Connect with Us

Nga mbyllja e “tregut të orizit” te gjobat dhe paralajmërimet/ AKU kontrolle të rrepta

Kronika

Nga mbyllja e “tregut të orizit” te gjobat dhe paralajmërimet/ AKU kontrolle të rrepta

Publikuar

-

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka dhënë njoftimin zyrtar për 117 kontrollet e bëra ditën e sotme në të gjithë vendin.

Për mbylljen e “tregut të orizit” në Vlorë, AKU thotë se vendimi u mor në bashkëpunim me organet e pushtetit vendor pasi nuk respektoheshin masat e marra kundër përhapjes së Covid 19. Mirëpo kjo nuk është e vetmja masë e marrë nga AKU, pasi janë gjobitur dhe paralajmëruar disa biznese në Tiranë, Elbasan, Shkodër dhe Berat.

Ndaj një subjekti “furre buke” në Tiranë është marrë masa administrative ‘’gjobë’’ me vlerë 50,000 lekë për tregtim të bukës së prerë, si dhe janë dhënë 9 masa administrative “paralajmërim”.

Në Elbasan në subjektin me aktivitet “import-eksport”, janë zhbllokuar 920 kg produktet e bllokuara “kungull”, pasi nga analizat e kryera kanë rezultuar konform legjilacionit në fuqi.

Në Shkodër janë marrë 2 masa administrative me “gjobë” me vlerë 60,000 lekë në një subjekte “furrë buke” dhe në “njësi tregtimi peshku”, për moszbatim të aktit normativ dhe mosplotësim të detyrave të lëna nga inspektimi paraardhës.

LEXO EDHE:  Gatuanin në pisllëk/ AKU mbyll Fast Food-in në plazh

Në Berat janë marrë 25 mostra për analizim për prani të pesticideve në fruta-perime, ndërsa në Korçë janë marrë 3 mostra.

Ndërkaq, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit i bën thirrje të vazhdueshme të gjitha bizneseve ushqimore që të respektojnë me rigorozitet të gjitha masat e marra për mospërhapjen e Covid-19 si dhe do të vijojë të jetë i pranishëm në të gjithë vendin në mbrojtje të shëndetit të konsumatorëve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Emigrantët shqiptarë sërish në rrugë?/ Pronari i hotelit paralajmëron se do t’i nxjerrë jashtë

Publikuar

-

Nga

Mundimet e emigratëve shqiptarë që mbetën disa ditë të bllokuar në Kakavijë duket se nuk kanë përfunduar.

18 shqiptarë që po qëndrojnë në një hotel në Kakavijë për të përmbushur 14 ditët e karantinimit rrezikojnë të nxirren në rrugë.

Pronari i hotelit ku ata qëndrojnë ka kërkuar që ata të dalin jashtë, pasi thotë se dhomat e tyre janë paguar për vetëm dy ditë.

Policia ka shkuar në vendngjarje dhe është duke komunikuar me pronarët e hotelit për të mos e ndërmarrë këtë hap. Këta të fundit kanë pranuar që t’i mbajnë shqiptarët edhe ditën e sotme, por ende nuk dihet se si do të vijojë çështja në ditët në vijim.

LEXO EDHE:  Takimi ne Prizren, hiqen disa barriera doganore me Kosoven

LEXO EDHE:  Investigimi në Fiks Fare/AKU urdhëron analizimin e monstrave

Ndërkohë, kujtojmë se deri më tani në të gjithë qarkun janë karantinuar 66 emigrantrë që janë kthyer nga Greqia pasi nuk kanë pasur më punë dhe para./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Rritet numri i personave “të papërgjegjshëm”/ Ndëshkohen 130 shoferë dhe 629 këmbësorë

Publikuar

-

Nga

Në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19, shërbimet e Policisë vijojnë kontrollet në të gjithë territorin.

Gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin janë evidentuar 130 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje të lejes së drejtimit dhe bllokim mjeti, në zbatim të Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020 ”Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga virusi COVID-19″.

Në Tiranë është arrestuar në flagrancë shtetasi F. M., banues në Tiranë dhe është proceduar penalisht shtetasi U. A., pasi nuk i janë bindur urdhrave të punonjësve të Policisë për të ndaluar.
Në Elbasan është arrestuar në flagrancë shtetasi E. P., banues në Përrenjas, pasi është konstatuar duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur në masën 1.18 mg/l dhe në kundërshtim me Aktin Normativ.

Në Fier është arrestuar në flagrancë shtetasi B. B., banues në Fier, pasi është konstatuar duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur, në masën 1.02 mg/l dhe nuk i ka ndaluar pikës së kontrollit.
Në Durrës është arrestuar në flagrancë shtetasi M. R., banues në Krujë, pasi u konstatua duke drejtuar mjetin pa leje drejtimi dhe në kundërshtim me Aktin Normativ.

Në të gjithë vendin, gjatë 24 orëve të fundit, si rezultat i kontrolleve të ushtruara nga strukturat e Policisë dhe denoncimeve të ardhura nga qytetarët në adresat zyrtare të Policisë së Shtetit, në 112/129 dhe Komisariatin Dixhital, janë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 629 shtetas, të cilët u konstatuan nga shërbimet e Policisë duke lëvizur me këmbë apo me biçikleta, pa ndonjë arsye apo emergjencë.

LEXO EDHE:  Lajme të këqija për adhuruesit e Apple/ Kur do të dalë në treg Iphone 8?

LEXO EDHE:  Takimi ne Prizren, hiqen disa barriera doganore me Kosoven

Gjithashtu, janë ndëshkuar me masë administrative 20.000 lekë dhe bllokim mjeti për 3 muaj, 5 shtetas, pasi nuk kanë zbatuar urdhrin për kufizimin e lëvizjeve në parqe dhe zona të gjelbra të hapura, në zonat urbane apo mjedise të tjera publike të hapura.

Në të gjithë vendin janë konstatuar 7 lokale të hapura dhe ndaj administratorëve është marrë masa administrative, në bazë të nenit 3, pika 7 e Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020.
Policia e Shtetit apelon për të gjithë qytetarët që të respektojnë masat kufizuese, për të bërë të mundur parandalimin e përhapjes së COVID-19./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

E rëndë në Tiranë/ Fadroma shtyp për vdekje një burrë

Publikuar

-

Nga

Një aksident fatal ka ndodhur sot në Tiranë, ku ka humbur jetën një burrë 58 vjeç.

Policia bën me dije se, më datë 15.04.2020, rreth orës 10:10, në rrugën “Ramazan Gaxherri”, mjeti tip fadrom me drejtues shtetasin K.F., 52 vjeç, dyshohet aksidentalisht ka përplasur me pasojë vdekjen shtetasin XH.L., 58 vjeç.

Grupi hetimor dhe shërbimet e Policisë ndodhen në vendngjarje dhe vijon puna për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE