Connect with Us

“Më shumë kohë për të bërë pazar”/ Rama njofton masat e reja

Sociale

“Më shumë kohë për të bërë pazar”/ Rama njofton masat e reja

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar masat e reja lehtësuese që do të marrë në ditët në vijim, në një kohë kur vendi po përballet me koronavirusin.

Përvec lehtësimit të masave, Rama ka informuar edhe mbi ndëshkimet që do të parashikohen në rast thyerje të këtyre rregullave.

” Do hapin orarin e lëvizjes për të bërë pazar, do ë bëjmë 90 minuta dhe kryerja me automjet e privatit e pararit do të jetë e mundur, por me ndëshkime të mëdha. Hapja e aktivitetit të ndaluar do dënohet me burg, heqje patente, sekuestrim të makinës dhe sekuestrimin e gjithçkaje që ka aty brenda. Nuk ka rrugë tjetër, masat duhen lehtësuar pak nga pak për 99.9% të njerëzve që respektojnë rregullat që sakrifikojnë, që mbajnë fëmijët brenda, që përkujdesen për të moshuarit, që orën e lejuar e përdorin edhe për prindërit t’i çojnë ushqime, për të shkuar e kthyer nga puna. Nuk bëhen për këta që hapin lokalet, dhe këta nuk duhet të marrin mesazhin e gabuar që u hap loja. Duam të lehtësojmë më tutje aktivitetet në njësi individuale në dyqane njësi shërbime, jo lokale, palestra, që nuk janë njësi tregtare brenda qendrave të mëdha tregtare që do të vazhdojnë të jenë mbyllur. Kush ka njësi të tilla të përgatiten të pajisin me maska, doreza me dizinfektantë për klientët, njësitë e tyre. mosrespektimi i këtyre masave do të dënohet me konfiskim të gjithçkaje ka brenda, me mbyllje për një farë kohe, dhe heqje lirie, nuk kemi rrugë tjetër”, tha Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Foto/ Vjosa del nga shtrati, merr përpara urën e Drashovicës

Publikuar

-

Nga

Foto/ Vjosa del nga shtrati, merr përpara urën e Drashovicës në Vlorë

Dalja e Lumit të Vjosës nga shtrati sipasojë e reshjeve të dendura ka bërë që të shembet Ura e Drashovicës në Vlorë.

Kjo urë lidh lagjen e Paramillosë duke lënë banorët e Drashovicës pa ujë.

Ndërkohë që në Vlorë është përmbytur edhe pjesa e pazarit.

Kjo vepër ishte pjesë e projektit për ndërtimin e ujësjellësit të fshatit Drashovicë

LEXO EDHE:  Protesta në “Rrugën e Kombit”/ Lubonja: Shkak politika, Rama përdor badigardët e pronarëve dhe jo policinë

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/MUND TË JETË HERA E FUNDIT

Investimi është prokuruar dhe kryer në vitin 2016-2018 nga Bashkia e Selenicës e drejtuar nga përfaqësuesi i Partisë Demokratike Përparim Shametaj.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Video-Durrësi nën ujë/ Banorët përplasen me kryetaren e bashkisë

Publikuar

-

Nga

Video-Durrësi nën ujë/ Banorët përplasen me kryetaren e bashkisë

Durrësi dhe zonat përreth janë zgjuar mëngjesin e kësaj të hënë nën pushtetin e ujit.

Mbi mbi 120 familje rezultojnë të izoluara ndërsa niveli i ujit kalon 1.5 metra nëpër banesa.

Pranë banorëve ka shkuar edhe kryetarja e bashkisë Durrës, ndërkohë që midis tyre ka pasur edhe debat.

‘Na bëni hall. Ky nuk është ujë nga natyra. Ky është viti i dytë që përmbytemi. Kjo është e përmbytur nga dora e njeriut. Ne këtu na kanë vdekur njerëzit tanë 100 vjet, edhe ne do vdesim këtu, por nuk është përmbytur ndonjëhërë kjo lagje. Këtu është dora e njeriut. Ne na kanë hyrë uji dy metra. Unë kam djalin në kat të dytë që s’ka dalë nga shtëpia”, thotë një banore gjatë debatit me kryetaren e bashkisë.


LEXO TE PLOTE

Sociale

Toka nuk gjen qetësi/ Regjistrohen lëkundje tërmeti në vend, ja epiqendra

Publikuar

-

Nga

Kroacia nuk gjen qetësi/ Një tjetër i fortë tërmet lëkund vendin

Lëkundje tërmeti janë regjistruar pasditen e sotme në juglindje të vendit.

Faqja sizmiologjike “Earthquake” raporton se tërmeti ka qenë me magnitudë 3.1 ballë i shkallës Rihter.

Vatra në thellësi 2 km, ndërsa epiqendra 94 km në juglindje të Elbasanit dhe 19 km në jug të Korçës.

LEXO TE PLOTE