Connect with Us

Skandali me pagat/ Institucionet paguajnë shoferat e pastruesit më shumë se doktorët e mësuesit

Denoncim

Skandali me pagat/ Institucionet paguajnë shoferat e pastruesit më shumë se doktorët e mësuesit

Publikuar

-

Ndodh në Shqipërinë tonë që rroga e një drejtori të një kompanie shtetërore me humbje të jetë më e madhe se e presidentit.
Por ndodh që edhe pastruesja dhe shoferi të paguhen më shumë sesa paga e mesuesit apo doktorit.

Dje CNA.al solli si shembull KESH, institucionin që bordi i kishte ngritur rrogat në fund të vitit të shkuar, ku drejtori merr 3 milionë lekë rrogë në muaj.
Duke bërë një vëzhgim të tabelës së pagave duket qartë se pagat janë “të çmendura”.

Shoferi i administratorit e ka pagën nga 736 mijë lekë në 874 mijë lekë, ndërkohë që paga mesatare për mjekët është 700 mijë dhe infermierët 400 mijë. Ata sot po luftojnë me Coronavirus, kurse shoferi shëtit administratorin e KESH, drejtorin e përjetshëm Benet Beci.
Por, nuk mbaron këtu gjithçka në këtë institucion. Punonjësja e recepsionit paguhet sërish me shumë se një mesues, rroga i shkon nga 510 mijë në 750 mijë lekë të vjetra.

LEXO EDHE:  Olsian Çela, prokurori i "dosjeve të nxehta"/ Kandidati për Kryeprokuror jeton vetëm me pagën

Më shumë se mesuesi paguhet edhe shoferi i thjeshtë që mund të marrë deri në 620 mijë lekë rrogë në muaj gati 50% më shumë se infermierët apo 20% më shumë se mësuesit.
Të njëjtin nivel page me mësuesit dhe infermierët ka edhe sanitarja, pra një pastruese merr nga 360 mijë deri në 570 mijë lekë.

Këto janë pagat e personelit me arsim të mesëm që punojnë në qendër, pranë Administratorit, stafi i të cilit ka rroga disa milionëshe, ku këshilltarët dhe kabineti shkon nga 2.1 në 2.5 milionë lekë./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Dy “ikonat” e Top Channel

Publikuar

-

Nga

Mjafton një vëzhgim i shpejtë për të kuptuar se kush janë dy ikonat krysore të Top Channel, Televizionit Kombëtar, i cili prej disa kohësh ka në qendër të tij inceneratorët dhe mbështetjen për ta, si dhe kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj.

Ish-kryeministri Sali Berisha disa vite më parë ka drejtuar shpesh akuza të forta ndaj këtij televizioni, por edhe mediave të tjera. Më pas ka qënë Lulzim Basha, i cili gjatë kohës së çadrës i akuzoi të gjitha televizionet se ishin të blera nga qeveria, përjashtuar një television, i cili ishte Ora News. Tani Luli hesht dhe shijon ikonat e Top-it.

Por, akuzat e thëna ndaj Top Channel, sot mjafton ti lexosh si vëzhgime, ta monitorosh këtë television dhe të kuptosh sesa qëndrojnë ato.

CNA.al ka sjellë një vëzhgim të plotë dhe një investigim në lidhje me lojën që ka bërë Top Channel ne lidhje me inceneratorët, kompaninë që do të marrë mbi 300 milionë euro nga taksat e shqiptarëve. Një PPP e cila më pas aksionerët e saj i bëri bashkëortakë me bashkëshorten e Ben Blushit, dhe me vetë Vjollca Hoxhën, aksioneren e Top Channel.

Media të blera, media të shitura, media të kapura nga droga, kanë qënë akuzat e Lulit. Nuk kishte pluhur të bardhë që e largonte dot nga vendi, deklaronte dikur Berisha.

Por, sot kohët kanë ndryshuar. Jemi në kohën kur inceneratorët lëvizin gjithçka. Paratë e tyre lëvizin gjithçka. Dhjetëra e dhjetëra kronika pro tyre, apo dhe skema sesi Porto Romanoja, që ishte një problem i madh dhe më pas bëhet një prokurim i drejtpërdrejtë me 15 milion euro dhe Top Channel, hesht. Ben Blushi hesht, i cili në fakt është edhe lidhja direkte e pronarëve të inceneratorëve me Top Channel.

Pra, inceneratorët janë “ikona” e parë e Top Channel, që me vajtjen e Ben Blushit në drejtimin e këtij televizioni. Janë mbështetja kryesore, janë ortakëria e Top Channel.

Pra, taksat e shqiptarëve të cilat jepen nga qeveria shkojnë tek Top Channel, nëpërmjet ortakërive që kanë pronarët e kompanisë ITS me Vjollca Hoxhën.

 

Nga ana tjetër, “ikona” e dytë është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, i cili përtej një trashëgimtari, duket një rival i theksuar i Edi Ramës. Çdo ditë nuk mungojnë kronikat në këtë television në mbështetje të kryebashkiakut të Tiranës, sesi me ndihmat e paguara nga taksat e qytetarëve të Tiranës, ky i fundit shkon shtëpi më shtëpi dhe pafundësisht merr kohë televizive a thua se është kryeministri i dytë në këtë situatë emergjence.

LEXO EDHE:  Këshilltarja e PD-së denoncon skandalin e Erion Veliaj-t

LEXO EDHE:  IKMT shkatërron Syrin e Kaltër/ "Dallëndyshja me sqep" përfshihet në skandal

Në fakt, shpesh del më shumë se dhe vetë Minsitrja e Shëndetësisë, e cila së bashku me Ministren e Mbrojtjes dhe Ministrin e Brendshëm janë tre personat kryesorë përgjegjës për situatën e vështirë që po kalon vendi.

Por, nuk pushon Erion Veliaj, kryebashkiaku i Tiranës, i cili do çdo ditë kohën e tij televizive, do të jetë prezent në ekran, do të flasë, do ta shikojnë qoftë edhe duke gënjyer, qoftë edhe duke u fshehur apo edhe duke bërë sikur shpërndan ndihma, edhe duke ndarë hallet e qytetarëve, vetëm të jetë prezent. Ai mund të dalë në Top edhe duke bërë një por*ë në publik, mjafon të vendosë vendin dhe kohën, detajet i gjidhin, kioskat, taksitë, inceneratorët etj etj.

Pra, të jetë “ikona” e dytë në Top Channel. Pas Ramës, më shumë apo më pak nuk ka rëndësi, ai do të jetë prezent atje në çdo kohë. Top Channel nuk ka sesi të rrijë indiferent është kryebashkiaku i Tiranës. ai që ka landfill, trajtim mbetjesh dhe inceneratorin kryesor të Shqipërisë së shpejti.

Pas tij, qëndron lidhja direkte e përpunimit të mbetjeve në Tiranë dhe janë të po ata persona që ka ortakërinë direkte me aksioneren e Top Channel, Vjollca Hoxha.

Lali Eri nuk qëndron në hije, ai ka topin e tij, plehrat e tij, landfillin e tij, inceneratorin e tij, klodet e tij, por edhe Blushin e Vjollcën që i do aq “shumë” për të pasur dhe ekranin e tij. Dhe ka investuar vërtet shumë nga kioskat, tek inceneratorët, mbeshtetje për ortakëritë etj etj etj, që do i sjellim ditë pas dite.

E pra nuk kishte sesi të ndodhte ndryshe, Erion Veliaj dhe inceneratorët janë dy “ikonat” kryesore që ka sot Top Channel, Blushi dhe Vjollca janë aksionerët që drejtojnë ekranin për interesat e tyre./ CNA.al

Foto ekskluzive/ Ben Blushi kapet me ortakun e inceneratorëve dhe Vjollcës

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Detajet e reja/ Dokumentet që zbulojnë përqindjen e aksioneve të Ben Blushit me kompaninë e inceneratorëve

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Gazeta e Vjollcës e pranon publikisht: Digitalb nuk paguan QKK/ Disa rreshta për Arbenin

Publikuar

-

Nga

Sot në mesditë CNA.al raportoi në lidhje me një investigim të plotë të vjedhjes që bëhet nga kompania Digitalb, për të drejtat e transmetimit dhe si pjesë të parë sollëm filmat shqip dhe betejën e kompanisë me QKK (Qendrën Kombëtare të Kinëmatografisë).

Nëpërmjet një portali që e lexon, drejton vetë ish-socialisti, ish-rilindasi, ish-libristi, shkatërrimtari i paepur Arben, i cili paksa i lodhur nga denoncimet e skandaleve ku është përfshirë, i shumë keq përdorur, e ka gjetur focën me shpresën se do shpëtojë nga belaja ku është futur dhe ka kthyer përgjigjen ku pranon se Digitalb nuk i paguan asnjë lekë QKK.

