Connect with Us

Paralajmërimi i Gent Sejkos/ Ekonomia shqiptare do pësojë goditje negative

Ekonomi

Paralajmërimi i Gent Sejkos/ Ekonomia shqiptare do pësojë goditje negative

Publikuar

-

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko në një lidhje me emisionin “ Open” u shpeh se  ekonomia shqiptare do të pësojë një goditje negative, sipasojë e krizës së shkaktuar nga pandemia e Covid-19.

“Po, fatkeqësisht edhe ekonomia shqiptare do të goditet dhe kjo goditje është një negative. Janë ekonomitë e SHBA-së, Kinës dhe eurozonës që kanë parashikuar një reçension të thellë. Unë nuk mund të jap një shifër të saktë, por ekonomia shqiptare do pësojë një goditje negative”, tha Sejko.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Andi Ballta optimist për ekonominë/ “98-99% e popullsisë do e kalojë situatën pa probleme”

Publikuar

-

Nga

“Sistemi bankar sot është shumë likuid dhe i qetë për ta kaluar këtë situatë”.
Kështu deklaroi pak minuta më parë aministratori i Abi Bank Andi Ballta, teksa foli për situatën e krijuar në vend nga koronavirusi.
Ballta u shpreh optimist për përballimin e situatës ekonomike, ndonëse shumë ekspertë kanë ngritur alarmin.
“Sektori bankar sot në përgjithësi është më likuidi që kam parë unë në Shqipëri. Banka jonë ka shumë likuiditet, besoj se funksioni i Abit për shumë vite tani po i jep frytet e veta, jo vetëm për të përballuar nevojat dhe për të qenë pranë klientëve. Çdo bankë ka politikat e veta. Për ne është një mundësi unike.
Qeveria dhe Banka Qendrore marrin notën 10 me yll deri tani për masat që kanë marrë duke pasur parasysh se askush nuk ka eksperiencë në këtë situatë që ne ndodhemi sot”, u shpreh ai në emisionin “Top Talk”.
Ndërkohë me të njëjtin optoimizëm, Ballta sheh edhe lajmin e djeshëm se ekonomia mund të hapet.
“Ishte shumë optimist lajmi i djeshëm që ekonomia mund të hapet dhe kjo hapje potenciale do të sjellë kthimin në normalitet, kushdo që të jetë normaliteti i ri. Pavarësisht nga stresi 98-99% e popullsisë do e kalojë këtë situatë pa probleme”, deklaroi ai, teksa shprehu bindjen se bankat mund ta përballojnë këtë situatë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Kursi drejt normalizimit/ Euro bie ndjeshëm dhe gjatë ditës së sotme

Publikuar

-

Nga

Monedha e përbashkët ka vijuar tendencën e fortë rënëse edhe gjatë ditës së sotme. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 127.68 lekë, me një rënie prej 0.83 lekë në rapprt me ditën e mëparshme.

Në tre ditët e fundit euro është nënçmuar me 3.38 lekë. Kjo rënie erdhi pas mbiçmimit të fortë që shënoi euro dhe gjithë valutat e tjera që prej 12 marsit, kur filloi dhe pezullimi i lëvizjeve dhe aktiviteve ekonomike për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Euro u ngjit me shpejtësi deri në niveline 131.06 lekëve, nivel të cilin nuk e kishte kapur që prej dy vitesh.

Gjithsesi, valutat vijojnë të qëndrojnë në nivelin më të lartë të afër dy viteve, pas rritjes së tyre gjatë dy javëve të fundit, që erdhi si rrjedhojë e kufizimit të lëvizjeve ekonomike dhe të qytetarëve nga koronavirusi si dhe pezullimit të lëvizjeve të avionëve që shërbenin dhe për transferimin e valutës për bankat.

LEXO EDHE:  Baton Haxhiu-Eni Vasilit: “Mund të mos e marrësh rrogën muajin tjetër”

LEXO EDHE:  Ekonomia shqiptare përballë vështirësive të mëdha/ Flasin ekspertët

Ekspertët pohuan se rritja e shpejtë e valutave ishte artificiale, e ndikuar kryesisht nga pamundësia e bankave për të sjellë valutën në vend, por në momentin që kjo u zgjidh gjatë fundjavës, atëherë tregu erdhi drejt qetësimit.

Gjithsesi, pasiguria vijon të mbetet e lartë. Në agjencitë valutore diferenca në shit-blerje është e lartë, çka ndodh gjithnjë kur ka luhatje të mëdha në treg./Monitor

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

SKANDALI-Çmimi i karburanteve pëson rënie drastike/ Albpetrol publikon ankand për shitjen e naftës bruto

Publikuar

-

Nga

Situata e vështirë që po kalon bota por edhe Shqipëria për shkak të koronavirusit ka prekur edhe shumicën e sektorëve të ekonomisë, përfshirë edhe atë të karburanteve.

Çmimet e karburanteve në pikat e tregtimit me pakicë janë ulur me 5-10 lekë/litër ditët e fundit, duke shënuar reduktimin e dytë brenda pak javësh, dhe duke e çuar uljen në 15-20 lekë për litër.

Tkurrja e kërkesës e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, si dhe ulja e çmimit në bursat botërore u reflektuan edhe në tregun me pakicë vendas.

Sipas Monitor, sot një litër naftë në pikat e karburantit u tregtua nga 155 deri 163 lekë/litër. Benzina është shitur deri në 164 lekë/litër.

Por, ndërkohë që çmimi i naftës për fuçi në tregje ka rënë në mënyrë drastike, Shoqëria Albpetrol sh.a publikon Ankandin për shitjen e naftës bruto.

Pra, Albpetrol nxjerr në shitje sasi të konsiderushme, ndërkohë që tregjet dhe situata e tyre tregon se vetëm me kalimin e pandemisë mund të kemi një stabilizim të çmimit dhe kjo mund të ndodhë për makasimumi dy muaj.

Ndërsa Albpetrol, një sha shtetërore del në treg duke shitur naftën bruto, për një copë bukë.

Më poshtë ankandi i shpallur nga Albpetrol sha.

1.Autoriteti Shitës: “Albpetrol” Sha Patos, Rruga Fier – Patos km 7.

2.Data e zhvillimit të ankandit: 0804.2020, ora 11:00.

3.Lloji i Procedurës të ankandit: “Procedure e hapur”.

4.Objekti i Shitjes: Shitje nafte brut, sasia 117 639 ton.

5.Afati i evadimit: 300 ditë nga data e nënshkrimit të kontratës.

6.Përshkrim i shkurtër i objektit të shitjes: Shitje e naftës brut, sasia 117 639 ton.

LEXO EDHE:  Klosi/Qytetarëve nën skemë, do tju ofrohen 2-3 pozicione punësimi

LEXO EDHE:  Ekonomia shqiptare përballë vështirësive të mëdha/ Flasin ekspertët

7.Vlera fillestare:

Në kushtet FOB

Çmimi minimal fillestar për njësi =  72.2 %  Çmimit Brent + K

Në pikat e lëvrimit 

Çmimi minimal fillestar për njësi =  72.2%Brent – 3.123 USD/bbl +K

 (72.2/100) është koefiçienti i cili përfaqëson karakteristikat mesatare të naftës që do të shitet të krahasuar me karakteristikat e naftës Brent të cilat janë dhënë me hollësi në tabelat e mësipërme.

123 USD/bbl  kosto mesatare totale (transport, magazinim stokim, analizim, sigurim)

K- eshte vlera USD/bbl e ofruar nga ofertuesi mbi çmimin minimal të shitjes të përllogaritur nga formula (K≥0).

8.Vendndodhja e naftës brut si me poshte:

9.Vendi i zhvillimit të ankandit: Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, Rruga Abdi Toptani Nr. 1, Kati II, Salla e Mbledhjeve, Tiranë.

10.Afati i fundit kohor për dorëzimin e kërkesave për pjesëmarrje: në zyrën e protokollit Kati 1 tek Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, datë 08.04.2020, ora 11:00.

11.Data e hapjes së ofertave: datë 08.04.2020, ora 11:00, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, Rruga Abdi Toptani Nr. 1, Kati II, Salla e Mbledhjeve, Tiranë.

12.Informacion mbi dokumentet e ankandit:

Dokumentat e ankandit mund të tërhiqen pranë autoritetit shitës me paraqitjen e një kërkesë me shkrim ose në faqen zyrtare të “Albpetrol” sha  www.albpetrol.al dhe në faqen e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë  www.infrastruktura.gov.al.

Dokumente me pagesë:

13.Kërkesa për pjesëmarrje, dokumentet dhe informacionet e kërkuara dorëzohen nga kandidatet blerës në kopje fizike, me postë ose dorazi, përpara datës dhe orës së zhvillimit të ankandit, në vendin e përcaktuar në dokumentat e ankandit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE