Connect with Us

U përplas me vëzhguesin ndërkombëtar/ Kryeprokurorja e Durrësit heq dorë nga kandidimi për në SPAK

Vetingu

U përplas me vëzhguesin ndërkombëtar/ Kryeprokurorja e Durrësit heq dorë nga kandidimi për në SPAK

Publikuar

-

Kryeprokurorja e Durrësit, Anita Jella ka vendosur të tërheqë kandidaturën e saj për t’u bërë pjesë e Prokurorisë së Posaçme. Kërkesa për tëheqjen nga SPAK do të shqyrtohet sot nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, gjatë një mbledhje online, në kuadër të respektimit të udhëzimeve të autoriteteve shëndetësore për kufizimin e përhapjes së covid-19. Zonja Jella ishte kandidate për në SPAK dhe në 17 korrik të 2019 prezantoi vizionin e saj si dhe iu përgjigj pyetjeve të anëtarëve të KLP, gjatë një seance dëgjimore. Por, Jella befas ka hequr dorë nga kjo ambicie, pasi kakaluar filtrin e parë të Vetingut. –raporton Shqiptarja.com.

Anita Jella u emërua përkohësisht në krye të Prokurorisë së Durrësit në maj të 2018 nga Arta Marku, në atë kohë në krye të Prokurorisë së Përgjithshme. Më parë ky post mbahej nga Donika Prela, e cila u emërua në krye të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, sot e shkrirë për shkak të krijimit të SPAK. Në dhjetor të 2019, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, organi bazë i Vetingut, vendosi të konfirmonte në detyrë kryeprokuroren e Durrësit. Por, vendimi u shty me dy nuaj dhe u firmos përmes polemikash për shkak të qëndrimit kritik të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit ndaj kryeprokurores. Shkak ishte çështja e kreut të Kadastrës së Durrësit, Liridon Pulaj, i cili përplasi qeverinë me prokurorin Arjan Ndoja. Ky i fundit është akuzuar për lidhje me krimin e organizuar, ndërsa iu bë atentan disa muaj më parë, teksa udhëtonte me makinë me të “fortin e Sukthit”, Landi Muharremi, i njohur edhe si ‘Rrumi’.

Gjatë seancës dëgjimore, vëzhguesi ndërkombëtar, Theo Jacobs, akuzoi kryeprokuroren Jella se kishte vonuar qëllimisht arrestimin drejtorit Pulaj dhe se operonte me dy standarde, duke iu referuar një rasti tjetër të ngjashëm. Jella mohoi mdikimin e saj, por megjithatë përplasja në seancë ishte e ashpër. Komisionini i Vetingut e konfirmoi zonjën Jella në detyrë. Më pas, vëzhguesi ndërkombëtar, Theo Jacobs hartoi një dokument, ku i kërkoi Komisionerit Publik të ankimonte vendimin e KPK në Kolegjin e Apelimit, duke kërkuar shkarkimin e kryeprokurores së Durrësit nga detyra. Komisioneri Publik e firmosi ankimimin në 25 shlurt 2020. Tashmë vendimi përfundimtar do të merret nga Kolegji i Apelimit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Vakancat në Gjykatën Kushtetese/ KED mblidhet online

Publikuar

-

Nga

Pavarësisht situatës së vështirë që po kalon vendi për shkak të koronavirusit, Këshilli i Eërimeve në Drejtësi vijon punën për plotësimin e vakancave në Gjykatën Kushtetuese.

Kështu mësohet se KED do të zhvillojë mbledhje online, për të plotësuar këto vakanca.

Ndërkohë, mësohet se për të zëvendësuar vakancat e krijuara në Kushtetuese për postin e lënë bosh nga Fatos Lulo dhe Besnik Imeraj, në garë janë nga 6 kandidatë, ndërsa Këshilli i Emërimeve në Drejtësi pritet që të hënë të vendos datën e mbledhjes online e më pas t’i përcjell listën finale presidenti të Republikës.

Kujtojmë këtu se këto vakanca janë shpallur nga parlamenti dhe presidenca përkatësisht më gusht 2019 dhe shtator 2019.

LEXO EDHE:  Prapaskenat e Vettingut në politikë/ Zbulohet loja e Bashës dhe Ramës

LEXO EDHE:  Prapaskenat e Vettingut në politikë/ Zbulohet loja e Bashës dhe Ramës

Aktualisht gjykata kushtetuese është me katër anëtarë dhe plotësimi me dy anëtarë të rinj do ta kthejë atë në funksionale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Reforma në Drejtësi/ Ambasada e SHBA tjetër mesazh të rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Ambasada e SHBA në Tiranë, ka përcjellë sërish sot një mesazh të rëndësishëm në lidhje me Reformën në Drejtësi, teksa ndalet te viktimat e krimit.

Në një mesazh në faqen zyrtare, ambasada amerikane thekson se vijon të japë mbështetje, edhe gjatë kësaj kohe të vështirë, për mbrojtjen e viktimave të krimit.

“Ndërsa sistemi i drejtësisë penale duhet të sigurojë të drejtën e të pandehurit për një gjykim të drejtë, Koordinatorët e Viktimave sjellin balancë në sistem duke u siguruar që viktimat e krimeve të rënda të marrin informacionin dhe mbështetjen për të cilën ata kanë nevojë. Në 2016, OPDAT ndihmoi zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm me krijimin e programit të parë shqiptar për mbrojtjen e viktimave të krimit.

LEXO EDHE:  Milioneri, që i dogjën makinën e shkatërruar/ Zbardhen bëmat e gjyqtarit Andri Ymeri

LEXO EDHE:  Çani: Rama i kapi të gjitha palët/Rakipi: O Arjan, ja propaganda e kryeministrit!

Në 2019, programi u zgjerua në të gjitha rrethet. Tani, Ambasada vijon të japë mbështetje, edhe gjatë kësaj kohe të vështirë. Koordinatorët punojnë nga shtëpitë e tyre falë ndihmës teknike nga OPDAT. Kjo u mundëson atyre të vazhdojnë të ofrojnë udhëheqje kritike mbi procesin për viktimat e krimeve”, thekson ambasada amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Dështimi i Reformës në Drejtësi/ Si gjyqtarë pa vetting do të kapin Gjykatën e Lartë dhe Kushtetuesen

Publikuar

-

Nga

Dje në Presidencë u betuan anëtarët e rinj të Gjykatës së Lartë, tre emra të cilët shpesh CNA.al i ka komentuar, i ka analizuar, ka dhënë edhe raporte që nga shkrimet e para për tre “Sokolat” e Edi Ramës, si personazhe kryesore politike deri tek baxhanaku i Ben Blushit, Ervin Pupe, i cili bëri dje betimin në Presidencë.

Por, çfarë ndodh dhe si funksionin skema e Vettingut me anëtarët e Gjykatës së Lartë?!

Të tre anëtarët e zgjedhur nga KLGJ-ja dhe të betuar dje tek Presidenti, do të shkojnë në Gjykatën e Lartë dhe Vettingun do ua bëjë Ardian Dvorani, si drejtuesi i vetëm i atij institucioni dhe më pas do të jenë këta të tre që do ti bëjnë Vettingun Ardian Dvoranit.

Pra, është qesharake pa limit, dhe e pabesueshme. Një njeri do të bëjë Vettingun për ata të tre që do shkojnë aty dhe më pas do të jenë këta të tre që do t’i bëjnë Vettingun atij.

Por, pse këta të tre do ti bëjnë Vettingun Ardian Dvoranit. Sepse Dvorani, sic ka paralajmëruar CNA.al do të kandidojë për në Gjykatën Kushtetuese. Janë tre vendet vakante që do të kalojnë nëpërmjet Gjykatës së Lartë dhe dhe shumë shpejt pritet që Gjykata e Lartë, e cila e ka treshen e plotë, ligjërisht mund të hapë vakancat për Gjykatën Kushtetuese, për tre vende që nuk i zgjedh as parlamenti dhe as presidenti.

                     Sokol Sadushi, Ervin Pupe, Ilir Panda

Dhe për të shkuar atje duhet të kalosh Vettingun nëpërmjet baxhanakut të Ben Blushit, Sokol Sadushit dhe Ilir Pandës.

LEXO EDHE:  Ambasadorja e SHBA takim me prokurorët e SPAK/ Çfarë u diskutua

LEXO EDHE:  Gara për SPAK/ Përzgjidhen kandidatët

Çka do të thotë se Ardian Dvorani e ka rrugën e hapur për në Gjykatën Kushtetuese dhe këta të tre e kanë të mbyllur proçesin e Vettingut. Duket se instrumentat e zgjdhur për të shkuar në Gjykatën e Lartë dhe më pas Kushtetuese apo për të bërë Vettingun brenda Gjykatës së Lartë janë krejtësisht qesharakë, të pavlefshëm dhe që tregojnë një hallkë të dështuar të Reformës në Drejtësi.

Pa folur më tej për skandalet politike, për “Sokolat” e Edi Ramës, për Ardian Dvoranin, për baxhanakun e Ben Blushit, e të tjera si këto. Por vetëm për procedurën sesi këtyre të treve do tiu bëhet Vettingu nga Ardian Dvorani, e si më pas këta të tre do t’ia bëjnë Vettingun Ardian Dvoranit për ta çuar në Gjykatën Kushtetuese.

Kjo është një nga hallkat më skandaloze të Reformës në Drejtësi, që po del pastër dhe qartë në një moment mjaft delikat të Reformës, kur dhjetëra gjyqtarë e prokurorë, profesionistë, janë larguar nga detyra për një qime floku, miliarderë po kapin Gjykatat e Larta dhe po shkojnë në Gjykatën Kushtetuese, pa bërë Vetting. Pra, pa kaluar në një proçes të mirëfilltë Vettingu. Por thjeshtë dhe vetëm zgjidhen dhe zëvëndësojnë njëri-tjetrin në institucione./ CNA.al

Profecia në CNA/ Ja si u zbuluan tre Sokolat e Edi Ramës

Reforma ne drejtësi/ Ja kush janë 3 Sokolat nën mëngën e kryeministrit që shkojnë ne krye të gjykatave

Baxhanaku i Ben Blushit anëtar i Gjykatës së Lartë

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: