Connect with Us

“Jemi futur në zonën e zjarrit”/ Rama: Ekonomia ngrihet, të vdekurit s’ ngjallen

Sociale

“Jemi futur në zonën e zjarrit”/ Rama: Ekonomia ngrihet, të vdekurit s’ ngjallen

Publikuar

-

“Jemi futur në zonën e zjarrit”, kështu shprehet kryeminitri Edi Rama teksa vendi jonë prej disa javë po përballet me pandeminë e koronavirusit.

Përsa i përket rënies së ekonomisë, e cila është një shqetësim i madh për njerëzit, Rama thekson se ekonomia bie dhe ngrihet ndërsa të vdekurit nuk ngjallen.

“Jemi në një moment shumë kritik të luftës. Duke vënë re që për shkak të ecurisë pozitive të gjithë kësaj përpjekje shumë kush ka filluar të mendojë më shumë se ç’ duhet për të nesërmen dhe të harrojë se ç’ka është prioritare ç’ka është kryefjala, është mbrojtja e jetës”, tha Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Parashikimi i motit/ Si pritet të jenë temperaturat nesër

Publikuar

-

Nga

Moti vijon të na surprizojë/ Çfarë pritet për këtë fundjavë

Sot po mbyllet një tjetër ditë me mot të kthjellët dhe diell duke marrë parasysh kushtet e qëndrueshme atmosferike që ndikojnë mbi vendin tonë.

Në këtë mënyrë edhe për ditën e nesërme vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike cka përkthehet në një tjetër ditë me mot të kthjellët në të gjithë territorin.

Temperaturat në vlerat e mëngjesit parashikohen të mbeten të ftohta me vlerat nga 0°C në relievet malore deri në 8°C në ato të ulta dhe ato bregdetare. Sa i përket vlerave të mesditës ato parashikohen nga 12°C në relievet malore deri në 22°C në ato të ulta dhe ato bregdetare.

Për tu theksuar për ditën e nesërme është elementi i erës. Deri në orët e pasdites ajo do të fryjë e lehtë deri mesatare me drejtim kryesor nga kuadrati i veriut dhe shpejtësi mesatare 1-6m/s.

LEXO EDHE:  Ultimatumi i Ballës/ Përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Meta

LEXO EDHE:  Sondazhi- Rritet opinioni negativ për Edi Ramën/ Të gjithë kundër kryeministrit

Duke filluar nga orët e mbrëmjes era fiton itensitet dhe bëhet e fortë dhe intensive me shpejtësi që parashikohet të arrijë deri në 20-25m/s. Por duhet thënë se era intensive parashikohet kryesisht përgjatë zonës së veriperëndimit, vijës bregdetare dhe zonat luginore në veri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rimbursimi i ilaçeve/ Përfaqësuesi i Urdhrit të Farmacistëve: Shuma e qeverisë nuk mjafton

Publikuar

-

Nga

Rimbursimi i ilaçeve/ Përfaqësuesi i Urdhrit të Farmacistëve: Shuma e qeverisë nuk mjafton

Qeveria shqiptare vendosi që të rimbursojë deri diku shpenzimet për barnat dhe ilaçet për kurimin nga Covid-19. Nga rimbursimi i barnave anti-covid do të përfitojnë pacientët që do të kalojnë virusin në gjendje të lehtë dhe të mesme.

Shteti garanton shumat 1650 dhe 10900 lekë, edhe pse kostot për këtë kategori të sëmurësh mund të jenë më të larta. Sekretar i Përgjithshëm i Urdhrit të Farmacistëve, Dëfrim Goma, gjatë një intervistë me gazetaren Ilva Tare në Euronews Albania tha se pacientët mund të përfitojnë nga skema e rimbusrimit, pasi rezultati i testit të Covid-19 të konfirmohet nga ISHP-ja.

“Receta me rimbursim përcaktohet pasi të jetë konfirmuar nga institucionet shëndetësore publike, që do të thotë se nëse një pacient, që të konfirmohet pozitiv duhet të ketë përgjigjen pozitive nga ISHP-ja. Që zyrtarisht një person me covid, duhet që testi i bërë në një laborator privat të konfirmohet nga ISHP-ja. Skema e rimbursimit është një skemë shumë e mirë, dhe është edhe kërkesa jonë”, tha ai.

Ai tha se shuma e rumbursimit që ka përcaktuar qeveria për të ndihmuar të prekurit nga cornavirus nuk mjafton.

“Shumë që është vënë mund të diskutohet, dhe natyrisht që është shumë e papërfillshme dhe nuk e mbulon. Farmacitë kanë të drejtë të tregtojnë pajisje mjekësore. Si forma e lehta dhe e mesme kanë një kosto reale është relativisht më e lartë, ose tre katër herë më shumë se sa kjo pretendohet”, tha ai.

LEXO EDHE:  Ultimatumi i Ballës/ Përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Meta

LEXO EDHE:  Ultimatumi i Ballës/ Përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Meta

Sekretar i Përgjithshëm i Urdhrit të Farmacistëve tregoi me shifra konkrete për çmimin e barnave për pacientët, të cilët janë infektuar dhe po kalojnë një formë të lehtë ose të mesme të Covid-19:  “Shkon rreth 6 mijë lekë forma e lehta, ndërsa forma e mesme shkon në rreth 30 mijë lekë, dhe që përfshihen dhe barbat që përdoren tek forma e lehtë. Pacientët po mjekohen në shtëpi edhe me barna të tjerë edhe me antibiotikë. Kjo shumë që është vënë nuk mjafton bazuar në informacionet me realitetin se çfarë ndodh. Ai tha se  pacienti kund të kalojë nga mjeku i familje, por nuk ndalon dot të konsultohet me një specialist. Ne kemi bërë një rimbursim të pjesshëm dhe jo të plotë”, theksoi ai.

Në fund ai ftoi farmacistët të mos tregtojnë ilaçe të pautorizuara dhe që janë të dëmshme për shëndetin e qytetarëve.

“Në çdo moment thirrja ndaj farmacistëve është: të dashur kolegë, ushtrojeni profesionin e farmacistëve, zbatoni legjislacionin dhe ndihmojini njerëzit”, theksoi z. Goma.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Greqia mbyll pikën kufitare të Kapshticës/ Reagon ministria e Jashtme, jep njoftim për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Greqia mbyll pikën kufitare të Kapshticës/ Reagon ministria e Jashtme, jep njoftim për qytetarë

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme bën me dije se Qeveria greke ka njoftuar për kufizime të hyrjes në rrugë tokësore të udhëtarëve drejt Greqisë, përfshirë pikat kufitare me Shqipërinë. Lajmi është bërë i ditur nga Zëdhënësit Qeveritar, Stelios Petsas.

Konkretisht, duke filluar nga dita e nesërme, datë 20 nëntor 2020, ora 06:00 e mëngjesit, mbyllet pika kufitare në Kapshticë, ndërsa mbetet e hapur ajo në Kakavi. Në lidhje me kufijtë e tjerë veriorë të vendit, do të mbeten të hapura pikat kufitare në Evzonoi dhe Promachona, ndërsa në Nimfea do të hyjnë vetëm kamionat.

Më tej, qytetarët që hyjnë në Greqi, përveç paraqitjes së testit negativ PCR të kryer deri në 72 orë më parë, do të kryejnë edhe rapid test nga Njësi të Sekretariatit të Përgjithshëm të Mbrojtjes Civile dhe Organizatës Kombëtare të Shëndetit Publik të Greqisë. Personat që rezultojnë negativë, mund të hyjnë në vend dhe të shkojnë në destinacionin e tyre, në bazë të dokumentit PLF që do dorëzojnë.

LEXO EDHE:  Do mbyllemi sërish?/ Rakacolli paralajmëron: Jemi afër vijës së kuqe!

LEXO EDHE:  Sondazhi- Rritet opinioni negativ për Edi Ramën/ Të gjithë kundër kryeministrit

Ky vendim vlen vetëm për kufijtë tokësorë, të lartpërmendur, ndërkohë që kufijtë ajrore mbeten të hapur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE