Connect with Us

Rikthehen reshjet e dendura të borës/ ARRSH informon mbi gjendjen e rrugëve në vend

Sociale

Rikthehen reshjet e dendura të borës/ ARRSH informon mbi gjendjen e rrugëve në vend

Publikuar

-

Gjatë natës gjithë territori është përfshirë nga reshje të dendura shi, kryesisht në veri ka pasur reshje bore.

Reshjet e borës kanë përshirë qytetet: Dibër, Tropojë, Peshkopi, Pukë, Kukës, Shkodër e pjesërisht në Lezhë.

Nga ana e kontraktorëve është punuar dhe po punohet për shpëndarjen e kripës dhe pastrimin me borëpastrueset për sigurimin e kalueshmerisë normale në të gjithe akset.
Sipas ARRSH, në Qarkun e Dibrës trashësia e borës arrin në 40 cm.

Në segmentet Kuben-Vasie, në pjesën fundore në lartësinë mbi 1000 m, te Kalaja e Dodës për shkak të ngricës dhe borës, që vazhdon me erë, rekomandohet përdorimi i zinxhireve.

Në Qafë Dragalicë-Steblevë dhe Qafë Bualli-Krastë rekomandohet pjesërisht përdorimi i zinxhirëve.

LEXO EDHE:  Këngëtarja shqiptare bëhet artistja e tretë më e dëgjuar në botë/ Pas Drake dhe J Balvin

Në segmentet e Tropojës, në B. Curri-Valbonë trashësia e borës është 40 cm, qarkullimi kryhet pa zinxhirë.

“Në të gjitha segmentet e tjera, me gjithë reshjet e borës që vazhdojnë, po punohet nga kontraktorët dhe qarkullimi kryhet normalisht.
Në këtë situatë rekomandohet që përdoruesit e mjeteve të lëvizin me kujdes, duke respektuar sinjalistikën rrugoretë ulin shpejtësinë për shkak të ngricave dhe lagështirës në rrugë”, njofton ARRSH./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Puna, dashuria, financat/ Çfarë parashikojnë yjet për muajin prill 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Ky do jete një muaj përgjithësisht i mire, por sigurisht qe ne momente te caktuara mund te përballeni edhe me vështirësi. Nëse jeni ne një lidhje duhet te dashuroni më me ëmbëlsi dhe delikatese atë qe keni ne krah pasi kështu marrëdhënia mes jush do behet edhe me e forte. Mos ngurroni tre bëni edhe ndonjë gjë ndryshe ne mënyrë qe rutina te mos mbizotërojë asnjëherë. Beqaret do kenë një muaj plot risi dhe emocione. Gjithçka qe ata kane dashur do mund t’iu plotësohet. Rezistenca fizike dhe ajo morale do jene fantastike. Do ndiheni ne forme te shkëlqyer. Sektori i financave do privilegjohet gjithë kohës nga yjet. Ato do jene te begata dhe aspak problematike. Ne pune do iu jepen mundësi reale për te arritur atje ku keni dëshiruar, por duhet t’i bëni sytë katër qe te përfitoni sa me tepër. Pranojeni edhe ndihmën e kolegeve.

