Connect with Us

Arriti të mposhtë koronavirusin/ Doktor Dhimitër Kraja kthehet sërish në krye të detyrës

Shëndeti

Arriti të mposhtë koronavirusin/ Doktor Dhimitër Kraja kthehet sërish në krye të detyrës

Publikuar

-

Doktor Dhimitër Kraja është rikthyer në punë krah pacientëve të prekur me COVID-19.

Doktor Dhimitri u rikthyer në punë, pasi kishte dalë në pension, veshi bluzën e bardhë në momentin që vendi kishte më së shumti nevojë për të, por virusi  e infektoi atë ndërsa ai arriti ta mposhtë.

Pas 14 ditëve në vetëkarantinim, ai u rikthye sërish në punë, në frontit e luftës.
Tanimë që është shëruar plotësisht, është rikthyer sërish te infektivi në shërbim të pacientëve të sëmurë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Situata e vështirë nga koronavirusi/ Manastirliu: Vijon vaksinimi i fëmijëve

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bën me dije se vijon pa u ndalur programi i vaksinimit të fëmijëve në qendrat shëndetësore.

Sipas saj, edhe pse ndodhemi në një situatë të pazakontë, fëmijët po vaksinohen me kujdes të veçantë në konsultoret e fëmijëve.

“Vetëm në #Tiranë janë kryer më shumë se 9 mijë vaksinime në muajin e fundit.
#FëmijëtTëParët #ShëndetësiaNëGatishmëri”, shkruan Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rritet bilanci i viktimave në Greqi/ 3 humbje jetësh në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Gjatë 24 orëve të fudnit, Greqia ka shënuar 3 viktima me COVID-19 si dhe 17 raste të reja të infektuar.

Numri total shkon në 108 viktima dhe 2 mijë e 224 të prekur teksa numri i viktimave për ditë është rritur ndërsa ai të infektuarve është ulur.

Këtë fundjave në Greqi nuk do të lejohet lëvizja me makina ndërsa këmbësorët do të lejohen me autorizime për të bërë pazare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rikthimi i normalitetit/ Mjeku Harxhi: Duhet filluar me aktivitetet ekonomike, ato masive duan disa muaj

Publikuar

-

Nga

Mjeku Arjan Harxhi ka apeluar për një rikthim gradual në normalitet duke lehtësuar shkallë shkallë masat.

Sipas tij,CNA.al të parat aktivitete që duhen hapur janë ato me impakt ekonomik pasi shtrëngimet ndaj tyre ndikojnë shumë në ekonomi.

Për aktivitetet masive që mbledhin grumbuj njerëzish Harxhi tha se duhen disa muaj madje Shqipëria sipas tij duhet t’i paraprijë edhe vjeshtës tashmë sa i përket COVID-19.
Vendimmarrje të tilla duhet të pleqërohen, të ndahen opinionet. Aktivitetet masive ndoshta do të duan muaj që t’i jepet drita jeshile. Duhet shkallëzim dhe gradualitet. Duhet filluar me aktivitetet që kanë impakt në ekonomi. Shtrëngimet lidhen me impaktin ekonomik. T’i japësh dritën jeshile aktiviteteve masive është e guximshme. Duhet të riprovojmë veten në vjeshtë.

LEXO EDHE:  Masat për koronavirusin/ Basha mbledh ekspertët dhe ish-deputetët në PD

LEXO EDHE:  Masat për koronavirusin/ Basha mbledh ekspertët dhe ish-deputetët në PD

Ka diçka që nuk shkon për aktivitetet sportive se mund të jenë pa spektator. Pasi nuk shkon mos hapësh shkolla dhe institucone arsimore dhe të mbledhësh në stadium spektatorë. Po ta shohësh është një kalendar aktivitetesh që ka një shkallë të caktuar, hapje graduale. Këto janë plane që mund të ndryshojnë nëse ndryshon situata epidemiologjike. Ky virus transmetohet nëpërmjet kontaktit të ngushtë”, tha Arjan Harxhi në një lidhje në Skype për News 24./CNA.al

LEXO TE PLOTE