Megjithë inatet e tij dhe mërzinë, Arbeni dhe media e Vjollcës e pranojnë publikisht investigimin e CNA.al, por përgjigjen me justifikimin “ngërç”.
“Digitalb dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë (QKK), kanë operuar nëpërmjet një kontrate dhe të gjitha detyrimet janë paguar çdo qindarkë, sipas legjislacionit në fuqi. Në kontratën që kishte Digitalb me QKK-në, përfshihej pagesa për të Drejtën e Distribucionit dhe të Drejtën e Autorit”, raportohet në portal gazetën online që pranon se dikur ka paguar rregullisht.

Por nëpërmjet projektligjit 138, pjesë e ligjit Nr. 35/2016 “Për të drejtat e autorit dhe të drejta të tjera të lidhura me to” si dhe të Udhëzimit të Ministrisë së Kultures Nr.663, datë 10.10.2017, është krijuar Sporteli Unik për administrimin e të Drejtës së Autorit, SUADA . Për pasojë Digitalb nuk mund të paguante njëkohësisht QKK dhe SUADA, pra, dy herë për të njëjtin shërbim, ky argument i Arbenit kalon nga e drejta e distribucionit vetëm tek e drejta e autorit, të cilat ligjërisht janë krejtësisht të ndryshme. Pikërisht këtu konsistonte edhe investigimi ynë, pse nuk paguhej QKK dhe pretendimet me përplasje për të mos paguar distribucionin.

LEXO EDHE:  Skandal në Postën e Priskës / Vjehrra pensioniste punon sporteliste në vend të nuses

LEXO EDHE:  Skandal në Jetimoren e Sarandës/ Minorenet lejohen të dalin natën

Më tej jepet dhe justifikimi, “Pikërisht këtu qëndron edhe ngërçi, pasi Qendra Kombëtare e Kinematografisë (QKK), këmbëngul që të paguhet për të Drejtën e Autorit, pavarësisht se ligji nuk ia lejon këtë gjë. Megjithatë vetë ky institucion, në shkresat e dërguara, e pranon që Digitalb ka të drejtë me pagesat për të Drejtën e Autorit”, por askush nuk thoshte në investigim se Digitalb s’ka paguar të drejtën e autorit, por atë të transmetimit apo distribucionit.

Disa rreshta për Arben dështakun!

Kërcen Arbeni nga belaja dhe vallja po e lodh shumë. Dridhu e spërdridhu sa të duash, kërcëno shantazho dhe denonco kë të duash, investigimi do publikohet i plotë, për të drejtat e autorit, distribucionit por edhe filmat e huaj që vjedh Digitalb. Vazhdo bjeri fort Peleshit, Bodes, Alban Jahos, Sandër Frangajt, Mondit, Samirit, Gimes, kujt dhe si të vijë e mundesh, me turne, mëngjes, drekë darkë. Misioni jonë është e vërteta dhe atë ti se pëlqen, por të ka gjetur vërtet belaja./CNA.al

Përplasja dhe vjedhja/ Digitalb nuk paguan QKK për filmat shqiptarë

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Një ndjesë e vonuar, por e pranuar!”/ Berisha publikon mesazhin e socialistit: Haram vota për Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot mesazhin e një qytetari, i cili i kërkon falje, që kishte menduar se ishte ai e keqja e këtij vendi.

Qytetari tregon se ka votuar për Edi Ramën, por tani thotë se është ai e keqja e shqiptarëve dhe më tej shton “haram i qoftë vota se po tallet me qytetarët”.

“I dashur Sali Berisha po te shkruaj sepse dua te kerkoj ndjesë sepse kisha menduar se ti ishe e keqja e ketij vendi por sot e kuptova se e keqja e vertetë e ketij vendi dhe e shqiptareve eshte makiaveli Edvin Kristaq Rama. Kisha kohe qe mundohesha qe hiqja barkun sepse jam pak i shendosh por sot kryeministri ne detyre qe ja bej haram voten time tha rri pa ngren qe te ulet edhe barku ja si tallet me ne ai maskara. Vertet qe ju kerkoj ndjes i dashur kryeminister.”-shkruan qytetari.

LEXO TE PLOTE