Connect with Us

Tërmeti në Korçë/ Arbeni merr malet, përfundon tek çobani

Satire Politike

Tërmeti në Korçë/ Arbeni merr malet, përfundon tek çobani

Publikuar

-

Një tërmet ka goditur Korçën mëngjesin e sotëm, me epiqendër fushën e këtij qyteti, por është ndier shumë edhe në zonat turistike përreth, në Voskopojë, Dardhë, Pogradec, dhe Prespë.

Qytetarët janë trembur. Shumë prej tyre kanë dalë jashtë, por më pas situata është qetësuar. Lëkundjet nuk kanë qënë shumë të forta, por në disa zona paniku ka qënë i madh.

Banorët e Dardhës thonë se turisti Arben, i cili prej disa javësh është ngujuar në sarajet e tij, nga frika e tërmetit kishte marrë mallet. Kishte lënë ç’kishte atje dhe ishte ngjitur sipër monopatit, nga frika e tërmetit. Në majë të malit, thoshte ai me vete, tërmeti nuk më zë.

Atje shkoi dhe pa një stan të vogël të një bariu, i cili kishte mbledhur dhënte, por edhe ai ishte zgjuar nga tërmeti, pasi kafshët e shkreta diçka kishin ndier. Por më shumë sesa kafshët termeti kishte trembur, zverdhur e llahtarisur Arbenin e shkretë. Ai rrugës kishte menduar shumë gjëra.

Kishte menduar kur kishte qënë udhëheqës i madh, kishte menduar kur kishte qënë kryetar partie, kishte menduar si fitonte miliona e miliona, si blinte biznese, si vendoste qindra miliona nëpër banka, si udhëtonte në Hollandë me pronarët e inceneratorëve dhe bëhej ortaku i tyre.

Si shkonte në Bullgari dhe firmoste biznese me aksione. Si bëhej menaxher i një televizioni. E rrugës duke menduar për mallet, kodrat e fushat e ulëta të Hollandës, ku kishte kaluar shpesh herë me miqtë e tij të ngushtë ai pa çobanin dhe në sytë e tij u duk një dritë shprese.

LEXO EDHE:  Kush janë drejtorët e krimbur të Rilindjes në Korçë

Çobani i shkretë u ndie keq, për të vetmuarin Arben që kishte marrë monopatin nga frika, dhe e pyeti a dontë të qëndronte pranë tij.

Arbeni nuk e bëri fjalën dysh, shkoi u fut nën gunën e çobanit, e shtrëngoi atë fort dhe diçka e ngrohtë e pushtoi thellë thellë.

Arbenin e zuri gjumi në krahët e çobanit, se çfarë ndodhi më pas askush nuk tregon asgjë.

Dihet vetëm që Arbeni nuk është kthyer në shtëpi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Arben Blushi infektohet me coronavirus/ Zbulohet vendndodhja

Publikuar

-

Nga

Një pandemi e padëgjuar më parë ka kapur gjithë botën. Në Shqipëri janë 259 raste të konfirmuar të prekur nga Covid-19 dhe 15 viktima.

Burime për CNA.al bëjnë të ditur se koronavirusi ka kapur edhe Arben Blushin.

Mësohet se pas konstatimit se është infektuar, Arbeni është izoluar në Dardhë të Korçës për të marrë më shumë ajer të pastër. Banorët e zonës por edhe në Korçë dhe më tej thonë se Blushi po shkruan dhe librin e tij të ri “Dashuri dhe urrejtje në kohën e koronavirusit”.

Bëhet e ditur se Arbeni po rri në fshat edhe për të ruajtur ullukët prej bakri të cilat hajdutët ja vodhën 6 vitë më parë duke e dëmtuar ekonomikisht. Për këtë rast flitet se policia kapi tre adoleshentë, të cilët u liruan, pasi kërkuan falje.

LEXO EDHE:  Korçë/ Përleshje me thika, plagosen dy kushërinj

LEXO EDHE:  Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Ai shpesh shfaqet në hotelet me pesë yje të zonës, shijon ushqim bio, por edhe përgatit skenare dhe intriga kundër “armiqve” të tij.

Mësohet se Blushi ka pasur komunikime të vazhdueshme dhe telefonata me zonjën Vjollca, të cilës i ka theksuar se gjendja e tij është e mirë dhe se ai po merr më shumë energji për t’u kthyer në frontin e tij të “luftës” në Tiranë.

Në Dardhë të Korçës thonë se Arbeni shpesh është parë duke iu kënduar zogjve aty, gjendje kjo që nuk hyn tek simptomat e Covid-19.

Shpresojmë dhe urojmë që Arbeni të shërohet sa më shpejt, të mos ketë asnjë lloj problem dhe të kthehet sa më shpejt në gjirin e kolektivit.

Mos qani, por qeshni. Gëzuar 1 prillin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Armir Shkurti merr telefonatën e papritur nga “Lulzim Basha”/ Zbulohet biseda

Publikuar

-

Nga

Nga Armir Shkurti

* Më ra telefoni tani në mëngjes.
– Armir si je? Lulzim Basha jam – tha
U befasova me thënë të drejtën se nuk më kishte ndodhur kurrë dhe instiktivisht u ngrita në këmbë, ashtu me brekë siç isha.

– Rri, rri! – më tha nga telefoni – Thjesht dua të të bëj një pyetje, që në fakt është kërkesë: A JE GATI NESËR, DITËN E ENJTE, ORA 14.00, TË DALIM TË GJITHË NË RRUGË ? Domethënë 1 orë pasi fillon shtetrrethimi? Të jetë një protestë e heshtur por masive, thjesht për ti treguar pushtetit se neve lirinë nuk mund t’ia dhurojmë kokulur një individi që i ka shumë të këqija raportet me lirinë. Nëdaç me lirinë kolektive, nëdaç me atë individuale. Aq më tepër që ai nobelisti që kam marrë të na hartojë programin elektoral më thotë se ne këto masa që ka marrë Rama për izolimin total të shqiptarëve ekonomia po shkon pakthyeshmërisht në greminë.

Të them të drejtën e shpirtit u rrënqetha! Ishin fjalë zemre që i prisja ti dëgjoja prej shumë vitesh. Shoh orën 07.13 minuta. Thashë të bëj një provë verifikimi.
– Zoti Basha, se sa u zgjova. Sa është ora?
– Ora është 9 ! – mu përgjigj
“Ai vetë qenka”! – u ngazëlleva unë dhe e pyeta:
– Po ndonjë parrullë a të shkruajmë?
– Nëse ke mundësi – tha – shkruaj: ” Unë nuk jam skllav”. Ose “Liria ime vlen sa jeta ime”, ose çfarë të duash në këtë kontekst..!

LEXO EDHE:  Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

LEXO EDHE:  VIDEO/Zjarr në kodrat e Korçës

Atë çast isha gati edhe të hidhesha në flakë për liderin tim, jo më të haja gazin e Lleshit apo dhjetë mijë lekshin e Edit. Mallkova gjuhën time që e kam sharë Bashën ndonjëherë për pasivitet. Ndërkohë matanë telefonit.
– Më fal të të bëj edhe nja dy pyetje?
– Patjetër zoti Basha! Zoti kryeministri im i ardhshëm!
– Ti ke besuar ndonjëherë tek protestat që kam organizuar unë?
Më zuri ngusht! Në fakt për çdo protestë kam thënë se është e sabotuar dhe më ka dalë. Po si ti thoja kryetarit unë tani?
– Padyshim kryetar! Në çdo protestë! – e gënjeva
– Pra edhe tek protesta e nesërme?
– Pa asnjë diskutim o shpresa e Shqipërisë.
– Pyetja e fundit: Ti beson se Lulzim Basha zgjohet kaq herët në mëngjes?
– 😳….😳😳….
– Gëzuar 1 Prillin shoku!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Video-“Supermeni” vjen në Shqipëri/ Shpëtuam nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Situata nga koronavirusi ka bërë që qytetarët të mbyllen në shtëpi, masë kjo e marrë nga qeveria për të kufizuar sa më shumë përhapjen e Covid-19.

Por, duket se më në fund ka shpresë për shqiptarët, pasi “Supermeni” ka mbërritur në vendin tonë dhe do të na shpëtojë nga koronavirusi.

Fatmir Hysenbelliu, djali i presidentit të “Fokus Media”, Irfan Hysenbelliu, ka marrë rolin e “supermenit”. Sikurse shikohet në videon e mëposhtme, djali milioner i Irfanit, është supermeni që do të na shpëtojë nga virus i rrezikshëm. Por, “Supermeni” nuk dihet nëse do zgjidhë hallet e mëdha me borxhe e kredi që po thellon kriza.

LEXO EDHE:  Mbytja në Korçë dhe vrasja në Sharrë, heshtja e opozitës dhe çensura e mazhorancës

LEXO EDHE:  Shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme/ Qeveria “harron” Lezhën

Video tregon edhe “karantinën” luksoze ku është izoluar djali i Fanes./ CNA.al


LEXO TE PLOTE