Connect with Us

“Numri i ulët i testimeve fsheh realitetin”/ PD: Rama gënjeu, Shqipëria ka sot vetëm 2 mijë kite

Shëndeti

“Numri i ulët i testimeve fsheh realitetin”/ PD: Rama gënjeu, Shqipëria ka sot vetëm 2 mijë kite

Publikuar

-

PD i përgjigjet Ramës: Keqqeverisja 7-vjeçare janë shkaktarët e vetëm të revoltës të të rinjve

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia thotë se ky muaj i vështrë ka provuar në mënyrë të përsëritur se qeveria ishte e papërgatitur për të përballuar krizën e krijuar nga koronavirusi.

Sipas Bardhit, Shqipëria kishte pak kite për të testuar sepse qeveria veproi me shumë vonesë për t’i siguruar, pavarësisht thirrjeve të hershme.

“Në përpjekje për të mbuluar dështimin në furnizimin e mjaftueshëm me kite për teste, Edi Rama e mbajti sekret sasinë e tyre dhe, kur u detyrua të fliste, ai gënjeu. Deklarata e tij se ne jemi të gatshëm të bëjmë 2 mijë teste në ditë, u përgënjeshtrua nga Ministrja e Shëndetësisë dhe nga vetë Komiteti i Ekspertëve të Edi Ramës. Të ndjekim për disa sekonda me zë dhe me figurë këtë mashtrim të rrezikshëm të Edi Ramës”, tha Bardhi në një deklaratë për mediat.

Ai thekson se e vërteta është se numri i pamjaftueshëm i testeve na ka detyruar që, deri javën e kaluar, të bëjmë mesatarisht, 50 teste në ditë, duke ulur në minimum mundësitë për të zbuluar raste apo vatra të reja infeksioni.

LEXO EDHE:  Ish ministri nxjerr fakte/ “Rama po bën fushatë me projektet e Berishës”

“Gënjeshtrat e Edi Ramës janë të rrezikshme. Numri i vogël i testimeve fsheh përhapjen reale të virusit. Sa më pak testime, aq më e pakët mundësia për të izoluar virusin dhe për të ndërprerë zinxhirin e përhapjes së tij. Me urimin që sasia e re e furnizimit me kite testuese të vijë sa më shpejt dhe duke falenderuar partnerët tanë për ndihmën e madhe që po na japin, Partia Demokratike i bën thirrje qeverisë të rrisë numrin e testimeve mes qytetarëve. Kështu do të dimë përmasën reale të dëmit të shkaktuar, të papenguar nga gënjeshtrat e kryeministrit dhe do të kuptojmë më mirë se kur mund të kthehemi në normalitet”, tha me tej Bardhi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

63% e zviceranëve “pro” referendumit të Green Pass/ Erion Dasho mesazh qytetarëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Teksa vala e katërt e pandemisë së Covid 19 po detyron shtetet të vendosin kufizime të rrepta për të pavaksinuarit, pasaporta e vaksinave ka gjetur mbështetje në shumë vende të Europës.

E fundit ka qenë Zvicra, ku të paktën 63 për qind e zviceranëve votuan ”pro” në referendumin për ligjin që parashikon futjen e certifikatës antiCovid-19.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, i cili duke e vlerësuar këtë vendim në syrin e eksperit, shkruan se “Nëse unë vaksinohem, duke mbrojtur veten dhe të tjerët, kam të drejtë që shoqëria të më mbrojë!”

LEXO EDHE:  Denoncim/ Roshi dhe Rama ndërtim në plazhin e Qerretit

LEXO EDHE:  Del për shëtitje me bashkëshorten/ Zbulohet vendodhja e kryeministrit Rama

REFERENDUMI I GREEN PASS-ITZvicra, një nga vendet më demokratike, ku çdo vendim i qeverisë apo edhe ligj votohet në referendum kur këtë e kërkojnë qytetarët, miraton me shumicë dërrmuese planin e qeverisë për të kontrolluar COVID-in.

Një nga temat kryesore të referendumit ishte pasaporta e gjelbër, të cilën me sa duket, qytetarët zviceranë e kanë mbështetur. Logjika është e qartë: “Nëse unë vaksinohem, duke mbrojtur veten dhe të tjerët, kam të drejtë që shoqëria të më mbrojë!”

Parimi “liria jote mbaron aty ku fillon liria ime” në veprim…

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Çfarë dimë dhe çfarë jo, mbi variantin e ri të Covid-it?

Publikuar

-

Nga

Shkencëtarët e Afrikës së Jugut identifikuan një variant të ri të koronavirusit që thonë se është bërë shkak për një rritje së fundmi të numrit të infeksioneve me koronavirus në Gauteng, provinca më e populluar e vendit.

