Connect with Us

“The Lion is back!”/ Berisha i uron shërim të shpejtë Boris Johnson

Sociale

“The Lion is back!”/ Berisha i uron shërim të shpejtë Boris Johnson

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas daljes nga spitali të kryeministrit britanik Boris Johnson.

Berisha i ka uruar shërim të shpejtë Johnson, teka e quan atë “luan”.

“The Lion is back!
Miq, le ti urojmë një shërim të shpjetë dhe të plotë këtij burri të shquar të kombit të vet, kryeministrit të Britanisë së Madhe, Boris Johnson. E mundi sëmundjen!”, shkruan Berisha.

LEXO EDHE:  Denoncimi i fortë i Berishës/ I dehur në timon, drejtori i Policisë së Fierit përplas për vdekje qytetarin

Sot, kryeministri britanik ka dalë nga spitali,  një javë pasi u shtrua me simptoma të rënda të koronavirusit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Z

    12 Prill, 2020 at 4:50 pm

    Saliu & CNA?! Te cuditshem? Fsahatare nge trute! Me thoni! Si mund te bashkohet krimineli me mediokret?

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Ankesat e nxënësve për ngarkesën/ Shahini i del në mbrojtje mësuesve: Kanë dhënë leksionet

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Arsimit Besa, ka folur pasditen e sotme për ankesat e nxënësve se mësuesit i kanë ngarkuar shumë gjatë kësaj kohe që po zhvillohet mësimi online.

Shahini tregoi se lidhur me këtë i janë dhënë udhëzime mësuesve që të merren parasysh masat e nxënësve.

“Ne ju kemi dhënë instruksione mësuesve që të marrin parasysh kushtet në të cilat po punojnë dhe mos ngarkojnë nxënësit në të njëjtën mënyrë sikur po të ishim në shkollë”, u shpreh ajo në emisionin “E diela Shqiptare”.

Moderatori Ardit Gjebrea e kundërshtoi duke thënë se jo të gjithë mësuesit e kanë respektuar këtë gjë, ndërsa ministrja i doli në mbrojtje.

“Mësuesit kanë qenë të zellshëm dhe kanë kërkuar nga nxënësit, sidomos mësuesit që kanë bërë dhe leksionet, se nëse ke bërë një leksion dhe ke xhiruar veten, ti pret që nxënësi të ndjekë hapin. Për nxënësit nga klasa e parë deri në të pestë nuk është fare problem, është problem për nxënësit që kanë mësues të ndryshëm dhe nëse ke disa mësues të ndryshëm dhe secili është më i zellshëm se tjetri, atëherë nxënësi nganjëherë është i mbingarkuar. Po është ajo që thatë dhe ju, që për herë të parë prindërit janë në të njëjtin ambient bashkë me fëmijët dhe po i shohin sa punë bëhet”, nënvizoi Shahini./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Kemi bilanc pozitiv”/ Shahini flet për mësimdhënien online

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Arsimit Besa Shahini, ka falenderuar mësuesit, prindërit dhe nxënësit për përkushtimin e dhënë gjatë kësaj kohe kur mësimi po zhvillohet online në të gjithë vendin.

Për efektivitetin e mësimdhënies online, Shahini tha se minimalisht është arritur qëllimi, pasi theksoi se nxënësit nuk janë shkëputur nga mësimet.

“Sa efektive është kjo, unë mendoj që minimalisht ajo që është arritur, është që të kemi një konsistencë në mësimdhënie dhe mësimnxënie, pra nxënësit nuk e kanë bërë shkëputjen. Studimet na tregojnë që për shembull pushimet e verës e bëjnë një regres tek nxënësit për sa i përket njohurive që kanë nxënësit gjatë gjithë vitit sepse shkëputja dhe mosushtrimi i vazhdueshëm i këtij muskuli që quhet truri e ka këtë efekt. Minimalisht çfarë kemi arritur është që mos e bëjmë këtë shkëputje, maksimalisht ajo çfarë unë po shpresoj është që kemi arritur të mësojmë edhe disa koncepte të reja dhe ajo çfarë po na thonë të gjithë, duke përfshirë edhe prindërit, edhe nxënësit, por edhe mësuesit është që të gjithë kanë fituar kompetencë dixhitale shumë më të thelluar sesa kanë patur deri tani. Kështu që nëse ky është me të vërtetë bilanci përfundimtar atëherë kemi një bilanc pozitiv sa i përket gjithë përpjekjes që kemi bërë që të bëjmë mësim edhe në kushte të jashtëzakonshme”, nënvizoi ajo në emisionin “E diela Shqiptare”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

E diela me temperatura të larta/ Qytetarët në Sarandë thyejnë karantinën dhe lahen në det

Publikuar

-

Nga

Qytetarët e Sarandës kanë thyer karantinën dhe i janë drejtuar plazhit duke përfituar nga temperaturat e larta këtë të dielë.

Disa qytetarë kanë “harruar” koronavirusin dhe kanë zgjedur të lahen në det.
Edhe pse qyteti i Sarandës nuk ka regjistruar asnjë të prekur, kjo nuk është justifikim për të mos respektuar rregullat e kërkuara.

Thyerja e rregullave tregon se ka ende njerëz të cilët janë indiferentë ndaj masave të marra nga qeveria për ndalimin e përhapjes së koronavirusit./CNA.al

LEXO TE PLOTE