Connect with Us

Situata e vështirë nga koronavirusi/ Kryeministri kanadez ofron dy mijë $ në muaj për punëtorët

Bota

Situata e vështirë nga koronavirusi/ Kryeministri kanadez ofron dy mijë $ në muaj për punëtorët

Publikuar

-

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, e ka publikuar një fjalim me të cilin i ka siguruar qytetarët e shqetësuar se qeveria e tij do t’i përkrahë ata gjatë kohës së përhapjes së koronavirusit.

“E di se për shumë njerëz kjo është një periudhë e pasigurt. Ndoshta je larguar nga puna ose të janë pakësuar orët e punës. Je i shqetësuar për faturat dhe shpenzimet. Por duhet ta dini se qeveria juaj do t’ju ndihmojë për ta kaluar këtë situatë”, thotë ai gjatë fjalimit.

Ai njofton se qeveria e ka përgatitur një pako të masave financiare, ku përfshihet ndihma prej dy mijë dollarëve në muaj për punëtorët që e kanë humbur punën ose që janë të vetëpunësuar.
Këtë përfitim ata do ta kenë gjatë katër muajve të ardhshëm. Këto të ardhura do t’i marrin edhe personat e vendosur në karantinë, të sëmurët dhe ata që qëndrojnë në shtëpi për t’u përkujdesur për fëmijët e tyre.

Kanadezët që futen në këto kategori do të mund të aplikojnë drejtpërdrejt përmes një faqeje të internetit për t’i marrë këto ndihma./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Alarmi/ Covid-19 po vonon ekzaminimin dhe kurimin e sëmundjeve tumorale

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Trump “dorëzohet”/ Fillon tranzicioni i pushteteve në Shtëpinë e Bardhë

Publikuar

-

Nga

Si u vodhën zgjedhjet në SHBA

Donald Trump më në fund ka urdhëruar zyrtarisht kalimin e kompetencave presidenciale.

Trump i hapi rrugë procesit duke lejuar që Biden dhe ekipi i tij të kenë qasje në fonde dhe njoftime të klasifikuara.

Presidenti në largim, Trump njoftoi në Twitter se i kishte dhënë leje kreut të GSA, Emily Murphy të punonte me ekipin e tranzicionit të Joe Biden.

Unë dua të falënderoj Emily Murphy për përkushtimin në GSA, për përkushtimin e saj të palëkundur dhe besnikërinë ndaj vendit tone.

Ajo është ngacmuar, kërcënuar dhe abuzuar, dhe unë nuk dua ta shoh që kjo të ndodhë me të, familjen e saj ose punonjësit e GSA.

Çështja jonë vazhdon fuqishëm, ne do të vazhdojmë me luftën tonë dhe unë besojmë se do t’ia dalim. Megjithatë, në të mirë të vendit tonë unë rekomandoj që Emily dhe Skuadra e GSA të bëjnë atë që duhet bërë në lidhje me protokollet fillestare dhe i kam kërkuar edhe skuadrës time të bëjë të njëjtën gjë”, shkroi në Twitter presidenti në largim .

Ekipi i tranzicionit i Z. Biden u informua nëpërmjet një letre nga Murphy, se Shtëpia e Bardhë ishte e gatshme të fillonte procesin.

Murphy ka deklaruar se ky vendim erdhi në mënyrë të pavarur dhe nënvizoi se nuk ka qenë kurrë nën presionin indirekt të njërës palë apo tjetrës.

“Ju lutem të jeni të bindur se erdha në këtë vendim në mënyrë të pavarur, duke u bazuar në ligjin e vendit tim dhe në fakte. Nuk kam qenë kurrë nën presionin direkt apo indirekt të asnjë palë, qofshin administrata në Shtëpinë e Bardhë apo zyrtarët në GSA. Të jemi të qartë unë nuk kam marrë asnjë direktivë për të vonuar vendimin tim”, tha Murphy.

LEXO EDHE:  90 vjeçarja “ia hedh” koronavirusit/ Rama: Tani edhe 120 të paktën o non

LEXO EDHE:  “Vjeshta do sjellë shtim të rasteve”/ Brataj: Nuk do të ketë izolim, virusi ka ndryshuar sjellje

Lëvizja nga Shtëpia e Bardhë erdhi vetëm disa orë pasi Michigan vërtetoi zyrtarisht rezultatet e saj të zgjedhjeve dhe disa ditë pasi Georgia bëri të njëjtën gjë.

Pensilvania pritet të vërtetojë së shpejti rezultatet e saj, duke i dhënë fitoren dhe votat e kolegjit elektoral të shtetit të tij Z. Biden.

Në ditët e fundit një varg senatorësh republikanë, përfshirë Lisa Murkowski të Alaskës dhe Rob Portman të Ohajos, i janë drejtuar z. Trump dhe kanë bërë thirrje që tranzicioni të fillojë për të siguruar një dorëzim të qetë te Z. Biden.

Ekipi i Z. Biden mirëpriti njohjen nga qeveria të fitores së tij në zgjedhje.

“Administratori i GSA ka konstatuar presidentin e zgjedhur Joe Biden dhe nënkryetaren e zgjedhur Kamala Harris si fituesit e dukshëm të zgjedhjeve, duke siguruar administratën e ardhshme me burimet dhe mbështetjen e nevojshme për të kryer një transferim të qetë dhe paqësor të pushtetit,” tha Biden./Përshtatur nga CNA.al

Burimi:  https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-election-2020/trump-gsa-biden-transition-2020-election-b1760725.html?fbclid=IwAR1bRyTfn2bUvZUs1201M5XFirNBcHn0ZJjhtqDfS3QL5dflLwIqTlsQrgw

LEXO TE PLOTE

Bota

Amerikanët shpërfillin virusin, udhëtojnë në masë për Festën e Falenderimeve

Publikuar

-

Nga

Miliona amerikanë po sfidojnë paralajmërimet për koronavirusin dhe po udhëtojnë në prag të festës së Falënderimeve të enjten, që mund të çojë në një rritje të infeksioneve para se një seri vaksinash të reja të vihen në dispozicion të publikut.

Ndërkohë që numri i infektimeve në SHBA ka arritur një rekord prej mesatarisht 168,000 në ditë, amerikanët po vërshojnë në aeroportet e mbushura plot, megjithë këshillat e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), si dhe të ekspertit kryesor të vendit për sëmundjet ngjitëse, Dr. Anthony Fauci.

Rreth 1 milion udhëtarë kaluan të dielën nëpër kontrollet e aeroporteve, numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë në Shtetet e Bashkuara. Ishte hera e dytë në tre ditë që udhëtarët e kontrolluar kapnin shifrën 1 milion, njoftoi Administrata amerikane e Sigurisë së Transportit.

Ndërkohë, mesatarja e vdekjeve nga COVID-i në SHBA u rrit për të 12-tën ditë me radhë, duke arritur në 1,500 që nga e hëna.

Kjo e ka rritur më tej barrën për personelin e lodhur mjekësor, tani që shtrimet në spital me koronavirus janë rritur me gati 50 për qind gjatë dy javëve të fundit.

Shtetet e Bashkuara e kanë tejkaluar tashmë shifrën e 255,000 vdekjeve dhe 12 milion infeksioneve që nga fillimi i pandemisë.

“Po u kërkoj amerikanëve, po ju lutem: duroni edhe pak,” tha të hënën zyrtari më i lartë shëndetësor i Shtëpisë së Bardhë, Jerome Adams në emisionin ABC News “Mirëmëngjes Amerikë”. “Ne duam që të gjithë ta kuptojnë se këto grumbullime festash mund të shndërrohen në ngjarje me efekte superpërhapëse të infektimeve.”

Megjithatë, shumë amerikanë refuzojnë të ndjekin këshillat shëndetësore që mund t’u shpëtojnë jetën.

Në qarkun Grant të Virxhinias Perëndimore, klientët dhe pronarët e bareve nuk përfillën shenjat që u kërkonin të vinin maska, duke thënë se ishin të pakënaqur me imponimin e këtyre masave nga Guvernatori Jim Justice, i cili ka kërkuar që njerëzit të mbajnë detyrimisht maskë në mjediset e brendshme.

Janel Henritz, familja e së cilës ka në pronësi vendpushimin Smoke Hole Caverns në qytetin e vogël Kabins, tha se trajtimi i koronavirusit duhet të jetë çështje e përgjegjësisë personale, jo e urdhrave të qeverisë.

“Nëse nuk ndiheni mirë të dilni, atëherë qëndroni në shtëpi. Askush nuk po ju thotë të vini në dyqanin tim për të blerë”, tha zonja Henritz për agjencinë Reuters. “Nuk më pëlqen të më komandojnë të tjerët.”

LEXO EDHE:  “Vjeshta do sjellë shtim të rasteve”/ Brataj: Nuk do të ketë izolim, virusi ka ndryshuar sjellje

LEXO EDHE:  Katër viktima në 24 orë/ Bie ndjeshëm numri i të infektuarve në Kosovë

Pritje në Shtëpinë e Bardhë

Edhe Shtëpia e Bardhë nuk po i përfill këshillat e ekspertëve të vetë administratës Trump.

Zonja e parë Melania Trump do të organizojë më 30 nëntor në Shtëpinë e Bardhë një pritje për festat, sipas një ftese të konfirmuar nga ABC News.

Një seri aktivitetesh në Shtëpinë e Bardhë muajt e fundit kanë qenë të lidhura me një seri shpërthimesh të sëmundjes, ku vetë Presidenti Donald Trump u prek nga COVID-19 nga fundi i shtatorit deri në fillim të tetorit. Një ndihmës i Shtëpisë së Bardhë dhe katër të tjerë kanë rezultuar pozitivë ditët e fundit.

Ndihma mund të mbërrijë së shpejti. Kreu i fushatës amerikane për hedhjen e shpejtë në qarkullim të një vaksine tha se amerikanët e parë mund të fillojnë të injektohen rreth mesit të dhjetorit. Të hënën, një tjetër kompani globale barnash njoftoi rezultate premtuese të provave të saj.

Punonjësit e kujdesit shëndetësor amerikan dhe njerëz të tjerë me rrezikshmëri të lartë mund të fillojnë të marrin vaksinat e prodhuara nga Pfizer Inc brenda një ose dy ditëve pas miratimit muajin e ardhshëm, tha të dielën Dr. Moncef Slaoui, këshilltari kryesor shkencor për “Operacionin Warp Speed”.

AstraZeneca e Britanisë tha të hënën se vaksina e saj mund të jetë 90% e efektshme kur administrohet në dy doza, një muaj larg njëra-tjetrës, siç treguan provat e fazës së vonë.

Kjo vaksinë kandidate mund të ofrojë një mjet të ri për të luftuar pandeminë globale pasi është më e lirë, më e lehtë për t’u shpërndarë dhe më e shpejtë për t’u prodhuar sesa vaksinat rivale./VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

I akuzuar për krime lufte/ Vendos Specialja: Salih Mustafa edhe dy muaj në paraburgim

Publikuar

-

Nga

I arrestuari i parë i Speciales, Salih Mustafës do të vazhdojë paraburgimin në Dhomat e Specializuara në Hagë edhe për dy muaj.

Lajmin e ka bërë me dije gjyqtari i procedurës paraprake, Nicolas Guillou, përmes njoftimit zyrtar mbrëmjen e djeshme. Gjyqtari Guillou brenda kësaj periudhe do e shqyrtojë nëse arsyet e paraburgimit ende ekzistojnë dhe më pas do të merret një vendim për përfundim apo vazhdim të paraburgimit.

Salih Mustafa është i arrestuari i parë nga Gjykata Speciale. Ai ishte arrestuar më 24 shtator duke iu konfirmuar aktakuza për krime lufte./CNA.al

LEXO TE PLOTE