DEMI 21. prill – 21. maj

Përgjithësisht ky do jete muaj i qete dhe pa probleme, megjithatë here pas here do ju duhet te reflektoni dhe te riktheheni me këmbë ne toke. Për te dashuruarit do jete periudha me e përshtatshme për te reflektuar, për t’u afruar, për t’i shprehur ndjenjat dhe për te marre vendime. Mos ngurroni te bëni edhe ndonjë dhurate te këndshme. Beqaret do kenë me shume fat ne mesin e muajit kështu qe duhet te përgatiten shpirtërisht për ndryshime. Gjendja shëndetësore nuk do ketë probleme serioze, por nëse kujdeseni për ushqimin, edhe ata qe kane pasur me pare shqetësime do jene me te qete. Për financat do jete muaj me i mire. Do rimëkëmbeni dhe nuk do ndiheni me ne siklet kur t’iu duhet te shpenzoni. Ne pune do ndodhin ndryshime te njëpasnjëshme, por te gjitha ne te mirën tuaj.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Këtë muaj gjithçka do jete ne dorën tuaj. Nëse bëni përpjekjet e duhura për ta mbajtur situatën nen kontroll asgjë e keqe nuk ka për t’iu ndodhur. Te dashuruarit nuk do kenë debate apo konflikte te forta dhe ne përgjithësi do dashurohen pa dorashka. Persona te trete mund te ndërhyjnë për t’i ndare, por nuk do ja dalin dot. Beqaret do kenë takime te shumta dhe te shumëllojshme kështu qe mund te bëjnë zgjedhjen e tyre. Shëndeti do ketë periudha te vështira kur duhet te bëni me tepër kujdes. Javët e fundit do jene me te qëndrueshmet. Financat nuk do jene te shkëlqyera, megjithatë gjendja do jete goxha me e kënaqshme se me pare. Disa familjare do ju mbështesin fort. Ne pune pritet te ketë zhvillime shume pozitive. Do bëheni edhe me te njohur dhe përfitimet do jene te njëpasnjëshme.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Muaj harmonik dhe i këndshëm. Ata qe janë ne një lidhje duhet t’i shtojnë me tepër dozat e imagjinatës dhe nuk duhet asnjë çast qe rutina t’i pushtoje. Nga mesi i muajit mund t’i lejoni vetes edhe ndonjë çmenduri te vogël sepse do ndiheni vërtet te rilindur. Ata qe kane pasur debate për shkak te xhelozisë me mire te flasin hapur dhe te sqarohen njëherë e mire pasi po vazhduan ta kontrollojnë dhe ta spiunojnë partnerin, shume shpejt do ju vije fundi. Beqareve dikush do ju trokasë ne porte dhe do ju beje deklarata te forta. Për shëndet me te mire duhet te kujdeseni me tepër për veten dhe t’ua vini veshin specialisteve qe do ju këshillojnë me se miri. Financat do fillojnë te përmirësohen pas datës 12. Ne pune do keni nevoje te motivoheni pak me tepër qe te arrini atje ku dëshironi. Po ja late gjerat kohës mund te mbeteni mbrapa dhe nuk do keni arritjet e dëshiruara.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Ky muaj do jete i bukur dhe energjia do ju pushtoje shumicën e kohës. Ata qe janë ne një lidhje duhet te reflektojnë shpesh dhe t’i kujtojnë vetes se për çfarë kane nevoje vete dhe për çfarë kane nevoje te tjerët. Gjithmonë duhet gjetur gjuha e përbashkët dhe nuk duhet neglizhuar tjetri. Nga mesi i muajit ditët do marrin me shume ngjyra dhe emocionet do shumëfishohen. Beqaret me shume gjase do takojnë personin e shumëpritur, por duhet te bëjnë kujdes me hapat qe do hedhin. Shëndeti here pas here do ketë shqetësime për shkak te stresit dhe lodhjen se pune. Ushqehuni me mire dhe merruni pak me tepër me aktivitet fizik. Buxheti do ketë tronditje te vogla, por ju menjëherë do merrni masa dhe do e ekuilibroni atë. Ne pune do ndërmerrni iniciativa, do i zgjidhni disa probleme te hershme dhe do mendoni me optimizëm drejt se ardhmes.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Ne përgjithësi ku muaj do jete i këndshëm edhe pse ne mes dhe ne fund mund t’iu dalin vështirësi te vogla. Nëse jeni ne një lidhje duhet t’i përkushtoheni pafundësisht partnerit tuaj. Surprizojeni here pas here, i thoni fjale te ngrohta dhe dashurojeni pa kushte. Beqaret nuk do i vene vetes objektiv gjetjen e dashurisë. Ata do preferojnë te analizoje gjithçka para se te hedhin hapa. Jo te gjithë do ndryshojnë status dhe kjo jo sepse do mungojnë rastet. Shëndeti do kaloje edhe dite delikate. Çlodhuni here pas here, bëni aktivitet fizik dhe konsumoni me shume vitamina. Me financat duhet te bëni me tepër kujdes sepse çdo pakujdesi e vogël mund te sjelle tronditje te forta. Ne pune duhet te përqendroheni tek thelbi i gjerave. Mbani larg problemet familjare sepse ato dua bëjnë gjithçka me te vështirë. Ndihmën e kolegeve është me mire ta pranoni.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Muaj i këndshëm dhe i qëndrueshëm ka për te qene ky. Do jeni shume realiste ne gjithçka dhe nuk do e teproni me asgjë. Nëse jeni ne një lidhje apo edhe nëse jeni beqare mundohuni ta lini veten sa me te lire dhe te bëni ato qe do ndieni. Te dashuruarit po patën dëshirën e mire do e rizgjojne pasionin dhe do përjetojnë kënaqësi vërtet te veçanta. Nëse me pare kane pasur keqkuptime, ato duhen zgjidhur qe javën e pare me qetësi dhe mirëkuptim. Beqaret duhet te dalin nga guaska dhe te bëjnë atë qe do ju sugjerojnë zemra. E ardhmja do jete me e bukur. Shëndeti do ketë përmirësime te njëpasnjëshme. Do keni me tepër imunitet dhe do i mbani larg virozat. Sektori i financave do filloje te normalizohet pas datës 5 dhe do ndiheni shume me te qete. Ne pune nuk do ju mungojnë as idetë dhe as energjia për te arritur atje ku dëshironi.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Gjate këtij muaji gjerat do ecin përgjithësisht mire, përveç planit sentimental qe here pas here do kaloje vështirësi dhe sfida. Nëse jeni ne një lidhje, here pas here do ju duhet te reflektoni dhe pse jo ta kritikoni edhe veten. Ne raste debatesh dhe konfliktesh shmangni marrjen e vendimeve ekstreme sepse do pendoheni. Beqaret duhet te dalin sa me shume dhe te njihen me persona te rinj pasi vetmia dhe mbyllja ne vetvete do ju sjelle probleme psikologjike. Gjithsesi miqtë do ju gjendjen përherë pranë. Rezistenca fizike nuk do jete e keqe, por stresi dhe meraku për ndonjë fushe te caktuar do ju sjelle ndonjëherë shqetësime te vogla. Financat do jene te kënaqshme dhe nuk do ndiheni asnjë moment ne vështirësi. Ne pune çdo gjë do ece mire dhe do merrni përfitime te mëdha.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Ky muaj pritet te jete interesant për ju edhe pse here pas here mund te keni vështirësi dhe probleme te vogla shëndetësore. Çështjet e dashurisë ne përgjithësi do ju ecin mire, megjithatë angazhimet familjare here pas here do ju duken lodhëse. Do bëni plane dhe do provoni edhe eksperienca te veçanta me partnerin. Për beqaret do jete muaj i ndërlikuar dhe nuk do ndodhin gjera te jashtëzakonshme. Shumicën e kohës ata do mbyllen ne vetvete. Gjendja psikologjike here pas here do lere për te dëshiruar. Mund te keni edhe probleme me gjumin dhe duhet patjetër te flisni me specialistet. Financat duken goxha premtuese dhe te begata. Ne pune do keni goxha ngarkese, por me këmbëngulje, durim dhe mbështetje nga disa kolege do ja arrini qëllimit. Disa mund te bëhen edhe me te njohur ne fushën e tyre.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Ky do jete një muaj vendimtar dhe i mbushur me sfida. Nëse jeni ne një lidhje duhet t’i përkushtoheni edhe me tepër atij qe keni ne krah dhe duhet te shmangni debatet për gjera elementare. Nëse flisni hapur për dëshirat dhe nevojat qe keni te dyja palët, marrëdhënia mes jush do forcohet edhe me shume. Mundohuni qe here pas here te bëni edhe ndonjë surprize sado te vogël. Beqaret do kenë disa takime interesante dhe mund te hedhin edhe hapat e para drejt një lidhjeje qe do ua mbushe shpirtin. Përveç ndonjë aksidenti te vogël ne përditshmëri, shëndeti nuk do ketë probleme serioze. Ne planin financiar fati do jete ne anën tuaj. Do keni mundësi edhe te investoni edhe te shlyeni borxhet e mara. Ne pune vërtet do jeni paksa te turpshëm dhe nuk do ndërmerrni shpesh iniciativa, por do keni rezultate shume te mira.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Ky muaj ka për te qene i shkëlqyer për ju. Do jeni mjaft energjike dhe dinamike kështu qe do i kaloni te gjitha pengesat qe mund t’iu dalin përpara. Çështjet sentimentale do ecin për mrekulli. Do ketë romance, emocion, ndjenjat te forta dhe surpriza te jashtëzakonshme. Pas datës 10 do ndodhin ngjarje vërtet shume interesante. Për Shën Valentin mund te bëhen edhe deklarata drithëruese. Edhe për beqaret ky muaj do jete plot diell. Ata do arrijnë ta bëjnë për vete atë qe pëlqejnë dhe do fillojnë lidhjet e ëndërruara. Shëndeti do vije dita ditës duke u përmirësuar. Nuk do jeni me as ne ankth dhe nuk do keni as shqetësimet nga shpina apo barku. Financat do përmirësohen jashtëzakonisht fale një trashëgimie te majme ose fale një pune te kryer me sukses. Jeta profesionale nuk do ketë vështirësi te mëdha, por me e suksesshme do jete për ata qe punojnë ne tregun e financave.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Muaj pozitiv ka për te qene ky për te gjithë. Vështirësitë do kalohen qe javën e pare dhe me pas dielli do ndriçojë. Te dashuruarit duhet te bëjnë kujdes me xhelozinë sepse ajo mund t’ua trondite gjithë atë qe kane ndërtuar deri me sot. Nëse kane dyshime apo nuk janë te bindur për diçka, me mire te flasin hapur dhe te gjejnë zgjidhjet me re mira. Pas datës 8 çdo gjë do jete me e bukur dhe plot hare. Beqaret do jene fantastike, plot dëshirë për te jetuar e për te përjetuar emocione. Priten ngjarje fantastike. Shëndeti ne tërësi do jete i mire nëse çlodheni me tepër dhe kujdeseni për ushqimin. Çështjet e financave duhet t’i mbani gjithë kohen nen kontroll. Mundohuni te mos tundoheni dhe te shpenzoni pa mbarim. Ne pune do jete muaj pozitiv, por me ndryshime goxha te mëdha. Mundohuni te jeni te logjikshëm dhe sa me te organizuar.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Menduat se iku dimri?/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Nga

Reshjet e shiut do të vijojnë gati përgjatë gjithë ditës së mërkurë në bregdet, zonat e ulëta hera- herës edhe në formën e shtrëngatave me rrufe.
Sipas SHMU, në alpe e verilindje reshjet do të jenë në formën e dëborës e që prej orëve të mesnatës do të jenë të dendura në këto zona.

Me rënien e ndjeshme të temperaturave gjatë ditës reshjet e dëborës do të përfshijnë pjesën më të madhe të rajonit verior deri në lartësi fushore sikundër shihet në hartë.

Në lindje e juglindje reshjet e dëborës nisin prej orëve të paradites deri në lartësitë 500-600 metër me intensitet deri mesatar.
Era veriperëndimore do të fryjë hera herës e fortë, kryesisht në bregdet, zonat e ulëta e lugina. Valëzimi në dete i forcës 4 dhe 5 ballë.
E gjithë kjo situatë nuk do të zgjasë gjatë, pasi në mbrëmje reshjet e shiut e dëborës ndërpriten, për ti lënë vendin kthjellimeve.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 1 prill 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Mire është te mos ndërmerrni prekni tema delikate sot ju te dashuruarit sepse mund te keni konflikte te forta dhe do ndiheni vërtet keq. Beqaret nuk duhet kurrsesi te tentojnë te fillojnë një lidhje sepse me siguri qe do përballen me zhgënjime. Ne planin financiar fati do jete ne anën e tyre dhe gjendka do përmirësohet akoma me shume nga sa e kishit menduar.

DEMI 21. prill – 21. maj

Për ju qe jeni ne një lidhje dita e sotme do jene gjithë kohës ne lëvizje. Ka mundësi qe te tentoni aventura te shkurtra me persona te tjerë dhe do lindin probleme serioze me partnerin. Beqaret do jene entuziaste, magnetike dhe te gatshëm për çdo lloj hapi vetëm për ta ndryshuar statusin e tyre. Ne planin financiar situata do ketë përmirësime edhe me te mëdha nga sa mund ta kishit imagjinuar ndonjëherë.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Sot do ju ndryshoje shpesh humori ju te dashuruarve kështu qe here do debatoni ashpër me atë qe keni ne krah dhe here do e surprizoni me fjale dhe vepra. Beqaret duhet t’i marrin gjerat sa me shtruar dhe kane për te përjetuar emocione te forta edhe me vone. Gjendja e financave do përmirësohet dalëngadalë, vetëm se ju duhet te merrni masa strikte dhe te ulni çdo shpenzim.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Dite shume e këndshme ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do merreni vesh për çdo gjë me te dashurin e zemrës dhe për asgjë nuk do keni ankesa. Beqaret do kenë plot mundësi për njohje te reja, por jo te gjithëve do ju ecin gjerat si i kane menduar. Financat do jene shume me te mbrojtura nga me pare prandaj nuk do gjendeni aspak ne vështirësi.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Dite e mbushur me momente pasioni do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Pranë atij qe doni do ndiheni vërtet si neper ëndrra e madje do kujtoni edhe fillimet e lidhjes. Beqaret duhet t’i dëgjojnë me kujdes këshillat e miqve te vjetër sepse do iu nevojiten mjaft ato edhe për me vone. Ne planin financiar nuk do keni as probleme, por as ndonjë përmirësim te konsiderueshëm.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Edhe pse disa persona mund te mundohen t’ua prishin qetësinë ne çift, ju serish do qëndroni larg debateve dhe konflikteve. Për çdo gjë do diskutoni shtruar dhe do kuptoheni me njeri-tjetrin. Beqaret nuk do ndihen ende ne momentin me te përshtatshëm për te joshur apo për te dale neper takime. Për sa iu përket financave gjerat do përmirësohen goxha dhe do ndiheni me te qete kur te shpenzoni.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Kjo dite do jete shume e qete për ata qe kane një lidhje. Do përkujdesen me se miri për njeri-tjetrin dhe nuk do lindin aspak debate. Beqaret do e kenë shume te lehte ta bëjnë për vete personin qe pëlqejnë sepse do i kenë te gjitha mjetet e nevojshme. Gjendja financiare do jete goxha e mire kështu qe duhet te përfitoni për te hequr disa para mënjanë e për te siguruar edhe te ardhmen.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Sot do keni me shume besim tek partneri juaj dhe do ndiheni gati për te hedhur edhe disa hapa me tej. Çdo gjë ka për t’iu ecur si keni dashur. Beqaret do hallakaten kot se koti dhe do humbasin disa mundësi te mira qe do iu jepen. Sektori i financave do jete edhe me e mire nga disa dite me pare, megjithatë serish me shpenzimet duhet bere kujdes.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Ka rrezik te keni probleme serioze me partnerin tuaj gjate kësaj dite dhe do ndiheni shpeshherë keq. Debatet mund te lindin edhe për gjera elementare. Beqaret qe deri me sot nuk kane mundur ta gjejnë princin e kaltër, sot do realizojnë takimet qe kane ëndërruar gjithë kohës. Ne planin financiar fati do jete me ju gjithë kohës dhe nuk do gjendeni aspak ne vështirësi.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Për fat te mire jete juaj ne çift do jete shume e animuar sot. Nuk do mbani me as mëri për te shkuarën dhe do jeni me optimiste për te ardhmen. Beqaret do jene te paqëndrueshëm ne mendime dhe dëshira kështu qe nuk do hedhin asnjë lloj hapi. Buxheti do mbetet i mire gjithë kohës sepse do jeni tej mase te kujdesshëm me çdo shpenzim qe do kryeni. Vazhdoni kështu dhe situata edhe mund te përmirësohet.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Sot do merreni vesh me se miri me partnerin dhe do i mbani larg vetes personat qe prej kohesh kane dashur t’ua prishin marrëdhënien. Mbrëmja ka për te qene edhe me e nxehte. Beqaret do kenë një dite te mbushur me mundësi te njëpasnjëshme takimesh. Ne planin financiar situata do ndryshoje rrënjësisht fale një lotarie qe do fitoni. Ja qe kur fati është ne anën tuaj askush nuk mund t’i ndale te mirat.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite shume e vështirë do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do keni nevoje për me shume liri dhe pavarësi, por nuk do gjeni mënyrën e duhur për t’ia kërkuar partnerit këtë gjë. Beqaret nuk do e kuptojnë dot cili nga personat qe do i joshe është i duhuri dhe nuk do guxojnë te hedhin hapa. Ne planin financiar yjet do i keni gjithë kohës ne krah dhe do keni fat me shumice.

LEXO TE PLOTE