Connect with Us

1 Prilli/ Ja gënjeshtrat më të mëdha që kanë ndryshuar historinë

Blog

1 Prilli/ Ja gënjeshtrat më të mëdha që kanë ndryshuar historinë

Publikuar

-

1 Prilli njihet në Shqipëri si Dita e Gënjeshtrave, ndërsa në botë kryesisht si Dita e Budallait. Origjina e saj është e diskutueshme, por mendohet se i ka rrënjët në Mesjetë. Në këtë ditë, njerëzit mundohen të gënjejnë njëri-tjetrin, dhe të argëtohen me këtë gjë. Por disa gënjeshtra, që nuk janë thënë domosdoshmërisht më 1 prill, kanë ndryshuar historinë e botës. Ja cilat janë disa prej tyre:

Truket magjike, e mbajtën Algjerinë për shumë kohë si koloni të Francës

Në vitin 1856, Algjeria ishte në prag të rebelimit ndaj sundimit francez. Disa magjistarë algjerianë, marabutët, i kishin bindur vendasit se kishin fuqi magjike. Dhe publiku algjerian, ishte i gatshëm të dëgjonte gjithçka që thoshte një magjistar.

Kur në Paris u mësua lajmi se Algjeria donte të rebelohej, nisi të ketë një shqetësim të madh.

Për të shmangur këtë skenar, francezët duhej të bindnin popullin algjerian se të ashtuquajturit magjistarë ishin mashtrues. Prandaj, Napoleoni III dërgoi në Algjeri magjistarin më të madh të Francës dhe babin e magjisë së kohëve moderne, Zhan Robert-Hudin.

Truket e tij ishin shumë elementare, si nxjerrja e një topi nga një kapelë, por algjerianët sërish u mahnitën. Përmes një elektromagneti, ai mundësoi lëvizjen nga distance të një kutie të lehtë prej kartoni. Marabutët u dukën si budallenj, kur nuk mund ta lëviznin dot kutinë. Robert-Hudin e fiku elektromagnetin, dhe e lëvizi atë pa shumë problem.

Kur një prej algjerianëve të zemëruar e sfidoi në një duel, Robert-Hudin pranoi. Të nesërmen në mëngjes, ai supozohet se e “kapi” plumbin me dhëmbë. Ky mashtrim, vërtetoi se ai ishte magjistari më i mirë në vend, dhe marabutët u diskredituan. Rebelimi nuk filloi, dhe Algjeria do të arrinte pavarësinë vetëm pas më shumë se 1 shekulli.

Një letër e rreme e portretizoi Jezusin të bardhë

Pavarësisht se ka lindur në Lindjen e Mesme, gati çdo pikturë dhe përshkrim i përgjithshëm i Jezusit është ai i njeriut me lëkurë të bardhë. Dhe arsyeja është një letër e shkruar disa shekuj pasi Jezusi kishte vdekur.

Përshkrimet moderne të imazhit të Jezusit, janë modeluar sipas një letre që pretendohet se është shkruar nga Publir Lentuli, guvernatori i Jeruzalemit që shërbeu pas Ponc Pilatit. Letra e përshkruan Jezusin si “një burrë shtatlartë, me flokë ngjyrë kafe, me një fytyrë pa rrudha dhe me lëkurë të bardhë”.

Ky version i Jezusit, shërbeu si model për pikturat e artistëve të Rilindjes, të cilat më pas u bënë shabllon për përshkrimet perëndimore të imazhit të Krishtit. Por letra ka kaq shumë gabime, sa është e çuditshme që dikush e ka besuar atë.

Së pari, ajo nuk figuron në asnjë nga shkrimet e Shën Anselmit. Së dyti, nuk ka pasur dikur asnjë pozicion të tillë siç është guvernatori i Jeruzalemit. Së treti, Publir Lentuli nuk ekzistonte si person në realitet. Dhe së katërti, ai përdor një gjuhë që nuk ishte shpikur ende në kohën kur është shkruar letra.

Një shkencëtar nazist i rremë, rrëzoi nga pushteti presidentin e Argjentinës Huan Peron

Në vitin 1949, një ndër presidentët më të dashur të Argjentinës, Huan Peron, dëshironte që vendi i tij të bëhej një fuqi bërthamore. Për ta arritur këtë gjë, ai punësoi gjermanin Ronald Rihter. Ky pretendoi se kishte qenë dikur një shkencëtar i rangut të lartë në Gjermaninë naziste, dhe një nga ekspertët kryesorë në botë për energjinë bërthamore.

LEXO EDHE:  19 Gusht 1989/ Pikniku politik që ndryshoi historinë

Por në realitet, ai ishte një Austriak që kishte punuar vetëm 6 gjashtë muaj si teknik i shpërthimeve në projektin gjerman për armën bërthamore. Dhe megjithë CV-në e tij modeste, Rihter e mbajti atë post për 1 vit. I shqetësuar për shpenzimet, ai e pyeste shpesh Rihterin nëse kishte ndonjë përparim.

Ky i mburrej se ishte pranë ndërtimit të bombës. Por komuniteti shkencor ndërkombëtar, ishte më shumë sesa skeptik. Për të vërtetuar se nuk gënjente, Rihter bëri një provë, por gjithçka ishte vetëm një shpërthim tritoli dhe jo armë bërthamore.

Ish-shkencëtari i njohur nazist, Verner Hajzenbeg tha se nuk kishte dëgjuar kurrë për Rihterin, dhe kjo shkaktoi nisjen e një hetimi. U zbulua se në fakt Rihteri nuk kishte arritur asgjë. Mashtrimi i tij i kushtoi miliona Argjentinës. Ushtria arrestoi e Rihterin, ndërsa e rrëzoi nga pushteti Peronin.

Mikelanxhelo e nisi karrierën si një falsifikues i veprave të artit

Në 1492, Mikelangelo ishte vetëm një artist i ri, që aspironte të bëhej i famshëm. Shumë njerëz e injoronin gjenialitetin e tij, dhe preferonin më shumë statujat klasike të vjetra. Në këto kushte, atij i lindi në kokë një ide:Nëse njerëzit donin të blinin më shumë skulptura të lashta romake, ai thjesht do të krijonte disa prej tyre.

Një nga këto falsifikime ishte Kupidi i Fjetur. Për ta bërë të dukej si një skulpturë e vjetër, ai e skaliti, e groposi në tokë, dhe më pas e goditi me çekiç nëpër cepa. I pari që u mahnit prej saj dhe e bleu menjeherë ishte Kardinal Riario. Mikelanxhelo mund t’ja kishte hedhur deri në fund, por ai ishte më tepër një artist i mirë, sesa një falsifikator i regjur.

Kur u rikthye në shtëpinë e Kardinal Riarios, i shpëtoi goja dhe i tha të vërtetën. Riaro u tërbua që ishte mashtruar. Por atij i bëri më shumë përshtypje që Mikelanxhelo, ishte i aftë të kopjonte me sukses veprat e mjeshtërve të dikurshëm. Nga ai moment, Riario u bë mentori i ri i Mikelanxhelos, dhe karriera e tij njohu vetëm ngjitje.

Dita e Gënjeshtrave, ishte fillesa e lëvizjes së Spiritualizimit

Spiritualizmi, ishte një nga sistemet më të njohura të besimeve fetare në fund të viteve 1800. Shumë njerëz besojnë ende në idetë e tij kryesore, si aftësia për të komunikuar me shpirtrat përmes mediumeve ose tabelave “Ouija”. Por fakt është njerëzit që e filluan atë lëvizje ishin mashtrues.

Në vitin 1848, Megi Foks dhe motra e saj e vogël Keti donin të trembnin nënën e tyre. Ato do të trokisnin nëpër mure, dhe do t’i thoshin asaj se shtëpia ishte e përndjekur nga fantazmat. Duke mbajtur duart e tyre mbi tryezë, ata përdorën gishtërinjtë e këmbës për të trokitur në dysheme.

Për ta bindur të ëmën se në shtëpi sillej vërdallë një fantazmë, vajzat lidhnin me tela disa kokrra mollë, që më pas i hidhnin poshtë shkallëve.

Të gjitha ato u bënë në kuadër të Ditës së Budallenjve. Dhe në fakt, nëna e tyre u habit se sa gjëra dinte fantazma mbi jetën e saj dhe të vajzave. Nëna vrapoi tek fqinjët, dhe u kërkoi atyre të vinin ta pyesnin fantazmën. Të frikësuar se do të zbulohej para kohe shakaja, 2 motrat e vazhduan më tej atë. Gjatë javëve të ardhshme, gjithnjë e më shumë fqinjë erdhën në shtëpinë e tyre, secili duke bërë pyetje të ngjashme. Brenda vitit, mediume të ngjashme u panë në mbarë SHBA-në./ listverse.com-Pershtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Koronavirusi, e bën të domosdoshme një strategji të qartë të BE drejt Ballkanit Perëndimor

Publikuar

-

Nga

Nga Alisa Muzergues “Emerging Europe”

Në kushte normale, lajmi i shumëpritur pozitiv, se vendet anëtare të Bashkimit Evropian kishin arritur një marrëveshje politike për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit me dy shtetet e Ballkanit Perëndimor, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, do të ishte një titull kryesor në shumicën  e mediave në Evropë.

Mjerisht, ky zhvillim mbeti në hije për shkak të pandemisë së Covid-19, që deri më tani ka shkaktuar mbi 35 mijë të vdekur në mbarë botën. Ndërsa aftësia e Bashkimit Evropian për t’iu përgjigjur krizës është e kufizuar nga Traktati për Funksionimin e Bashkimit Evropian, i cili parashikon se shëndeti publik është kompetencë e shteteve anëtare, është e qartë se unioni duhet të përpiqet para së gjithash të zbusë ndikimin socio-ekonomik të epidemisë së koronavirusit.

Vlen të përmendet se ekspertët vlerësojnë se ndikimi i Covid-19, është potencialisht më i rëndë se sa kriza financiare e vitit 2008. Prandaj, pavarësisht ambicieve të BE-së për të luajtur një rol më të madh në skenën globale, lindin pyetjet:A do të jetë BE-ja në gjendje të përballojë krizat e brendshme, dhe të përmbushë pritshmërinë e fqinjëve të saj, duke e stabilizuar situatën në rajon? Apo do të mbingarkohet sërish nga problemet e brendshme dhe axhendat kombëtare konkurruese, duke i lënë hapësirë aktorëve të palëve të treta si Kina dhe Rusia, që të mbushin boshllëkun në kufijtë e saj?

Koha është thelbësore, dhe Ballkani Perëndimor që është më pak elastik për të përballuar krizën aktuale dhe pasojat e tij, do të kërkojë një mbështetje të fortë ndërkombëtare. Që nga 29 marsi, numri i rasteve të raportuara me Covid-19 në 6 shtetet e Ballkanit Perëndimor i tejkaloi 1.000, me Serbinë që regjistroi rastet më të shumta:741 raste të regjistruara, dhe 13 vdekje të raportuara. Qeveria serbe, ka vendosur masa drastike për të frenuar përhapjen e koronavirusit, duke mbyllur kufijtë e saj, përveç qarkullimit të mallrave, dhe duke vënë në zbatim një shtetrrethim që hyn në fuqi nga ora 5 pasdite deri në orën 5 të mëngjesit, dhe që është edhe më i rreptë gjatë fundjavave kur fillon në orën 3 të padites.

Imazhet mbresëlënëse të Panairit të Tregtisë në Beograd, që është shndërruar tashmë nga ushtria në një spital të improvizuar me 3.000 shtretër të gatshëm, për të pritur njerëz me simptoma të koronavirusit, kanë bërë xhiro në të gjitha mediat sociale.

Por ndërkohë, ka pasur edhe zhvillime të tjera të cilat kanë tërhequr vëmendjen dhe habinë e partnerëve perëndimorë. Më 15 mars, pasi shpalli një gjendje të jashtëzakonshme, presidenti serb Aleksandar Vuçiç, tha në një konferencë për shtyp se i kishte kërkuar ndihmë Kinës, për të cilën ai pretendoi se ishte shpresa e vetme për Serbinë, pasi BE-ja kishte vendosur të kufizonte eksportin e disa pajisjeve mjekësore mbrojtëse.

Vuçiç, i njohur për aleancat e tij fluide në politikën e jashtme, theksoi se “solidariteti evropian nuk ekziston, ai është thjesht një përrallë në letër”. Disa ditë më vonë, në Serbi mbërritën 6 mjekët kinezë, që sollën me vete materiale mjekësore. Ata u mirëpritën në aeroport nga presidenti Vuçiç.

LEXO EDHE:  Kryetari i LSI zbulon historinë që e lidh me Berishën/Ka qenë i shkëlqyer!

LEXO EDHE:  I ndërvarur nga alkooli, kompozoi edhe i shurdhër/ Çfarë nuk dini mbi Ludvig van Betovenin

Ai e përshëndeti secilin prej tyre me një “përshëndetje me bërryl”, dhe madje puthi flamurin kombëtar kinez “për të shprehur mirënjohjen e tij të thellë”. Lajmi u raportua me krenari nga televizioni shtetëror kinez i lajmeve CTGN. Reagimi i Bashkimit Evropian ishte i menjëhershëm. Ambasadori i BE-së në Beograd Sem Fabrizi deklaroi në profilin e në Twitter, se BE-ja është donatorja, investitorja dhe partneri kryesore tregtar i Serbisë. Për më tepër, Fabrizi tha se ishte aprovuar një donacion prej 7.5 milion eurosh, që Brukseli jep ndaj Serbisë për të luftuar koronavirusin, ndërsa njoftoi se ndihmat mjekësore do të mbërrinin me avion javën tjetër.

Ndërkohë më 25 mars, si pjesë e mbështetjes së BE-së për rajonin e Ballkanit Perëndimor në luftën kundër pandemisë së koronavirusit, u alokua një paketë e mëtejshme ndihme financiare prej 93 milionësh euro për Serbinë, përfshirë 15 milionë euro për blerjen e menjëhershme të pajisjeve mjekësore, dhe 78 milionë euro për rimëkëmbjen ekonomike.

Përkundër faktit se BE është deri tani donatorja më e madhe për Serbinë, me më shumë se 3.6 miliardë euro grante të dhëna gjatë 18 viteve të fundit, përmes fondeve të para-pranimit në union, dhe burimi i 70 për qind të investimeve, shumica e serbëve beson sipas një sondazhi qeveritar se Kina dhe Rusia janë dy investitorët kryesorë të huaj, shumë përpara Gjermanisë.

Federata Ruse, një tjetër lojtare e njohur për marrëdhëniet e saj historikisht të ngrohta me Serbinë, dhe e cila është duke u përpjekur gjithashtu për të zgjeruae ndikimin e saj në rajonin e Ballkanit Perëndimor, është fajësuar nga Brukseli për përhapjen e dezinformatave mbi koronavirusin, për të mbjellë enkas panik në Perëndim.

Task-forca East StratCom, ka vërejtur praninë e shumë lajme të rreme dhe dezinformimeve në lidhje me Covid-19 në mjedisin informativ të Ballkanit Perëndimor. Rasti i Serbisë tregon se si perceptimet i kanë kapërcyer faktet, dhe që kjo gjë duhet të shërbejë si një mësim për përfshirjen e ardhshme të BE-së në rajon.

Ndikimi i Kinës, Rusisë dhe lojtarëve të tjerë në Ballkanin Perëndimor, nuk do të bjerë së shpejti, përkundrazi. Shembulli i Serbisë, mund të frymëzojë edhe liderë të tjerë politikë në vendet fqinje. Prandaj, nëse BE aspiron vërtet të jetë një fuqi gjeopolitike, ajo duhet që të fillojë ta projektojë atë, dhe të ketë një strategji të qartë dhe të parashikueshme mbi lagjen e saj të afërt, sidomos tani me krizën e shkaktuar nga Covid-19./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Nga shpikja e bujqësisë tek interneti/ Ja vitet që e ndryshuan historinë e njerëzimit

Publikuar

-

Nga

Nëse e imagjinoni për një moment gjithë historinë njerëzore si një album muzikor, cilat do të ishin vitet “hite” pra ato më të rënndësishme? Ato janë sigurisht të shumta, por disa janë shumë më të rëndësishme së të tjerat.

10.000 Para Krishtit: Revolucioni Neolitik shpiku qytetërimin

Në atë vit, njerëzimi la në plan të dytë gjuetinë, dhe filloi të merret me shumë më bujqësi. Fermat çuan gradualisht në lindjen e qyteteve, tepricave në prodhim, rritjen e popullsisë, dhe në fund tek ajo që sot e quajmë civilizim.

Rreth vitit 3.200 Para Krishtit:Llogaritarët shpikën shkrimin

Skribët, llogaritarët që punonin në qytetin e lashtë të Urukut në Irakun e sotëm, ishin të parët që nisën të mbanin shënime mbi pllaka prej guri. Sot ky lloj shkrimi njihet si kuneiform.

Viti 507 Para Krishtit:Athina i jep botës demokracinë

Uinston Çurçilli tha dikur:”Demokracia është forma më e keqe e qeverisjes, përveç të gjithë të tjerave, që janë shumë më të këqija”. Por kur Kleisteni e vuri atë në zbatim në vitin 507 Para Krishtit në Athinë, ai nuk e kishte idenë nëse ajo ishte më e mira apo më e keqja. Reformat e tij, hodhën themelet e një demokracie të drejtpërdrejtë, që zgjati për gati 200 vjet.

Viti 483 Para Krishtit:Konfuci shpalosi filozofinë e tij, që diktoi gjithë historinë e Kinës

Mësimet e filozofit kinez të shekullit V Para Krishtit, ndikuan të gjitha dinastitë perandorake kineze. Edhe sot, idetë e Konfucit ndikojnë aq shumë në kulturën kineze, saqë rreth 1.4 miliardë njerëz jetojnë në një botë që u formësua prej tij.

Viti 312: Konstandini shpall Krishtërimin fe zyrtare në Perandorinë Romake

Pasi e gozhduan Krishtin në kryq, romakët u konvertuan vetë në ndjekës të kësaj feje. Deri në vitin 312, të krishterët përndiqeshin dhe shumë shpesh vriteshin. Atë vit, këtë fe e pranoi vetë perandori Kostandin. Ai akt e ndryshoi historinë, pasi Krishterimi u bë feja e perandorisë më të fuqishme në botë.

Viti 661: Islami përçahet në sunitë dhe shiitë

Kur Profeti Muhamed vdiq në vitin 632, ai nuk la një pauses. Gjithsesi, kandidatët ishin dy. I pari ishte Aliu, i martuar me vajzën e preferuar të Muhamedit, dhe i favorizuar nga grupimi që dot njihen si shiitë. I dyti Eku Bekri, i mbështetur nga sunitët. Përplasja mes tyre u tensionua, dhe Aliu u vra në vitin 661. Ai moment shënoi një çarje të madhe në besimin Islam, që vazhdon dhe sot, në disa raste në forma të dhunshme si në Lindjen e Mesme.

LEXO EDHE:  Kina është ekonomia e dytë në botë/ Pse kinezët rrezikojnë jetën për të emigruar në Britani?

LEXO EDHE:  Kryetari i LSI zbulon historinë që e lidh me Berishën/Ka qenë i shkëlqyer!

Viti 1324: Bota njeh njeriu më të pasur të të gjitha kohërave

Asnjë nga më të pasurit sot në botë, nuk ka aq pasuri sa Musa I i Perandorisë së Malit në Afrikën Perëndimore. Ekspertët pretendojnë se sundimtari mesjetar, zotëronte gjysmën e rezervave të njohura të arit në botë.

Viti 1492: Kristofor Kolombi zbulon Amerikën

Më 12 tetor 1492, Kolombi zbarkoi në Bahamas, duke zbuluar Botën e Re për Evropianët. Ai po përpiqej në fakt të zbulonte një rrugë të re drejt Indisë dhe Kinës, që do të rriste volumin tregtar të Mbretërisë së Spanjës. Në vend të kësaj, ai zbuloi aksidentalisht Amerikën.

Viti 1543: Me sistemin heliocentrik, Koperniku i jep shkencës një rëndësi parësore

Që nga koha e Aristotelit, merrej e mirëqenë ideja se të gjitha trupat qiellorë rrotulloheshin përreth Tokës, duke u bërë madje një pjesë zyrtare e doktrinës së Kishës. Nikolla Koperniku e kuptoi Toka ishte një planet, që rrotullohej si gjithë të tjerët rreth Diellit. Por këtë e bëri publike vetëm në shtratin e vdekjes në vitin 1543.

Viti 1760: Revolucioni Industrial, transformoi jetën e njerëzve

Ky revolucioni, transformoi jetën e të gjithëve njerëze në planet. Ndërsa teknologjia u përmirësua, fitimet dhe pasuritë u rritën në përmasa të papara. Sot, jeta mesatare e një personi, është më komode se ajo e një Pape të shekullit XVI-të.

Viti 1789: Revolucioni Francez ndryshoi shoqërinë

Ai revolucioni na dha sistemin metrik; Kodin Napoleonik, që është ende baza e shumë sistemeve të sotme juridike. Në një shkallë globale, ndryshimet ishin edhe më të mëdha, dhe jo vetëm në kuptimin e lirisë, barazisë dhe vëllazërisë.

Viti 1957: Sputnik na tregoi kufirin e fundmë të njerëzimit, hapësirën

Më 4 tetor 1957, Bashkimi Sovjetik lëshoi në orbitën e Tokës satelitin e parë të prodhuar nga njeriu. Siç e pranon edhe vetë NASA amerikane, ajo ishte një arritje teknike që e ndryshoi rrjedhën e civilizimit. Nëse sot njeriu po studion planetët pranë nesh për shenja jete, kjo është edhe falë asaj arritje. 

Viti 1991: Faqja e parë në internet, i hap rrugën zhvillimeve të shekullit XXI

Më 6 gusht 1991, britaniku Tim Berners-Li, çeli faqen e parë në internet. Çuditërisht Li refuzoi ta patentonte shpikjen e tij. Ai këmbënguli që ajo të ishte pa pagesë, dhe e përdorshme nga të gjithë./ grunge.com –Pershtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

A do të shkaktojë Covid-19 një valë të nacionalizmit ushqimor?

Publikuar

-

Nga

Një pjesë e vendeve po grumbullojnë artikuj ushqimesh për të siguruar furnizime për popullatën e tyre. Kufijtë për eksporte mund të jenë veçanërisht të dëmshëm për vendet e varfëra që mbijetojnë me importe.

Disa eksportues të grurit, duke përfshirë Rusinë dhe Kazakistanin, po marrin një kthesë nacionaliste duke kufizuar ose planifikuar të kufizojnë eksportet për të siguruar furnizime të mjaftueshme për popullsinë e tyre. Kjo kur COVID-19 vazhdon të prishë rrjedhat e tregtisë dhe mban të bllokuar më shumë se 2.5 miliardë njerëz.

Kufizimet e eksportit ndërmerren në sfondin e blerjes në panik, që i ka lënë supermarketer me rafte të zbrazëta, jo për shkak të mungesës së furnizimeve, por pengesave logjistike të krijuara nga masat për të frenuar pandeminë.

Ekspertët druhen se kufizimet në eksportet e grurit dhe miellit të grurit mund të çojnë në çmime më të larta të artikujve bazë si buka, duke rezultuar vdekjeprurëse për shumë nga vendet më të varfra në Afrikë, që mbështeten në ushqimin e importuar. Çmimet e larta të bukës dihet se kanë shkaktuar trazira dhe kanë shkaktuar paqëndrueshmëri politike, veçanërisht në Afrikë.

Më poshtë është një listë e vendeve që kanë frenuar ose janë në procesin e frenimit të eksporteve të produkteve ushqimore bazë për të siguruar furnizime të qëndrueshme për shtetasit e tyre, pasi po vazhdon përhapjen pandemia e virusit Corona.

Serbia

Ky shtet i Evropës Lindore ka ndaluar eksportin e vajit të lulediellit dhe mallrave të tjera, si masë paraprake.

Rusia

Eksportuesi më i madh në botë i grurit dëshiron të kufizojë eksportet e grurit për të mbrojtur furnizimin brenda vendit, pasi pandemia e virusit Corona po ndikon në zinxhirët e furnizimit në të gjithë globin. Ministria ruse e Bujqësisë ka propozuar të kufizojë eksportet e disa drithërave, përfshirë grurin, në 7 milionë tonë për muajt prill-qershor.

Në një kohë kur ky propozim, i cili duhet të nënshkruhet nga kabineti, është në përputhje me fundin e sezonit, kjo ka ngjallur shqetësime te tregtarët se Moska mund të vendosë kufizime të mëtejshme për eksporte, siç ka bërë në të kaluarën për t’u përballur me çmime të larta të grurit në vend ose me korrje të dobëta.

“Është një gjest simbolik, por shqetësues,” i tha një tregtar evropian Reutersit.

LEXO EDHE:  Kina është ekonomia e dytë në botë/ Pse kinezët rrezikojnë jetën për të emigruar në Britani?

LEXO EDHE:  Pesë faktorët që ndikojnë në daljen më herët të thinjave

“A është ky një hap i parë në përpjekjen për të ulur eksportet, për të ruajtur furnizimet e veta ushqimore të Rusisë, në kohën e virusit Corona? Ky është shqetësimi.”

Ukraina

Në fqinjën e Rusisë, në Ukrainë, një eksportuese e madhe e grurit dhe e vajrave vegjetalë, qeveria po monitoron eksportet e grurit çdo ditë dhe ka thënë se do të marrë masa të përshtatshme, nëse kërkohet. Qeveria e Kievit është përballur me kërkesa nga furrat e bukës për të frenuar eksportet e grurit dhe për të parandaluar që çmimet e bukës të rriten, po të përkeqësohet kriza e virusit Corona.

Kazakistani

Kazakistani ka ndaluar eksportet e miellit të grurit, hejdës, sheqerit, vajit të lulediellit dhe të disa perimeve, përfshirë karrotat dhe patatet, të paktën deri më 15 prill, ndërsa kërkon të krijojë stoqe për t’u marrë me emergjencën e virusit Corona. Ky vendi i Azisë Qendrore, një nga eksportuesit më të mëdhenj në botë të miellit të grurit, është një furnizues vendimtar për shtetet siç janë Uzbekistani dhe Afganistani. Ndalimi i miellit të grurit mund të prekë kompanitë e bukës në të gjithë botën.

Vietnami

Ky vend i Azisë Juglindore, i cili deri tani ka arritur të kufizojë përhapjen e virusit Corona, javën e kaluar pezulloi përkohësisht kontratat e reja të eksportit të orizit. Eksportuesi i tretë më i madh në botë i orizit tha se po shqyrtonte nëse kishte furnizime të mjaftueshme në vend për të përballuar pandeminë. Filipinet, Kina dhe vendet e Afrikës janë ndër blerësit më të mëdhenj të orizit të Vietnamit.

Kjo veprim nga Vietnami ka tërhequr shumë vëmendje në tregun ndërkombëtar, tha një tregtar evropian i orizit për agjencinë e lajmeve Reuters. “Nëse vendet eksportuese të ushqimeve fillojnë të kufizojnë furnizimet për të siguruar nevojat e tyre ushqimore, ky do të ishte shqetësim shumë i madh.”

Ashutosh Pandey-DW

LEXO TE PLOTE