Connect with Us

Kriza ekonomike nga koronavirusi/ Gratë më të shqetësuara se burrat

Sociale

Kriza ekonomike nga koronavirusi/ Gratë më të shqetësuara se burrat

Publikuar

-

Rreth 70 për qind e shqiptarëve kanë pritshmëri negative sa ai takon ndikimit që do të ketë panemia e COVID-19 në financat e tyre për shkak të situatës së krijuar në gjithë zinxhirin ekonomik. Një anketë e IDRAPOLL nxorri në pah se gratë janë të të shqetësuar se burrat rreth kësaj situate.

“Rezultatet tregojnë se pritshmëria e qytetarëve të këtij kampioni është përgjithësisht negative. Rreth 70% e të anketuarave thonë që ndikimi mbi financat e familjeve të tyre do të jetë Negativ. Në një vështrim më të thellë, pothuajse 1 ne 2 qytetarë (48%) thonë se ndikimi do të jetë “shumë negativ”. Ndërkohë, 22% e të anketuarve thonë se nuk presin ndonjë ndikim në financat e familjes nga kjo situatë kurse vetëm 8% deklarojnë se presin ndikim pozitiv.

Të dhënat tregojnë se pritshmëria është e ngjashme në proporcione si për ata që banojnë në zonat urbane dhe për ata në zonat rurale.

Gratë duken se janë “më të shqetësuara” se burrat në lidhje me ndikimin mbi financat familjare. Rreth 76% e grave deklarojnë se situatë do të ketë ndikim negativ kundrejt 68% të burrave” vlerëson anketa.

IDRA sqaron se “të anketuarit janë kategorizuar në 3 grupe të mëdha sipas të ardhurave: të ulëta, mesatare, të larta (ky grupim bëhet përmes një pyetje indirekte që u drejtohet panelistëve në lidhje me aftësinë e blerjeve që kanë në muaj) dhe pastaj të dhënat janë kryqëzuar me përgjigjet e pyetjes mbi ndikimin e situatës në financa e familjes. Pothuajse të gjitha grupet deklarojnë pritshmërinë negative por ka diferenca midis tyre. Është interesante të shihet se ata që kategorizohen me “të ardhura mesatare” deklarojnë një pritshmëri më të madhe për ndikim negativ sesa ata që janë me “të ardhura të ulëta” (76% me 68% përkatësisht). Një tezë për ta interpretuar këtë rezultat është ajo se nga informacioni i dalë në publik, duket se paketa e qeverisë për ekonominë në ketë situatë, nuk e trajton mjaftueshëm “shtresën e mesme” por ka një fokus më së shumti tek shtresa me të ardhura më të ulëta (duke konsideruar edhe pagesën që sigurohet, e cila është në nivelin e pagës minimale)”

LEXO EDHE:  Konsultorja 4 vjet pa mjek/ Gruaja shtatzënë në dorë të pensionistes vullnetare

Një tjetër rezultat interesant është pritshmëria shumë negative e atyre që deklarohen si të vetëpunësuar. Rreth 94% e kësaj kategorie në anketë deklarojnë se financat familjare të tyre do të ndikohen negativisht (71% “shumë negativisht” dhe 23% “negativisht”). “Kjo shtresë është ndoshta më e prekura nga situatë e masave kufizuese. Duke qenë se pyetjes së shtruar nga IDRApoll iu përgjigjën 47 të vetëpunësuar, i kujtojmë lexuesit se rezultatet që interpretojmë për këtë kategori janë indikativë dhe jo shumë solide nga pikëpamja statistikore” nënvizon anketa.

Kjo është e disata anketë e zhvilluar në kuadër së situatës së pandemisë. Kampioni i përftuar i anketës së fundit është N=681, i peshuar në lidhje me urbanitetin, qarkun, gjininë dhe moshën në mënyrë që rezultatet të jenë përfaqësuese për moshën 18-54 vjeç. Toleranca e gabimit për këtë kampion është 3.8%./Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Vaksinimi masiv/ Manastirliu tregon sa qytetarë kanë marrë vaksinën deri më tani në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë  Ogerta Manastirliu  nëpërmjet një postimi në rrjete sociale ka njoftuar se që nga fillimi i procesit të vaksinimit masiv dhe deri tani kanë marrë vaksinën 585 mijë qytetarë.

Të gjithë këtë proces ajo e ka cilësuar shembullor dhe shton se kjo shifër është arritur falë vaksinimeve që po vijojnë nga sheshi “Skënderbej” në Tiranë, e deri në qendrat shëndetësore në skajet më të largëta të vendit.

“Më shumë se 585 mijë vaksinime janë kryer deri tani, nga sheshi Skënderbej, deri në qendrat shëndetësore në skajet më të largëta të vendit, në një proces vaksinimi shembullor, falë ekipeve tona mjekësore.”, shkruan Manastrliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Sezon turistik më të lehtësuar?/ Albana Fico: Pandemia ka hyrë në një fazë qëndrueshmërie

Publikuar

-

Nga

Situata epidemiologjike në Shqipëri paraqitet me e stabilizuar dhe këtë e faktojnë shifrat që raportojnë autoritetet shëndetësore.

Drejtuesja e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, tha për Euronews Albania se të gjithë treguesit dëshmojnë faktin se në Shqipëri situata epidemiologjike është e qëndrueshme.

“Pandemia në Shqipëri ka hyrë në një fazë qëndrueshmërie, të cilën e kemi dokumentuar javë pas jave. ka një ulje të shtrimeve në spitale dhe ka një ulje të numrit të vdekjeve”, tha ajo.
Pyetur nga gazetarja Bruna Çifligu se kur pritet të hiqet ora policore. znj. Fico nuk dha një përgjigje konkrete, por shtoi se duke respektuar masat mbrojtëse shumë shpejt do të arrihet ky objektiv.

“Janë vendimmarrje të vështira dhe janë bërë 15 muaj që jemi në një trysni. Ajo që unë do të thosha është se e kemi sjellë këtu situatën të gjithë bashkërisht, që duke rritur numrin e vaksinimit dhe të kujdesit, do të shkojmë drejt këtij objektivi”, tha ajo.

Shefja e ISHP-së tha se qytetarët gjatë këtej sezoni turistik do jenë më të lehtësuar, në krahasim me një vit më parë.

LEXO EDHE:  Kriza e Koronavirusit kthen gratë në kohët e vjetra

LEXO EDHE:  Liroi të burgosurin e përjetshëm/ Gjyqtarja “shpërblehet” me ngritje në detyrë

Ajo pohoi faktin se dalja e vaksinës anti-COVID ka rritur shpresën dhe pritshmëritë, që epidemia të vihet më shpejt nën kontroll.

“Sezoni i vitit të shkuar ishte menjëherë pas një mbyllje absolute dhe më pas një hapje, e cila në rrugë e sipër krijoi rritje të rasteve. Ka një diferencë shumë të madhe, qoftë nga përgatitja, qoftë dhe nga njohuritë. Dalja e vaksinës bëri diferencën si dita me natën”, tha ajo./EuroNews

LEXO TE PLOTE

Sociale

Po mendoni një fundjavë në plazh?/ Ja sa do të arrijnë temperaturat

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Si pritet të jenë temperaturat për javën e ardhshme

Para se të planifikoni një fundjavë në bregdet, nuk do të jetë ide shumë e mirë pasi dy ditët e ardhshme do të jenë me kthjellime dhe shira të lehta.

Sipas MeteoAlb dita e shtunë do të jetë me kthjellime. Paraditja do të jetë me vranesira kalimtare të cilat sjellin shira të paket në Veri. Por oret vijuese do ti bëjnë kthjellimet më të dukshme.

Temperaturat e ajrit do te ulen ne mengjes, POR MBETEM konstante ne mesdite duke luhatur vlerat ditore nga 8°C deri në 28°C.

Era do fryje e lehte ne toke dhe mesatare ne det me shpejtesi 45 km/h nga drejtimi Verior-Verilindor duke krijuar dallgëzim 4 balle.

Dita e dielë sipas MeteoAlb do të mbizotërojë moti i kthjellët në zonat bregdetare.

LEXO EDHE:  Majko: Protesta e studentëve tmerroi…

LEXO EDHE:  +18/Pas ndarjes provon 7 burra brenda javës, 24-vjeçarja tregon eksperiencën e saj

NDERSA pjesa tjeter e territorit pritet do te kete vranesira te lehta, te cilat do te sjellin reshje te izoluara.

Temperaturat e ajrit do te rriten ne mengjes dhe ne mesdite duke luhatur vlerat ditore nga 9°C deri në 30°C.

Era do fryjë e lehte ne toke dhe mesatare ne det me shpejtesi 40 km/h nga drejtimi Verior duke krijuar dallgëzim 3 – 4 balle./ CNA.al

LEXO TE PLOTE