Connect with Us

“Koronavirusi ka panikun aleatin më të ngushtë”/ Pipero këshillon qytetarët

Shëndeti

“Koronavirusi ka panikun aleatin më të ngushtë”/ Pipero këshillon qytetarët

Publikuar

-

Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero thotë se koronavirusi ka aleatin më të ngushtë, panikun.

Pipero i bën thirrje qytetarëve të mos panikosen por të qendrojnë në shtëpi për tu mbrojtur.

“Ky virus ka aleatin më të ngushtë panikun. Njerëzit të mos panikosen, duhet të bëjnë durim dhe të qendrojnë në shtëpi. Më pas do vijë vaksina e sigurt që do vijë, sa më pak persona të infektuar të kemi aq më shumë kapacitete mjekësore do të kete në dispozicion të qytetarëve. Do ju thoja qytearëve të lexojnë romane, të bëjnë punë shtëpie e mos lexojnë lajmet negative”, tha Pipero në studion “Zonë e Lirë”./CNA.ala

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Sikur doktorët t’i nxirrnim në ekran aq sa nxjerrim sharlatanët!”

Publikuar

-

Nga

Prej më shumë se tre javësh vendi jonë po përballet me koronavirusin i cili deri tani ka prekur 307 persona.

Mjekët dhe infermierët janë në frontn e parë të luftës ndaj koronavirusit, pasi janë në krye të detyrës për tu shërbyer të infektuarvve.

Gjatë kësaj situate të vështirë, një pjesë e personelit mjekësor është infektuar nga Covid-19, por fatmirësisht kanë mundur t’i shpetojnë këtij virusi të padukshëm.

LEXO EDHE:  A ndikon rritja e temperaturave tek koronavirusi? ISHP i jep fund dyshimeve

LEXO EDHE:  Lajm i mirë/ Shkon në 15 numri i mjekëve dhe infermierëve të shëruar nga Covid-19

“Sikur doktorët…
1. T’i nxirrnim në ekran aq sa nxjerrim sharlatanët!
2. T’i duartrokisnim aq sa duartrokasim politikanët!
3. T’i dëgjonim aq sa dëgjojmë avokatët!
4. T’i respektonim sa respektojmë oligarkët!
5. Ti vlerësonim aq sa vlerësojmë ambasadorët!
6. T’i adhuronim aq sa adhurojmë fetarët!
7. T’i paguanim aq sa paguajmë sportistët!”, shkruan gazetari Lufti Dervishi.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mbledhja e Komitetit Teknik të Epidemisë/ Kalo: Sëmundja nuk ka më kufi moshor

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një mbledhje online të Komitetit Teknik të Epidemisë, me mjekë dhe specialistë të mjekësisë.

Gjatë mbledhjes është biseduar për masat që janë marrë për të ndaluar koronavirusin

Mjeku infeksionist Tritan Kalo tha se masat e marra janë për të ulur kurbën dhe shkëputjen e hallkave të zinxhirit të epidemisë.

“Sëmundja nuk ka më kufi moshor. Ecuria kudo në botë dhe në Shqipëri tregon se prek cdo moshë. Masat e marra janë tepër të rëndësishme”, tha Kalo.

LEXO EDHE:  Alarmi për “Coronavirus”/ Kohë për fakte, jo për frikë

LEXO EDHE:  Koronavirusi gjunjëzon Italinë/ 969 humbje jetësh në 24 orë!

Specialistë të tjerë deklaruan se ka raste që janë zbuluar vetëm falë hetimit të rasteve me koronavirus.
Rama u shpreh se specialistët tanë kanë bërë një punë të lavdërueshme, njësoj si kolegët e tyre në Europë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rama mbledh komitetin teknik të COVID-19/ Bino: E rëndësishme gjurmimi i çdo rasti

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një telekonferencë me komitetin teknik për Covid-19.

Në fokus të diskutimeve ishte edhe strategjia e testimeve për identifikimin e të prekurve nga koronavirusi.

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP Silva Bino deklaroi se masat e distancimit social që janë marrë luajnë një rol të rëndësishëm në uljen kurbes dhe është shumë e rëndësishme që ajo të tkurret përmes testimit dhe gjurmimit të rasteve të dyshuara.

“Strategjia ka pasur si qëllim kryesor të zbutjes së kurbës dhe tkurrjes së saj. Masat e distancimit social që janë marrë luajnë një rol të rëndësishëm në uljen kurbes dhe është shumë e rëndësishme të tkurret ajo përmes testimit dhe gjurmimit të rasteve të dyshuara. Është e rëndësishme gjurmimi i çdo rasti. Ne rastet i kemi kapur përmes 127, spitaleve dhe mjekët të familjes dhe këto raste janë hetuar së bashku me kontaktet e tyre. Ne duhet ta masim intervalin nga fillimi i simptomave të një rasti dhe më pas të gjurmim të rasteve të tjera të kontaketve të tij dhe ajo që synojmë është që të ulim sa më shumë këtë interval serial. Sot isha në Shkodër, pikërisht këto raste janë zbuluar falë hetimit të kontakteve të këtij zinxhiri. Po punojmë në lidhje me modelet dhe strategjitë që mund të ndiqen dhe jemi në diskutime të vazhdueshme.”, tha Bino./CNA.al

LEXO TE PLOTE