Connect with Us

COVID-19, Spanja kapërcen pragun e 100 mijë të infektuarve/ SHBA kryeson listën, Kina e para për numrin e të shëruarve

Bota

COVID-19, Spanja kapërcen pragun e 100 mijë të infektuarve/ SHBA kryeson listën, Kina e para për numrin e të shëruarve

Publikuar

-

Spanja ka kapërcyer pragun e 100 mijë rasteve me Covid-19 duke shënuar 102,136 të infektuar.

Sipas të dhënave zyrtare nga universitetit mjekësor John Hokins,numri I viktimave në Spanjë ka arritur në 9053.
Spanja ka regjistruar një rekord të ri të ditor pasi në vend kanë vdekur brenda një dite 849 të infektuar nga koronavirusi.

SHBA vijon të mbetet në krye të listës për numrin e personave të infektuar duke shënuar 189, 633 persona, duke u pasuar nga Italia me 105, 792 të infektuar.
Përsa i përket viktimave, Italia mban vendin e parë me 12, 428 të vdekur, ndërsa pasohet nga Spanja me 9053 e më pas nga Franca me 3,196 viktima.

Kina kryeson listën për personat e shëruar nga koronavirusi duke arritur në 76,382 persona. E dyta është Spanja me 22,647 dhe më pas Gjermania me 16, 100 të shëruar.
Në gjithë botën 873,767 persona janë prekur nga koronavirusi.

Të dhënat e Universitetit Amerikan sipas vendeve i gjeni më poshtë:

189,633 US
105,792 Italy
102,136 Spain
82,308 China
72,383 Germany
52,837 France
47,593 Iran
25,504 United Kingdom
16,605 Switzerland
13,964 Belgium
13,531 Turkey
12,667 Netherlands
10,366 Austria
9,887 Korea, South
8,591 Canada
7,443 Portugal
5,812 Brazil
5,591 Israel
4,862 Australia
4,651 Norway
4,435 Sweden
3,330 Czechia
3,235 Ireland
3,043 Denmark
2,908 Malaysia
2,777 Russia
2,738 Chile
2,460 Romania
2,347 Poland
2,311 Philippines
2,302 Ecuador
2,178 Japan
2,178 Luxembourg
2,042 Pakistan
1,771 Thailand
1,677 Indonesia
1,590 India
1,563 Saudi Arabia
1,418 Finland
1,353 South Africa
1,314 Greece
1,215 Mexico
1,181 Panama
1,135 Iceland
1,109 Dominican Republic
1,065 Peru
1,054 Argentina
926 Singapore
906 Colombia
900 Serbia
867 Croatia
841 Slovenia
781 Qatar
779 Estonia
716 Algeria
712 Diamond Princess
710 Egypt
708 New Zealand
694 Iraq
669 Ukraine
664 United Arab Emirates
638 Morocco
581 Lithuania
571 Armenia
567 Bahrain
525 Hungary
479 Lebanon
450 Bosnia and Herzegovina
446 Latvia
412 Bulgaria
400 Slovakia
394 Tunisia
376 Andorra
369 Kazakhstan
353 Moldova
347 Costa Rica
338 Uruguay
329 North Macedonia
322 Taiwan*
317 Kuwait
298 Azerbaijan
274 Jordan
262 Cyprus
261 Burkina Faso
243 Albania
236 San Marino
223 Cameroon
212 Vietnam
210 Oman
196 Afghanistan
195 Ghana
186 Cuba
179 Cote d’Ivoire
175 Senegal
173 Uzbekistan
172 Honduras
169 Malta
163 Belarus
147 Mauritius
143 Sri Lanka
143 Venezuela
139 Nigeria
134 West Bank and Gaza
129 Brunei
120 Montenegro
115 Bolivia
115 Georgia
112 Kosovo
111 Kyrgyzstan
109 Cambodia
109 Congo (Kinshasa)
89 Trinidad and Tobago
75 Rwanda
69 Paraguay
68 Liechtenstein
59 Kenya
57 Madagascar
54 Bangladesh
52 Monaco
44 Uganda
39 Guatemala
38 Jamaica
36 Zambia
34 Barbados
34 Niger
34 Togo
32 El Salvador
30 Djibouti
29 Ethiopia
28 Mali
22 Guinea
19 Congo (Brazzaville)
19 Tanzania
18 Gabon
18 Maldives
16 Haiti
15 Bahamas
15 Burma
15 Equatorial Guinea
15 Eritrea
14 Mongolia
13 Saint Lucia
12 Dominica
12 Guyana
11 Namibia
10 Laos
10 Libya
10 Seychelles
10 Suriname
10 Syria
9 Benin
9 Eswatini
9 Grenada
8 Guinea-Bissau
8 Mozambique
8 Saint Kitts and Nevis
8 Zimbabwe
7 Angola
7 Antigua and Barbuda
7 Chad
7 Sudan
6 Cabo Verde
6 Holy See
6 Liberia
6 Mauritania
5 Fiji
5 Nepal
5 Nicaragua
5 Somalia
4 Bhutan
4 Botswana
4 Gambia
3 Belize
3 Central African Republic
2 Burundi
2 MS Zaandam
1 Papua New Guinea
1 Saint Vincent and the Grenadines
1 Sierra Leone
1 Timor-Leste

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

13 vjeçari në Britaninë e Madhe humb jetën nga koronavirusi/ Familjarët: S’kishte probleme të tjera shëndetësore

Publikuar

-

Nga

Një djalë 13 vjeçar në Britaninë e Madhe është viktima me e re e shënuar nga koronavirusi.
Mediat britanike raportojnë se 13-vjeçari që ndërroi jetë në spitalin Kings College në Londër, nuk kishte asnjë problem tjetër shëndetësor.

Sipas The Sun, kohët e fundit 13 vjecari humbi babanë e tij nga kanceri.
I mituri u shtrua me urgjencë në spital pasi kishte problem me frymëmarrjen. Familjarët e të ndjerit thanë se 13-vjecari nuk kishte probleme të tjera shëndetësore.

“Ai u vendos në një ventilator dhe më pas u fut në një gjendje kome të shkaktuar, por fatkeqësisht vdiq dje në mëngjes. Për njohuritë tona ai nuk kishte kushte themelore shëndetësore. Ne jemi të shkatërruar“.- ka thënë familjari.

LEXO EDHE:  Nëse ndodheni në Europë, kujdes!/ Facebook di informacione sekrete mbi ju

LEXO EDHE:  Sulmi që tronditi Londrën/Ja kush është viktima e katërt

Mjekët thanë se trupi i 13-vjeçarit nuk ka dalë ende nga morgu, pasi pritet t’i nënshtrohet autopsisë për përcaktimin më të qartë të shkaqeve të vdekjes.

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi/ Shtëpia e Bardhë: 30 ditët e ardhshme vendimtare

Publikuar

-

Nga

Strategjia për të luftuar epideminë e koronavirusit fillon, vazhdon dhe përmbyllet në komunitet dhe me veprimet e komunitetit, u shpreh Dr. Deborah Birx, koordinatore e ekipit të Shtëpisë së Bardhë për reagimin kundër koronavirusit duke prezantuar modelin e përllogaritjeve dhe projektimeve për përhapjen e epidemisë në muajt e ardhshëm të titulluar “Synimet e Strategjisë Për Pengim në Komunitet”.

Në konferencën e përditshme për shtyp mbi strategjinë kundër koronavirusit, Dr. Birx theksoi të marten se 30 ditët e ardhshme dhe veprimet që ndërmarrin amerikanët në këto 30 ditë do të jenë vendimtare për ndryshimin që kërkohet në kursin e sëmundjes në Shtetet e Bashkuara.

Përmes kurbës statistikore, Dr. Birx tregoi se sa e lartë do të ishte rritja e trajektores së sëmundjes, duke rezultuar në 1.5 milionë deri në 2.2 milionë të vdekur nëse nuk respektohen masat e forta të distancimit social dhe sa mund të zbutej ajo kurbë nëse vazhdonte izolimi, ndalimi i lëvizjeve, duke e ulur numrin në 100-200 mijë të vdekur.

