljen e shpenzimeve korente me 5 për qind ose 1,6 miliardë lekë.

LEXO EDHE:  Futja në skemën e TVSH-së/ Biznesi i vogël ul sot qepenat

LEXO EDHE:  Vangjel Dule për BE-në: Synon stabilitetin e rajonit, jo demokracinë

Shpenzimet për interesat e borxhit shënuan ecuri pozitive, pasi në mars 2020 ishin 9% më të ulta se marsi 2019.

Shpenzimet operative gjithashtu ishin 6 për qind më të ulëta se një e njëjta periudhë e vitit të kaluar.

Gjatë marsit janë ulur edhe shpenzimet buxhetore për sigurime shoqërore dhe shëndetësore me 1,7 miliardë lekë ose 12 për qind më të ulëta se në marsin e vitit 2019.

Shpenzimet për buxhetin vendor shënuar gjithashtu ulje me 17 për qind, teksa shpezimet socuiale që lidhen em pagesat e papunëisë dhe ndihmën ekonomike pësuan rritje me 4 për qind.

Të ardhurat në mars ranë me 19%

Të dhënat e Ministrisë së Financave bëjnë të ditur se në mars u mblodhën nga tatimet e doganat 30 miliardë lekë, nga rreth 37 miliardë lekë në të njëjtën periudhë të një viti më parë, duke shënuar një rënie me rreth 19%. Në vlerë absolute janë rreth 6.9 miliardë lekë (56 milionë euro), të mbledhura më pak në krahasim me marsin 2019./ Monitor

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

“Ekonomitë tona do të goditen më rëndë”/ Majlinda Bregu: Humbjet e mëdha do jenë në turizëm

Publikuar

-

Nga

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu ngriti alarmin se ekonomitë e vendeve të Ballkanit Perëndimor do të goditen edhe më rëndë.

Ajo foli për ndihmën e Bashkimit Europian, për të cilin tha se për herë të parë që nga viti 2002 i ka dhënë akses vendeve tona.

“Shqipëria pati dy ngjarje të njëpasnjëshme. Edhe nëse do të kishim qenë një vend me të ardhura më të mëdha do të ishim vënë në vështirësi. Situata me pandeminë ishte më ndryshe se ajo nga tërmeti, pasi përfshirja ishte shumë herë më e madhe. Kjo krizë do të jetë një leksion i madh edhe për BE-në. Për herë të parë nga viti 2002, i është dhënë akses vendeve të Ballkanit Perëndimor për të qenë pjesë e këtij fondi të solidaritetit, i cili është 800 milionë euro. Asnjëherë nuk është e mjaftueshme. Ekonomitë tona do të goditen më rëndë. Humbjet do të jenë të mëdha, sidomos nga turizmi”, u shpreh Bregu në një lidhje me A2.

Për lëvizjen e mallrave, ajo tregoi se nuk është shkëputur ndonëse ka pasur probleme.

LEXO EDHE:  Bode: Borxhi publik nuk po përdoret për investime

LEXO EDHE:  Pëllumb Pipero optimist/ “Pandemia nuk e arrin kurbën e papërballueshme”

“Ne nuk jemi të shkëputur. Kufijtë tanë ndahen me vende anëtare të BE-së. Situata para një muaji ishte kaotike dhe për ne ishte shumë e vështirë për të gjetur rrugë për të lehtësuar qarkullimin e mallrave. Ka pasur probleme. Ka pasur radhë 60 kilometra për 250 kilometra rrugë. Në Merdarë ka pasur problem jo vetëm me shoferët kosovarë, por edhe me ata nga vendet anëtare. Kemi pasur problem me kufizimin e orarit. U deshën dy javë përpjekje intensive dhe sot situata është normalizuar. Ne marrim informacion nga çdo vend për të parë se si lëviz ecuria. Sot flasim për një qarkullim normal. Veçanërisht, pikat e kalimit kufitar me Shqipërinë funksionojnë normalisht me rajonin”, nënvizoi sekretarja e Bashkëpunimit Rajonal./ CNA.al

LEXO TE PLOTE