Connect with Us

Beteja për ekzistencë/ Plas sherri Ilir Meta-Fahri Balliu

Satire Politike

Beteja për ekzistencë/ Plas sherri Ilir Meta-Fahri Balliu

Publikuar

-

Një e papritur ka ndodhur menjëherë sapo Presideni Iir Meta po vizitonte Shkodrën, një ngjarje mjaft “e frikshme”, por e mbajtur në heshtje dhe në diskrecion të plotë.

Mësohet se Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka pasur një telefonatë mjaft të ashpër dhe me tensione me mikun e tij të ngushtë Fahri Balliu. Ky i fundit, pas një muaji betejë ka vendosur të përplaset me presidentin. Betejën e ka pasur me të gjithë qenien e tij, me ekzistencën e tij, ka një muaj që plasi të hajë paçen e ditës.

Zakonisht ai ha nga dy ose tre paçe në ditë, i pëlqen më shumë plënci të cilën e quan korminë por thonë që nuk i ndahet dhe paçes së këmbës sidomos kur është e përzier me pak kokë.

Së fundi, Fahriu ka negociuar për gati 2 javë me pronarë të ndryshëm restorantesh që ta hapin lokalin e tyre sa të hajë një paçe dhe ai pastaj do i shpërblejë sa ata të kërkojnë. Por, asnjë nga restorantet e paçeve në Tiranë nuk ka pranuar që ta gatuajë për Fahriun.

E kështu i lodhur dhe i drobitur, Fahriu në përplasje të fuqishme sa me kuzhinierë aq me policinë për të gjetur zgjidhje, më në fund telefonoi i nervozuar presidentin Ilir Meta.

LEXO EDHE:  “Muhabete 5 lekshash”/ Debate mes deputetëve në Komisionin e Ligjeve

Fahriu i kërkoi Metës që të ndërhynte me dekret të veçantë dhe të shpallte “gjendjen e emergjencës së paçës”. Duhej që presidenti të ndërhynte tek Rama dhe duhej të zgjidhej menjëherë kjo situatë, të merreshin masa, të furnizoheshin mëngjezoret, të hapeshin të hante populli një paçe pastaj Edi Rama të fillonte sërish karantinën.

Zoti Meta nuk e ka pranuar këtë propozim të Fahriut dhe i ka ofruar që të shkojë tek Gjiri i Lalzit të hajë ndonjë peshk apo ngjalë si ato që ka ngrënë Edi Rama.

Kështu ndoshta do t’i bënte mirë, dhe si ish komunist dhe i akuzuar si bashkëpunëtori i Sigurimit të Shtetit, sot antikomunist, do ndihej edhe më i lumtur pas disa kohësh. Por situata vazhdon të jetë ende pa zgjidhje!

Fahriu kërkon paçen e tij kurse Ilir Meta është i vendosur që të mbështesë kryeministrin Rama në hapat e marra në situatën e emergjencës.

Mësohet se me zgjatjen e re të orareve, presidenti mund t’i kërkojë kryeministrit që të tolerojë hapjen e paçeve në Tiranë dhe ato mund të shërbejnë me tasa online. Pra kështu mund t’i jepnim Fahri Balliut mundësinë të hante paçen e tij të kaqdëshiruar./CNA.al

Fafahri balliu kapet mat ne durres

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. SS

    12 Prill, 2020 at 11:28 am

    Eshte 12 prill sot. Nuk eshte 1 prilli. Ja futet kot

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Tërmeti në Korçë/ Arbeni merr malet, përfundon tek çobani

Publikuar

-

Nga

Një tërmet ka goditur Korçën mëngjesin e sotëm, me epiqendër fushën e këtij qyteti, por është ndier shumë edhe në zonat turistike përreth, në Voskopojë, Dardhë, Pogradec, dhe Prespë.

Qytetarët janë trembur. Shumë prej tyre kanë dalë jashtë, por më pas situata është qetësuar. Lëkundjet nuk kanë qënë shumë të forta, por në disa zona paniku ka qënë i madh.

Banorët e Dardhës thonë se turisti Arben, i cili prej disa javësh është ngujuar në sarajet e tij, nga frika e tërmetit kishte marrë mallet. Kishte lënë ç’kishte atje dhe ishte ngjitur sipër monopatit, nga frika e tërmetit. Në majë të malit, thoshte ai me vete, tërmeti nuk më zë.

Atje shkoi dhe pa një stan të vogël të një bariu, i cili kishte mbledhur dhënte, por edhe ai ishte zgjuar nga tërmeti, pasi kafshët e shkreta diçka kishin ndier. Por më shumë sesa kafshët termeti kishte trembur, zverdhur e llahtarisur Arbenin e shkretë. Ai rrugës kishte menduar shumë gjëra.

Kishte menduar kur kishte qënë udhëheqës i madh, kishte menduar kur kishte qënë kryetar partie, kishte menduar si fitonte miliona e miliona, si blinte biznese, si vendoste qindra miliona nëpër banka, si udhëtonte në Hollandë me pronarët e inceneratorëve dhe bëhej ortaku i tyre.

Si shkonte në Bullgari dhe firmoste biznese me aksione. Si bëhej menaxher i një televizioni. E rrugës duke menduar për mallet, kodrat e fushat e ulëta të Hollandës, ku kishte kaluar shpesh herë me miqtë e tij të ngushtë ai pa çobanin dhe në sytë e tij u duk një dritë shprese.

LEXO EDHE:  Video-Shushunjat, që sot i mban nën sqetull/ Si mendon Basha për LSI dhe PDIU

LEXO EDHE:  Meta në Berlin/ Optimist për çeljen e negociatave

Çobani i shkretë u ndie keq, për të vetmuarin Arben që kishte marrë monopatin nga frika, dhe e pyeti a dontë të qëndronte pranë tij.

Arbeni nuk e bëri fjalën dysh, shkoi u fut nën gunën e çobanit, e shtrëngoi atë fort dhe diçka e ngrohtë e pushtoi thellë thellë.

Arbenin e zuri gjumi në krahët e çobanit, se çfarë ndodhi më pas askush nuk tregon asgjë.

Dihet vetëm që Arbeni nuk është kthyer në shtëpi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Arben Blushi infektohet me coronavirus/ Zbulohet vendndodhja

Publikuar

-

Nga

Një pandemi e padëgjuar më parë ka kapur gjithë botën. Në Shqipëri janë 259 raste të konfirmuar të prekur nga Covid-19 dhe 15 viktima.

Burime për CNA.al bëjnë të ditur se koronavirusi ka kapur edhe Arben Blushin.

Mësohet se pas konstatimit se është infektuar, Arbeni është izoluar në Dardhë të Korçës për të marrë më shumë ajer të pastër. Banorët e zonës por edhe në Korçë dhe më tej thonë se Blushi po shkruan dhe librin e tij të ri “Dashuri dhe urrejtje në kohën e koronavirusit”.

Bëhet e ditur se Arbeni po rri në fshat edhe për të ruajtur ullukët prej bakri të cilat hajdutët ja vodhën 6 vitë më parë duke e dëmtuar ekonomikisht. Për këtë rast flitet se policia kapi tre adoleshentë, të cilët u liruan, pasi kërkuan falje.

LEXO EDHE:  “Nuk ka rrugë tjetër, të gjithë janë të kërcënuar”/ Ngjela bën deklaratën e fortë

LEXO EDHE:  Video-Shushunjat, që sot i mban nën sqetull/ Si mendon Basha për LSI dhe PDIU

Ai shpesh shfaqet në hotelet me pesë yje të zonës, shijon ushqim bio, por edhe përgatit skenare dhe intriga kundër “armiqve” të tij.

