Connect with Us

Nuk kanë leje nga Ministria e Jashtme/ Një grup shqiptarësh bllokohen në Kapshticë

Lajme

Nuk kanë leje nga Ministria e Jashtme/ Një grup shqiptarësh bllokohen në Kapshticë

Publikuar

-

Një numër i konsiderueshëm shtetasish shqiptarë nuk janë lejuar të futenn në Shqipëri.
Kjo ka ndodhur pasi shumica e këtyre shtetasve nuk janë pajisur me leje nga Ministria e Jashtme.

Autoriteteve kufitare greke u është kërkuar të mos lejojnë hyrjen e shtetasve shqiptarë dhe të huaj të hyjnë nga Greqia në Shqipëri.

Shtetasit që kanë dalë nga Shqiperia janë ata që kryejnë transport të mallrave dhe që kanë leje të përhershme sipas aktit normativ./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“Nuk është koha për politikë”/ Basha: Paketa ekonomike s’mjafton, të trefishohet!

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basa thotë se nuk është koha për politikë, por sipas tij ky është momenti që të gjithë forcat të përqendrohen në kapërcimin me sukses këtë betejë.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shprehet se paketa ekonomike është e pamjaftueshme, për këtë arsye kërkon trefishimin e saj.
Sipas Bashës kjo mund të bëhet duke anuluar çdo shpenzim tjetër të padobishëm.

“Numri i bizneseve nuk tejkalon 1/3 e bizneseve të regjistruara në Shqipëri. Këto biznese janë në panik total, se 80% e bizneseve janë detyruar të mbyllen për shkak të masave, dhe nëse shumica e popullsisë urdhërohet të qëndrojë në shtëpi. Të rishikohet me urgjencë, të hapet aplikimi për të gjithë bizneset e mbyllura. Për t’u përshëndetur dyfishimi i ndihmës sociale. Ato bizese që janë hapur, nuk ka xhiro nuk ka fitim, këtej i kërkohet të paguajnë detyrimet tatimore. Paketa duhet të tre fishohet, është e arritshme, të anulohet çdo shpenzim tjetër. E neveritshme se si në këto kohë vijon të mendohet si do i shërbesh klientëve dhe jo qytetarëve”, tha Bashan ë një deklaratë për mediat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Thirrja e Bashës/ Të bëhen sa më shumë testime, ose sakrifica do të shkojë dëm

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën thirrje që të bëhen sa më shumë testime të popullsisë për koronavirusin

Basha theksonn se nëse nuk kryhen këto testime e gjithë sakrifica e këtyre tre javëve do të shkojë dëm.

“Mbetet urgjence prej më shumë se 10 ditësh, ndryshimi i testimit. Ndonëse numri i atyre që është konfirmuar, është akoma në shifra të menaxhueshme, është për t’u theksuar se % e viktimave mbetet e lartë. Tregon se numri i testimeve është shumë i ulët. Me kërkesën e OBSH-së bëj thurrje rritjen e numrit të testimeve dhe të gjurmimit, dhe izolimit të sjellin rezultate të vertët. Pa këtë hap, kjo sakrificë do të shkojë dëm. Duhet ta dimë se sa të infektuar kemi dhe ku i kemi”, tha Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Është gjithçka por kryeministër jo”/ Vasili akuza Ramës: Edi jua thotë copë që s’ka qeveri

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili komenton sjelljen e kryeministrit Edi Rama dhe nuk i kursen akuzat ndaj tij.

Vasili shprehet se Rama është gjithçka por kryeministër nuk është.

“Edi me telefon përballë Edit pa qeveri!
Edi me telefon në dorë bën sikur zgjidh ndonjë hall, merr ndonjë urim hallexhinjsh, të cilëve jua tall keqas iluzionet për zgjidhje dhe më së fundi nënqesh me kënaqësi e thotë: jua hodha, jua prisha mendjen, jam i zoti për propagandë, jam ujk i mashtrimit, jam mjeshtër për të hedhur hi syve, jam jam jam……! Është, është, është gjithçka është. Por kryeministër nuk është”, shkruan Vasili.

Duke iu referuar bisedave të përditshme ttë kryeministrit me qytetarët në kanalin e urgjencës, Vasili shprehet se “Edi jua thotë copë që s’ka qeveri”.

“Me telefon Edi jua thotë vetë të gjithëve, që s’ka qeveri, s’ka zyra që funksionojnë, s’ka strukturë shteti serioz.
Ka, ka, ka vetëm një zero shtet, që i ngjan plehut sipër të cilit kakaris me telefon në dorë Edi vetë.
Edi po tregohet rob zoti me shqiptarët dhe nuk po i gënjen fare.
Po jua thotë copë që s’ka qeveri dhe maksimumi, që mund të kapin është nja 30 sekonda muhabet me Edin. Ndizni qiri që të mos jetë Edi me ndonjë sëkëlldi, ndonjë kollë, marrje fryme apo diarre e të vjella se edhe këtë gallatën me telefon e humbet dhe s’e kapni dot më as këtë.
Ndaj askush të mos qahet për mungesë sinqeriteti nga Edi. Ai e bëri të veten. Jua tha copë: që sa të jem unë harrojeni shtetin, bëjini dua estradës me telefon, mbani njeri-tjetrin dhe bëjini derman kokës”, shkruan Vasili në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE