Connect with Us

E trishtë/ Deputetja poston fotot: Shiko çfarë gjeta në një shtëpi në Tiranë

Sociale

E trishtë/ Deputetja poston fotot: Shiko çfarë gjeta në një shtëpi në Tiranë

Publikuar

-

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdarika publikuar fotot e frigoriferit bosh në një familje në Tiranë.

Hajdari ngre alarmin për familjet në nevojë teksa thotë se një pako ushqime nuk i ndihmon këto shtëpi, por duhet një paketë ekonomike mujore.

“Shiko çfarë gjeta në këtë shtëpi në Tiranë. Komplet i braktisur, pa drita dhe pa asnjë mundësi për të dalë nga shtëpia për shkak se ishte me aftësi të kufizuara. Një pako ushqime nuk e ndihmon këtë shtëpi, por duhet një paketë ekonomike mujore për të siguruar nevojat bazike”, shkruan Hajdari.

LEXO EDHE:  Trup fantastik dhe poza tunduese/ E dashura e futbollistit ndez rrjetin me fotot e fundit

Prej disa ditësh ajo është angazhuar për të ndihmuar me ushqime disa familje në nevojë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Në prag të fillimit shkollor/ Rreth 30% e mësuesve të pavaksinuar në Shkodër

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Nga 1 shtatori kanë hyrë në fuqi masat e reja anti-Covid të vendosura nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, ku mes të tjerash u vendos vaksinimi i detyruar për shërbimin shëndetësor, arsimtarët dhe studentët.

Por duket se jo të gjithë pajtohen me procesin e vaksinimit të detyrueshëm. Edhe pse vetëm dy javë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor,  rreth 30% e arsimtarëve në Shkodër janë ende të pavaksiksinuar.

Drejtoresha e Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor, Xheni Halili, thotë se janë 30% e sistemit arsimor parauniversitar në Shkodër të pavaksinuar.

Shkodra nuk i bindet apeleve për t’u vaksinuar as kur është me detyrim! Teksa shkollat kanë hapur dyert për nxënësit, ndërsa zyrtarisht procesi mësimor nis në datën 27 shtator, në shkodër ende jane 450 mësues të pavaksinuarVaksinimi ka patur ecuri të kënaqshëm në tërësi, por nuk mund t’a them të njejtën gjë për arsimtarët! Ende 30% e tyre janë të pa vaksinuar! Nese e përkthejme me shifra janë rreth 450 mësues! Tashmë ata e dinë që vaksinimet janë të detyruara ndaj apelpj drejt tyrë që të aplikojnë sa më parë dozën e parë të vaksinës në cdo qendër shëndetesore”, shprehet Halili.

LEXO EDHE:  Sulmi terrorist në Shqipëri/ Zbulohen emrat dhe fotot e terroristëve iranianë

LEXO EDHE:  Foto-Do të donit të ishit në vendin e tij!/ Ariu që bën foto sensuale me vajzat ruse

Sa i takon studentëve, Halili thotë se ka patur një ndërgjegjësim të tyre per kryerjen e vaksinës.

“Studentët kanë nisur gjatë javës që lamë pas që të vijnë për t’u vaksinuar! Edhe për ata është e detyrueshme, nese nuk aplikojnë vaksinat duhet që të kryejnë testin PCR çdo 72 orë nese duan të jenë në auditore”!

Deri më tani janë vaksinuar në Shkodër rreth 750 arsimtarë thekson Halili./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rriten sërish temperaturat/ Java nis e nxehtë

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Vendi ynë do të jetë në zonat Jugore dhe pjesërisht ato qëndrore me vranësira të cilat do të sjellin reshje afatshkurtra dhe të izoluara.

Ndërsa zonat perëndimore dhe Veriore paraqiten me kthjellime dhe  vranësira kalimtare.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, por rriten në mesditë, duke luhatur vlerat ditore nga 14°C deri në 32°C.

LEXO EDHE:  Rovena Dilo na befasoi të gjithëve/ Publikon foton e vitit 2005 dhe duket “Wow”

LEXO EDHE:  Fotoja e planetit Jupiter që po çmend rrjetin, çfarë fshihet pas saj

Era do të fryejë e lehtë në tokë dhe mesatare në det me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Verior – Veriperëndimor duke krijuar dallgëzim mbi 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mesdita sjell rrebeshe shiu/ Njihuni me parashikimin e motit për këtë dielë

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Orët e para të ditës do të jetë me vranësira të shumta. Ndërsa,  mesdita dhe pasditja sjellin zhvillim të vranësirave duke sjellë rrebeshe shiu, ku më të dukshme shirat do të jenë në zonat Jugore të Shqipërisë.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 14°C deri në 31°C.

LEXO EDHE:  Trup fantastik dhe poza tunduese/ E dashura e futbollistit ndez rrjetin me fotot e fundit

LEXO EDHE:  Fotoja e planetit Jupiter që po çmend rrjetin, çfarë fshihet pas sajEra do të fryejë mesatare dhe e fortë me shpejtësi mbi 50 km/h nga drejtimi Verior – Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim mbi 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE