Connect with Us

SHBA heton mundësinë që koronavirusi filloi në një laborator kinez, jo në një treg

Bota

SHBA heton mundësinë që koronavirusi filloi në një laborator kinez, jo në një treg

Publikuar

-

Zyrtarë të inteligjencës dhe sigurimit kombëtar të SH.B.A.-së thonë se qeveria e Shteteve të Bashkuara po shikojnë mundësinë se koronavirusi ka origjinën në një laborator kinez dhe jo në një treg, sipas burimeve të shumta të njohura me çështjen që bëjnë kujdes se është e parakohshme të nxjerrësh ndonjë përfundim, raporton CNN.

Teoria është një nga ato të shumta që ndiqen nga hetuesit pasi ata përpiqen të përcaktojnë origjinën e koronavirus që ka rezultuar në një pandemi dhe vrau qindra mijëra njerëz.
SHBA nuk besojnë se virusi ishte i lidhur me hulumtimin e biokarburanteve, dhe zyrtarët vunë në dukje se komuniteti i inteligjencës po eksploron gjithashtu një varg teorish të tjera në lidhje me origjinën e virusit.

Teoria është shtyrë nga mbështetësit e Presidentit, përfshirë disa republikanë të kongresit, të cilët janë të etur për të shmangur kritikat për trajtimin e pandemisë nga Trump.

Një zyrtar i inteligjencës i njohur me analizën e qeverisë tha se një teori që zyrtarët e inteligjencës amerikane po hetojnë është se virusi kishte origjinën në një laborator në Wuhan, Kinë, dhe u lëshua aksidentalisht në publik.

Burime të tjera thanë për CNN se inteligjenca amerikane nuk ka qenë në gjendje të vërtetojë teorinë, por po përpiqet të zbulojë nëse dikush ishte infektuar në laborator përmes një aksidenti ose trajtimi të dobët të materialeve dhe mund të ketë infektuar pastaj të tjerët,

LEXO EDHE:  “Orët dhe ditët në vijim janë vendimtare”/ Ministri i Brendshëm del me deklaratën e fortë: Do thellojmë masat

Kryetari i Përgjithshëm i Shtabit, Mark Milley pranoi këtë javë se inteligjenca amerikane po merrte “një vështrim të vështirë” lidhur me pyetjen nëse koronavirusi kishte origjinën në një laborator.
I pyetur në lidhje me inteligjencën, e cila u raportua për herë të parë nga Yahoo dhe Fox News, Presidenti Donald Trump tha se SH.B.A. “po bën një ekzaminim shumë të plotë të kësaj situate të tmerrshme që ndodhi”, por nuk pranoi të diskutojë atë që ai ishte thënë për gjetjet .

Teoria e laboratorit është mohuar nga qeveria kineze dhe shumë ekspertë të jashtëm gjithashtu kanë hedhur dyshime mbi idenë, ka raportuar më parë CNN.

Washington Post ka raportuar nga viti 2018 duke demonstruar shqetësime në lidhje me sigurinë dhe menaxhimin e laboratorit të Institutit të Virologjisë Wuhan.
Inteligjenca amerikane po rishikon mbledhjen e ndjeshme të inteligjencës që synon qeverinë kineze. Por disa zyrtarë të inteligjencës thonë se është e mundur shkaku aktual nuk mund të dihet kurrë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Zgjedhjet në SHBA/ Sondazhet nxjerrin fitues Joe Biden përballë Trumpit

Publikuar

-

Nga

Kandidati demokrat Joe Biden është në avantazh me 4 pikë përqindje përballë, Presidentin Trump, sipas një sondazhi të realizuar nga Hill-HarrisX.

Sipas shifrave të dala nga ky sondazh, 43 për qind e votuesve të regjistruar, thanë se do të mbështesin Biden për president nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot, ndërsa 39 për qind e votuesve në sondazhin 3-4 korrik thanë se do të votojnë për Trump.

LEXO EDHE:  Shtohen sërish rastet me Covid-19/ Ja sa është në total numri i të prekurve në Shqipëri

LEXO EDHE:  “Çmendet” Kryemadhi/ Nuk pyes për Departamentin Amerikan të Shtetit..!

Pesë përqind e votuesve thanë se preferojnë dikë tjetër, ndërsa një përqindje shtesë prej afro 5 për qind e votuesve thanë që nuk planifikojnë të votojnë në zgjedhje.

Anketa  zbulon se epërsia e Biden është ngushtuar me 10 pikë nga përplasja e muajit të kaluar, ku Trump po sumonte ish-Zëvendës Presidentin demokrat. /CNA.al

Sondazhet e ditëve të para të korrikut

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim

Publikuar

-

Nga

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim

Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU në Budestagun gjerman, Johann Wadephul ka shprehur keqardhjen se marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar ende.

Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, Wadephul shton se aprovimi i reformës zgjedhore dhe zbatimi i saj është kyç për rrugën e integrimit të Shqipërisë në BE.

