Connect with Us

“Po dëmtohet ekonomia dhe shëndeti i shqiptarëve”/ Shano: Çfarë duhet të bëjë qeveria

Ekonomi

“Po dëmtohet ekonomia dhe shëndeti i shqiptarëve”/ Shano: Çfarë duhet të bëjë qeveria

Publikuar

-

Ekonomisti Dritan Shano komentoi sot masat e reja të qeverisë për biznesin në këtë periudhë pandemie.

Në një intervistë për Enkel Demin me “Abc-ja e mëngjesit”,  Shano tha se këto masa nuk janë të mjaftueshme.

Ekonomisti theksoi më tej se hipoteza e infeksionistëve po dëmton më shumë ekonominë, ndërsa ka dhënë edhe sugjerimet se çfarë duhet të bëjë qeveria.

“Vendi po qeveriset keq nga infeksionistë dhe nga epidemiologë. E bazuar kjo, ‘po qe se bëjmë këtë do na vdesin kaq’. Kjo është e pavërtetuar. Hipoteza e infeksionistëve sot po dëmton fort jo vetëm ekonominë, por po dëmton shëndetin e 95% shqiptarëve të shëndoshë. E dyta, edhe në komunikimet me gazetarë të tjerë kam folur për instrumentat që ka në dorë qeveria. Është rishikimi total i biznesit, eliminimi i të gjitha shpenzimeve të panevojshme, duke filluar nga PPP-të. Ministria e financave duhet të vdalë dhe të deklarojë që e ka bërë këtë gjë. Mund të marrë borxh dhe qeveria po merr borxh rëndshëm. Qeveria ka të drejtën të përdorë rezervën valutore të Bankës së Shqipërisë. Pasi të izaurohen të gjitha këto atëherë qeverise i mbeten edhe dy rrugë: Printimi i parave dhe shtrirja në gjunjë përpara një fuqie tjetër më të madhe duke i kërkuar para”, tha Shano mes të tjerash.

Sa i takon masave të qeverisë, ai tha se nuk janë të mjaftueshme.

LEXO EDHE:  Skandali në buxhetin 2019/ Qeveria “harron” arsimin

“Në të ashtuquajturën ‘paketë të parë’ numrin e madh të ankesave që kishte për mungesë përfitimi, për përjashtime dhe me radhë. Gjithë ndihma që qeveria premton të hedhë në drejtim të njerëzve dhe ekonomisë ka disa karakteristika. E para ka qenë sjella e qeverisë që të fitojë kohë dhe kohën e fiton duke qenë e paqartë, duke vonuar pagesa.”-tha Shano.

Po ashtu ai tha se këto masa nëse do zbatoheshin me shpejtësi injektojnë para.

“Këto deklarata bëjnë që njerëzit të grihen pak nga pesimizmi ku kanë rënë dhe të harxhojnë edhe lekun e fundit që kanë në xhep sepse mendojnë se këto para do i vijnë. Nëse këto para vonohen atëherë kemi një situatë shumë të keqe. Një gjë është e sigurtë, të varfrit do jenë akoma edhe më të varfër , kjo vlen për gjithë botën, por edhe për Shqipërinë që është edhe një nga vendet më të varfra të botës. Klasa e mesme shqiptare  do varfërohet, do zbresë shkalllë. Të vetmit që nuk do preken në këtë mes janë shumë të pasurit dhe bankat private. Të gjithë të tjerët do e ndjejnë fort këtë gjë dhe sa më shumë të vonohen këto masa aq më situatë e keqe në pret në vijim.”-u shpreh ekonomisti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Rindërtimi/ Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane për fondin 95 milionë euro

Publikuar

-

Nga

Rindërtimi/ Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane për fondin 95 milionë euro

Sot është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për angazhimin e 95 milionë eurove, ku 90 milionë euro janë kredi e butë, ndërsa 5 milionë do të jenë për grantin e rindërtimit të objekteve publike.
Ka qenë ministri për Rindërtimin Arben Ahmetaj që ka firmosur marrëveshjen me ambasadorin italian Fabrizio Buçi.

Kredia 90 milionë euro me interes shumë të vogël do të përdoret në sektorin e energjisë, zhvillimin e ekonomisë së detit dhe rritjen e kapaciteteve për përballimin e fatkeqësive natyrore, me përmirësimin e flotës dhe fuqizimin e burimeve njerëzore të emergjencave civile.

LEXO EDHE:  Shembja e Teatrit/ Meta: Përpjekje arbitrare për të na kthyer në komb pa identitetKonkretisht, kredia 90 milionë euro do të përdoret:

LEXO EDHE:  Humbi jetën në mision/ Qeveria shpall ditë zie për nëntetaren Hasanaj

a) Në sektorin e energjisë, për përmirësimin e mëtejshëm të linjave të transmetimit
b) Në zhvillimin e ekonomisë së detit, për përmirësimin e infrastrukturës portuale dhe peshkimit
c) Në rritjen e kapaciteteve për përballimin e fatkeqësive natyrore, me përmirësimin e flotës dhe fuqizimin e burimeve njerëzore të emergjencave civile,

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Pesëfishohen importet e maskave në janar-korrik/ Arrijnë mbi 4 milionë euro

Publikuar

-

Nga

Pesëfishohen importet e maskave në janar-korrik/ Arrijnë mbi 4 milionë euro

Maska është bërë sot një mjet i domosdoshëm që secili duhet ta mbajë me vete, për më tepër që është bërë e detyrueshme në ambientet e mbyllura. Vetëm pak muaj më parë as që imagjinohej që në rrugë të shihje njerëz me maska, ose që në një dyqan ose supermarket të mos të të linin të hyje pa të.

Sot, shpenzimi për maskë është bërë i domosdoshëm, ndoshta si kafeja, pa të cilën shumëkush nuk e fillon sot ditën. Nëse nuk ke një maskë me vete, rrezikon mos të hysh në supermarketet e mëdha, ose në dyqane të tjera, apo zyra shteti e privati.

Nga kjo kërkesë ka lulëzuar një biznes i ri. Të dhënat nga Drejtoria e Doganave bëjnë të ditur, pas kërkesës për informacion të “Monitor” se gjatë periudhës janar-korrik, importet e maskave të pëlhurës jo mjekësore arritën në 503 milionë lekë, ose mbi 4 milionë euro, duke u pesëfishuar në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Më herët, importet e këtij produkti ishin pothuajse të papërfillshme.

Krahas importeve, edhe shumë fabrika tekstili, ose edhe këpucësh në vend i janë drejtuar qepjes së maskave, kryesisht me destinacion eksportin. Kompanitë u përshtatën me shpejtësi, duke kompensuar rënien e porosive për veshje të zakonshme me kalimin e një pjese të aktivitetit për prodhimin e maskave, duke shfrytëzuar kërkesën e lartë nga partnerët europianë.LEXO EDHE:  Shembja e Teatrit/ Meta: Përpjekje arbitrare për të na kthyer në komb pa identitet

Me pandeminë që nuk dihet se kur do t’i vijë fundi, kërkesa për maska duket se do të vazhdojë gjatë, duke e shndërruar në një biznes të qëndrueshëm e fitimprurës, pasi kosto e prodhimit të një maske është e ulët dhe vështirësia e punës për ta qepur një maske pëlhure jo mjekësore është minimale.

LEXO EDHE:  Humbi jetën në mision/ Qeveria shpall ditë zie për nëntetaren Hasanaj

Një studim i fundit nga “Market Study Report” gjeti se deri në vitin 2026 tregu global i maskave do të arrijë në 21.2 miliardë dollarë, një shifër kjo që është gati dy herë sa Prodhimi i Brendshëm Bruto i Shqipërisë.

Tregu global i maskave të fytyrës pritet të regjistrojë rritjen të fortë deri në fund të vitit 2020. Shpërthimi i sëmundjeve infektive të rrugëve të frymëmarrjes si H1N1 dhe COVID-19 do të nxisin kërkesën për maska ​​për fytyrën midis punonjësve të vijës së parë të shëndetit, por edhe në popullatën e përgjithshme./Monitor

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Shpallet tenderi/ 14 milonë euro për projektin e Piramidës

Publikuar

-

Nga

Shpallet tenderi/ 14 milonë euro për projektin e Piramidës

Piramida e Tiranës do t’i kthehet kryeqytetit, sipas një projekti të prezantuar më herët, si një qendër inovacioni që do t’i përkasë kryesisht të rinjve.

Projekti i arkitektit Wini Mass është prezantuar nga bashkia, por vetëm javën e kaluar është shpallur thirrja për gjetjen e operatorëve që do të punojnë për rijetëzimin e ish-muzeut të Enver Hoxhës.

Fondi i vënë në dispozicion për zhvillimin e godinës është llogaritur 1.7 miliardë lekë, ose 14 milionë euro.Kujtojmë se financues i këtij projekti, përveç Bashkisë së Tiranës është edhe Fondi Shqiptaro-Amerikan.

Për Piramidën ka pasur disa ide nga arkitektë vendas, por në fund projekti final u vendos ai për ngritjen e një qendre multifunksionale në qytet, duke siguruar hapësirë për të rinjtë dhe njerëzit që të angazhohen në art, kulturë dhe teknologji krijuese. Plani synon të krijojë simbolin e ri për Tiranën, ku ndërtesa është e arritshme nga të gjitha anët. Risia e rivitalizimit të qendrës qëndron në faktin se TUMO është një lloj i ri i përvojës arsimore në kryqëzimin e teknologjisë dhe dizajnit. Të rinjve do t’u jepen veglat dhe njohuritë që kanë nevojë për të arritur potencialin e tyre dhe ata do të jenë në gjendje të krijojnë rrugën e tyre të të mësuarit.

LEXO EDHE:  Bizneset pesimiste për 2020-n/ Çdo ndodhë pas mbarimit të TAP

LEXO EDHE:  "Mund të krijohet kolaps psikologjik"/  Dom Gjergj Meta mesazh mediave dhe qeverisë, çfarë sugjeron

Sipas dokumenteve të tenderit, pritet që punimet të zgjasin 2 vjet, pas firmosjes së kontratës me operatorin ose konsorciumin fitues, Kompanitë e interesuara kanë afat deri në 2 shtator për të dorëzuar dokumentet. /CNA.al

LEXO TE PLOTE