Connect with Us

Beteja me Covid-19/ Aplikacioni që do të gjurmojë të infektuarit në Itali

Bota

Beteja me Covid-19/ Aplikacioni që do të gjurmojë të infektuarit në Itali

Publikuar

-

Italia është vendi që po vuan më shumë pasojat e koronavirusit në Europë, ku janë shënuar me mijëra viktima.

Megjithatë duket se situata po shkon drejt përmirësimit, ndërsa së fundi është vendosur të përdoret një aplikacion për të gjurmuar të infektuarit.

Qeveria e kryeministrit Giuseppe Conte ka firmosur tashme kontratën me kompaninë projektuese ‘Bending Spuns’.

Autoritetet shëndetësore në Itali, thonë se aplikacioni i gjurmimit të rasteve të infektuar do të jetë mjaftë i rëndësishëm për Fazën 2 të emergjencës nga koronavirusi.

LEXO EDHE:  Rama i përvishet Bashës/ "Vare të paktën atë fyell në mur, ndërro maskën dhe orën"

“Immuni” fillimisht do ekperimentohet në disa rajone, kryesisht në very të vendit dhe më pas do të aplikohet në të gjithë Italinë.

Ministrja e Inovacionit, Paola Pisano ka thënë se aplikacioni për gjurmimin e kontaktit nuk ka për qëllim gjeolokimin, por rindërtimin e çdo kontakti mes njerëzve.

Aplikacioni regjistron sinjalet e afërsisë falë Bluetooth dhe ëi-fi, dhe paralajmëron ata që kanë rënë në kontakt me një person që është pozitiv nga Covid-19.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Infektohet nga COVID-i ylli i filmave indianë bashkë me vajzën 8-vjeçare

Publikuar

-

Nga

Aktorja e njohur indiane, Aishëarya Rai Bachchan dhe vajza e saj Aaradhya janë prekur nga koronavirusi. Ato kryen testimin pasi mësuan se bashkëshorti dhe vjehrri i aktores ishin infektuar me Covid-19.

Sipas CNN, testimi është kryer edhe nga pjesëtarët e tjerë të familjes të cilët kanë rezultuar negativë. Lajmi u bë i ditur nga Ministri i Shëndetësisë së Indisë, Maharashtra Rajesh Tope me një postim në Tëitter.

LEXO EDHE:  Nuk zbatuan masat kundër koronavirusit/ Ndëshkohen 40 persona

LEXO EDHE:  Kapen duke vjedhur në Itali/ Pranga dy shqiptarëve

“Aishwarya Rai Bacchan dhe vajza e saj kanë rezultuar gjithashtu pozitive me COVID-19. Ne dëshirojmë që familja Bachchan ta kalojë sa më shpejt këtë situatë dhe i urojmë shërim sa më parë”, shkruhej në postim.

Mumbai vendi ku ajo jeton, është ndër qytetet indiane më të prekur nga koronavirusi, me gjithsej 850,000 persona pozitivë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

31 raste të reja me Covid në Greqi/ 4 u zbuluan gjatë kontrolleve në portat hyrëse të vendit

Publikuar

-

Nga

31 raste të reja me Covid në Greqi/ 4 u zbuluan gjatë kontrolleve në portat hyrëse të vendit

Autoritetet greke njoftojnë për 31 raste të reja me coronavirus, nga të cilat 4 janë identifikuar pas inspektimeve në pikat e hyrjes në vend.

4 raste u zbuluan gjatë kontrolleve të bëra në portat hyrëse të vendit, 3 raste kanë ardhur vullnetarisht për kontroll,6 janë regjistruar në njësinë rajonale të Atikës, 8 në njësinë periferike të Selanikut, 8 në njësinë rajonale të Imathia, 1 në njësinë rajonale të Halkidiki, 6 në njësinë rajonale të Kozan dhe 1 në njësinë rajonale të Kastoria.

LEXO EDHE:  Nuk zbatuan masat kundër koronavirusit/ Ndëshkohen 40 persona

LEXO EDHE:  Thirrja e fortë e ish deputetit/ “Strategjia e qeverisë kundër koronavirusit po na çon në kolaps!”

Fatmirësisht gjatë 24 orëve nuk u shënua asnjë vdekje, ndërkohë që 10 pacientë janë të intubuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Akuzat për krime lufte/ Hashim Thaçi niset nga Rinasi për në Hagë

Publikuar

-

Nga

Akuzat për krime lufte/ Hashim Thaçi niset nga Rinasi për në Hagë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është nisur nga aeroporti i Tiranës rreth orës 15:00, për t’u intervistuar nesër në Hagë, për akuzat që janë ngritur kundër tij për krime lufte.

Thaçi do të mbrohet nga avokati britanik Geoffrey Nice. Kujtojmë se Thacci teksa ka deklaruar se nëse akuzat e ngritura ndaj tij do të vërtetohen, atëherë do që dorëhiqet.

LEXO EDHE:  “Duhet të jemi vigjilentë”/ Epidemiologu për lehtësimin e masave: Mund të kemi rikthim

LEXO EDHE:  Një rrëfenjë me të vërteta shkencore mbi koronavirusin

Thaçi së bashku me kreun e PDK-së, Kadri Veseli u thirrën në Hagë pas akuzave të ngritura për krime lufte. Aktakuza u bë publike pak para vizitës në SHBA të Thaçit, gjë të cilën kreu i shteti e cilësoi si një minim të paqes Kosovë- Serbi./CNA.al

LEXO TE PLOTE