Mësohet se Blushi ka pasur komunikime të vazhdueshme dhe telefonata me zonjën Vjollca, të cilës i ka theksuar se gjendja e tij është e mirë dhe se ai po merr më shumë energji për t’u kthyer në frontin e tij të “luftës” në Tiranë.

Në Dardhë të Korçës thonë se Arbeni shpesh është parë duke iu kënduar zogjve aty, gjendje kjo që nuk hyn tek simptomat e Covid-19.

Shpresojmë dhe urojmë që Arbeni të shërohet sa më shpejt, të mos ketë asnjë lloj problem dhe të kthehet sa më shpejt në gjirin e kolektivit.

Mos qani, por qeshni. Gëzuar 1 prillin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Armir Shkurti merr telefonatën e papritur nga “Lulzim Basha”/ Zbulohet biseda

Publikuar

-

Nga

Nga Armir Shkurti

* Më ra telefoni tani në mëngjes.
– Armir si je? Lulzim Basha jam – tha
U befasova me thënë të drejtën se nuk më kishte ndodhur kurrë dhe instiktivisht u ngrita në këmbë, ashtu me brekë siç isha.

– Rri, rri! – më tha nga telefoni – Thjesht dua të të bëj një pyetje, që në fakt është kërkesë: A JE GATI NESËR, DITËN E ENJTE, ORA 14.00, TË DALIM TË GJITHË NË RRUGË ? Domethënë 1 orë pasi fillon shtetrrethimi? Të jetë një protestë e heshtur por masive, thjesht për ti treguar pushtetit se neve lirinë nuk mund t’ia dhurojmë kokulur një individi që i ka shumë të këqija raportet me lirinë. Nëdaç me lirinë kolektive, nëdaç me atë individuale. Aq më tepër që ai nobelisti që kam marrë të na hartojë programin elektoral më thotë se ne këto masa që ka marrë Rama për izolimin total të shqiptarëve ekonomia po shkon pakthyeshmërisht në greminë.

Të them të drejtën e shpirtit u rrënqetha! Ishin fjalë zemre që i prisja ti dëgjoja prej shumë vitesh. Shoh orën 07.13 minuta. Thashë të bëj një provë verifikimi.
– Zoti Basha, se sa u zgjova. Sa është ora?
– Ora është 9 ! – mu përgjigj
“Ai vetë qenka”! – u ngazëlleva unë dhe e pyeta:
– Po ndonjë parrullë a të shkruajmë?
– Nëse ke mundësi – tha – shkruaj: ” Unë nuk jam skllav”. Ose “Liria ime vlen sa jeta ime”, ose çfarë të duash në këtë kontekst..!

LEXO EDHE:  Astrit Patozi “kryqëzon” Ramën dhe Metën/ Është luftë për territor, nuk kanë asnjë lidhje me Kushtetutën  

LEXO EDHE:  Meta zbardh bisedën me Lu/ Ja kur largohem nga politika  

Atë çast isha gati edhe të hidhesha në flakë për liderin tim, jo më të haja gazin e Lleshit apo dhjetë mijë lekshin e Edit. Mallkova gjuhën time që e kam sharë Bashën ndonjëherë për pasivitet. Ndërkohë matanë telefonit.
– Më fal të të bëj edhe nja dy pyetje?
– Patjetër zoti Basha! Zoti kryeministri im i ardhshëm!
– Ti ke besuar ndonjëherë tek protestat që kam organizuar unë?
Më zuri ngusht! Në fakt për çdo protestë kam thënë se është e sabotuar dhe më ka dalë. Po si ti thoja kryetarit unë tani?
– Padyshim kryetar! Në çdo protestë! – e gënjeva
– Pra edhe tek protesta e nesërme?
– Pa asnjë diskutim o shpresa e Shqipërisë.
– Pyetja e fundit: Ti beson se Lulzim Basha zgjohet kaq herët në mëngjes?
– 😳….😳😳….
– Gëzuar 1 Prillin shoku!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE