Connect with Us

Gjermania duhet të vazhdojë të qëndrojë në shtëpi

Politikë

Gjermania duhet të vazhdojë të qëndrojë në shtëpi

Publikuar

-

Ndërsa Austria dëshiron t’i zbusë gradualisht masat kundër epidemisë së Coronës, qeveria gjermane do të vazhdojë kursin e kufizimeve – sepse ato kanë efekt, mendon Jens Thurau.
“Ne do të përjetojmë një Pashkë krejt të ndryshme nga kurrë më parë. “Kjo është një nga frazat kryesore në video-podcast-in e fundit të kancelares, Angela Merkel. Këtë vit nuk do të ketë asnjë shërbesë fetare, nuk do të ndizen zjarret tradicionale të Pashkëve, nuk do të ketë vizita te të afërmit, shëtitje në grupe të mëdha, sidomos nuk do të ketë udhëtime brenda apo jashtë Gjermanisë.

Dhe të gjitha këto, edhe pse kancelarja thotë se shifrat e fundit të Institutit për Epidemiologjinë Robert Koch japin shkas “për një shpresë të vogël”, sepse numri i infeksioneve po rritet me ritme më të ngadalshme. Gjithësesi, numri absolut i të infektuarve është tashmë tepër i lartë dhe sipas mendimit të ekspertëve ai do të vazhdojë të rritet.

Blerja me furi e pajisjeve mbrojtëse, maskave, veshjeve speciale e të tjera, tregon se Gjermania nuk u tregua e shpejtë në furnizimet përkatëse, si p.sh. Austria. Nga ana tjetër spitalet në Gjermani janë mjaft mirë të pajisura me shtretër për pacientët që mund të infektohen me virusin Corona.

Ekuilibër i vështirë

Se sa e vështirë është gjetja e ekuilbrit dhe masës së duhur mes mbrojtjes së shëndetit dhe shqetësimit për ekonominë e vendit tregon mbyllja e kufijve.

LEXO EDHE:  Tjetër bilanc i zi në Kosovë/ 14 viktima nga Covid-19 dhe qindra raste të reja

Për më shumë se tri javë kufijtë me disa vende evropiane, si me Austrinë, Francën dhe Zvicrën, janë mbyllur për shumicën e njerëzve. Ministri i Brendshëm, Horst Seehofer do tani gjithashtu të mbyllë edhe kufijtë me Poloninë, Republikën Çeke, Belgjikën dhe Holandën. Këto plane po kundërshtohen prej qeverive të landeve gjermane që kufizohen me Belgjikën dhe Holandën, sepse në këtë zonë lidhjet ekonomike gjermano-belgo-holandeze janë më të ngushta se në të gjithë Evropën.

Nga data 10 prill, kushdo që hyn në Gjermani pasi ka kaluar disa ditë jashtë vendit, duhet të qëndrojë në karantinë për 14 ditë, që të mos sjellë burime të reja infeksioni nga jashtë.
Mbështetje për qeverinë

Në kushtet e pandemisë së Coronës qeveria po merr vendime të menjëheshme për të mbështetur sipërmarrjen e vogla dhe të mesme me kredi. Dhe njerëzit i besojnë politikës në Berlin.

Por mesazhi kryesor është: Gjermania ka vendosur një herë për një herë të vazhdojë kursin e kufizimeve drastike të lëvizjeve të qytetarëve. Qeveria gjithashtu ndjehet e mbështetur prej nivelit të lartë të mbështetjes që gjen për këtë kurs në radhët e publikut të gjerë. Besimi i qeverisë tek njerëzit duket se është mjaft i madh që t’u kërkojë atyre që këtë herë të vetme t‘i kalojnë Pashkët prej kufizimeve krejt ndryshe./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Dy palë servilash bëhen pushta për pushtet”/ Ibsen Elezi ‘shpërthen’ keq ndaj Bashës

Publikuar

-

Nga

“Dy palë servilash bëhen pushta për pushtet”/ Ibsen Elezi ‘shpërthen’ keq ndaj Bashës, pak para zgjedhjeve

Ibsen Elezi, kandidati që u përjashtua nga gara për kryetar të PD-së, ka dalë  me një reagim në rrjetet sociale, pak orë para gjedhjeve brenda partisë.

Me tone ironike, Elezi ka publikuar bisedën me një anëtarë të PD, ndërsa shkruan se PD është më shumë se dy palë servilash që bëhen pushta për pushtet.

“Neser voto si mendon dhe jo si te thone !

– Me pyet ne Kukes nje anetar i PD: ” si e mendon per neser” ?

– I them: ” une jam i deklaruar”.

–  Me tha :”kam ndryshu mendje do votoj per Lulin”

– I them : ” po pse ” ? 🤣

– Me tha: “eshte i vetmi qe e bashkon PD te ne,

dy palet qe ishin ne  lufte per 4 vjet, e s’paten lene gje pa thene per nj-tj, me kane kap per Lulin”.

– I thash: ” e kuptova por PD eshte me shume se dy pale servilash qe behen pushta per pushtet”.

Gjeja me e keqe e servilit eshte se nuk mjaftohohet me veten, por do te bej shume si veten.“/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tërheqja nga politika/ Braçe- Ruçit: PS nuk do të jetë kurrë njësoj pa ty!

Publikuar

-

Nga

Tërheqja nga politika/ Braçe- Ruçit: PS nuk do të jetë kurrë njësoj pa ty!

Pas tërheqjes nga politika të Gramoz Ruçit, ka reaguar dhe zëvëndëskryeministri Erion Braçe.

Braçe shkruan se PS-ja nuk do te jetë njësoj pa Ruçin as në paqe e betejë.

Braçe shprehu mirënjohjen për Ruçin e gjithçka që ka dhënë në këto vite për partinë.

“Të jam mirënjohës Gramoz Ruçi! Për gjithçka në këto 30 vite. Për gjithçka në 28 vitet e mia brenda tyre. Për derën e hapur që 20 vjeç, kujdesin, këshillën, nxitjen, komunikimin, kurajon e injektuar, nderin e dinjitetin e mësuar. Mbështetjen veçanërisht në ditët e errëta e të vështira te 1996, 1997 e me tej, për t’u rritur e bërë njeri mbi të gjitha, socialist e fitues! Nuk do të jetë kurrë njësoj pa ty në paqe e betejë”, shkruan Braçe./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fshehja e listave/ Harxhi leksion Bashës: Ringritja e partisë nuk bëhet duke manipuluar procesin

Publikuar

-

Nga

Fshehja e listave/ Harxhi leksion Bashës: Ringritja e partisë nuk bëhet duke manipuluar procesin

Kandidatja për kryetare të Partisë Demokratike, Edith Harxhi, ka dalë sërish me një reagim në rrjetet sociale, teksa na ndajnë vetëm pak orë para zgjedhjeve brenda partisë.

Pasi denoncoi më herët se nuk i është vënë në dispozicion lista e anëtarëve të partisë, ka bërë një rezyme të gjithë takimeve me antarësinë gjatë këtyre diteve, ku falenderon demokratet.

Gjithashtu Harxhi, vë në dukje faktin se si Basha bëri thirrje për të bojkotuar kandidatët e ndryshëm, ndërsa fshehu listat e anëtarëve dhe u mundua të manipulojë procesin.

Përshtypje nga takimet me antarësinë e Partisë Demokratike

Të nderuar miq anëtarë, qëndrestarë dhe themelues të Partisë Demokratike,

Që në fillim të kësaj përshendetje dua t’ju drejtohem duke ju shprehur falenderimin tim të madh e të përzemërt për kohën, respektin, dashamirësinë dhe mbështetjen që më dhatë gjatë kësaj përpjekjeje të përbashkët për Partinë Demokratike, për njëri tjetrin, për brezat dhe për vendin tonë.

Edhe pse koha ishte e pamjaftueshme për të takuar sa më shumë nga miqtë e bashkëudhëtarët e mij, qëndrestarët dhe të rinjtë e partisë tonë të madhe, në një nga fushatat më të shkurtra për drejtuesin e partisë në historinë e një partie perëndimore dhe njëkohësisht antarë të familjes së Partisë Popullore Europiane, është gjithmonë kënaqësi e krenari e veçantë të kesh mundësinë të qëndrosh përkrash jush, siç kemi qënë bashkë, që prej ditëve të para të themelimit të Partisë Demokratike.

Gjatë takimeve të zhvilluara me strukturat e Partisë Demokratike, m’u dha mundësia të ndjej energjinë më të mirë, të dëgjoj mendimet dhe vërejtjet tuaja, të bëj reflektimet për atë që ka ndodhur me ne dhe me partinë tonë. Njëherazi kam ndjerë dhe gjithë përkushtimin për të çuar përpara projektin tonë, për të rikthyer organizatën tonë politike në një instrument demokratik e moral, në funskion të qeverisjes më të mirë të vendit.

Kudo ku pata mundësinë dhe fatin të vij për të bashkëbiseduar me ju, kam pohuar se megjithë kushtet aspak të barabarta në garë midis kryetarit në detyrë të PD dhe garuesve të tjerë, vendosa të marr pjesë në garë, për të treguar se pavarësisht gjëndjes ku ndodhet sot partia, kjo parti që lindi nga një ide e madhe si liria, ende nuk është mpakur nga humbjet e shumta të drejtuesve të saj të tanishëm. Vendosa me vetëdije të futem në këtë garë të pabarabartë edhe për t’i treguar njëri tjetrit, se demokracia nuk është vetëm cilesori i partisë tonë, por gjithashtu dhe shpirti i saj.

Pavarësisht ndjenjës të dëshperimit, të cilën askush prej nesh nuk e fsheh dot, pavarësisht zhgënjimit për mospërmbysjen e regjimit më të papërgjegjshëm që ka qeverisur ndonjë herë vendin tonë, të gjithë kemi një shqetësim të përbashkët; atë për t’u kthyer sa më parë në alternativën qeverisëse të vendit.

Përqasjet për ringritjen e domosdoshme të partisë tonë mund të jenë të ndryshme, por padyshim secila prej tyre duhet të nisë nga demokratizimi i partisë, modernizimi dhe moralizimi i saj. Ndërkohë të gjithë, me keqardhje, bashkëndajmë bindjen se procesi nga i cili duhet të fillojë ringritja, nuk mund të bëhet duke afruar datën, duke keqinformuar apo mos informuar strukturat e partisë, duke hermetizuar dhe manipuluar procesin, duke fshehur listat te antarëve dhe duke bërë thirrje për të bojkotuar kandidatët e ndryshëm nga kryetari në detyrë.

Unë gjatë këtyre ditëve pata nderin të ndaja me të gjithë ju një projekt, nëpërmjet së cilit mund të përballojmë, të gjithë bashkë, këtë gjëndje të vështirë, në të cilën ndodhet familja jonë politike.

Është një projekt në të cilin do të përfshihen, të vleresuar dhe të angazhuar, të gjitha grupimet që përbëjnë të djathtën tradicionale shqiptare, të përndjekurit, ose familjarë të tyre; pronarët e ligjshëm, njërëzit e shkolluar, profesionistë të lirë, të rinjtë, etj. Ky është një projekt, i cili ka në thelbin e vet demokratizimin e partisë, përfaqësimin, meritokracinë dhe mirënjohjen ndaj të shkuarës tonë, që, më së shumti, na bën krenare të gjithëve. Është një projekt i cili 13 qershorin nuk e ka datë përmbyllëse, por datë të fillimit të madh për të gjithë ne.

Unë do të jem me ju deri në mundësimin e ëndrrës tonë të përbashkët, atë që na shoqëron që nga themelimi i Partisë Demokratike: T’a bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE