Connect with Us

“Shifrat zyrtare janë maja e ajzbergut”/ Basha: Persona me simptoma nuk testohen

Sociale

“Shifrat zyrtare janë maja e ajzbergut”/ Basha: Persona me simptoma nuk testohen

Publikuar

-

Lideri i opozitë Lulzim Basha ka folur për menaxhimin e pandemisë nga qeveria.

Basha theksoi se qeveria nuk duhet të merret me akuza politke por duhet të bëhen sa më shumë testime për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

“Është shumë e domosdoshme që në këto kohë të ulim negativitetin.
Ajo që më bën përshtypje te shifrat është se Maqedonia ka shifrën më të lartë të testimeve në krahasim me vendin tonë. Sa më shumë të testosh aq më shumë do të zbulosh. Duhet të kuptojmë që testimi është i lidhur me frenimin e përhpaje së epidemisë. Testimi ka të bëjë drejtëprdrejtë me aftësinë tonë tpër të ndërprerë zinxhirin e infektimit.
Shumica e ekspertëve bien dakord se kjo që shohim në shifra zyrtarë është maja e ajzbergut. Duhet të mobilizohet çdo resurs i domosdoshëm në Shqipëri”, tha Basha në një lidhje me Skype për Abc News.

.Basha tha se ka informacione që njerëz me simptoma nuk testohen.

LEXO EDHE:  Del oferta për vettingun/Basha nxjerr zbuluar Ramën

“Në zona të veçanta numri i testeve është i pakët. Duhet të shohim çfarë ndodhi në Shkodër, u testuar 15 persona dhe 12 prej tyre rezultuan të prekur. Kjo është këmbanë alarmi. E gjithë sakrifica që po bëhet sot, do të shkojë dëm nëse nuk bëhen testime. Sa më pak testime të bëhen aq më gjatë do të jetë edhe periudha e karantinimit”, tha me tej Basha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Rrezikohen nga koronavirusi dhe gjoba”/ Gjunkshi publikon videon: Pensionet nuk po dërgohen në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti demokrat Xhemal Gjunkshi ka publikuar nga Dibra ku pensionistët qendrojnë në sportelet e postës për të marrë pensionin.

Sipas Gjunkshit, “pensionistët në rradhë , rrëzojnë propagandën e ndyrë Qeveritare”.

“Sikur të mos mjaftonte stresi dhe kufizimet nga koronavirusi , qytetarët e Dibrës patën mangut edhe borën dhe temperaturat e ulëta të prillit . Dibranët mezi dolën nga “karantina” 5 mujore e dimrit dhe menjëherë u futën në karantinë nga pandemia e covid19 .
Të pamundur presin qeverinë …qeverinë e rraskapitur nga korrupsioni e që është dorëzuar përpara;
Qytetarëve të pa punë
Të punësuarve në biznesin e vogël
Bujqve dhe fermerëve
Përpara të sëmurëve invalidë
Përpara pensionistëve”, shkruan Gjunkshki,

Sipas tij, pensionistët dalin dhe rrezikojnë veten jo vetëm nga koronavirusi , por edhe nga gjobat .

LEXO EDHE:  Opozita: Nuk regjistrohemi në KQZ/ Duam qeveri teknike

LEXO EDHE:  Basha pushon kameramanin e Berishës, pas fotos së Erla Mëhillit me Topallin

“Janë të detyruar të dalin vetë pasi , posta shqiptare nuk po jua dërgon në shtëpi siç shohin në teatrin qeveritar në ekran”, shkruan më tej ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Denoncimi-Në Fier, ndihma me listë partie/ Nuk ndihmohen qytetarët në vështirësi

Publikuar

-

Nga

Kryetari i degës së PD Fier, Luan Baçi ka akuzuar kryebashkiakun Armando Subashi se po shpërndan ndihma me lista të hartuara nga partia dhe nuk po iu vjen në ndihmë qytetarëve në nevojë.

Baçi thekson se përzgjedhja e personave që marrin ndihmë, bëhet sipas lidhjeve familjare, që kanë punonjësit e bashkisë, dhe drejtuesit e saj.

Sipas tij, janë me qindra, familje, në nevoje me një prind apo shumë pensionistë të vetmuar, që askush nuk interesohet për ta.

“Bashkia Fier dhe kryetari i emëruar i saj, vazhdojnë propagandën, e tyre bajatë dhe boshe, nën shembullin e kryeministrit rilindas, duke propaganduar, me video, shërbime dhe përkujdesje, për familjet, në nevoje, per familjet, e izoluara dhe në veçanti, për pensionistët.
Është e dukshme tashmë, selektimi, perzgjedhja e tyre sipas, lidhjeve familjare, që kanë punonjësit e bashkisë, dhe drejtuesit e saj.

Janë me qindra, familje, në nevoje, me një prind, apo shumë  pensioniste të vetmuar, që askush nuk interesohet për ta.
Janë të shumta denoncimet dhe shqëtsimet që vijnë nga vet qytetarët, në adrese të PD Dega Fier.
Dhe që mos të akuzohemi, se e bëjmë për kredo politike, gjë që shpesh herë mazhoranca me qëllim të keq, e përdor, me ok e vetë, qytetarëve, dhe për tu ardhur në ndihmë atyre, po ju vemë në dizpozicion, prononcimin e tyre ,publik.
Vito Duraj, pensioniste e vetmuar.
Osman Avdulaj. Pensionist i vetmuar.
Edlira Shametaj, kryefamiljare e sëmurë
Ndiqni videot”, shkruan Baci në një postim në rrjetet sociale,

LEXO EDHE:  Akuzat e forta të ish-deputetit socialist/ Rama dhe Basha po largojnë Shqipërinë nga Europa

LEXO EDHE:  Pr.ligji i pronave/ Basha: Dhunim i hapur i te drejtave të pronareve

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

E trishtë/ Deputetja poston fotot: Shiko çfarë gjeta në një shtëpi në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdarika publikuar fotot e frigoriferit bosh në një familje në Tiranë.

Hajdari ngre alarmin për familjet në nevojë teksa thotë se një pako ushqime nuk i ndihmon këto shtëpi, por duhet një paketë ekonomike mujore.

“Shiko çfarë gjeta në këtë shtëpi në Tiranë. Komplet i braktisur, pa drita dhe pa asnjë mundësi për të dalë nga shtëpia për shkak se ishte me aftësi të kufizuara. Një pako ushqime nuk e ndihmon këtë shtëpi, por duhet një paketë ekonomike mujore për të siguruar nevojat bazike”, shkruan Hajdari.

LEXO EDHE:  Basha paralajmëron nga çadra/ Nuk do tërhiqemi! Të gjithë po humbin me Ramën në pushtet

LEXO EDHE:  Basha ashpërson tonet/ “Uzurpimi i pushtetit vendor është kriminal”

Prej disa ditësh ajo është angazhuar për të ndihmuar me ushqime disa familje në nevojë./CNA.al

LEXO TE PLOTE