Connect with Us

“Tamponët e marra në Shkodër s’janë analizuar”/ Berisha: Rama urdhëron të fshihen rezultatet, rrezikon përhapjen

Politikë

“Tamponët e marra në Shkodër s’janë analizuar”/ Berisha: Rama urdhëron të fshihen rezultatet, rrezikon përhapjen

Publikuar

-

“Ditë rekord me 154 të sëmurë”/ Berisha “i përvishet” Ramës: Po shijon vakancat

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka reaguar lidhur me denoncimin e ish-deputetit demokrat Bardh Spahia, i cili ngriti akuzat se tamponët e marrë një ditë më parë në qytetin e Shkodrës nuk janë analizuar.

Berisha thotë se kryeministri Edi Rama po mban një qëndrim armiqësor ndaj Shkodrës duke fshehur rezultatet e testeve të koronavirusit. Sipas tij, ky akt rrezikon përhapje më të madhe te koronavirusit.

“Të dashur miq, në një akt të mirëfiltë armiqësor dhe manipulativ kryeepidemiologu Xhahil i Surrelit, Edvin PPPMaska duket ka urdhëruar të fshihen dhe të mos tregohen rezultatet e testeve për Covid-19 të marra dje Shkodër meqënëse ai do të fshehë të vërtetën edhe në kurriz të shëndetit dhe jetës së qytetarëve të këtij qyteti!

LEXO EDHE:  “E dija se do dështonte”/ Arben Malaj tregon si e paralajmëroi Ramën

Ky akt armiqësor ndaj Shkodrës i denoncuar nga ish-deputeti Bardh Spahia nuk është një rast i izoluar por element i një zinxhiri vendimesh dhe qëndrimesh kriminale, të cilat bënë të mundur përhapjen e epidemisë së Covid-19 në Shkodër më shumë se në çdo qytet tjetër pas Tiranës. Kështu që nga rastet para e në vazhdim të Shkodrës u vendos një fshehtësi dhe sekret absurd i cili vazhdon e trashet çdo ditë e më shumë duke bërë të mundur një përhapje të shpejtë dhe të pakontrolluar të Covid-19 në qytetin e Shkodrës”, shkruan ish-lideri i demokratëve në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Mediu bëhet nostalgjik/ Kujton historinë me ish-Presidentin Bush: E puthën kamarierët në faqe

Publikuar

-

Nga

“Të bashkohemi kundër Ramës”/ Mediu thirrje Metës të shpërndajë Parlamentin

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, është bërë nostalgjik mbrëmjen e sotme, teksa ishte duke folur për zgjedhjet në SHBA dhe për politikanët amerikanë.

Ai tha se politikanët amerikanë dallojnë shumë me ata europianë, ndërsa për të mbështetur këtë deklaratë, tregoi dy ngjarje që i kishin mbetur në mendje gjatë vizitës së ish-Presidentit Xhorxh Bush në Shqipëri, në vitin 2007.

Mediu tregoi se gjatë një darke një nga kamarierët e restorantit ku ata po hanin kërkoi që të puthë në faqe ish-Presidentin dhe pas tij e puthën të gjithë kamarierët.

Madhështia e politikanëve amerikanë është raporti njerëzor që ata krijojnë me njerëzit. Ka një diferencë të madhe mes politikanëve europianë dhe ata amerikanë. Raportin njerëzor e kanë shumë të rëndësishëm, të japë dy shembuj. Një moment kur ishin në takim me Presidentin Bush dhe ishte zoti Berisha, ishim për drekë. Ndër të tjera, një nga kamarierët i thotë zotit Berisha, a mund ta puth në faqe Presidentin amerikan. Berisha ngeli i shtrënguar në atë moment. Presidenti Bush tha çfarë kërkon ai, do që të të puthë në faqe. Po mirë tha le të vijë. Më pas të gjithë kamarierët burra dhe gra erdhën për ta puthur. Tha të lutem hiqe pak kamerën se po doli kjo foto në SHBA nuk e di se çfarë do bëhet“, u shpreh kreu i PR-së në Report Tv, ndërsa tregoi edhe një episod tjetër të takimit.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Berisha: Marshimi e lebetiti Edvinin në bunkerin e Zallë Herrit

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Berisha: Marshimi e lebetiti Edvinin në bunkerin e Zallë Herrit

Djali im ishte i vogël në atë kohë dhe ishte mësuar se unë do t’i çoja ndonjë autograf. Më tha a mund t’i marrësh një autograf Bushit. Kur ishim të ulur, e pyeta a është e mundur të ma japësh. Ai me mirësinë e vetë më thotë, se si e quajnë djalin. Ma nënshkroi dhe ma dha. Kur u larguam më tha bëji të fala djalit. Unë i thashë djalit ke të fala nga Presidenti, ai mu përgjigj ku më njeh mua ai. Raporti njerëzor i tyre dhe sidomos vlerësimi që kanë pasur me shqiptarët është jashtëzakonisht e vlefshme. Ruajtja e këtyre raporteve krahas atyre politike është e vlefshme“, rrëfeu Mediu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Parlamenti voton me shumicë dërrmue/ Greqia zgjerohet me 12 milje në detin Jon

Publikuar

-

Nga

Parlamenti voton me shumicë dërrmue/ Greqia zgjerohet me 12 milje në detin Jon

Parlamenti grek ka votuar me shumicë dërrmuese zgjerimin e detit territorial me 12 milje në Jon.

284 deputetë votuan pro projekt-ligjit që tashmë i jep Greqisë 13 mijë metra katrorë territor më shumë, ose një zgjerim em rreth 10% të totalit që ka.

Ky është vetëm hapi i parë i Greqisë, pasi tashmë mbetet çështja e zgjerimit të ujërave territorialë me Shqipërinë që do të zgjidhet me një dakordësi paraprake për ta çuar çështjen në një Gjykatë Ndërkombëtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Betimi i Biden si President/ Baton Haxhiu parashikon “probleme serioze për Kosovën”

Publikuar

-

Nga

Betimi i Biden si President/ Baton Haxhiu parashikon “probleme serioze për Kosovën”

Gazetari Baton Haxhiu thotë se pavarësisht ardhjes së Joe Biden në krye të Shtëpisë së Bardhë, politikat e SHBA për Ballkanin nuk do të ketë ndonjë ndryshim të madh.

Sipas tij qëllimi kryesor i administratës së re do të jetë dhënia fund e armiqësive në Ballkan dhe për këtë ai shtroi se shpresonte që të mos “ketë dhimbje” duke iu referuar ndonjë zgjidhjeje në dëm të interesit të shqiptarëve.

Z. Haxhiu theksoi se “Kosova ka pafuqi për të zgjidhur problemin në veri’ dhe se “administrata Biden do t’i vërë pikën kësaj çështjeje”.

Ndërsa gazetari Andi Bushati thotë se politikat e ndjekura nga Trump dhe presidentët e mëparshëm të Demokratëve kanë “vija të qarta ndarëse”.

“Në periudhën Trump kemi parë një Amerikë tjetër se sa ajo Amerika e ëndrrave që çliroi Kosovën. Shpresoj dhe besoj që të rikthehet Amerika e ëndrrave dhe jo ajo e tipave kaubojsë të Trump dhe Grenell”, deklaroi z. Bushati.

LEXO EDHE:  Votat në Kuvend/Edi Rama, takime brenda dhe jashtë grupit parlamentar

LEXO EDHE:  “Kujdes nga Covidi se ti heq brekët e propagandës”/ Petrit Vargu degjeneron Ramën

Për z. Haxhiu edhe pse nuk pajtohet me marrëveshjen Kosovë-Serbi të firmosur në Shtëpinë e Bardhë, tha se, ajo ka ardhur kryesisht për shkak të pamundësisë së liderëve të Kosovës për të zgjidhur problemet.

Në fund, Baton Haxhiu konsideroi si vendimtar faktin se si do të jenë marrëdhëniet e Sekretarit Amerikan të Shtetit me pasardhësin e Merkel, që e cilësoi më afër Rusisë.

“Kam frikë se Kosova me këtë administratë do të ketë probleme serioze dhe nuk besoj se do të pyesin shumë për të ardhmen tonë”, përfundoi z. Haxhiu./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE