Connect with Us

Shifrat e fundit/ Arrin në dy milion numri i njerëzve të infektuar nga Covid-19

Bota

Shifrat e fundit/ Arrin në dy milion numri i njerëzve të infektuar nga Covid-19

Publikuar

-

Numri i personave të infektuar me Covid-19 ka kaluar shifrën e dy milionëve.

Sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit Mjekësor John Hokins, deri në orën 20: 45 të datës 15 prill, numri i të infektuarve në të gjithë botën është 2,023,663.

Në krye të listës qendron SHBA me 613, 187 të infektuar duke u pasuar nga Spanja me 177,633 dhe më pas Italia me 165, 155 persona të infekuar.
Gjermania rënditet e katërta me 133, 154 të infektuar dhe më pas vjen Franca me 131,365 persona të prekur nga Covid-19.

Numri total i personave që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit ka arritur në 130,528 viktima.
Italia shënon dhe numrin më të lartë të jetëve të humbura me 21,645 viktima.
Spanja e cila renditet e dyta pas Italisë shënon 18, 579 viktima.

E treta të listë për humbjet e jetëve nga koronavirusi është Franca me 15,729 viktima. Dhe më pas vjen Mbretëria e Bashkuar me 12,868.

Ndërkohë numri i të shëruarve në gjthë botën ka arritur në 504,254 persona.

Kina kryeson listën me 78,311 të shëruar, duke u pasuar nga Gjermania me 72,600 persona të shëruar dhe e treta është Spanja me 70,852 persona të shëruar.

Ndërkaq, në Shqipëri deri më tani janë regjistruar 494 raste të infektuar në Covid-19, nga të cilët 25 kanë humbur jetën dhe 251janë shëruar.

Të dhënat sipas shteteve më poshtë:

613,187 US

177,633 Spain

165,155 Italy

133,154 Germany

131,365 France

99,455 United Kingdom

83,356 China

76,389 Iran

65,111 Turkey

33,573 Belgium

28,314 Netherlands

27,063 Canada

26,336 Switzerland

26,113 Brazil

24,490 Russia

18,091 Portugal

14,325 Austria

12,320 India

12,200 Israel

11,927 Sweden

11,479 Ireland

10,591 Korea, South

10,303 Peru

8,273 Chile

8,100 Japan

7,858 Ecuador

7,582 Poland

7,216 Romania

6,876 Denmark

6,740 Norway

6,440 Australia

6,216 Czechia

5,988 Pakistan

5,862 Saudi Arabia

5,453 Philippines

5,399 Mexico

5,136 Indonesia

5,072 Malaysia

4,933 United Arab Emirates

4,465 Serbia

3,764 Ukraine

3,728 Belarus

3,711 Qatar

3,699 Singapore

3,614 Dominican Republic

3,574 Panama

LEXO EDHE:  “Covid-19 jo prodhim laboratorik”/ Kërkuesi shkencor tregon atë që nuk thuhet zyrtarisht

3,373 Luxembourg

3,237 Finland

2,979 Colombia

2,643 Thailand

2,506 South Africa

2,443 Argentina

2,350 Egypt

2,192 Greece

2,160 Algeria

2,049 Moldova

1,988 Morocco

1,741 Croatia

1,727 Iceland

1,671 Bahrain

1,579 Hungary

1,415 Iraq

1,405 Kuwait

1,400 Estonia

1,386 New Zealand

1,295 Kazakhstan

1,275 Uzbekistan

1,253 Azerbaijan

1,248 Slovenia

1,231 Bangladesh

1,111 Armenia

1,110 Bosnia and Herzegovina

1,091 Lithuania

974 North Macedonia

910 Oman

863 Slovakia

848 Cameroon

814 Cuba

784 Afghanistan

747 Bulgaria

747 Tunisia

715 Cyprus

712 Diamond Princess

673 Andorra

666 Latvia

658 Lebanon

638 Cote d’Ivoire

636 Ghana

618 Costa Rica

570 Niger

528 Burkina Faso

494 Albania

492 Uruguay

449 Kyrgyzstan

435 Djibouti

419 Honduras

404 Guinea

399 Malta

397 Bolivia

397 Jordan

395 Taiwan*

387 Kosovo

373 Nigeria

372 San Marino

324 Mauritius

314 Senegal

308 West Bank and Gaza

306 Georgia

288 Montenegro

267 Vietnam

254 Congo (Kinshasa)

237 Sri Lanka

225 Kenya

197 Venezuela

180 Guatemala

161 Paraguay

159 El Salvador

148 Mali

136 Brunei

134 Rwanda

122 Cambodia

117 Congo (Brazzaville)

114 Trinidad and Tobago

110 Madagascar

105 Jamaica

93 Monaco

88 Tanzania

85 Ethiopia

81 Togo

80 Gabon

79 Liechtenstein

74 Burma

73 Barbados

60 Somalia

59 Liberia

56 Cabo Verde

55 Uganda

51 Equatorial Guinea

49 Bahamas

48 Guyana

48 Zambia

43 Guinea-Bissau

40 Haiti

35 Benin

35 Eritrea

35 Libya

32 Sudan

30 Mongolia

29 Mozambique

29 Syria

23 Antigua and Barbuda

23 Chad

21 Maldives

19 Angola

19 Laos

18 Belize

18 Zimbabwe

16 Dominica

16 Fiji

16 Malawi

16 Namibia

16 Nepal

15 Eswatini

15 Saint Lucia

14 Grenada

14 Saint Kitts and Nevis

13 Botswana

13 Sierra Leone

12 Saint Vincent and the Grenadines

11 Central African Republic

11 Seychelles

10 Suriname

9 Gambia

9 MS Zaandam

9 Nicaragua

8 Holy See

8 Timor-Leste

7 Mauritania

6 Western Sahara

5 Bhutan

5 Burundi

4 Sao Tome and Principe

4 South Sudan

2 Papua New Guinea

1 Yemen

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Shifrat e fundit në Itali/ Shënohet ulje e numrit të viktimave dhe të të infektuarve

Publikuar

-

Nga

Dita e sotme në Itali ka regjistruar një ulje të rasteve positive por edhe viktimave.

Sipas të dhënave të fundit, brenda 24 orëve në Itali kanë humbur jetën si pasojë e Covid-19, 578 persona, 24 viktima më pak se një ditë më parë. Në total, numri i viktimave në vend shkon në 21,645.

Gjithashtu, një ulje ka pasur edhe në numrin e të prekurve. Brenda 24 orëve janë raportuar 305 raste më pak, krahasuar me një ditë më parë. Brenda ditës u konfirmuan 2,667 raste të reja, ndërsa numri i përgjithshëm i të infektuarve rritet në 165,155./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shkon në 102 numri i viktimave në Greqi/ Raportohen 2,192 të infektuar nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

22 raste të reja janë raportuar ditën e sotme nga Ministria e Shëndetësisë së Greqisë.

Specialisti i sëmundjes infektive Sotiris Tsiodras, tha në një dalje për mediat se në total numri i të infektuarve ka shkuar në 2,192.

Media e shtetit fqinj Kathimerini raporton se numri i jetëve të humbura për shkak të Covid-19 ka shkuar në 102.

LEXO EDHE:  Italia nuk gjen qetësi/ Rritet sërish numri i viktimave

LEXO EDHE:  Traditat e kulinarisë nëpër vende të ndryshme të botës

Mosha e mesatare e viktimave është 73 vjeç, ndërsa aktualisht janë duke marrë mjekim në terapi intensive 72 pacientë me moshë mesatare 68 vjeç./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Pezullimi i fondeve amerikane për OBSH-në/ Kina: Ndikon tek të gjitha vendet

Publikuar

-

Nga

Kina tha të mërkurën se vendimi i Presidentit të SHBA Donald Trump për të pezulluar fondet për Organizatën Botërore të Shëndetit do të prekte të gjitha vendet ndërsa bota përballet me një fazë kritike në luftën kundër pandemisë së koronavirusit.

Komentet nga ministria e jashtme pasuan njoftimin e presidentit Trump të martën ku ai tha se OBSH nuk hetoi siç duhet rastet e hershme të virusit në Kinë.

Gjermania u bashkua në mbrojtje të agjencisë, me Ministrin e Jashtëm Heiko Maas që tha të mërkurën se përcaktimi i fajit “nuk ndihmon”.

“Ne kemi punuar nga afër së bashku kundër #COVID19,” shkruan Maas në Twitter. “Një nga investimet më të mira është forcimi i OKB-së, veçanërisht i OBSH-së së financuar jo sa duhet, për shembull për zhvillimin dhe shpërndarjen e testeve dhe vaksinave.”
Ka rreth 2 milion raste të konfirmuara të koronavirusit në të gjithë botën, por me vështirësitë në qasjen ndaj testeve në shumë zona, shifrat e vërteta janë me siguri më të larta. Statistikat e Universitetit Johns Hopkins të mërkurën japin numrin e vdekjeve në të gjithë botën në më shumë se 126,000.

Franca tha që numri i fataliteteve atje kishte kaluar 15,000 njerëz, duke e bërë atë vendin e katërt që e kalon këtë shifër, së bashku me Shtetet e Bashkuara, Italinë dhe Spanjën.

Italia dhe Spanja janë ndër disa vende evropiane që kanë filluar të lehtësojnë izolimet e rrepta, të destinuara për të ndaluar përhapjen e virusit, ndërsa Franca sapo zgjati masat e saj.

Diskutimet se kur dhe si do të lehtësohen kufizimet po zhvillohen në qeveritë në mbarë botën. Në shtetin perëndimor të Kalifornisë, Guvernatori Gavin Newsom tha se do të marrë në konsideratë heqjen e urdhrave të izolimit kur numri i shtrimeve në spitale të bjerë për të paktën dy javë, testimi të jetë më i disponueshëm, të ketë më shumë pajisje mbrojtëse për punonjësit e kujdesit shëndetësor, dhe zyrtarët të kenë aftësi më të mirë për të gjurmuar dhe izoluar ata që janë të infektuar.

India njoftoi të mërkurën se planifikon të lejojë aktivitetiet e prodhimit dhe të bujqësisë të rifillojnë në zonat rurale më 20 prill, ndërsa izolimi mbarëkombëtar mbetet në fuqi deri në fillim të muajit të ardhshëm.

LEXO EDHE:  Ja cilat janë motrat më seksi në botë!

LEXO EDHE:  Rritet frikshëm numri i të prekurve nga Covid-19 në Greqi/ Shkon në 624 numri i të infektuarve, 15 viktima

Masat e ndryshme reflektojnë rrugën e shpërthimit, me pikat e mëparshme të nxehta që po shohin shenja premtuese se më e keqja mund të jetë drejt fundit, ndërsa pjesët e tjera të botës sapo kanë filluar të provojnë numra më të lartë të rasteve.

Kjo është reflektuar me një numër urdhrash të reja izolimi këtë javë në Afrikë. Malaui është ndër më të fundit, me Presidentin Peter Mutharika që njoftoi të martën një urdhër izolimi 21-ditor që fillon të shtunën.

“Do të doja t’ju nxis që të zbatoni plotësisht masat sepse ato janë për të mirën e vendit tonë,” tha Mutharika.

Në frontin ekonomik, urdhërat e qëndrimit në shtëpi kanë çuar në një rënie të gjerë të konsumit të naftës.

Agjensia Ndërkombëtare e Energjisë lëshoi një parashikim të mërkurën për një rënie të kërkesës për muajin Prill prej 29 milion fuçish në ditë, duke arritur nivelet që bota nuk i ka parë në 25 vjet.

Në Zelandën e Re, Kryeministrja Jacinda Ardern njoftoi se ajo dhe zyrtarë të tjerë të lartë po i ulin vullnetarisht pagat e tyre me 20% në një veprim simbolik, duke pranuar vështirësitë ekonomike të vendit në përgjigje të shpërthimit./VOA

LEXO TE PLOTE