Dr. Anthony Fauci, drejtor i Institutit të Sëmundjeve Infektive dhe pjesë e ekipit të reagimit kundër koronavirusit, tha se amerikanët duhet të përgatiten për 100 mijë si minimalja e viktimave nga kjo sëmundje, nëse të gjitha masat e pengimit të epidemisë funksionojnë, por nëse merren masat e duhura, numri total i viktimave mund të ulet edhe nën 100 mijë.

“Duhet të jemi të përgatitur për këtë shifër, por kjo nuk është e pashmangshme,” tha Dr. Fauci duke shtuar se duhet marrë çdo masë për ta ulur këtë shifër. Specialisti i sëmundjeve infektive tha se sipas modeleve kompiuterike, 100 mijë të vdekur është rezultati më i ulët i parashikuar, përllogaritje që bazohet në marrjen e të gjitha masave të kontrollit. Nëse nuk merren masa, tha Dr. Fauci, numri i viktimave mund të shkojë në 1-2 milionë të vdekur.

Dr. Fauci shtoi se me të dhëna të reja që vazhdojnë të mblidhen, modeli kompiuterik mund të ndryshojë, shifrat mund të dalin ndryshe, ndoshta parashikimi për viktimat mund të jetë më i ulët. Por rreziku mbetet i madh, theksoi mjeku epidemiolog.

Specialistët përsëritën se masat për të penguar përhapjen e sëmundjes mbeten të njëjta:

“Studime të hollësishme na tregojnë se distancimi social, qëndrimi në shtëpi, kujdesi i vëmendshëm, duke larë duart, duke mos prekur fytyrën, në këtë mënyrë, çdo amerikan mund të japë ndihmesën e tij në mënyrë që numri i viktimave të ulet në 100 mijë deri në 200 mijë të vdekur,” tha Dr. Deborah Birx.

Muaji i ardhshëm është vendimtar për reagimin ndaj koronavirusit dhe për të parandaluar një rezultat që do i përngjiste realitetit në Itali, paralajmërojnë epidemiologët. Është momenti për t’u dhënë një shtysë të fortë të gjitha masave që pengojnë përhapjen epidemisë. Specialistët e shëndetit publik në ekipin e Shtëpisë së Bardhë për koronavirusin, paralajmëruan amerikanët të martën të vazhdojnë të respektojnë udhëzimet për distancim social dhe për izolim në shtëpi për 30 ditët e ardhshme, në mënyrë që të shmanget një rritje e mprehtë e rasteve me koronavirus.

Dr. Deborah Birx tha se përgjigja ndaj problemit mbetet në duart e komunitetit:

“Përvoja e shtetit të Uashingtonit, ku epidemia u shfaq për herë të parë në Shtetet e Bashkuara tregon një rritje të ulët të numrit të të infektuarve pasi autoritetet atje reaguan me masat e duhura,” tha Dr. Birx duke nxitur amerikanët të durojnë masat e forta të izolimit dhe të ndalimit të lëvizjes në mënyrë që të mos ketë një rritje si shtetet e Nju Jorkut apo Nju Xhërsit, aktualisht disa nga vatrat më shqetësuese të epidemisë.

LEXO EDHE:  Sulmi që tronditi Londrën/Ja kush është viktima e katërt

LEXO EDHE:  Tragjike/ Avioni shpërthen në ajër, humbin jetën mjekë, infermierë e pacientë

Dr. Birx tha se masat e forta japin rezultat edhe në situatat më ekstreme. Por që situata të mbahet nën kontroll, e vetmja zgjidhje varet nga sjelljet dhe veprimet e individëve: “Nuk ka vaksinë; nuk ka terapi magjike. Përgjigja është veprimet e individëve”.

Duke marrë shembullin e Italisë, vendi i goditur më rendë nga epidemia, Dr. Birx tha se pas disa javësh ndalim-qarkullimi, tani po vërehet një rënie e kurbës së infektimeve të reja. Synimi i masave në Shtetet e Bashkuara, tha zonja Birx, është të shmanget një goditje e rëndë e ngjashme me Italinë dhe një zbutje e kurbës shumë më shpejt se ç’u pa në Itali.

