Connect with Us

Zbulohen lidhjet e këshilltares të Lulzim Bashës, me Erion Veliajn

Politikë

Zbulohen lidhjet e këshilltares të Lulzim Bashës, me Erion Veliajn

Publikuar

-

CNA.al publikoi dje një material të plotë në lidhje me një skandal, i cili kudo në mediat botërore do të ishte publikuar, pasi ishte një përplasje institucionale dhe një pagesë e pakryer ndaj një eksperti kontabël, i cili ishte dhe bashkëjetuesi i Desada Metajt. Pra, një përplasje institucionale midis drejtoreshës së Albpetrol dhe piramidës menaxhuese ku përfshiheshin njerëz te opozites.

Ky lajm i publikuar dy ditë më parë në disa media u hoq. Ne e ruajtëm atë dhe e ripublikuam.

Së bashku shkëmbimin e plotë të mesazheve, të cilën mund ta lexoni këtu., Sot po sjellim disa detaje të tjera në lidhje me personazhin politik këshilltaren e Lulzim Bashës, Desada Metaj, e cila vazhdon të ketë lidhje të forta politike me mazhorancën dhe nuk është vetëm Albpetrol, por janë edhe institucione të tjera.

Në momentet kur Lulzim Basha akuzohet për lidhjet e tij okulte me Edi Ramën, marrëveshjet e fshehta politike dhe aferat e biznesit të familjarëve të tij me qeveritarë, del se edhe këshilltarja e tij më re, Desda Metaj, një personazh publik, bashkëpunon fort nëpërmjet njerëzve të saj me qeverinë dhe ushtron ndikimin e saj për të bërë të mundur rritjen e fitimeve në familje.

Ne një ditë më parë publikuam një material të plotë, ndërsa sot po sjellim detaje të reja, nga një tjetër lidhje e Desada Metajt.

Këtë herë nuk është Ministria Infrastrukturës dhe Energjisë, as Albpetrol, por është Bashkia e Tiranës.

Për ata që nuk e dinë personi të cilit i përmendej emri dhe në shkrimin e djeshëm, i cili quhej Sokol Toska, perveç faktit se është një auditues i Albpetrol dhe merrte dhjetëra mijë euro, është ekspert kontabël i autorizuar edhe pranë Ujësjellësit në Bashkinë e Tiranës. Sipas këtij dokumenti që shikoni më poshtë, ekstraktit të nxjerrë nga QKB-ja, lehtësisht mund ta shikoni.

Pra, Erion Veliaj vjen në Bashkinë e Tiranës në vitin 2015 dhe dy vite më pas, pasi bën një reformë institucionale në Ujësjellës, si largime massive e të tjera ndryshime, emëron auditues bashkëjetuesin ose më saktë të punësuarin që Desada e prezanton si bashkëjetues Sokol Toska.

Të dhënat janë zyrtare dhe pas dokumentit të djeshëm dhe kompanive të Desadës, ku punon administratore dhe ka bashkëjetuesin të punësuar si ekspert kontabël, del edhe një tjetër detaj. Pra, lidhja e Desadës me kryebashkiakun e  Tiranës, Erion Veliaj.

LEXO EDHE:  Zbardhen negociatat/ Deputeti i Bashës kërkoi të kandidonte nga LSI-ja

Njeriu kryesor në krah të djathtë të Lulzim Bashës, njeriu që përpiqet për imazhin e tij, njeriu që e nxori Lulin me librat me tre gisht pluhur në sfond, në dy ditë rrjesht zbulohet në disa lidhje financiare të drejtpërdrejta me qeverinë.

Rasti i djeshëm i Albpetrol, dhe sot po sjellim me fakte dhe dokumenta Bashkinë e Tiranës.

Pra, zonja Desada Metaj e cila flet ditë e natë kundër çdo kujt që kritikon Lulzim Bashën dhe akuzon çdo  njeri që ka një mendim ndryshe nga Luli, apo më keq akoma dhe shumë personaliteteve dhe figurave të rëndësishme politike të Partisë Demokratike ka hedhur akuza të forta për lidhjet e tyre me qeverinë, se dikush e kishte shfrytëzuar pushtetin e djeshëm për të punësuar një të afërm, apo dikush tjetër kishte mundur të fuste djalin në punë. E kështu me radhë.

Ndërsa sot Desada Metaj, kjo moraliste e pa moral politik, rezulton se paguhet me dhjetëra e dhjetëra mijë euro nga kompanitë shtetërore. Sha të tilla si Albpetrol dhe Ujësjellës Kanalizime Tiranë, drejtpërdrejt tek bashkëjetuesi i saj. Ose më saktë, siç e përmendëm më lart, i punësuari i saj që Desada e prezanton si bashkëjetues.

Siç e shikoni në këtë dokument, nga faqja e parë e nxjerrë nga Qendra Kombëtare e Regjistrimit të Biznesit, rezulton se shoqëria aksionere e Ujësjellës Kanalizime Tiranë, është themeluar në vitin 2017 dhe ka sot administrator zotin Redi Molla. Gjithashtu anëtar i Këshillit Mbikqyrës është vetë Zoti Molla, Alban Dokushi dhe shtetasi Taulant Tusha, i cili është edhe kryetar i këtij bordi.

Eksperti kontabël i autorizuar, figuron Sokol Toska, pra i punësuari i Desada Metajt dhe eksperti kontabël i autorizuar i dytë është MAZARS.

Këto janë të dhënat sipas dokumentit që ju shihni të publikuar./ CNA.al

Zbulohen fijet/ Desada Metaj dhe lidhjet e Republikës së re me Rilindjen, dhjetra mijë euro pagesa

Burri i Desada Metës “mollë sherri” në Albpetrol/ Zbulohet emaili dhe ndërhyrja e Ballukut për pagesën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Gaz Paja në krah të Veliajt/ “Kujt nuk i pëlqen nuk më plas fare”

LEXO EDHE:  Erjon Veliaj pritet të marrë detyrën më 20 Korrik

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Si dështoi Lulzim Basha t’i prishte protestën Ilir Metës

LEXO EDHE:  Qeveria e Fahri Balliut

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  Si dështoi Lulzim Basha t’i prishte protestën Ilir Metës

LEXO EDHE:  Zbardhen negociatat/ Deputeti i Bashës kërkoi të kandidonte nga LSI-ja

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE