Connect with Us

Pse opozita është selektive me kallëzimet në SPAK për korrupsion?

Politikë

Pse opozita është selektive me kallëzimet në SPAK për korrupsion?

Publikuar

-

Është një informacion që qarkullon shpesh në qarqet e biznesit dhe në ato të politikës, se PD është shpesh selective në denoncimet e korrupsionit. Jo se ajo nuk flet dhe nuk e përmend çdo gjë, megjithëse shpesh ka frikë të përmendë shumë emra.

Por, selektiviteti qëndron tek beteja dhe mënyra sesi e bën atë. Ka një mungesë të theksuar serioziteti dhe është mjaft selektive në denoncimet që bën.

Flet shumë për çështje korrupsioni, por shumë pak nga këto dosje përfundojnë në prokurori apo në SPAK.

Flet shumë për klientelizëm qeveritar, por atë e le në kuadër të tymnajave, thashethemeve dhe lojës politike.

Mesa duket kjo tashmë është kuptuar dhe përtej saj kanë filluar të ngrihen dhe akuza se pas selektivitetit të opozitës, qëndron edhe korrupsioni i saj. Ç’ka e bën edhe më të rëndë dhe më të ashpër akuzën, është ndarja e parave të korrupsionit të pushtetit me ato të opozitës.

Por, le të sjellim disa raste konkrete.

Duke filluar këtu që me Ligjin për Arsimin e Lartë. I shumë diskutuar, i cili nga Lulzim Basha nuk u cua kurrë në Gjykatën Kushtetuese. Ai ligj pati një qëndrim të ashpër nga studentët, nga akademikët, por gjithësesi qeveria për klientelen e saj që kishte vërdallë në atë kohë e udhëhequr nga Henri Cili i UET, e miratoi.

Por, opozita heshti. Në fillim tha se do të bënte hapat e saj. Por, kurrë nuk e çoi ligjin në Gjykatën Kushtetuese. Megjithëse zyrtarët e PD-së përgatiten një dosje voluminoze, Lulzim Basha nuk bëri asnjë hap. Goja e tij u mbyll me llokmat e Cilit, me llokmat e korrupsionit të qeverisë, apo servilët që kishte vërdallë si produkt i UET, këtë askush nuk e ka sqaruar ende. (Lexo ketu)

Por, ky është një rast i vetëm nga dhjetëra raste për kohën kur ekzistonte Gjykata Kushtetuese. Ka edhe të tjera që janë çuar në prokurori, pa asnjë diskutim. Por, pikërisht këtu qëndron selektiviteti. Se kjo nuk është një opozitë që të gjitha gjërat i çon në prokurori.

Tani ka lindur SPAK, i përshëndetur nga Lulzim Basha, i quajtur një institucion i rëndësishëm, pjesë e Reformës në Drejtësi, e votuar edhe nga PD-ja, për më tepër me unanimitet të plotë në Kuvend.

Në SPAK dje është çuar një dosje. Dosja e tenderit 1.5 milion lekë për ushqimet ku akuzohet ministrj Xhaçka, e cila u përgjigj menjëherë dhe tha se po, le të hetohet dhe zbardhet e vërteta. Edhe kompania fituese pati një reagim.

Por, sa tendera janë zhvilluar me vlera të tilla, prokurime të drejtpërdrejta dhe skandale të cilat PD nuk i ka çuar në SPAK? Kjo jo për të mbrojtur Xhaçkën, por për të thënë se pse nuk është çuar edhe korrupsioni i koncesioneve të inceneratorëve për shembull? Apo pse nuk është çuar në SPAK 15 milion eurot që janë dhënë me prokurim të drejtpërdrejtë në dhjetor në Porto Romano, e cila sërish lidhet me inceneratorët?

LEXO EDHE:  Negociatat me BE/ Zbulohet skandali i radhës i qeverisë

Mediat e denoncuan, u tha se ishte përgatitur një tender që në muajin shtator, ai është anulluar dhe më pas duke gjetur situatën e tërmetit, 15 milion euro me prokurim të drejtpërdrejtë i ishin dhënë një firme për të rigjeneruar dhe për të hequr plehrat nga zona e Porto Romanos. (Lexo ketu) 

Pas shumë e shumë kronikash që bëheshin nga Top Channel, CNA.al ka sjellë me detaje dhe fakte sesi ky televizion lidhej me pronarët e inceneratorëve. (Lexo këtu)

Por, përtej kësaj le të qëndrojmë tek opozita. Pse nuk është çuar një kallëzim në SPAK për të hetuar zyrtarët, ministrat dhe vetë subjektet fituese?

Ka edhe të tjera raste të tanishme, mbi proçedurat dhe tenderat e ndryshëm që opozita del, i denoncon dhe i lë atje. Ka edhe raste nga më skandalozët, që Lulzim Basha urdhëron zyrtarët e PD-së të përgatisin dosjet, juristët e saj nxjerrin materialet, nxjerrin akuzat, nxjerrin edhe problematikat dhe të gjitha shkeljet ligjore dhe më pas dosjen nuk e denoncon kurrë. E merr ai dhe e mban në zyrë, derisa ose një familjar i tij takon një nga subjektet dhe i mbyllin gojën ose konsultohet me ta për të marrë vesh a duhet të flasë apo jo për X apo Y subjekt.

Lulzim Basha ka akuzuar mediat se janë të korruptuara, të blera apo të shitura nga qeveria, por ende sot nuk ka folur për skandalin e blerjes së aksioneve të një kompanie private që ka të njëjtët pronarë me Top Channel, nga pronarët e kompanisë së inceneratorëve në Shqipëri, të cilët marrin para publike. Asnjë fjalë, ashtu siç nuk ka folur as për 15 milion eurot e Porto Romanos, ashtu siç ka heshtur dhe nuk e çoi kurrë në Gjykatën Kushtetuese ligjin e arsimit të lartë, ashtu sikundër nuk ka folur dhe nuk ka mbajtur qëndrim dhe nuk ka dërguar përpara organit të akuzës shumë e shumë afera korruptive. Të cilat në fakt kanë qënë totalisht të denoncuara edhe nga opinion public, edhe nga mediat.

Por, opozita ka heshtur. Basha ka heshtur, duke ngritur kështu mbi vete një akuzë mjaft të rëndë, se ndan paratë me qeverinë dhe është pjesë e korrupsionit qeveritar./ CNA.al

Ligji për Arsimin e Lartë/ Basha “thikë pas shpine” studentëve

15 milion euro tender, për firmën pranë Lulzim Bashës/ SPAK nis hetimet

Rama jep 15 milion euro pa tender, për firmën pranë Lulzim Bashës

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Listat për deputetë/ Mustafaj del kundër Rulit: Berisha ka dhënë kontribut të çmuar në PD

Publikuar

-

Nga

Listat për deputetë/ Mustafaj del kundër Rulit: Berisha ka dhënë kontribut të çmuar në PD

Pak ditë më parë Genc Ruli kërkoi largimin e ish-kryeministrit Sali Berisha nga listat e kandidatëve për deputetë të Partisë Demokratike.

Në një intervistë për mediat, Ruli tha se Berisha duhet ta mbyllë vetë ciklin e tij politik në PD, ndryshe do t’ja mbyllë ai.

Për kandidimin  Berishës është pyetur sot edhe anëtari i Komisionit të Përzgjedhjes së Kandidaturëve për deputet në PD, Besnik Mustafaj.Ish-ministri i Jashtëm doli kundër Rulit dhe deklaroi në News 24 se Berisha ka dhënë shumë kontribut në PD dhe meriton të jetë deputet.

“Unë jam një nga kritikët e Sali Berishës që më 2007. Por, në kohën që ai është në opozitë, Berisha ka dhënë kontribut të çmuar në opozitarizëm. Berisha denoncoi drogën, denoncoi një sërë skandalesh. Në këtë kuptim, Sali Berisha ka kontribut në Partinë Demokratike. Në cilësinë e Berishës si deputet, ai mund të themi ka kontribut. Unë jam ndër të parët që kam kthyer disa figura sërish në PD. Unë besoj se të zemëruarit e ikur edhe mund të kthehen.

LEXO EDHE:  Mark Marku “bën llogaritë”/ “Nëse bëhen zgjedhje sot, Rama humb”

LEXO EDHE:  Arben Ristani bën thirrjen e fortë/ “Të heqim qafe monarkun delirant”

Jozefina Topalli përshembull ka pasur kritika për PD, por është e lidhur me Partinë Demokratike. Ajo mund të jetë propozuar në Shkodër. Kur bashkëvepron eksperienca me të renë, besoj se bëhet dicka e mirë. Rama ka bashkëpunëtor figura që janë të reja, por janë një lloj klani le ta themi. Shoqëria ka eksperiencën për të gjykuar drejt programin tonë dhe kandidaturat”, theksoi Mustafaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputetja socialiste humb vëllain nga koronavirusi/ Prek me dedikimin

Publikuar

-

Nga

Deputetja socialiste humb vëllain nga koronavirusi/ Prek me dedikimin

Deputetja socialiste Vila Bello, ka humbur sot vëllain si shkak i koronavirusit.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë deputetja në një postim në rrjetet sociale, ku ka prekur miqtë virtualë me një dedikim.

Mësohet se Drini Bello ka humbur betejën me virusin e padukshëm në një moshë të re, ndërsa deputetja thotë se e kishte jo vetëm si vëlla por edhe si shok.“Të njoha si djalin e madh të shtëpisë, Drini Bello, po në jetën time me familjen tënde, tonën të madhe, ishe shoku e vëllai im i madh. Unë sot të humba, vëlla! Do na mungosh shumë!
Të qoftë dheu i lehtë, i miri Drin!”, shkruan, ndërsa pak minuta më parë ka bërë një tjetër postim ku njofton se ceremonia funerale do të zhvillohet vetëm nga familjarët.

LEXO EDHE:  Projekti për ndërtimin e aeroportit kombëtar të Vlorës/ Ministria e Infrastrukturës jep detaje

LEXO EDHE:  “S'duan asgjë në Kodin Penal?”/ Rama i përgjigjet Shoqatave: Bujrum pa humbur kohë

“Hidhërimi dhe dhimbja jonë për humbjen e Drinit, babait, bashkëshortit, birit, vëllait tonë të veçantë janë të pafjala. Duke respektuar gjithë miqësinë e respektin e miqve e familjarëve për Drinin tonë të mirë, si dhe për shkak të situatës, dita sot do jetë familjare.

Nesër nga ora 9:00 – 12:00 do të jemi te shtëpia funerale “Alba”, për t’i dhënë lamtumirën e fundit Drinit të buzëqeshur në shpirt e mendim! Prehu në paqe ti, njeriu ynë i veçantë!”, nënvizon Bello./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Covid jashtë kontrollit/ Paralajmëron ish ministri: Po shkojmë drejt një katastrofe të vërtetë

Publikuar

-

Nga

Covid jashtë kontrollit/ Paralajmëron ish ministri: Po shkojmë drejt një katastrofe të vërtetë

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, ka qenë i ftuar pasditen e sotme në rubrikën “Opinion”, në News 24, ku mes të tjerave ka folur për situatën e Covid-19.

Ai shprehet se kapaciteti i dy spitaleve po shkon drejt ezaurimit dhe sipas tij po shkojmë drejt një katastrofe të vërtetë.

“Gjendja nga koronavirusi është shqetësuese. Është shqetësuese se 1 në 5 të testuar dalin pozitiv me Covid-19. Nëse bëhen shumë teste, do të thotë se dalin më shumë persona pozitiv me Covid-19.Është paralajmëruar edhe nga autoritetet se po shkon drejt ezurimit sistemi ne 2 spitalet, po shkojnë drejt ezurimit të sistemi. Në këtë rast pastaj do të jetë një katastrofë e vërtetë.Në të gjitha vendet janë nxjerrë mësime në momentin që pati një rënie të lehtë.

LEXO EDHE:  Hajdari quan Ramën gënjeshtar/ “Thirri mendjes, makina të shtrenjta kanë ata që merren me drogë”

LEXO EDHE:  Basha braktis protestuesit

Le të shpresojmë se janë të vërteta lajmërimet për nxjerrjen e një vaksine.E vërteta është se të gjitha qeveritë e vendeve të pasura, kanë vënë buxhete shumë të mëdha për vaksinën. Mobilizimi i laboratorëve dhe industrisë më mbështetje, është diçka që mund të arrihet”, tha Mustafaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE