Connect with Us

Shifrat e fundit/ Rreth 2 milion të infektuar me Covid-19 në botë, ja sa kanë humbur jetën

Politikë

Shifrat e fundit/ Rreth 2 milion të infektuar me Covid-19 në botë, ja sa kanë humbur jetën

Publikuar

-

Numri i personave të infektuar nga Covid-19 në të  gjithë botën, deri në orën 20:00  të datës 14 prill, ka arritur në 1,949,210.

Sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit Mjekësor John Hokins , në krye të listës qendron SHBA me 584, 073 të infektuar duke u pasuar nga Spanja me 172,541dhe më pas Italia me 162, 488 persona të infekuar.
Franca rënditet e katërta me 137, 887 të infektuar dhe më pas vjen Gjermani me 131,100 persona të prekur nga Covid-19.

Numri total i personave që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit ka arritur në 123,348 viktima.
Italia shënon dhe numrin më të lartë të jetëve të humbura me 21,067 viktima.
Spanja e cila renditet e dyta pas Italisë shënon 18, 056 viktima.

E treta të listë për humbjet e jetëve nga koronavirusi është Franca me 14,967 viktima. Dhe më pas vjen Mbretëria e Bashkuar me 12,107.

Ndërkohë numri i të shëruarve në gjthë botën ka arritur në 467,818 persona.

Kina kryeson listën me 78,200 të shëruar, duke u pasuar nga Gjermania me 68,200 persona të shëruar dhe e treta është Spanja me 67,504persona të shëruar.

Ndërkaq, në Shqipëri deri më tani janë regjistruar 475 raste të infektuar në Covid-19, nga të cilët 24 kanë humbur jetën dhe 248 janë shëruar.

Të dhënat sipas shteteve më poshtë:

584,073 US

172,541 Spain

162,488 Italy

137,887 France

131,100 Germany

94,829 United Kingdom

83,306 China

74,877 Iran

61,049 Turkey

31,119 Belgium

27,580 Netherlands

26,206 Canada

25,936 Switzerland

24,169 Brazil

21,102 Russia

17,448 Portugal

14,197 Austria

11,868 Israel

11,445 Sweden

10,941 India

10,647 Ireland

10,564 Korea, South

9,784 Peru

7,917 Chile

7,645 Japan

7,529 Ecuador

7,202 Poland

6,879 Romania

6,691 Denmark

6,623 Norway

6,494 Australia

6,101 Czechia

5,837 Pakistan

5,369 Saudi Arabia

5,223 Philippines

5,014 Mexico

4,987 Malaysia

4,839 Indonesia

4,521 United Arab Emirates

4,054 Serbia

3,472 Panama

3,428 Qatar

3,372 Ukraine

3,292 Luxembourg

3,286 Dominican Republic

3,281 Belarus

3,252 Singapore

LEXO EDHE:  Zyrtarët amerikanë japin lajmin e mirë/ Vaksina e COVID-19 do të jetë falas

3,161 Finland

2,852 Colombia

2,613 Thailand

2,415 South Africa

2,277 Argentina

2,190 Egypt

2,170 Greece

2,070 Algeria

1,934 Moldova

1,838 Morocco

1,720 Iceland

1,704 Croatia

1,522 Bahrain

1,512 Hungary

1,400 Iraq

1,373 Estonia

1,366 New Zealand

1,355 Kuwait

1,220 Slovenia

1,202 Kazakhstan

1,197 Azerbaijan

1,113 Uzbekistan

1,083 Bosnia and Herzegovina

1,070 Lithuania

1,067 Armenia

1,012 Bangladesh

908 North Macedonia

848 Cameroon

835 Slovakia

813 Oman

766 Cuba

726 Tunisia

714 Afghanistan

713 Bulgaria

712 Diamond Princess

695 Cyprus

657 Latvia

646 Andorra

641 Lebanon

636 Ghana

626 Cote d’Ivoire

612 Costa Rica

548 Niger

515 Burkina Faso

483 Uruguay

475 Albania

430 Kyrgyzstan

407 Honduras

393 Malta

393 Taiwan*

391 Jordan

371 San Marino

363 Djibouti

363 Guinea

354 Bolivia

343 Nigeria

324 Mauritius

308 West Bank and Gaza

299 Senegal

296 Georgia

283 Kosovo

283 Montenegro

266 Vietnam

241 Congo (Kinshasa)

219 Sri Lanka

216 Kenya

189 Venezuela

167 Guatemala

159 Paraguay

149 El Salvador

144 Mali

136 Brunei

127 Rwanda

122 Cambodia

113 Trinidad and Tobago

108 Madagascar

93 Monaco

82 Ethiopia

79 Liechtenstein

77 Togo

73 Jamaica

72 Barbados

63 Burma

60 Congo (Brazzaville)

60 Somalia

59 Liberia

57 Gabon

54 Uganda

53 Tanzania

49 Bahamas

47 Guyana

45 Zambia

41 Equatorial Guinea

40 Haiti

38 Guinea-Bissau

35 Benin

34 Eritrea

32 Sudan

30 Mongolia

29 Syria

28 Mozambique

26 Libya

23 Antigua and Barbuda

23 Chad

20 Maldives

19 Angola

19 Laos

18 Belize

17 Zimbabwe

16 Dominica

16 Fiji

16 Malawi

16 Namibia

16 Nepal

15 Eswatini

15 Saint Lucia

14 Grenada

13 Botswana

12 Saint Kitts and Nevis

12 Saint Vincent and the Grenadines

11 Central African Republic

11 Seychelles

11 Sierra Leone

10 Cabo Verde

10 Suriname

9 Gambia

9 MS Zaandam

9 Nicaragua

8 Holy See

7 Mauritania

6 Timor-Leste

6 Western Sahara

5 Bhutan

5 Burundi

4 Sao Tome and Principe

4 South Sudan

2 Papua New Guinea

1 Yemen

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Cilat kanë bërë revolucion në botën e modës? Njihuni me supermodelet seksi

LEXO EDHE:  Konfirmohen 196 të infektuar në 24 orë/ Ndërrojnë jetë 8 pacientë në shtetin fqinj

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Kura ndaj COVID-19/ Nis testimi i katër ilaçeve

LEXO EDHE:  Presidenca e BE/ Kryeministri kroat: Duhen hapur negociatat me Shqipërinë

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  Konfirmohen 196 të infektuar në 24 orë/ Ndërrojnë jetë 8 pacientë në shtetin fqinj

LEXO EDHE:  Zyrtarët amerikanë japin lajmin e mirë/ Vaksina e COVID-19 do të jetë falas

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE