Connect with Us

Shkon në 102 numri i viktimave në Greqi/ Raportohen 2,192 të infektuar nga koronavirusi

Kosova & Rajoni

Shkon në 102 numri i viktimave në Greqi/ Raportohen 2,192 të infektuar nga koronavirusi

Publikuar

-

22 raste të reja janë raportuar ditën e sotme nga Ministria e Shëndetësisë së Greqisë.

Specialisti i sëmundjes infektive Sotiris Tsiodras, tha në një dalje për mediat se në total numri i të infektuarve ka shkuar në 2,192.

Media e shtetit fqinj Kathimerini raporton se numri i jetëve të humbura për shkak të Covid-19 ka shkuar në 102.

LEXO EDHE:  Kthejnë magazinën në serë kanabisi/ Arrestohen katër shqiptarët

Mosha e mesatare e viktimave është 73 vjeç, ndërsa aktualisht janë duke marrë mjekim në terapi intensive 72 pacientë me moshë mesatare 68 vjeç./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Ministria e Jashtme gjermane: Në ballkanin perëndimor 200 mijë vetë në rradhë për viza

Publikuar

-

Nga

Aktualisht dhjetëra mijëra vetë në vendet e Ballkanit Perëndimor presin të regjistruar për marrjen e një date për shtrimin e kërkesës për vizë në ambasadat gjermane në rajon. Më e vështirë paraqitet gjendja në Prishtinë.

Sipas një raportimi të gazetës gjermane “Neue Osnabrücker Zeitung” të martën (14.04)në vendet e Ballkanit Perëndimor presin të regjistruar aktualisht dhjetëra mijëra vetë që të shtrojnë kërkesën për vizë me qëllim të shpërnguljes në Gjermani. Këtë e raporton gazeta duke iu referuar të dhënave të Ministrisë së Jashtme gjermane të ofruara me kërkesë të partisë E Majta. Sipas këtyre të dhënave, në ambasadat gjermane në Shqipëri, Bosnje-Hercegovinë, Kosovë, Maqedoni e Veriut, Mali i Zi e Serbi ka 192.263 regjistrime kërkesash për orar vize. Koha e pritjes për një datë për shtrimin e kërkesës për vizë sipas Ministrisë së Jashtme gjermane në shumicën e këtyre përfaqësive kap më shumë se një vit. Më e vështirë paraqitet gjendja në Prishtinë, sipas afp, ku në mars janë ofruar orare për njerëz që janë regjistruar në nëntor 2017.

LEXO EDHE:  “Koronavirusi rezultat i një arme biologjike”/ Amerikanët padi ndaj qeverisë kineze, kërkojnë 20 trilion dollarë

LEXO EDHE:  Ahmetaj: Hapja e bizneseve do fillojë në javën e dytë të majit

 

Ministria e Jashtme gjermane

E paqartë është ende, se si do të veprohet me datat e përcaktuara për kërkesën e vizës në bazë të Rregullores së Ballkanit Perëndimor. Kjo rregullore hyri në fuqi në vitin 2016 dhe do duhej të lehtësonte procedurat e vizës, por afati i saj merr fund më 31 dhjetor të këtij viti. Nuk dihet, nëse autoritetet gjermane do ta zgjasin edhe më tej këtë rregullore. Me kërkesë të partisë opozitare gjermane, E Majta, Ministria e Jashtme ka bërë të ditur, se “mbi mënyrën e veprimit për datat e mbetura pa trajtuar nga Rregullorja e Ballkanit Perëndimor do të vendoset në një kohë të caktuar.”

Në tërësi numri i vizave të dhëna për qytetarët nga vendet e Ballkanit Perëndimor nga viti 2015 nga Ministria e Jashtme gjermane përcaktohet si “afër 65.000 në vitin 2019, më shumë se një trefishim.” Në rreth 27.300 raste janë dhënë viza pune. Kurse 8.600 raste janë refuzuar. Arsyeja e dytë më e shpeshtë për dhënien e vizës ka qenë bashkimi familjar.

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shifra të frikshme në Serbi/ 411 raste të reja me Covid-19 brenda ditës, 94 viktima

Publikuar

-

Nga

Në 24 orët e fundit në Serbi janë regjistruar 411 raste të reja me koronavirus.

Nga të dhënat e publikuara nga autoritetet serbe, mësohet se numri total i të infektuarve ka shkuar në 4 465.

Ndërkaq, numri i viktimave deri më tani është 94, ku nëntë viktima të tjera u regjistruan në 24 orët e fundit.

Aktualisht, në spitale janë të shtruar 3 006 pacientë, 131 në kujdesin intensiv./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shifrat në Maqedoninë e Veriut/ 54 raste të reja në 24 orë, humbin jetën 6 të infektuar

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka publikuar shifrat e personave të prekur me koronavirus.

Mësohet se fatkeqësisht në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 6 pacientë të sëmurë, duke e dërguar numrin e viktimave në 44.

Gjithashtu janë konfirmuar me koronavirus 54 raste të reja me Covid-19 dhe në total 908 persona.

Ministria raporton se në 24 orët e fundit janë bërë 710 testime, nga të cilat kanë rezultuar si të infektuar 13 raste në Shkup, 25 në Kumanovë, 1 në Shtip, 10 në Prillep, 1 në Tetovë, 2 në Veles, 1 në Gostivar dhe 1 në Kërçovë.

LEXO EDHE:  Kthejnë magazinën në serë kanabisi/ Arrestohen katër shqiptarët

LEXO EDHE:  Aksidentet/PD: Rrugët e vendit po lahen me gjakun e shqiptarëve, Rama lyen me bojë muret e komisariateve

Nga ana tjetër janë shëruar 10 pacientë dhe që nga fillimi i epidemisë 42 të infektuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE