Connect with Us

Vatër e re infeksioni në Petrelë/ 5 raste pozitive me COVID-19

Shëndeti

Vatër e re infeksioni në Petrelë/ 5 raste pozitive me COVID-19

Publikuar

-

/

Ministria e Shëndetësisë njoftoi sot se në Tiranë është rritur numri i personave të ingektuar nga koronavirusi.

Mësohet se një vatër e re infeksioni është shtuar në Petrelë. Nga 11 rastet e konfirmuar ditës e sotme pozitive nga Ministria e Shëndetësisë, bën pjesë edhe Petrla me 5 raste të identifikuara pozitive me COVID-19.

Bëhet me dije se të gjithë të prekurit janë pjesë e një trungu familjar. Aktualisht Tirana është qyteti më i prekur nga koronavirusi me 238 raste pozitive./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“4-5 persona në ditë vdesin nga mos bërja e vaksinës”/ Ja sa pritet të zgjasë vala e fundit e pandemisë

Publikuar

-

Nga

Nëndrejtori i Insitutit të Shëndetit Publik, Dritan Ulqinaku ka folur lidhur me Covid-19 dhe rritjen e rasteve të personave të infektuar.

Ulqinaku tha se respektimi i masave duhet të ishte një ndërgjegjësim publik dhe se vetëm pasi 60 deri në 70% të jetë vaksinuar, atëherë mund të flasim për optimizmi.

Ndërsa sa i përket debatit nëse kjo mund të jetë vala e fundit e këtij virusi, nëndrejtori i ISHP-së u shpreh se shpresonin për diçka të tillë por gjithsesi duhet të merreshin masat e duhura për çdo lloj situata.“Mendoj dhe shpresoj të jetë fillimi i fundit, por që është fillimi i valës së fundit, valë e cila parashikohet të zgjasë minimum edhe 10 ditë të tjera, maksimumi uroj mos të zgjasë më shumë se 20 ditë. Por që jemi në pikun e rasteve dhe në pikun e personave të infektuar, dëgjomë vazhdimisht kërkesa dhe ankesa nga të gjitha grupmoshat.

LEXO EDHE:  “600 të burgosur janë dërguar në shtëpi”/ Gjonaj: Asnjë i infektuar me Covid-19

LEXO EDHE:  Surprizon kryeministri Zaev/ Greqia e gatshme për t'i ofruar Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut vaksinën e COVID-19

Trendi epidemiologjik qartazi tregon se kemi një mbivendosje të Omicron. Mund të them se rritja e rasteve ka shtuar edhe kërkesën për t’u vaksinuar por në momentin që nuk e tejkalojmë dot shifrën prej 60-70% të të vaksinuarve, do të jemi në qorrsokak. Unë i konsideroj vrasje, pra 4 deri në 5 veta në ditë vdesin nga mos bërja e vaksinës. Nuk ka asnjë lloj rreziku vaksinimi, përkundrazi lufton këtë virus”, tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studimi: Doza e katërt nuk shmang infeksionin nga Omicron-i

Publikuar

-

Nga

Një grup studiuesish në një spital të Izraelit thanë se gjetjet paraprake të një studimi sugjerojnë se doza e katërt e vaksinës kundër COVID-19-s, nuk ndihmon për të shmangur infeksionin nga varianti Omicron.

Mjekët e spitalit ‘Sheba’ thanë se u kishin dhënë një dozë të katërt të vaksinës Pfizer-BioNtech apo Moderna, 274 punonjësve të shërbimit shëndetësor dhe se kishin zbuluar se megjithëse përforcuesi rriste nivelin e antitrupave, ai nuk e parandalonte përhapjen e Omicron-it.

LEXO EDHE:  “Shqipëria nuk i ka shpëtuar variantit Delta”/ Manastirliu: Ka shenja për praninë e mutacionit

LEXO EDHE:  "70 milionë euro për vaksinën"/ Reagon ambasadori Soreca: BE ka treguar se Shqipëria…Izraeli ka ofruar një dozë të katërt të vaksinës për personat mbi 60 vjeç. Ky vend ka qenë ndër të parët që ka vaksinuar popullatën dhe ka ofruar dozën përforcuese.

Autoritetet e Ministrisë së Shëndetësisë thanë se ky informacion do të merret në konsideratë për të vendosur nëse programi i imunizimit të popullatës, do të zgjerohet duke shtuar një tjetër dozë./voa

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Embolia pulmonare, shkaqet dhe rreziqet/ Mjeku shpjegon lidhjen me Covid-19

Publikuar

-

Nga

Dr. Shk. Alfred Nona, mjek kardiolog ka folur sot për embolinë pulmonare, shkaqet dhe rreziqet që sjell.

I ftuar në emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, Dr. Nona shpjegoi se embolia pulmonare është një ndër shkaktarët kryesorë për mortalitet dhe me Covid-19, shifrat janë rritur.

Embolia pulmonare mund të rezultojë fatale për shkak të bllokimit të rrjedhës së gjakut, të shkaktuar si rezultat i mpiksjes së gjakut. Dr. Alfredi thekson se trajtimi në kohë zvogëlon ndjeshëm rrezikun e vdekjes. Mjeku theksoi gjithashtu se shumë pacientë me Covid-19 pësojnë emboli pulmonare.

“Sa i përket prognozës, embolia pulmonare ka pasur një mortalitet diku te 11 përqind përpara pandemisë, shifrat janë më të larta tani. Një pjesë e pacientëve, 1/3 e tyre humbin jetën pa arritur në spital ose kur arrijnë dhe nuk është bërë trajtimi akoma,kur nuk ka pasur kohë trajtimi që të veprojë, arrin deri te 15 përqind mortaliteti në global i embolisë pulmonare.Verifikimi i rasteve është rritur në mënyrë dramatike sepse kapaciteti diagnostikues është shumë herë më i lartë. Mortaliteti ka ardhur në rënie, ka qenë më i lartë 20 vite më përpara por ka rënie. Kur flasim për mpiksje të gjakut, duhet të shkrijmë këtë gjak të mpiksur dhe duhet të përdorim antikoagulantë. Në bazë të klasifikimit me risk të lartë për vdekshmëri, të mesëm ose të ulët japim terapinë.

Një pacient me risk të lartë për mortalitet akut apo brenda 30 ditëve përdorim trombolitët, holluesit e gjakut. Përdorim medikamente të ndryshme në bazë të fillesës së trombozës.”, tha Dr. Alfredi duke shtuar se kirurgjitë janë më të rralla pasi zakonisht terapitë funksionojnë.

Më tej, Dr. Nona shpjegoi se si shkaktohet hipertensioni pulmonar. “Nëse një gjak i mpiksur nuk është shkrirë siç duhet, ai ngushton enët e gjakut dhe fibritizohet. Nuk shkrihet me hollues dhe jep hipertension pulmonar kronik tromboembolik. Ky lloj është i vetmi që mund të shërohet dhe në saj bëhet një ndërhyrje kirurgjikale.

Hipertensioni është i rëndësishëm se i shkurton jetën pacientin nëse nuk trajtohen në mënyrën e duhur. Identifikohet në bazë të një ekokardiograme, me një skaner për të parë nëse ka ngelur gjak i mpiksur dhe nuk është pastruar siç duhet. Atëherë bëhet katerizimi i zemrës së djathtë dhe vendoset nëse duhet bërë ndërhyrje për pastrimin e enëve të gjakut. “, shpjegoi Dr Alfredi Nona.

LEXO TE PLOTE