Connect with Us

Ministria e Shëndetësisë shtyn afatin/ Masat e marra vlejnë deri në përfundimin e pandemisë

Sociale

Ministria e Shëndetësisë shtyn afatin/ Masat e marra vlejnë deri në përfundimin e pandemisë

Publikuar

-

Sapo u konfirmuan dy rastet e para me koronavirus në vendin tonë, qeveria mori një sërë masash deri në datën 3 prill.

Mirëpo ditën e sotme Ministria e Shëndetësisë ka shtyrë afatin e 3 prillit deri në fitimin e betejës me koronavirusin.

Në vendim thuhet se deri në përfundimin e pandemisë do të mbyllen të gjitha aktivitetet publike dhe jopublike si dhe do të anullohen grumbullimet masive në vende të mbyllura apo të hapura./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Dëbora mbërrin edhe në Korçë/ Problem në Dardhë, Voskopojë dhe Qafën e Qarrit

Publikuar

-

Nga

Reshjet e borës kanë mbëritur edhe në qytetin e Korccës dhe rrethinat e saj.

Temperaturat që kanë pësuar ulje të ndjeshme në vlerat e tyre filluan të shoqërohen me erë të fortë dhe reshje intensive.

Zonat problematike janë segmentet; Dardhës, Voskopojës por edhe në Qafën e Qarrit.
Drejtuesit e mjeteve këshillohen të bëjnë kujdes dhe të përdorin zinxhira./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Reshjet e dendura të borës/ Bllokohen rrugët dhe dëmtohet rrjeti i shpërndarjes së energjisë

Publikuar

-

Nga

Reshjet e menjëhershme dhe të shumta të dëborës kanë shkaktuar bllokim të përkohshëm të rrugëve apo dëmtim të rrjetit të shpërndarjes së energjisë elektrike në qarkun e Elbasanit.

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka bërë me dije se po punohet kudo për të garantuar që rrugët të mbahen të hapura si dhe po riparohet çdo dëmtim i rrjetit të shpërndarjes së energjisë elektrike.

“Ne do të vazhdojmë edhe sot si çdo ditë, me mendje e me zemër, operacionin humanitar të rezistencës për ekzistencë”, shkruan Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rikthehen reshjet e dendura të borës/ ARRSH informon mbi gjendjen e rrugëve në vend

Publikuar

-

Nga

Gjatë natës gjithë territori është përfshirë nga reshje të dendura shi, kryesisht në veri ka pasur reshje bore.

Reshjet e borës kanë përshirë qytetet: Dibër, Tropojë, Peshkopi, Pukë, Kukës, Shkodër e pjesërisht në Lezhë.

Nga ana e kontraktorëve është punuar dhe po punohet për shpëndarjen e kripës dhe pastrimin me borëpastrueset për sigurimin e kalueshmerisë normale në të gjithe akset.
Sipas ARRSH, në Qarkun e Dibrës trashësia e borës arrin në 40 cm.

Në segmentet Kuben-Vasie, në pjesën fundore në lartësinë mbi 1000 m, te Kalaja e Dodës për shkak të ngricës dhe borës, që vazhdon me erë, rekomandohet përdorimi i zinxhireve.

Në Qafë Dragalicë-Steblevë dhe Qafë Bualli-Krastë rekomandohet pjesërisht përdorimi i zinxhirëve.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Ministria e Shëndetësisë u jep 1 mln dollarë spitaleve për shtimin e mjeteve mbrojtëse

LEXO EDHE:  Berisha flet si mjek/ Pandemi të tillë nuk kam hasur kurrë!

Në segmentet e Tropojës, në B. Curri-Valbonë trashësia e borës është 40 cm, qarkullimi kryhet pa zinxhirë.

“Në të gjitha segmentet e tjera, me gjithë reshjet e borës që vazhdojnë, po punohet nga kontraktorët dhe qarkullimi kryhet normalisht.
Në këtë situatë rekomandohet që përdoruesit e mjeteve të lëvizin me kujdes, duke respektuar sinjalistikën rrugoretë ulin shpejtësinë për shkak të ngricave dhe lagështirës në rrugë”, njofton ARRSH./CNA.al

LEXO TE PLOTE