Connect with Us

Denoncimi në STOP/ Dhunë barbare në mes të qytetit

Denoncim

Denoncimi në STOP/ Dhunë barbare në mes të qytetit

Publikuar

-

Kohë më parë emisioni “Stop” ka transmetuar rastin e një konflikti në Sarandë për një ndërtim.

Leja e ndërtimit, e shkruar nga Bashkia e Sarandës për një subjekt privat, rezulton më e madhe se objekti ekzistues. Gjithashtu mos respektimi i distancës nga objekti në objekt, ka krijuar konfliktin. Një pallat 6-katësh, që rrezikon të shembet, i bllokon dritaret dhe ballkonet në pjesën ku ndërton Nexhip Sulejmani. Po ky konflikt duket se nuk është ndalur.

Erion Prifti, palë në këtë histori, tregon për emisionin “Stop” se ditën e djeshme është dhunuar nga tre persona dhe është kërcënuar me jetë nga djali i Nexhip Sulejmanit, dhëndri dhe nipi i tij. Erioni ka përfunduar në spital dhe thotë se dhunuesit e tij as janë arrestuar dhe as ndaluar nga policia e Sarandës.

I dhunuari Erion Prifti: Quhem Erion Prifti! Jam banor i rrethit të Sarandës. Kam marrë një apartament në lagjen Kanali i Cukës. Aktualisht apartamenti ndodhet mbi Hotel Nertilin, pranë BukenVilës. Unë me zotërinë në fjalë kam një procedurë gjyqësore. Kisha bërë një kërkesë para nja 3 muajsh, për t’i ndërprerë punimet edhe për shqyrtuar, sesi ka dalë, sesi është leja e atij zotërisë…? Zotëria në fjalë më ka ardhur tek ballkoni dhe më ka prish të gjithë fasadën e shtëpisë time.

Gazetari: Pra ky është konflikti, ju jeni në një proces gjyqësor me zotin Nexhip Sulejmani?

I dhunuari Erion Prifti: Unë jam në një proces gjyqësor me zotin Nexhip Sulejmani edhe për arsyen, se kemi këtë koronavirusin dhe nuk pata mundësi, që të vazhdoja ta hidhja në gjyq në themel edhe e lashë situatën, që të mbarojë një çikë kjo situata e vështirë që ndodhemi tani në këto momente… Nejse! Pas këtij konfliktit, që pata me bisedime me Nexhip Sulejmanin, zbres poshtë nga ora 12:20-12:25, iki të marr nja dy gjëra në supermarket, për fat të mirë dhe supermarketin e kam në derë të shtëpisë, ndërkohë që pa vajtur atje, ndodhi ajo, që ndodhi…

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Pylli i Sodës i mbuluar nga peshqit e ngordhur

Gazetari: Kush është ai personi që ju ka ndalur në fillim?

I dhunuari Erion Prifti: Djali i zotit Nexhip Sulejmanit, dhëndri i Nexhip Sulejmanit dhe nipi i Nexhip Sulejmanit. Personi, që më mban nga krahu, më thotë dua të bëj një bisedë, të sqarojmë një gjë.

Gazetari: Kush ishte ky personi që të ndaloi në fillim?

I dhunuari Erion Prifti: Nuk e njoh me emër, është nipi i Nexhip Sulejmanit, personi i dytë, që vjen direkt dhe bën goditjen, është djali i Nexhip Sulejmanit, personi i tretë, që afrohet dhe më gjuan është Nertili, dhëndri i Nexhip Sulejmanit.

Gazetari: Ju keni denoncuar, ju ka ardhur policia? Doktori çfarë ka thënë?

I dhunuari Erion Prifti: Doktori erdhi, mbajti një proces-verbal, erdhi dhe OPGJ, mbajti dhe ai një proces-verbal. Mbas një momenti kishin shkuar tek dyqani ku mora videot edhe i kishte treguar videot zotëria, shikoni çfarë i keni bërë djalit. Dhe i kishin thënë që ne do t’i vrasim fare, do t’i zhdukim si pallat.

Gazetari: Personat që ty të kanë dhunuar nuk janë arrestuar?

I dhunuari Erion Prifti: Po!

Emisioni “Stop” ka mundur të sigurojë edhe videon, që tregon aktin e dhunimit të Erionit nga personat e identifikuar prej tij.

Aty shfaqen tre persona. Në fillim duket një person, i cili kërkon të takojë Erion Priftin. Takimi në pamje të parë duket normal, por më pas dallohet që në këtë bisedë diçka nuk shkon.

Në cepin e murit nga krahu i majtë dallohet një person që vjen dhe grushton Erion Priftin në kraharor. Nga ana tjetër e trotuarit vjen personi i tretë i cili tërheq Erion Priftin drejt rrugës. Në video duket qartë dhuna barbare e tyre në ngjarjen që ka ndodhur dje, 4 Prill 2020.

Ngjarja ndodh në harkun kohor të një minute. Është një qytetar i cili ndërhyn dhe disa persona që dalin nga ana tjetër e trotuarit që ndalojnë dhunën./tvklan.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Ministria e Drejtësisë, tender sekret për materiale mjekësore anti- Covid/ KLSH dhe SPAK duhet të ulërijnë

Publikuar

-

Nga

Ministria e Drejtësisë

Pas denoncimeve të tenderave të ushqimeve nga Ministria e Mbrojtjes dhe 4 tenderave  “sekret shtetëror” nga Ministria e Shëndetësisë, ish-deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj ka bërë sot një tjetër denoncim.

Në një postim në rrjetet sociale, Alibeaj shkruan se Ministria e Drejtësisë po ashtu ka tenderuar paisje anti- Covid 19, pa transparencë, me shpejtësi dhe sekret.

“Zgjerohet infektimi i qeverisë nga virusi i vjedhjes me tendera “sekretë”, Enkelejd Alibeaj denoncon tjetër rast: Pas 4 tenderave sekretë të Ministrisë së Shendetësisë, edhe Ministria e Drejtësisë tenderon paisje anti-COVID pa asnjë tranaparencë

Virusi i vjedhjes me tendera “sekrete” është përhapur masivisht në qeverinë shqiptare. Pas Ministrisë së Shëndetësisë edhe Ministria e Drejtësisë ka bërë tender për materiale mjekësore anticovid. Me urgjencë, me shpejtësi dhe sigurisht, sekret! Fituesi, gjithnjë i paracaktuar! Kompania “FEDOS” shpk është “fituesja” dhe përfituesja e parave të shqiptarëve, që nuk dihet si janë harxhuar.

LEXO EDHE:  Transportonin drogë nga Skrapari në Përmet/ Përplasen dy grupe kriminale

LEXO EDHE:  Sarandë/ Largohet nga banesa një 13-vjeçare

Tenderat e klasifikuar sekret i kanë mbyllur gojën qeverisë! Asnjë pipëtimë se ku shkuan 1.5 milionë euro të ushqimit të shqiptarëve. Asnjë shpjegim pse u bënë sekrete 4 tendera të Ministrisë së Shëndetësisë. Ligji detyron qeverinë të bëjë transparencë dhe të mos bëjë “rrush e kumbulla” paratë e shqiptarëve.”-shkruan Alibeaj.

Po ashtu a ii ka bërë thirrje KLSH-së dhe SPAK, që të nisn menjeherë hetimet dhe të ndëshkohen abuzuesit.

“Sa para nga të shqiptarëve ka harxhuar në mënyrë sekrete? A ka abuzuar me këto para? A ka favorizuar ndonjë klient?

Kontrolli i Lartë i Shtetit dhe SPAK-u duhet të ulërijnë për zbatimin e ligjit. Shqiptarët i paguajnë për të gjetur padrejtësitë, abuzimet, vjedhjet dhe për t’i ndëshkuar ato.”-përfundon postimin e tij Alibeaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Humbja e orëve të punës në botë, e barabartë 195 milion vende pune me kohë të plotë

Publikuar

-

Nga

Kriza e koronavirusit do të shkurtojë orët e punës me gati 7 përqind në të gjithë botën në tremujorin e dytë të vitit 2020, një efekt “katastrofik” që është i barabartë me humbjen e 195 milion vendeve të punës me kohë të plotë, është shprehur këtë javë Organizata Ndërkombëtare e Punës.

Agjensia e Kombeve të Bashkuara paralajmëroi që 1.25 miliardë punëtorë – gati dy të pestat e forcës globale të punës me 3.3 miliardë fuqi punëtore – janë të punësuar në sektorë që vuajnë rënie drastike të prodhimit, nga shitja me pakicë dhe pasuritë e paluajtshme deri tek prodhimi, akomodimi dhe shërbimet ushqimore. Më shumë se katër të pestat e fuqisë punëtore globale jetojnë në vendet ku janë vendosur masa të plota ose të pjesshme të bllokimit.
“Punëtorët dhe bizneset po përballen me katastrofë, në të dy ekonomitë e zhvilluara dhe ato në zhvillim,” tha Guy Ryder, drejtori i përgjithshëm i Organizatës Ndërkombëtare të Punës. “Do të godasë më të dobdit”.

Shkalla dhe shpejtësia e humbjeve të vendeve të punës në të gjithë botën e zhvilluar i ka kapur politikëbërësit në befasi. Pothuajse 10 milion njerëz në SHBA paraqitën kërkesa për papunësi në dy javët e fundit të Marsit, dhe shumë ekonomistë presin që niveli i papunësisë në SHBA të rritet me shpejtësi në një nivel mbi 10 përqind. Një shkallë e ngjashme e humbjeve të vendeve të punës ka goditur Europën, megjithëse shumë punëtorë mund të hyjnë në skemat e subvencioneve të pagave qeveritare të krijuara për të kufizuar papunësinë afatgjatë.

Paralajmërimi i Organziatës Ndërkombëtare të Punës erdhi vetëm tre javë pasi u publikuan analizat që sugjeronin se pandemia do të çonte në 25 milion humbje vende pune në vitin 2020, më shumë sesa u humbën pas krizës financiare të vitit 2008.

Z. Ryder tha që tani dukej e mundshme që më shumë se 30 milion vende pune do të humbisnin vetëm në tremujorin e parë, dhe Organziata Ndërkombëtare e Punës priste një ndikim shumë më të rëndë në afatshkurtër, duke përdorur të dhëna më të hershme nga sondazhet e biznesit dhe tendencat e kërkimit në Google për të ilustruar atë që e quajti “Realiteti i tmerrshëm i situatës aktuale të tregut të punës”.

Ai parashikoi që numri i orëve të punës në nivel global të binte me 6.7 përqind në tremujorin e dytë të vitit 2020 krahasuar me tremujorin e kaluar, duke reflektuar si pushimet nga puna ashtu edhe uljet e tjera të përkohshme në kohën e punës. Kjo do të ishte e barabartë me humbjen e 195 mln vendeve të punës me kohë të plotë, bazuar në një javë pune 40-orëshe.

Organizata bëri vlerësimin e saj duke përdorur marrëdhëniet historike midis orarit të punës dhe anketave të menaxherëve të blerjeve të kushteve të biznesit që publikohen në baza mujore në disa vende. Organizata supozoi se vendet e tjera që marrin të njëjtat masa për të kontrolluar përhapjen e virusit do të përballeshin me një goditje të ngjashme përsa i përket humbjes së vendeve të punës.

Sondazhet mund të mos jenë një udhëzues i besueshëm – por ato tregojnë se një pjesë dërrmuese e bizneseve presin që kushtet të përkeqësohen, por nuk thonë asgjë se sa e rëndë mund të jetë rënia ose për sa kohë ka të ngjarë të zgjasë. Sidoqoftë, ato janë të dhënat më të qenësishme në dispozicion për momentin; vetëm disa vende botojnë të dhëna administrative të përditësuara mbi kërkesat për përfitime dhe subvencione për paga. Të dhënat zyrtare gjetkë mbeten mbrapa ngjarjeve aktuale në terren.

LEXO EDHE:  Video-Gjobë, shantazh apo çfarë?/Pse STOP nuk publikon videon e kryetarit të gjykatës?!

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Pylli i Sodës i mbuluar nga peshqit e ngordhur

Sektorët më të ekspozuar ndaj rënies më të fortë si pasojë e situatës emergjende të shkaktuar nga Covid-19 janë sektorët që punësojnë miliona punëtorë shpesh me pagë të ulët, me aftësi të ulëta të cilët do t’i ndiejnë efektet veçanërisht më rëndë, tha Organizata. Ato përbëjnë përqindjen më të lartë të punësimit në Amerikë, Europë dhe Azinë qendrore.

Por Organizata Ndërkombëtare e Punës gjithashtu paralajmëroi që virusi tani po përhapet në vendet ku një pjesë e madhe e fuqisë punëtore nuk kishte asnjë akses në mbrojtjen sociale; duke përjashtuar bujqësinë, më shumë se 70 përqind e punëtorëve janë në sektorin informal në Afrikë dhe 90 përqind në Indi.

Organizata nuk bëri një parashikim të plotë për vitin, pasi tha se rritja e përgjithshme e papunësisë globale gjatë vitit 2020 do të varet nga politikat që vendet miratojnë për të rritur kërkesën e punës pasi ekonomia të fillojë të rimëkëmbet. Ajo nënvizoi nevojën për masa të reja siç janë pagesa në para dhe transferime të mallrave bazë për të mbështetur vendet më të goditura dhe që kanë nivele të larta të informalitetit të tregut të punës.

“Ne do të testohemi gjithnjë e më fuqishëm pasi pandemia do të zgjërojë shtrirjen e saj në botën në zhvillim,” tha Z. Ryder.

Ai argumentoi se ndërsa shumë qeveri tashmë kishin “bërë gjënë e duhur” me stimuj fiskal dhe monetar, nuk kishte ende një përgjigje të plotë ndërkombëtare ndaj “nevojës së dukshme për solidaritet dhe mbështetje për botën në zhvillim”.

Thirrja e fundit e FMN-së dhe e Bankës Botërore për lehtësim dypalësh të borxhit ishte “qartësisht jo e mjaftueshme”, tha ai, duke shtuar: “Ne duhet të shohim burime në dispozicion në shkallë shumë të madhe për ato vende që janë më të rrezikuara.”/FinancialTimes

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Ku je o Edi Rama…”/ Shefi i policisë pengon përfitimin e amnistisë për të dënuarin

Publikuar

-

Nga

Përmes një akti normativ Ministria e Drejtësisë liroi për 3 muaj karantinë 570 të burgosur. Njëri prej tyre, që kishte emrin i 155-ti në listë, ishte dhe Marjoldo Dali Nela, i cili duhet të ishte përfitues, por nuk lejohet nga shefi i stacionit të policisë Memaliaj, Eduard Dumi.

Ishte kjo çështja që u trajtua këtë të martë në emisionin investigativ “Stop”. Nëna e Marjoldos, Tefta Nela, thotë se shefi Eduard Dumi bëri raport negativ që t’i mohojë të birit daljen nga qelia.

“Quhem Tefta Nela. Kam një djalë në burgun e Fierit. Është futur për lëndë narkotike. Është dënuar 8 vjet dhe ka bërë 5. Ka përfituar lejen siç kanë përfituar një pjesë e mirë e të dënuarve. Në listë është i 155. Më kërkon dokumente burgu i fierit, kam firmosur. Lista ku ishte dhe djali im ka dalë në datën 26. Djalin e prisja në datën 1 në shtëpi. Nga burgu i Fierit djali është pozitiv. Në Memaliaj nuk ka asnjë dosje. Shefi nuk e njeh djalin fare. Komisariati mua po më persekuton si familje”, tha ajo.

I burgosuri Marjoldo Nela: Përshëndetje Odeta! Jam Marjoldo Nela nga qyteti i Memaliajt. Jam në burgun e Fierit, jam dënuar për “Kultivim, Prodhim, Mbajtje, Shitje të Lëndëve narkotike. Jam dënuar 8 vjet, e më ka ngel 2 vite e 5 muaj dënim. Dhe i kam plotësuar të tëra kriteret për lejen 3-mujorshe, që më ka nxjerrë shefi tani. Jam i 155-i me emër. Po kam një problem me Shefin e Komisariatit. Ma ka dërguar negative, nuk ka asnjë arsye Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, që nuk mban garanci për daljen time, të vete të karantinohem në shtëpi.

Gazetarja: Marjol a më the që je i 155 i renditur?

I burgosuri Marjoldo Nela: Po, jam.

Gazetarja: Atëherë ç’punë ka shefi? Ty të ka dënuar qeveria

I burgosuri Marjoldo Nela: Jo, po duhet Shefi i Komisariatit, i dërgon një OK Drejtorisë së Përgjithshme, që për këtë person mbajmë përgjegjësinë neve, në qoftë se e lironi për 3 muaj. Nuk jep garanci.

I burgosuri Marjoldo Nela: Odeta unë jam në listë, i ka bërë gati qeveria të tëra, por nuk do shefi të vete në shtëpi. Unë kërkoj, që me ndihmën tuaj të vete 3 muaj në shtëpi, siç venë të gjithë të tjerët. Nuk kam asnjë lloj problemi në Memaliaj me asnjë njeri. Ta verifikojë jo shefi, por kush të dojë.

“Dua drejtësinë e djalit tim. Jam një nënë me pesë jetimë dhe kërkoj drejtësinë e djalit tim. I bëj thirrje Edi Ramës, ku je o Edi Rama, ça po bëhet në Memaliaj. Ke një komisariat të degjeneruar në Memaliaj, ke polica pijanecë. Kjo është Memaliaj. Edi Rama vër dorë në Memaliaj”, thotë e ëma.

LEXO EDHE:  Transportonin drogë nga Skrapari në Përmet/ Përplasen dy grupe kriminale

LEXO EDHE:  “Njeri fasadash”/ Qytetari zbulon mashtrimin e Veliajt

Vetë Dumi mjaftohet të thotë se përgjigja është zyrtare dhe nuk jep asnjë shpjegim më shumë. Gjithashtu ai ishte larguar nga Memaliaj për në Tiranë.

Shefi Eduard Dumi: Përshëndetje!

Gazetarja: Zoti Eduard si jeni?

Shefi Eduard Dumi: Mirë, si ia kaloni?

Gazetarja: Unë jam një gazetare nga emisioni “Stop”.

Shefi Eduard Dumi: Po!

Gazetarja: Ndodhem tek stacioni i Memaliajt, por ju nuk jeni këtu. Interesohem për një qytetar, Marjoldo Nela, i burgosur në burgun e Fierit, i cili ka përfituar lejen e karantinës për 3 muaj. Çfarë bëhet me këtë rast?

Shefi Eduard Dumi: Kemi kthyer përgjigje zyrtare, ia kemi dërguar edhe IEVP-së.

Gazetarja: Kush është arsyeja, e liron akti normativ

Shefi Eduard Dumi: Është e sqaruar në përgjigje arsyeja. Mirupafshim, mirupafshim!

Përgjigje nuk jep asnjë punonjës në komisariatin e Memaliajt.

Gazetarja: Pse nuk del Nela?

Specialisti i Rendit: Ai është i arrestuar për një vepër penale.

Gazetarja: Po te numri 155 këtu

Specialisti i Rendit: Po me e di…

Gazetarja: Pse nuk del pra

Specialisti i Rendit: E moj, e di. Nuk jam unë personi kompetent, që të të kthej përgjigje zyrtare, është specialisti i hetimit, shefi i stacionit. Është shefi autoriteti, që e ka bërë atë punë, s’jam unë!

Inspektori i zonës, Zenel Kalemi tregon se është në dijeni të rastit dhe ai vetë ka hartuar një raport pozitiv për Marjoldon, por shefi Dumi e refuzoi këtë raport, duke kërkuar një tjetër negativ. Në këtë moment, Zeneli thotë që u distancua nga kjo histori.

“Mua si Inspektor më është kërkuar nga eprori im Eduard Dumi për bërjen e një raporti shërbimi për këtë person. Menjëherë kam deklaruar me përgjegjësinë time që ky person nuk ka asnjë problem në qytetin e Memaliaj. Ky më ka thënë që ka probleme. Unë nuk e di që ka probleme. Më kërkoi raport shërbimi për herë të dytë. E bëra. Pse e ke bërë kështu më tha mua. Pse e ke nxjerrë kaq bukur. Unë këtë punë kam bërë, kam bërë detyrën time si punonjës policie. Përderisa Kryeministri apo Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve kanë dhënë lejen për nxjerrjen e tyre unë për veten time nuk kam pasur problem. Unë s’mund të mashtroj njeri, ai po të ketë informacion le t’i nxjerrë”, tha Zeneli./tvklan

LEXO TE PLOTE