Shpreh keqardhjen që marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar akoma. Aprovimi me konsensusin e partive politike i reformës zgjedhore, pa asnjë ndryshim, si dhe zbatimi i saj është kyç për rrugën e Shqipërisë drejt BE. Nxis të gjitha palët, e në veçanti deputetët, ta finalizojnë këtë kriter të rëndësishëm. Forca Shqipëri!/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Gjykata e Lartë amerikane do të bëjë të njohura sot opinionet përfundimtare të mandatit të saj të tanishëm.

Vëmendja është përqendruar në tre çështje të cilat lidhen me kërkesat e disa komisioneve të Kongresit dhe të një prokurori të Nju Jorkut që presidenti Donald Trump të publikojë taksat dhe dokumente të tjera financiare.

Presidenti Trump, i cili nuk ka ndjekur praktikën e kandidatëve të tjerë presidencialë, duke refuzuar të bëjë publike dokumentet tatimore gjatë fushatës së vitit 2016, është përpjekur të bllokojë publikimin e dokumenteve të tij financiare.

Disa komisione të Dhomës së Përfaqësuesve kanë kërkuar të dhëna për këto dokumente nga dy banka, Capital One dhe Deutsche Bank, si dhe nga firma e kontabilitetit Mazars USA.

Çështja kryesore që po shqyrtojnë gjyqtarët ka të bëjë me ndarjen e pushteteve midis degëve të qeverisë federale dhe kompetencave të kongresit për të hetuar një president.

Avokati i zotit Trump, Patrick Strawbrige, tha gjatë argumentimit të çështjes në muajin maj se kërkesat për dokumentet financiare nuk i shërbenin ndonjë qëllimi me rëndësi dhe se ligjvënësit nuk duhet të kenë autoritet të pakufizuar për të hetuar një president.

Ndërkaq, disa gjykata të nivelit më të ulët Nju Jork dhe Uashington dhanë vendime kundër Presidentit Trump në çështjen e kërkesës për dokumentet financiare.

Gjyqtari Jon O. Newman i Gjykatës së Apelit për Qarkun e Dytë të Nju Jorkut shkruante:

“Interesat e komisionevetë Kongresit për të ushtruar funksionet e tyre kushtetuese dhe legjislative janë një interes publik shumë më i rëndësishëm se çfarëdo interesi tjetër …”.

Jay Sekulow, një tjetër avokat i zotit Trump, argumentoi para Gjykatës së Lartë në muajin maj se presidenti gëzon “imunitet të përkohshëm kushtetues” nga ndjekja penale gjatë kohës që shërben në detyrë dhe se prokurori i qarkut të Nju Jorkut nuk ka asnjë autoritet për të hetuar zotin Trump.

LEXO EDHE:  “Orët dhe ditët në vijim janë vendimtare”/ Ministri i Brendshëm del me deklaratën e fortë: Do thellojmë masat

LEXO EDHE:  Manastirliu jep lajmin e mirë/ Një tjetër infermier fiton betejen me koronavirusin

Carey Dunne, këshilltar i përgjithshëm për prokurorin e qarkut të Manhatanit, tha se presidentët, ndërsa gëzojnë imunitet nga ndjekja penale, ata nuk përjashtohen nga kërkesat që të dorëzojnë dokumente. Për më tepër tha zoti Dunne, të dhënat që kërkon zyra e tij i takojnë periudhës përpara mandatit të Presidentit Trump dhe nuk mbrohen nga privilegji ekzekutiv.

“Ekziston një rrezik që presidentët amerikanë dhe palë të treta pa dashje të dalin mbi ligjin”, tha ai.

Gjykata e Larta e ka trajtuar edhe në të kaluarën çështjen nëse një president në detyrë duhet të përmbushë një kërkesë ligjore për dokumente.

Në vitin 1973, gjykata vëndosi njëzëri kundër Presidentit Richard Nixon në çështjen që lidhej me dorëzimin e regjistrimeve audio të Shtëpisë së Badhë tek një prokuror special. Gjykatësit po ashtu morën një vendim të njëzëshëm kundër Presidentit Bill Clinton në vitin 1997, duke lejuar një proces gjyqësor në ngarkim të presidentit për ngacmim seksual.

Gjatë argumenteve me gojë në muajin maj, të nëntë gjyqtarët lanë shumë pak të kuptohet se çfarë ane do të mbajnë për çështjet e ngritura para tyre.

Përveç vendimit në favor të njërës ose tjetrës palë, gjyqtarët mund të vëndosin dërgimin mbrapsht të çështjeve për rishqyrtim nga një gjykatë më e ulët.

Ndërsa vendimet e gjykatës së ulët kundër zotit Trump erdhën mes procesit për shkarkimin e tij nga Dhoma e Përfaqësuesve nën akuzat për pengim të drejtësisë dhe abuzim pushteti, akuza për të cilat Senati e nxori të pafajshëm, vendimi i Gjykatës së Lartë vjen ndërsa vendi është vetëm pak muaj para se të vendosë nëse do të rizgjedhë zotin Trump për një mandat të dytë presidencial, apo rivalin e tij, ish Zëvendës Presidentin Joe Biden./VOA

LEXO TE PLOTE