Connect with Us

I dënuari tentoi të arratiset në Tepelenë/ Reagon Drejtoria e Burgjeve: Iku me vrap kur po i bëhej kontroll

Kronika

I dënuari tentoi të arratiset në Tepelenë/ Reagon Drejtoria e Burgjeve: Iku me vrap kur po i bëhej kontroll

Publikuar

-

Ditën e sotme i dënuari Eduard S. u arratis nga burgu i Bënçes në Tepelenë, por falë ndërhyrjes së shpejtë të gardianëve u bë i mundur kapja e tij.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve, e cila bën me dije se ngajrja ka ndodhur rreth orës 12:40.

Drejtoria e Burgjeve raporton se i dënuari është shoqëruar për në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor nga forcat e policisë të IEVP Tepelenë, për të marrë pjesë në seancën e planifikuar datë 14.04.2020 ora 11:30.

Pas përfundimit të seancës gjyqësore, i paraburgosuri është shoqëruar nga forcat e policisë së burgut, për t’u kthyer sërish në institucion.

“Gjatë kryerjes së kontrollit trupor, ai iu ka ikur punonjësve nga duart dhe ka vrapuar rreth 200 metra, duke kaluar edhe rrethimin perimetrik me qëllim arratisjen.

Falë reagimit të menjëhershëm të punonjësve të grupit të sigurisë së IEVP-së Tepelenë, të cilët u vunë në ndjekje direkte, i burgosuri u kap brenda pak minutave duke e kthyer sërish në qeli.

LEXO EDHE:  Arrestimi i Fatos Nanos/ Çfarë thotë Berisha pas 25 vitesh

Lidhur me ngjarjen janë njoftuar Policia e Shtetit, Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm dhe janë duke vazhduar hetimet për rrethanat e ngjarjes, shkaqet, përgjegjësitë konkrete të punonjësve.

Shtetasi E.S,  ka pasur masën e sigurisë “arrest me burg” që nga data 25.09.2019, i dyshuar për veprën penale vrasje të mbetur në tentativë dhe trafikim të lëndëve narkotike”, thuhet në njoftim.

Ndërkohë, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve ka nisur hetimet e menjëhershme për të vlerësuar, analizuar dhe hetuar ngjarjen./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Pushohen akuzat në Apel/ Mbyllet përfundimisht dosja për atentatin ndaj Fadil Memës

Publikuar

-

Nga

Sot gjykata e Apelit në Durrës, e kryesuar nga Anita Mici gjatë zhvillimit të seancës gjyqësore, ka lënë në fuqi vendimin e Shkallës së Parë, të gjyqtarit Tomor Kullolli, i cili në 20 nëntor 2019 vendosi të pushojë, akuzat e ngritura nga prokuroria për Çapjan.

Me këtë vendim në Apel Florenc Çapja, “blindon” pushimin e ndjekjes penale nga prokuroria e Elbasanit, për akuzën e “Vrasjes me paramendim” mbetur në tentativë dhe “Mbajtje pa leje e armëve luftarake”.

Sipas Report tv, kështu mbyllet përfundimisht edhe dosja penale për vrasjen e mbetur në tentativë ndaj ish-efektivit të policisë Fadil Mema.

Florenc Çapja ishte duke u gjykuar në gjykatën Apelit në Durrës, pas ankimimit të bërë nga prokuroria e Elbasanit, ndaj vendimit të datës 20 nëntor 2019 të marrë nga gjyqtari Tomor Kullolli, i cili gjatë një seance paraprake vendosi të pushojë dy akuzat e ngritura nga prokuroria, atë të “Vrasjes me paramendim” mbetur në tentativë dhe “Mbajtjes pa lejë të armëve”, duke urdhëruar lirimin nga qelia të Florenc Çapjes.

Ky vendim i dhënë në nëntor 2019 u kundërshtua publikisht nga Policia e Shtetit, e cila e quajti vendimmarrjen e gjyqtarit Kullolli të turpshme. Çapja u arrestua në muajin qershor 2019, por pas 6 muaj në burg, akuzat ndaj tij u pushuan dhe më pas u lirua pa u gjykuar fare. Kujtojmë që kjo çështje është hera e tretë që pushohet dhe sot e kësaj dite autoritet e drejtësisë nuk kanë asnjë person të dënuar për tentativën e vrasjes së ish-efektivit të Policisë Rrugore në Elbasan, Fadil Mema.

Sipas dëshmisë që Fadil Mema ka dhënë para ish-prokurorit Xhevat Hana, ai tregon se më 30 janar 2006 së bashku me vëllezërit dhe kunatin e tij Ardian Ibrahimi, ka shkuar tek një komshi për ngushëllim. Rrugës në kthim ka parë një deputet të asaj kohe në Elbasan që ishte në shoqërinë e Kujtim Hazbiun me të cilët u përshëndetën. Pas një ose dy minuta dëgjoi kunatin e tij, Ardianin që të bërtasë “na vranë”. Në këto moment ka parë një person të veshur me kominoshe, që në dorë mbante një automatik me silenciator dhe në një distancë të afërt dy apo tre metra ka qëlluar në drejtimin e Fadilit, duke i shpuar pardesynë.

LEXO EDHE:  Video-Fiks Fare paralajmëron skandalin/ Zbulohet çfarë ndodh me sistemin e drejtësisë

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Të burgosurit i rrjepin në gjoba për të drejtat që u takojnë

“Në këtë moment e pashë që i ngeci automatiku dhe e pashë që po e mbushte sërish dhe e njoha që ishte Florenc Çapja”. Në këtë moment i kam thënë “o Lenci çfarë borxhi ju kam, çfarë ju kam bërë, ndërkohë ai më shau dhe më tha do të masakrojmë dhe e mbushi sërish armën”. Ndërkohë Ardiani filloi ta qëllojë me gurët e rrugës dhe Florenci e qëlloi me breshëri. Në këtë moment Fadil Mema tregon se Florenc Çapja, e ka qëlluar sërish në ikje e sipër, ku një plumb e ka kapur në këmbë dhe e ka rrëzuar në derë të shtëpisë. Tek shtëpia e tij, ka marë një pistoletë “Mauzer” dhe ka qëlluar në drejtim të Florencit disa herë për tu vetëmbrojtur pasi po afrohej ta vriste. “Në rrobat e mia të trupit kam konstatuar 11 vrima të shkaktuara nga plumbat. Po këtë ditë mora vesh se ishte ndaluar nga policia e Elbasanit Florenc Çapja”. Fadil Mema, megjithëse u largua nga Elbasani dhe u zhvendos në Itali, nuk mundi t’i shpëtojë sagës së vrasjeve seriale pasi në u ekzekutua disa vite më vonë në Itali.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Foto-Aksident i rëndë në ish-Bllok/ Makina përfundon në dyqanin e bulmetores

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në zonën e ish-Bllokut në Tiranë, ku që një automjet ka përfunduar në një dyqan bulmetoreje.

Në fotot e shkrepura nga vendngjarja shihet se si dy automjete dhe një motor janë përplasur me njëri tjetrin në një kryqëzim.

Një prej makinave ka përfunduan në dyqanin, duke shkaktuar dëme të mëdha materiale. Deri më tani nuk dihen të dhëna mbi gjendjen shëndetësore e drejtuesve të mjeteve. Aktualisht policia ndodhet në vendin e ngjarjes dhe po heton për shkaqet e aksidentit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

U arratis nga burgu i Bënçes/ Kapet pas 500 metrash ndjekje i dënuari

Publikuar

-

Nga

Një i burgosur është arratisur nga burgu i Bënçes në Tepelenë. I dënuari, Eduard Kaçaj, ka arritur të kalojë të gjithë masat e sigurisë duke u arratisur nga burgu.

Por, arratisja e tij ka zgjatur shumë pak pasi është vënë re nga gardianët e burgut.

Kaçaj është kapur 500 metra larg burgut, duke mos mundur dot të arratiset përfundimisht. Ai qëndronte në paraburgim pasi ishte arrestuar nga policia pasi ishte i akuzuar për drogë./CNA.al

LEXO TE PLOTE