Mbetet ende e paqartë se ku u shfaq për herë të parë varianti i ri, por ditët e fundit shkencëtarët në Afrikën e Jugut paralajmëruan Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe tashmë infeksioni po ndeshet tek udhëtarët që mbërrijnë në disa vende, nga Australia, në Izrael e Holandë.

Të premten, OBSH-ja e përcaktoi atë si një “variant që përbën shqetësim”, duke e quajtur “Omicron”, sipas një shkronje të alfabetit grek.

Çfarë dimë për Omicronin?

Ministri i Shëndetësisë së Afrikës së Jugut Joe Phaahla tha se varianti ishte i lidhur me një “rritje të shpejtë” të rasteve në ditët e fundit.

Nga pak më shumë se 200 raste të reja të konfirmuara në ditë në javët e fundit, të shtunën Afrika e Jugut shënoi një rritje të rasteve të reja ditore në më shumë se 3,200, shumica në Gauteng.

Në përpjekje për të shpjeguar rritjen e papritur të rasteve, shkencëtarët studiuan mostrat e virusit dhe zbuluan variantin e ri.

Aktualisht, 90 për qind e rasteve të reja në Gauteng janë shkaktuar nga ky variant i ri i koronavirusit, sipas Tulio de Oliveira, drejtor i Platformës KwaZulu-Natal për Inovacionin e që studion mutacionin e viruseve.

Pse janë shkencëtarët të shqetësuar nga varianti i ri?

Pasi mblodhi një grup ekspertësh për të vlerësuar të dhënat, OBSH-ja tha se “provat paraprake sugjerojnë një rrezik të shtuar riinfektimi me këtë variant”, krahasuar me variantet e tjera.

Kjo do të thotë që ata persona që janë infektuar e shëruar nga Covid-19 mund të infektohet sërish.

Varianti duket se ka një numër të lartë mutacionesh, rreth 30, e cila mund të ndikojë tek lehtësia me të cilën Omicron përhapet tek njerëzit.

Sharon Peacock, e cila ka udhëhequr studimet për identifikimin dhe monitorimin e mënyrës se si ndryshon COVID-19, në Universitetin e Kembrixhit në Britani tha se të dhënat e deritanishme sugjerojnë se varianti i ri ka mutacione “që përputhen me një nivel të shpejtë transmetueshmërie”, por tha se “domethënia e shumë prej mutacioneve, ende nuk dihet.”

Lawrence Young, një virolog në Universitetin e Warwick-ut, e përshkroi Omicron-in si “versionin me nivel më të lartë mutacioni të virusit që kemi parë”, duke përfshirë ndryshime potencialisht shqetësuese, që nuk janë ndeshur më parë në të njëjtin virus.

Çfarë dimë dhe çfarë nuk dimë mbi variantin?

Shkencëtarët dinë se Omicron është gjenetikisht i ndryshëm nga variantet e mëparshme, duke përfshirë variantet Beta dhe Delta, por nuk e dinë nëse këto ndryshime gjenetike e bëjnë atë më të transmetueshëm apo më të rrezikshëm. Deri më tani, nuk ka asnjë tregues se varianti shkakton simptoma më të rënda të sëmundjes.

Ka të ngjarë që do të duhen javë për të gjetur nëse Omicron është më infektues apo nëse vaksinat janë efektive për ta luftuar atë.Peter Openshaw, profesor i mjekësisë eksperimentale në kolegjinImperial në Londër tha se ishte “jashtëzakonisht e pamundur” që vaksinat aktuale të mos funksionojnë, duke vënë në dukje se ato janë efektive kundër shumë varianteve të tjera.

Edhe pse disa nga ndryshimet gjenetike në Omicron duken shqetësuese, është ende e paqartë nëse ato do të përbëjnë një kërcënim për shëndetin publik. Disa variante të mëparshme, si varianti Beta, fillimisht alarmuan shkencëtarët, por megjithatë ato nuk u përhapen dhe aq shumë.

“Ne nuk e dimë nëse ky variant i ri mund të ketë një përhapje të madhe në rajonet ku dominon Delta”, tha zonja Peacock nga Universiteti i Kembrixhit. “Ne ende nuk e dimë se si do të ndikojë ky variant aty ku tani po qarkullojnë variante të tjera të koronavirusit”, shtoi ajo.

LEXO EDHE:  Ish ministri nxjerr fakte/ “Rama po bën fushatë me projektet e Berishës”

LEXO EDHE:  Ish ministri nxjerr fakte/ “Rama po bën fushatë me projektet e Berishës”

Deri më sot, Delta është varianti dominues i COVID-19, që përbën më shumë se 99% të sekuencave të paraqitura në bazën më të madhe të të dhënave publike në botë.

Si lindi varianti Omicron?

Koronavirusi ndryshon ndërsa përhapet dhe shumë variante të reja, përfshirë ato me ndryshime gjenetike shqetësuese, shpesh thjesht vdesin. Shkencëtarët monitorojnë sekuencat e Covid-19 për mutacione që mund ta bëjnë sëmundjen më të transmetueshme ose më vdekjeprurëse, por ata nuk mund ta përcaktojnë këtë thjesht duke parë virusin.

Zonja Peacock thotë se varianti “mund të ketë evoluar brenda dikujt që ishte i infektuar, por që më pas nuk ka mundur të pastrohet tërësisht prej tij, duke i dhënë virusit mundësinë të evoluojë gjenetikisht”. Ekspertët besojnë se e njëjta gjë ndodhi edhe me variantin Alpha, i cili u identifikua për herë të parë në Angli, pra virusi ndryshoi në trupin e një personi me imunitet të dobët.

A janë të justifikuara kufizimet e udhëtimit nga disa vende?

Ndoshta. Izraeli ndaloi hyrjen e të huajve në vend dhe Maroku ka ndaluar hyrjen në vend të të gjitha fluturimeve ajrore ndërkombëtare.

Një numër vendesh të tjera po kufizojnë fluturimet nga Afrika Jugore.

Duke patur parasysh rritjen e shpejtë kohët e fundit të rasteve me COVID-19 në Afrikën e Jugut, kufizimi i udhëtimit nga rajoni është “i kujdesshëm” dhe do t’u japë autoriteteve më shumë kohë për një përgjigje më specifike, tha Neil Ferguson, një ekspert i sëmundjeve infektive në Kolegjin Imperial të Londrës.

Por OBSH-ja vuri në dukje se masat e tilla shpesh kanë një efekt të kufizuar dhe u bëri thirrje vendeve të mbajnë kufijtë të hapur.

Jeffrey Barrett, drejtor i studimeve gjenetike mbi COVID-19 në Institutin Wellcome Sanger, mendon se zbulimi i hershëm i variantit të ri mund të nënkuptojë se kufizimet e marra aktualisht do të kenë një ndikim më të madh sesa kur u shfaq për herë të parë varianti Delta.

“Me Deltën, u deshën shumë, shumë javë në valën e tmerrshme të Indisë përpara se të bëhej e qartë se çfarë po ndodhte dhe Delta tashmë ishte përhapur në shumë vende të botës dhe ishte tepër vonë për të marrë masa për frenimin e tij”,tha ai. “Ne mund të jemi në një pikë më të hershme me këtë variant të ri, kështu që mund të ketë ende kohë për të bërë diçka për të”, shtoi ai.

Qeveria e Afrikës së Jugut tha se vendi po trajtohej në mënyrë të padrejtë sepse ka një program të avancuar gjenomik dhe arriti ta zbulonte variantin më shpejt dhe u kërkoi vendeve të tjera të rishqyrtojnë vendimet e tyre për ndalimin e udhëtimeve.

Dr. Matshidiso Moeti, drejtori rajonal i OBSH-së për Afrikën, përgëzoi Afrikën e Jugut dhe Botsvanën për informimin e shpejtë të botës për variantin e ri.

“Me variantin Omicron të zbuluar aktualisht në disa rajone të botës, vendosja e masave për ndalimin e udhëtimeve që vënë në shënjestër Afrikën është një goditje ndaj solidaritetit global”, tha Dr. Moeti. “COVID-19 shfrytëzon vazhdimisht përçarjet tona. Ne do të jemi më të mirë në luftën ndaj virusit vetëm nëse punojmë së bashku për të gjetur zgjidhje”, tha ai./voa

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Cilat janë variantet e COVID-19?

Publikuar

-

Nga

Prej më shumë se dy vitesh, bota po vuan pasojat e COVID-19, virusi me natyrë vdekjeprurëse i cili u përhap nga kontinenti në kontinent, duke përfunduar në pandemi botërore. Që prej viti 1918 me gripin spanjoll, pandemitë ishin vetëm pjesë e filmave fantastiko-shkencorë.

Por, realiteti ia kalon fantazisë, ka thënë Gëte. E që prej fillimit të vitit 2020, e gjithë bota ka ndryshuar mënyrë jetesë, duke iu përshtatur rregullave që na mbrojnë nga COVID-19.

Mirëpo duket se njerëzit nuk janë të vetmit që po gjejnë vazhdimisht mënyra të reja për t’i mbijetuar apo për ta luftuar një herë e mirë virusin. Një proces përshtatjeje për mbijetesë po bën edhe vetë virusi, përmes mutacioneve të ndryshme në kohë.

Nëse në fillim të vitit 2020 kishte vetëm një variant të SARS-CoV-2, të zbuluar në Wuhan të Kinës, sot pas dy vitesh, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka konfirmuar 7 variante. I fundit, Omicron, nuk ka shumë kohë që është zbuluar, e megjithatë ka mbërritur nga Afrika Jugore në Azi dhe Evropë.

Cilat janë 7 Variantet e SARS-CoV-2?

Varianti Alpha

Prejardhja e këtij varianti është nga Mbretëria e Bashkuar. Alpha është më ngjitës se forma fillestare e virusit. Ky variant u bë lloji më dominues në disa shtete evropiane në dhjetor të 2020, deri me ardhjen e variantit Delta.

Varianti Beta

Varianti Beta u identifikua fillimisht në Afrikën e Jugut. Ashtu si varianti Alpha, edhe ky variant përhapet me shpejtësi të lartë duke qenë se është shumë ngjitës. Ky variant nuk është më aq i pranishëm në rang botëror.

Varianti Gamma

Varianti Gamma i COVID-19 shpërtheu në masë të madhe në Manaus, kryeqyteti i shtetit brazilian Amazonas. Ky variant është i ngjashëm me variantin Beta. Përgjigja imunitare për shkak të vaksinimit ose për shkak të infeksionit të mëparshëm me virusin mund të jetë më pak efektive kundër këtij varianti. Edhe varianti Gamma nuk është më shumë i pranishëm aktualisht në botë.Varianti Delta

Varianti Delta është një ndër variantet më të njohura të COVID-19 për shkak të përhapjes dhe ngjitshmërisë së lartë. Ai u zbulua fillimisht në Indi në tetor të 2020-tës, për t’u përhapur më pas në të gjithë botën, duke sjellë një valë të re të infektimeve me këtë virus. Pavarësisht se është një variant i fortë, vaksinat kundër COVID-19 janë efektive ndaj tij. Aktualisht ky është varianti më dominant i COVID-19 në rang botëror. Ekziston edhe një degëzim i variantit Delta, AY.4.2, i cili duket se është pak më infektues se varianti origjinal nga ku buron. AY.4.2 ka pasur përhapje të lartë.

LEXO EDHE:  Kryeprokurori i Përkohshëm/ Ambasadorët e BE në një linjë me PS-në

LEXO EDHE:  Del për shëtitje me bashkëshorten/ Zbulohet vendodhja e kryeministrit Rama

Varianti Lamda

Varianti Lamda i COVID-19 është zbuluar fillimisht në Peru, në gusht të 2020. Ky nuk është aq shqetësues sipas OBSH, megjithatë, disa sipas studimeve është më lehtësisht i transmetueshëm se varianti origjinal i COVID-19.

Varianti Mu

Mu u identifikua për herë të parë në Kolumbi në janar të 2021 dhe që atëherë janë raportuar raste sporadike nëpër botë, sipas OBSH. Mu “ka një plejadë mutacionesh” që sugjerojnë se mund të jetë më rezistent ndaj vaksinave, sipas agjencisë e OKB-së ndërsa u theksua se nevojiten më shumë kërkime për ta konfirmuar këtë.

Varianti Omicron

Varianti Omicron është varianti më i ri i COVID-19 që është zbuluar. Omicron u identifikua fillimisht në Afrikën Jugore, por ditët e fundit janë konfirmuar raste në Hong Kong dhe në disa shtete të Evropës. Ky variant duket se po përhapet më shpejt se variantet e tjera, e për këtë OBSH ka ngritur alarm për masa të forta ndaj tij. Nuk është e qartë për momentin nëse ky variant i virusit do t’i përgjigjet vaksinave anti-COVID dhe as nëse është më i rëndë sesa format e tjera të COVID. Omicron mund të identifikohet nga testet PCR. Të premten, shtetet e Bashkimit Evropian kanë mbyllur kufijtë për të gjithë udhëtarët nga 7 shtete të Afrikës jugore, si masë për të parandaluar përhapjen e variantit Omicron të COVID-19 në Evropë.

Varianti Mu dhe Lamda janë më pak shqetësues se variantet e tjera të COVID-19, sipas OBSH-së.

Fillimisht variantet e reja janë identifikuar me vendin ku zbuloheshin rastet e para, si për shembull, varianti delta përpara se të kishte një emër cilësohej rëndom si varianti indian. Për të shmangur konfuzionin por edhe stigmatizimin, OBSH ka vendosur që të gjitha varianteve të COVID t’u vendosë emra nga shkronjat e alfabetit grek./euronews

LEXO TE PLOTE