Connect with Us

“Nuk i treguam se do na mbyllnin derën”/ Moderatorja italiane mesazh prindërve të mjekëve shqiptarë

Sociale

“Nuk i treguam se do na mbyllnin derën”/ Moderatorja italiane mesazh prindërve të mjekëve shqiptarë

Publikuar

-

Dy ditë më parë 10 mjekë dhe 20 infermierë shqiptarë u nisën drejt Italisë për ti ardhhur në ndihmë në këtë situatë të vështirë që po kalon shteti fqinj për shkak të koronavirusit.

Disa nga mjekët që do të ndihmojnë Italinë në përballjen me koronavirusin kanë treguar se u nisën pa njoftuar prindërit për të mos i shqetësuar e ndoshta për të shmangur edhe faktin që frika se do të rrezikonin jetën e tyre t’i bënte prindërit të mos i jepnin “leje”.

“Nëse do t’i thonim ndoshta do të na kishin mbyllur derën”, iu shprehën disa prej tyre.

Moderatorja italiane e emisionit “Agora” në Rai3, nisur nga ky fakt, në një komunikim të drejtpërdrejtë me Skype nga Tirana me kryeministrin Edi Rama iu drejtua prindërve të mjekëve shqiptarë: “Rrini të qetë se do të kujdesemi për ta edhe ne. I dërgoj një mesazh prindërve të tyre. Si italian jemi popull bujar dhe i ndjeshëm”, u shpreh Serena Bortone.

LEXO EDHE:  Shkatërrohet banda e drogës në Itali/ Pranga 6 shqiptarëve

Kujtojmë se dërgimi i mjekëve shqiptarë në Itali bëri bujë të madhe në mediat italiane duke shprehur falenderime për Shqipërinë që iu gjend pranë në këto momente të vështira./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mark Frroku i futet kuzhinës/ Rudina i publikon foton nga karantina

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit aktorja Rudina Dembacaj ka qenë në qendër te mediave rozë për shkak të lidhjes së saj me ish deputetin Mark Frroku.

Ajo e ka pranuar hapur se është e dashuruar me Frrokun dhe tashmë ajo jeton në të njëjtën shtëpi me fëmijët e tij dhe më vajzën e saj.

Që prej momentit të parë kur ka bërë publike lidhjen, nuk kanë munguar as foto apo video të ciftit.
Së fundmi, kur të gjitha janë në izoluar në shtëpi, Rudina ka publikuar një foto teksa Mark Frroku gatuan në kuzhinë.

LEXO EDHE:  Policia italiane shkatërron bandën shqiptare/ Ja emrat e të arrestuarve

LEXO EDHE:  “Dosja Tahiri”/ Hajdarmataj me “pranga” në Itali

Në foton e publikuar në Instastory, Frroku duket shume i fokusuar tek gatimi.
Sic duket karantina po zbulon “talente” të pazbuluara me herët përsa i përket gatimit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

E bënë pompist karburanti/ Publikohet licensa e infermierit që shkoi në Itali

Publikuar

-

Nga

Sot në një portal është publikuar një lajm ku pretendohet se njëri prej ekipit të mjekëve dhe infermierëve që shkuan për të ndihmuar Italinë është pompist në një karburant në Vorë.

Bëhet fjalë për infermierin 56-vjeçar, Qazim Kasem Ismaili.

Ismaili, është nisur me grupin e 30 personave (mjekë dhe Infermiere) drejt Italisë, dhe që nga dita e sotme, kanë filluar punën në spitalin e Breshias.

Por, mësohet se Ismaili është infermier i licensuar që nga viti 1993, sic tregon edhe Urdheri i Infermierit dhe certifikata e tij personale.

LEXO EDHE:  Tërmeti në Itali/ Bilanci shkon 247 të vdekur

LEXO EDHE:  Itali/ Arrestohet shqiptari i specializuar për vjedhjen e salloneve të basteve

Ministria ka publikuar licensën e tij nga Urdhëri i Infermierit, me detajet specifike dhe të dhënat personale.

“Nuk është e vërtetë ca pretendohet. Nuk di pse nis kjo fushatë denigruese kundër atyre që patën kurajon të shkojnë në vijën e parë të sëmundjes” thonë zyrtarisht nga Ministria.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Klithma e nënës me 4 fëmijë në karrige me rrota/ 1 muaj pa ushqime dhe ilaçe

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e një nëne e cila thotë se ka 4 fëmijë në karrige me rrota.

Sipas saj, prej 1 muaji janë të mbyllur dhe askush nuk është kujtuar për ta.
Ajo thotë se fëmijët e saj janë pa bukë pa ilaçe dhe nuk kanë marë asnjë lekë.

“Invalide pa asnje ndihme!
Per Sulltan Salep Surrelin, te cilit grykesia dhe babezia i kane shurdhuar dhe verbuar syte dhe veshet e mendjes, invalidet nuk ekzistojne!
Lexoni mesazhin e dhimbshem te qyetarit dixhital. sb
Jam nje nene me 4 invalite te gjithe ne karrige me rrota
Po bejm gati 1 muajbte mbyllur dhe femijet e mi jan pa ushqime pa ilace as leket e invalideve nuk na i kan dhane akoma me respekt M M lagj.17 Durres”, shkruhet në postimin e Berishës./CNA.al

LEXO TE PLOTE