Dr. Fauci pohoi se masat e distancimit social, izolimit dhe mbylljes së ambjenteve publike kanë dhënë rezultat. Megjithëse numri i rasteve të reja me koronavirus vazhdon të shtohet, ritmet e rritjes janë ulur pak, tha Dr. Fauci. Ky fakt duhet të jetë një shtysë për të vazhduar këto masa:

“Tani nuk është koha të shtypim frenat, tani është koha t’i japim gaz, të vazhdojmë me turr këto masa përndryshe problemi do të rikthehet më i rëndë,” tha Dr. Fauci.

Dr. Anthonu Fauci tha se kur izolimi social fillon të dëshmojë efektin e tij, vërehet një rënie e numrit të infektimeve të reja, shihet një numër më i vogël i të shtruarve në spital.

Edhe në rastet kur të gjitha udhëzimet zbatohen me përpikmëri, situata do të vazhdojë të keqësohet në ditët në vazhdim, tha Dr. Fauci.

“Nuk duhet të dekurajohemi dhe të mendojmë se masat nuk po japin rezultat. Synimi ynë është të ndihmojmë vatra të goditura rëndë si Nju Jorku dhe Nju Xhërsi të kapërcejnë këtë situatë dhe ta vënë nën kontroll epideminë dhe të pengojmë përhapjen e epidemisë në zona të tjera. E vetmja mënyrë për ta realizuar këtë është pengimi i përhapjes”.

Dr. Fauci thotë se popullata duhet të përgatitet për një vazhdim të shtimit të numrit të të vdekurve, edhe kur specialistët të deklarojnë se epidemia është vënë nën kontroll. “Kurba e viktimave nga epidemitë gjithmonë shtrihet më gjatë se vetë epidemia dhe piku i epidemisë”.

Situata mbetet kritike dhe rreziku i thellimit të krizës mbetet i pranishëm, tha koordinatorja e ekipit të presidentit kundër koronavirusit, Dr. Deborah Birx:

“Shqetësimi që ngritëm për Detroitin dhe Çikagon, Nju Orlins vazhdon të mbetet problem me numrin e rasteve të reja megjithëse ka shenja se po stabilizohet”.

Megjithë alarmin e ngritur për mungesë kapacitetesh, zonja Birx tha se sistemi spitalor në Shtetet e Bashkuara deri tani u është përgjigjur të gjitha nevojave të komunitetit dhe “askush nuk është kthyer te dera pa marrë kujdesin e nevojshëm; askush që kishte nevojë për aparaturë frymarrjeje nuk është lënë pa aparaturë”.

Presidenti dhe ekipi i tij folën për dërgesa me aparatura frymarrjeje për shtetet individuale. Përgjigja ndaj koronavirusit është marrë në nivele shtetërore, presidenti u ka rezistuar thirrjeje për masa federale në shkallë kombëtare./VOA

LEXO TE PLOTE

Blog

A do të shkaktojë Covid-19 një valë të nacionalizmit ushqimor?

Publikuar

-

Nga

Një pjesë e vendeve po grumbullojnë artikuj ushqimesh për të siguruar furnizime për popullatën e tyre. Kufijtë për eksporte mund të jenë veçanërisht të dëmshëm për vendet e varfëra që mbijetojnë me importe.

Disa eksportues të grurit, duke përfshirë Rusinë dhe Kazakistanin, po marrin një kthesë nacionaliste duke kufizuar ose planifikuar të kufizojnë eksportet për të siguruar furnizime të mjaftueshme për popullsinë e tyre. Kjo kur COVID-19 vazhdon të prishë rrjedhat e tregtisë dhe mban të bllokuar më shumë se 2.5 miliardë njerëz.

Kufizimet e eksportit ndërmerren në sfondin e blerjes në panik, që i ka lënë supermarketer me rafte të zbrazëta, jo për shkak të mungesës së furnizimeve, por pengesave logjistike të krijuara nga masat për të frenuar pandeminë.

Ekspertët druhen se kufizimet në eksportet e grurit dhe miellit të grurit mund të çojnë në çmime më të larta të artikujve bazë si buka, duke rezultuar vdekjeprurëse për shumë nga vendet më të varfra në Afrikë, që mbështeten në ushqimin e importuar. Çmimet e larta të bukës dihet se kanë shkaktuar trazira dhe kanë shkaktuar paqëndrueshmëri politike, veçanërisht në Afrikë.

Më poshtë është një listë e vendeve që kanë frenuar ose janë në procesin e frenimit të eksporteve të produkteve ushqimore bazë për të siguruar furnizime të qëndrueshme për shtetasit e tyre, pasi po vazhdon përhapjen pandemia e virusit Corona.

Serbia

Ky shtet i Evropës Lindore ka ndaluar eksportin e vajit të lulediellit dhe mallrave të tjera, si masë paraprake.

Rusia

Eksportuesi më i madh në botë i grurit dëshiron të kufizojë eksportet e grurit për të mbrojtur furnizimin brenda vendit, pasi pandemia e virusit Corona po ndikon në zinxhirët e furnizimit në të gjithë globin. Ministria ruse e Bujqësisë ka propozuar të kufizojë eksportet e disa drithërave, përfshirë grurin, në 7 milionë tonë për muajt prill-qershor.

Në një kohë kur ky propozim, i cili duhet të nënshkruhet nga kabineti, është në përputhje me fundin e sezonit, kjo ka ngjallur shqetësime te tregtarët se Moska mund të vendosë kufizime të mëtejshme për eksporte, siç ka bërë në të kaluarën për t’u përballur me çmime të larta të grurit në vend ose me korrje të dobëta.

“Është një gjest simbolik, por shqetësues,” i tha një tregtar evropian Reutersit.

LEXO EDHE:  Basha jep alarmin/ Shteti ka kapitulluar

LEXO EDHE:  Aksident tragjik pas mesnatës/Humbin jetën 4 persona

“A është ky një hap i parë në përpjekjen për të ulur eksportet, për të ruajtur furnizimet e veta ushqimore të Rusisë, në kohën e virusit Corona? Ky është shqetësimi.”

Ukraina

Në fqinjën e Rusisë, në Ukrainë, një eksportuese e madhe e grurit dhe e vajrave vegjetalë, qeveria po monitoron eksportet e grurit çdo ditë dhe ka thënë se do të marrë masa të përshtatshme, nëse kërkohet. Qeveria e Kievit është përballur me kërkesa nga furrat e bukës për të frenuar eksportet e grurit dhe për të parandaluar që çmimet e bukës të rriten, po të përkeqësohet kriza e virusit Corona.

Kazakistani

Kazakistani ka ndaluar eksportet e miellit të grurit, hejdës, sheqerit, vajit të lulediellit dhe të disa perimeve, përfshirë karrotat dhe patatet, të paktën deri më 15 prill, ndërsa kërkon të krijojë stoqe për t’u marrë me emergjencën e virusit Corona. Ky vendi i Azisë Qendrore, një nga eksportuesit më të mëdhenj në botë të miellit të grurit, është një furnizues vendimtar për shtetet siç janë Uzbekistani dhe Afganistani. Ndalimi i miellit të grurit mund të prekë kompanitë e bukës në të gjithë botën.

Vietnami

Ky vend i Azisë Juglindore, i cili deri tani ka arritur të kufizojë përhapjen e virusit Corona, javën e kaluar pezulloi përkohësisht kontratat e reja të eksportit të orizit. Eksportuesi i tretë më i madh në botë i orizit tha se po shqyrtonte nëse kishte furnizime të mjaftueshme në vend për të përballuar pandeminë. Filipinet, Kina dhe vendet e Afrikës janë ndër blerësit më të mëdhenj të orizit të Vietnamit.

Kjo veprim nga Vietnami ka tërhequr shumë vëmendje në tregun ndërkombëtar, tha një tregtar evropian i orizit për agjencinë e lajmeve Reuters. “Nëse vendet eksportuese të ushqimeve fillojnë të kufizojnë furnizimet për të siguruar nevojat e tyre ushqimore, ky do të ishte shqetësim shumë i madh.”

Ashutosh Pandey-DW

LEXO TE PLOTE