Connect with Us

Denaj e thotë hapur/ “Gjysma e ekonomisë ka fikur motorët”

Ekonomi

Denaj e thotë hapur/ “Gjysma e ekonomisë ka fikur motorët”

Publikuar

-

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj u shpreh se gjysma e ekonomisë së vendit ka ngrirë sipasojë e pandemisë së Covid-19.

“Kemi ngritur një ekip teknik, për të parë evidencën e shifrave që vijnë nga Tatimet. Numri që vjen është se mbi 50% janë të reduktuar, pra në pamundësi për të punuar, pra ndodh që tek fasonët nuk kanë shkuar punëtorët në punë. Për industri të caktuara ka një rënie në 50%.

Por ka një difrencë mes dy javëshit të parë të prillit drejt përmirësimit në krahasim me dyjavëshin e dytë të marsit. Ka nevojë për disa muaj për të parë si do ridimensionohet biznesi, një gjë është e sigurt që produktet shqiptare dhe ato ushqimore në syrin e biznesit kanë një fokus më të madh se sa dje. Të kapim jo vetëm tregjet lokale, sot kemi fasonë që prodhojnë maska për Italinë”, u shpreh Denaj ne “Real Story”.

LEXO EDHE:  Bilanc lufte në Britani/ Afro 1000 viktima në 24 orë, mbi 55 mijë të infektuar

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Ekonomia në “reanimacion”/ Ish ministri i Financave: Të gjithë do të goditën nga kriza

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i financave Anastas Angjeli thotë se kriza që ka mbërthyer ekonominë për shkak të Covid-19 nuk do të kursejë askënd.

I ftuar në emisionin “Përballë” , Angjeli thekson se pjesa më e goditur nga kriza do të jetë shtresa e varfër e popullsisë.

“ Kësaj krize nuk i shpëton askush. Kur them nuk i shpëton askush kam parasysh që nëse pandemisë mund ti shpëtojnë sipas statistikave të OBSH-së 30 përqind e popullisisë atëherë edhe nga pikëpamjet e tjera nuk do ti shpëtojë po 70 përqind e popullsisë. Pra të gjithë do të goditen nga kjo krizë që po ndodh edhe ekonomikisht. Pjesa më e goditur është ajo pjesë e cila mund të konsiderohet që është shtresë me të ardhura të ulta.”

Profesor Angjeli sqaroi në Përballë se qeveria ka marrë masat e duhura për t’i bërë ballë kësaj situatë të vështirë përmes dy paketave mbështetëse. Por përse shteti nuk hedh më shumë para?

LEXO EDHE:  Ambasadorja Kim “i tërheq veshin” Ramës e Bashës/ “Nuk është koha për politikë”

LEXO EDHE:  Shqipëria në prag kolapsi/ Kryemadhi: Do ngelemi pa paga e pensione

“ Gjëja e parë është që duhet t’i kesh ato para, ne e dimë situatën aktuale ekonomike. Ka para, por nuk ka para të mjaftueshme. Ndërhyrjen me instrumenta duhet ta shikojmë në kohë. Ne kemi vepruar deri tani, duam s’duam, pavarësisht nga mendimet e ndryshme, ndërhyrja ka qënë në kohë dhe eficente. A ka qënë e mjaftueshme? Hajde ta diskutojmë këtë punë. Por nga pikëpamja e llojit të masave që ka marr qeveria është në të njëjtën linjë me shtetet e tjera, ka zgjedhur të ndihmojë sektorët jetik. Ka pasur gjithashtu edhe sektorët më të prekur në ekonomi. Si instrumenta janë në rregull, si mundësi për të mbrojtur buxhetet e qytetarëve është në rregull. Si sasi pastaj varet nga buxhetet.” përfundoi Angjeli.

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Mbi 40 mijë të papunë/ Denaj: Biznesi i madh e kishte mundësinë të mos i nxirrte nga borderotë

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj në një lidhje live për emisionin ”Real Story” tha se paketa e zgjeruar ka për qëllim të ndihmojë punonjësit e larguar nga biznesi i madh, i cili sipas Denaj e kishte mundësinë që në fillim me lehtësimin e shtyrjes së kësteve të kredive dhe me garancinë sovrane të mos i nxirrte punonjësit nga borderotë.

“ Në paketën e parë adresuam ndihmën ndaj bizneseve që u mbyllën me qarkullim deri në 14 milionë lekë. Kjo e dyta është për biznesin e madh dhe në paketën e parë anonçuam edhe garancinë sovrane për biznesin e madh.

Banka anonçoi edhe mospagimin e 3 muaj të kësteve të kredisë. Biznesi i madh kishte mundësi të orientonte likuiditetin e këtyre lehtësirave për të mbajtur në punë punonjësit. Në mars dhe në prill mund të jepeshin leje.

Në momentin që ne hymë në zgjerimin e paketës shohim që janë 40 mijë persona që janë ç’regjistruar dhe është përgjegjësia e qeverisë që t’i ndihmojë me paketë që është pagesë e drejtpërdrejtë.

Ndërkohë pagesa që i bëhet biznesit të madh, janë dy elemente që ndalojnë largimet nga puna. Ndërkohë janë 20 mijë biznese që janë mbyllur dhe janë me xhiro mbi 14 milionë lekë janë dhe bizneset e turizmit.

LEXO EDHE:  Kriza politike/ Patozi flet për zgjidhjen

LEXO EDHE:  Drama e Greqisë shtyhet sërish

Në këtë zgjerim pakete biznesi i madh e ka marrë vëmendjen dhe për të ndaluar largimin. Por bëhet nga pronarët që vendosin si do të jetë situata dhe shpresoj që mos rritet papunësia dhe zgjerimi i aktivitetit të biznesit nuk do të ndodhë që në maj të hapen të gjitha bizneset por është shtysë që pas majit të riorgtanizojnë aktivitetet e tyre dhe mos e mendojnë marrëdhënien me punonjësit siç është tani.

 

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Ahmetaj e thotë hapur/ “Ekonomia shqiptare ka pësuar një goditje të rëndë”

Publikuar

-

Nga

Ministri Arben Ahmetaj, i ngarkuar për situatën ekonomike nga Covid-19, deklaroi paditen e sotme se ekonomia e shtetit tonë ka pësuar një goditje të fortë.

Ahmetaj tha se ka edhe një shkëndijë pozitive, pasi pretendon se kursi i këmbimit është stabilizuar.

“Si të gjitha ekonomitë globale dhe ajo shqiptare ka pësuar një goditje të rëndë nga pandemia e COVID-19. Të gjitha parashikimet kanë ndryshuar, nuk ka parashikime me nivel pozitiv, të gjitha janë në nivel drastik rënie nga 5% në 20%. Edhe ne parashikimet për shkak të COVID i kemi negative, ekonomia jonë ka marrë një goditje të rëndë. Të ardhurat në mars kanë rënë gati 100 mln dollar, rënia vazhdon edhe në prill që e parashikojmë mes 150 deri 170 milionë dollarë. Me 2 fjalë po kalon një periudhë të vështirë që reflektohet në të gjitha elementet e vetë. Por dua të jap një shkëndije pozitive, në gjithë këtë goditje kursi i këmbimit është stabilizuar, niveli i këmbimit euro me lekë është 127, pra furnizimi me euro vazhdon normalisht, operatorët e kanë më të sigurt planifikimin e importit çka reflekton një largim të panikut të momentit”, deklaroi ai në një lidhje me News 24./ CNA.al

LEXO TE PLOTE