Connect with Us

Rritet numri i viktimave në Itali/ 766 humbje jetësh nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Bota

Rritet numri i viktimave në Itali/ 766 humbje jetësh nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Vijon të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Itali.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetë 766 persona duek e çuar numrin total në 14.681.
Ditën e djeshme ishin 760 ata që ndërruan jetë. Ndërsa numri total i të infektuarve në Itali është 119.827.

Por ka edhe një lajm të mirë pasi në 24 oret e fundit janë shëruar 1.480 persona.
Sipas të dhënave të Mbrojtjes Civile në Lombardi e cila është pika më e nxehtë në Itali situata ka një përmirësim të ndjeshëm krahasuar me një ditë më parë.

LEXO EDHE:  U nis drejt Tiranës/ Mjekët rikthejnë në spitalin e Durrësit të moshuarën me koronavirus

Shqetësuese mbeten humbjet mes bluzave të bardha, ndërsa 77 mjekë raportohen të jenë mes viktimave. Kujtojmë se kryeministri Giuseppe Conte njoftoi se masat kufizuese do të qëndrojnë në fuqi të paktën deri në 13 prill./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Mbi 245 mijë të infektuar me COVID-19 në SHBA/ Afër 6 mijë viktima

Publikuar

-

Nga

Në Shtetet e Bashkuara, numri i të konfirmuarve me koronavirus ka arritur në mëse 245 mijë me më shumë se 6000 të vdekur.

Në qytetin e Nju Jorkut janë regjistruar mëse 1,560 të vdekur që nga fillimi i pandemisë. Pandemia ka infektuar më shumë se një milion njerëz në të gjithë botën.

Presidenti Trump, i cili është kritikuar sepse fillimisht u përpoq të ulte në komentet e tij rrezikun nga virusi, ka mobilizuar reagimin e qeverisë federale për ta vënë nën kontroll epideminë.

Më shumë se tre të katërtat e amerikanëve janë nën urdhra për të reduktuar ose ndalur aktivitetin e përditshëm. Në popullatën e ndikuar janë edhe dhjetëra mijëra të burgosur, të cilët u njoftuan të mërkurën se do të mbahen të mbyllur në qeli.

Parqe kombëtare, ndër to edhe Kanioni i Madh janë mbyllur për të mos lejuar turistë. Qyteti i Nju Jorkut ka mbyllur pistat publike të basketbollit, në një kohë që përballet me goditjen më të rendë të epidemisë në Shtetet e Bashkuara.

PANDEMIA PARALIZON EKONOMITË

LEXO EDHE:  Viktima e parë nga koronavirusi/ Rakacolli sqaron pse nuk e transportuan të moshuarën nga Durrësi

LEXO EDHE:  U nis drejt Tiranës/ Mjekët rikthejnë në spitalin e Durrësit të moshuarën me koronavirus

Pandemia ka paralizuar ekonomitë kudo në botë, pasi konsumatorët po pakësojnë shpenzimet, të shqetësuar për shëndetin dhe sigurinë e vendit të punës.

Departamenti amerikan i Punës njoftoi të premten se ekonomia humbi gjatë muajit mars rreth 700 mijë vende pune dhe shkalla e papunësisë u rrit në 4.4% nga 3.5% që ishte në shkurt. Kjo i jep fund një periudhe 113 mujore gjatë së cilës punësimi njohu vetëm rritje.

Gjatë 2 javëve të fundit, ka patur rreth 10 milion kërkesa për pagesë papunësie, pasi mbylljet e bizneseve me urdhër të qeverisë kanë detyruar ndërmarrje të mëdha e të vogla si dhe industri të tëra të ndërpresin aktivitetin.

Presidenti Donald Trump takohet sot në Shtëpinë e Bardhë me drejtues të kompanive të naftës për të diskutuar mbi rënien historike të çmimit botëror të naftës që kërcënon bizneset e kësaj industrie./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

“Lufta e egër” me koronavirusin/ Shkon në 73 numri i mjekëve që kanë humbur jetën në Itali

Publikuar

-

Nga

Italia vijon “luftën e egër” ndaj koronavirusit i cili ka marrë me mijëra jetë njerëzish.

Ditën e sotme në Itali kanë ndërruar jetë edhe dy mjekë të tjerë duke e çuar në 73 numrin total të vdekjeve të bluzave të bardha.

Në total numri i i punonjësve shëndetësorë të infektuar deri tani ka tejkaluar 10,000 ndërsa bëhet me dije se 20% janë mjekë.

LEXO EDHE:  Aksidenti tragjik në Itali/ Ja dy shqiptarët që humbën jetën

LEXO EDHE:  Konfiskohen apartamentet e mafias/ Në disa prej tyre punonin prostituta

Lajmi është bërë i ditur nga Federata Kombëtare e Urdhrit të Mjekëve.
Kujtojmë se Italia është shteti që ka më shumë viktima nga koronavirusi, ku deri tani janë 13 915 persona që kanë humbur jetën dhe mbi 115 mijë të infektuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

“Kam ende temperaturë”/ Kryeministri britanik tregon nga karantina gjendjen e tij

Publikuar

-

Nga

Kryeministri britanik, Boris Johnson do të vijojë të qëndrojë në izolim, pasi ende nuk është shëruar nga koronavirusi.

Edhe pse kanë kaliar 7 ditë nga dita e izolimit. Kryeministri britanik ka ende simptoma të COVID-19, përfshirë temperaturën.

“Edhe pse ndjehem më mirë dhe i kam kaluar shtatë ditët e izolimit, vazhdoj të kem simptoma të lehta. Kam ende temperaturë, kështu që në përputhje me këshillat e qeverisë, duhet të vazhdoj izolimin tim derisa të kalojë kjo simptomë”, tha në një mesazh Johnson në Twitter.

LEXO EDHE:  Koronavirusi!/ Urgjencat kirurgjikale tranferohen tek Trauma, ngrihen dy çadra jashtë spitalit

LEXO EDHE:  Pas shpërthimit të cisternës në Bolonja/ Aksident i rëndë me 10 të vdekur

Ndonëse i sëmurë, Johnson po vazhdon të punojë nga shtëpia. Ai i ka bërë thirrje qytetarëve britanikë që të mos dalin nga shtëpitë./CNA.al

LEXO TE PLOTE