Connect with Us

“Mediat në krizë”/ Basha: Të përfshihen në paketën e ndihmës, dëmtimi i informacionit është kërcënim

Politikë

“Mediat në krizë”/ Basha: Të përfshihen në paketën e ndihmës, dëmtimi i informacionit është kërcënim

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka kërkuar sot që në paketën e qeverisë për përballimin e krizës së krijuar nga koronavirusi të përfshihen edhe mediat.

Në një deklaratë për mediat, Basha theksoi se dëmtimi i informacionit që do të vijë për shkak të pamundësisë së mediave përbën një kërcënim për përballimin e kësaj krize duke kërkuar së paku shlyerjen e detyrimeve të mediave ndaj shtetit.

“Mbështetje e mediave është e domosdoshme. Zinxhiri i tillë është që kur vuan ekonomia ka më pak mundësi biznesi për reklamë. Duhet ndihmë për gazetarët, operatorët, shoferët. Kam një falënderim nga zemra në veçanti për gazetarët dhe operatorët në terren.
Pa sytë tuaj, pa veshët tuaj, për mendjen tuaj, pa gojën tuaj, Shqipëria do të ishte në një vend të errët. Nuk ka armë më të fuqishme kundër panikut se sa informacioni, se sa transparenca. Dëmtimi i informacionit që do të vijë për shkak të pamundësisë së mediave përbën një kërcënim për përballimin e kësaj krize. Të shihen mundësi për mediat në vështirësi. Shlyerje e detyrimeve për pagesat që mediat iu detyrohen tatim taksave ose shtetit që të mundësojë pagesën për stafin.
Kërkesa ndaj autoriteteve të mos jenë të verbër ndaj nevojës për të mbështetur dhe sektorin e mediave si një sektor kyç në përballimin e kësaj krize”, u shpreh Basha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shkarkimi i Metës/ Shtyhet afati i Komisionit Hetimor

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme është zhvilluar mbledhja online e Komisionit Hetimor për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Mësohet se në këtë mbledhje është vendosur që të shtyhet afati i punës së këtij komisioni.

Afati i punës së këtij komisioni mbaronte në 8 prill me dorëzimin në kuvend të raportit final. Por mazhoranca ka preferuar mos të nxitohet duke propozuar dhe miratuar në këtë komision shtyrjen e afatit të punës, deri më datë 31 korrik.

LEXO EDHE:  Basha: Didi një ‘tullë’ në ngrehinën kriminale

LEXO EDHE:  Basha: Do rritet fuqizimi i anëtarit të PD, vendimet e rëndësishme në duart e tij

Argumenti i dhënë në mbledhjen e sotme online të komisionit nga kryetari Ulsi Manja lidhej me nevojën e pritjes të opinionit të Venecias që pritet të mblidhet më 9 dhe 10 qershor

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Njerëzit nuk mund të vdesin urie”/ Deputeti apel të fortë Ramës

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ndërsa komenton situatën e vështirë që po kalon vendi për shkak të koronavirusit, ka vënë theksin tek shtresat e varfëra të popullsisë.

Në një lidhje direkte për Report tv, deputeti Përmeti, tha se ka shumë familje të cilat nuk i kanë mundësitë të bëjnë pazarin për një muaj dhe as për një javë, por blejnë në mënyrë të përditshme. Për këto familje, tha Andi Përmeti, duhet gjetur një zgjidhje.

Deputeti Përmeti i drejtoi edhe një apel të fortë kryeministri Edi Rama, ndërsa theksoi se këto familje nuk mund t’i lënë të vdesin urie.

LEXO EDHE:  Basha: Didi një ‘tullë’ në ngrehinën kriminale

LEXO EDHE:  Arben Imami “shuplakë” PD dhe PS/ Thirrje të fortë studentëve dhe pedagogëve

“Ka shumë familje që nuk bëjnë dot pazarin për një muaj dhe as për një javë. Blejnë në mënyrë të përditshme. Qeveria duhet të ketë kujdes këtë kategori të popullsisë. Sigurisht ne nuk duam të preken nga koronavirusi, por as nuk mund ti lëmë njerëzit të vdesin urie”-tha ndër të tjera deputeti Përmeti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Koronavirusi nuk sjell “paqe” mes Ramës dhe Metës/ Mazhoranca bën sot lëvizjen e radhës

Publikuar

-

Nga

Pavarësisht situatës që po kalon vendi për shkak të koronavirusit, duket se mazhoranca nuk do të tërhiqet nga “beteja” me presidentin Ilir Meta.

Kështu, mësohet se ditën e sotme do të mblidhet online Komisioni Hetimor për shkarkimin e kreut të shtetit, drejtuar nga kryetari Ulsi Manja.

Në këtë mbledhje pritet që të miratohet procesverbali i mbledhjes së datës 28 shkurt, por gjithashtu të diskutohet mundësia për të shtyrë afatet e veprimtarisë së këtij komisioni, kjo për shkak të situatës së krijuar nga koronavirus.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e parakohshme/ Islami: Opsioni më i mundshëm është skenari maqedonas

LEXO EDHE:  Si e kalojnë Vettingun Rama, Basha dhe Meta?!

Në mbledhjen e fundit të këtij komisioni ishte kreu i KED, Ardian Dvorani i cili dëshmoi sa i përket emërimeve në Gjykatën Kushtetuese të cilat sollën dhe përplasjen e tij me Presidentin Meta.

LEXO TE PLOTE