Connect with Us

“Big Brother” nga ajri për qytetarët ‘rebelë’/ Policia bën gati dronet

Kronika

“Big Brother” nga ajri për qytetarët ‘rebelë’/ Policia bën gati dronet

Publikuar

-

Policia e Shtetit ka marrë masa, që në fundjavë dhe në ata fasha orari, ku nuk lejohet të dilet jashtë shtëpisë, të mund të kontrollojë territorin e vendit, me anë të droneve.

Sipas BW, territori do të kontrollohet me dron, me teknologji të lartë.

Droni ka kamera, që ka pamje të qarta nga sipër, ku fluturojnë. Ata (dronet) janë të pajisura edhe me magnitofon, që mund të përcjellin mesazhe audio, e ku kalimtarët paralajmërohen.

Drejtori i Policisë së Shtetit Ardi Veliu ka kërkuar forcime në Drejtorinë e Policisë në Tiranë, Durrës, Shkodër dhe Vlorë, pasi në këta rrethe ka pasur raste më problematike. Vendi do të futet në karantinë të plotë në fundjavë dhe pritet që terreni të monitorohet me anë të dronit.

LEXO EDHE:  “Rrjeta” kap mat trafikantët/ Sekuestrohet një sasi heroinë

Masat janë marrë më të ashpra, pas rastit të Vlorës, ku disa persona luajtën futboll, edhe pse jemi në kushte të karantinës.

Janë marrë masa edhe për policët, që të dizinfektohen në mënyrë të rregullt. Deri tani ka 8 policë të infektuar me Covid—19 dhe fatmirësisht nuk kanë komplikacione të rënda.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Flet “Zoti i drogës”/ “Të hetohen gjykatësit dhe prokurorët që më kanë dënuar”

Publikuar

-

Nga

Pasi vuajti në burgjet shqiptare një dënim prej 16 vite për trafik droge të kryer në Itali, Alket Hatija rrezikon të ekstradohet në vendin fqinj.

Një muaj më parë, Gjykata e Apelit Durrës vendosi ti hapë rrugë dorëzimit të babait të dy fëmijëve në shtetin përtej Adriatikut, ku e pret një dënim prej 20 vitesh. Ish i dënuari thotë se po bëhet kurban, pasi i ka shlyer gabimet që bëri ne rini dhe s’mund të dënohet dy herë për të njëjtën çështje.

“Për mua ka qenë një vendim ekstrem. Nuk e prisja kurrë një gjë të tillë. Jam dënuar 16 vjet. Dënimin e kam kryer, nuk mund të dënohem dy herë për të njëjtën çështje”, thotë ai për gazetaren Klodiana Lala.

I pagëzuar nga italianët me nofkën “Zoti i drogës”, Hatija ka trokitur në dyert e gjykatës së lartë, ku shpreson të gjejë drejtësi.

“Jo në favorin tim, por do të vendosë në favorin e drejtësisë. Unë nuk dua mëshirë nga askush. Është një çështje, që është shumë e pastër, është një çështje që është shumë e dukshme”, shton më tej.

LEXO EDHE:  Trafikonin drogë/ Arrestohen dy shqiptarë nga policia greke
LEXO EDHE:  Konfiskohen mbi 3 mijë libra në Lezhë

Teksa kthehet mbrapa në kohë, Hatija se në 2008 kur u arrestua, këmbënguli që të ekstradohet në Itali, por kërkesa e tij u rrëzua. Ai pranon se ka gabuar që është përfshirë në trafik droge dhe këtë gabim e ka shlyer duke qëndruar plot 11 vite në qeli. Babai i dy fëmijëve që sot gjendet në udhëkryq kërkon nga qeveria shqiptare të zgjidhë çështjen në marrëveshje me palën italiane.

Ndërsa kërkon hetim për njerëzit e drejtësisë që janë marrë më çështjen e tij.

“Të shikohen, të hetohet gjykatësit dhe prokurorët që më kanë dënuar”, shprehet Hatija.

Teksa mbetet në pritje të verdiktit final, Hatija ka një lutje edhe për ministren e drejtësisë dhe përfaqësitë diplomatike.

“Do t’i bëj kërkesë Ministres së Drejtësisë, ambasadës italiane, të mos më bëjnë kokë turku, jam një shqiptar, një qytetar, që e kam bërë një gabim, e kam vuajtur këtë gabim, të mos dënohem dy herë për faj të shtetit”, përfundon intervistën ai, raporton BW.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasje e grup kriminal/ SPAK komunikon zyrtarisht akuzat për Ardian dhe Florenc Çapjan

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit i ka komunikuar zyrtarisht akuzën Ardian Çapjas, nipit të tij, Florenc Çapja, dhe 4 personave të tjerë, të akuzuar për vrasjen e babë e bir, Nezir e Gentian Beqiri, në Elbasan, në vitin 2012.

Gazetarja Klodiana Lala, bëri të ditur se prokurorët e SPAK iu kanë komunikuar akuzat e “vrasjes në rrethana cilësuese ndaj 2 ose me shumë personave”, “grupit te strukturuar” dhe “armëmbajtje pa leje” Ardian Capjas, Ervis Bardhit, Olsi Lekut dhe Klajdi Dokollit.

LEXO EDHE:  “Rrjeta” kap mat trafikantët/ Sekuestrohet një sasi heroinë

LEXO EDHE:  "Plazh i lirë"/ Pesë biznesmenë nën hetim

Ardian Çapja u arrestua më 29 mars në Elbasan, ndërsa nipi i tij, Florenc Çapja është ende në kërkim nga policia. Xhaxha e nip, akuzohen për vrasjen e Gentian Beqirit dhe babait të tij Nezirit në 2012.-raporton BW.

Në gjurmët e tyre, policia ka rënë falë dëshmisë së të penduarit të drejtësisë, Ervis Bardhi, i cili mes të tjerash, ka thënë se Ardian Çapja i kishte ofruar 50 mijë euro për vrasjen e Gentian Beqirit dhe babait të tij Nezirit.

LEXO TE PLOTE

Kronika

U gjet i mbytur me duar të lidhura/ Zbardhen lëvizjet e fundit të 25-vjeçarit

Publikuar

-

Nga

Disa ditë më parë u raportua për një ngjarje të ndodhur në Korçë ku një 25 vjeçar ishte dhunuar dhe më pas hedhur në rezervuarin e Gjançit.

Sot janë zbuluar lëvizjet që 25 vjeçari dhe autorët e krimit kanë bërë. Mësohet se ata janë takuar në Elbasan dhe kanë qëndruar bashkë në Korçë një hotel për katër ditë.

Burime zyrtare pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë bëjnë me dije se viktima, i shoqëruar nga Lulëzim Spahia, person i shpallur në kërkim tashmë, dhe një person tjetër i moshuar i paidentifikuar nga ana e policisë, në datat 25, 26 dhe 27 maj janë strehuar në një prej hoteleve në periferi të qytetit të Korçës.

LEXO EDHE:  Trafikonin drogë/ Arrestohen dy shqiptarë nga policia greke

LEXO EDHE:  Plas arma në Shkodër/ Dyshohet për të plagosur

Së bashku me Xhaferrajn dhe Spahian, në hotel me ta, ka qëndruar edhe shtetasi me iniciale K.B, i dyshuar edhe ky nga policia për veprën penale të vrasjes me dashje.

Pas datës 27 policia për momentin nuk ka asnjë të dhënë për vendndodhjet apo lëvizjet e viktimës dhe dy të njohurve të tij, tashmë në pozicionin e të dyshuarve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE