Connect with Us

Shkrumbohen nga flakët dy banesa në Berat/ Familjarët në qiell të hapur

Kronika

Shkrumbohen nga flakët dy banesa në Berat/ Familjarët në qiell të hapur

Publikuar

-

Dy banesa janë shkrumbuar nga zjarri në orët e para të mengjesit të sotmë në Bertat.

Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Jani Vruho” ku flakët e zjarrit janë konstatuar nga patrrullat e policisë në rrugë dhe menjëherë është njoftuar zjarrëfiksja.

Fatmirësisht 9 anëtarët e dy familjeve Eskiu, të cilët ishin larguar nga banesa dhe jetonin së bashku në një tjetër banesë nga situata e karantinimit dhe kjo ka bërë që zjarri të mos shkaktojë dëme në njerez por vetën dëme materiale.

Zjarri i cili zgjati për më shumë se gjysmë ore ka shkrumbuar gjithçka, që nga orenditë shtëpiake, rrobat, dritaret, mobiljet e deri tek tavanet prej trarësh e tjegullash, duke i lënë tashmë dy familjet në qiell të hapur.

Kryefamiljari Besnik Eskiu, është shprehur për Neës 24 se ishin me fat që ishin larguar prej disa javësh nga banesa sepse do ishin djegur të gjithë në gjumë.

LEXO EDHE:  Zjarr në Elbasan/ Fusha e skrapit përfshihet në flakë

Ai i bën apel shteti për ndihmë, pasi tashmë kanë ngelur në qiell të hapur.

Paraprakisht shkaqet e zjarri mendohet se është shkaktuar nga një shkëndijë elektrike.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Rrëmbimi dhe vrasja e Jan Prengës/ Gjykata liron nga qelia babain e Altin Hajrit

Publikuar

-

Nga

Gjykata ka liruar nga qelia Bajram Hajrin, babain e Altin Hajrit i cili ëhstë në kërkim për pëngmarrjen e Jan Prengës.

Bajram Hajri u arrestua dy javë pas rrëmbimit të Jan Prengës në Kamzë.

Të premten, për Bajram Hajrinu vendos masa ‘arrest shtëpie’.

65 vjecari është akuzuar për “rrëmbimin ose mbajtjen peng të personit e kryer në bashkëpunim”, “mbajtjen pa leje dhe prodhim i armëve shpërthyese ose municioneve“.

LEXO EDHE:  Manastirliu në Berat: Këtë vit nisin ndërtimin e maternitetit të ri

LEXO EDHE:  Zjarr i madh në azil/ Humbin jetën 6 persona

Avokati i tij, Arben Hoxha, kërkoi ndryshimin e masës për Hajrin me argumentin se është i moshuar dhe i sëmurë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Nuk zbatuan masat kundër koronavirusit/ Ndëshkohen 157 qytetarë “rebelë” dhe 7 njësi tregtare

Publikuar

-

Nga

Policia e Shtetit vijon kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19.

Kështu, uniformat blu bëjnë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin, janë evidentuar 8 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje të lejes së drejtimit dhe bllokim mjeti, në zbatim të Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020 ”Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga virusi COVID-19″.

Po ashtu, mësohet se në të gjithë vendin, nga strukturat e Policisë janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 157 shtetas, të cilët u konstatuan nga shërbimet e Policisë duke lëvizur në këmbë apo me biçikleta, pa ndonjë arsye apo emergjencë.

Është ndëshkuar me masë administrative 500 000 lekë, 1 shtetas, pasi është futur pa leje në ambientet e urgjencës mjekësore, për të parë familjarin e tij.

Në të gjithë vendin janë konstatuar 7 njësi tregtie që nuk kanë zbatuar orarin e mbylljes dhe ndaj administratorëve është marrë masa administrative, në bazë të nenit 3, pika 7 e Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020.

Nga sot e në vazhdim nuk do të lejohet asnjë këmbësor të dalë për shëtitje, aktivitet sportiv apo për motive të tjera, përveç emergjencave mjekësore dhe atyre që shkojnë në punë, të cilët duhet të kenë me vete kartën e identitetit dhe vërtetimin e punës nga punëdhënësi.

LEXO EDHE:  Sekuestrohet laboratori i përpunimit të kanabisit/ Në pranga 5 persona

LEXO EDHE:  Sekuestrohet laboratori i përpunimit të kanabisit/ Në pranga 5 persona

Për të bërë pazar në qendrat urbane, një pjesëtar i familjes duhet të aplikojë në e-Albania apo në numrin falas 55155, për t’u pajisur me autorizim, ndërsa pensionistët nuk lejohen në mënyrë kategorike të dalin nga banesa.

Shërbimet e Policisë, nëse do konstatojnë këmbësorë me mungesë të email-it apo mesazhit konfirmues nga e-Albania, do të aplikojnë gjobat ndaj tyre.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë qytetarët që të respektojnë masat kufizuese, për të bërë të mundur parandalimin e përhapjes së COVID-19./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Policia aksion në Kavajë/ Arreston dy persona të shpallur në kërkim

Publikuar

-

Nga

Policia e Kavajës ka arrestuar dy persona të shpallur në kërkim në sajë të operacionit policor të koduar “Rrakulli”.

Bëhet fjalë për shtetasit me iniciale E.L., 28 vjeç, banues në Kavajë, dhe K.K., 41 vjeç, banues në Kavajë.

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kavajë kishte caktuar masën e sigurimit “Arrest në burg” ndaj 28-vjeçarit për veprën penale “Vjedhja me dhunë”, pasi ky shtetas, në bashkëpunim me 34-vjeçarin K.L., banues në Kavajë, i arrestuar më datë 22.02.2020 (dhe aktualisht është me masë sigurimi “Arrest në burg), në lagjjen nr. 4 Kavajë, më datë 21.02.2020, kanë tentuar të vjedhin me dhunë, duke goditur me sende të forta në kokë shtetasin Xh. L., 81 vjeç.

Nga veprimet hetimore të kryera, ka rezultuar se të dy këta shtetas janë autorë edhe të katër rasteve të tjera të vjedhjes me thyerje, konkretisht: Më datë 03.03.2020 kanë vjedhur banesën e shtetasit S. Xh.; më datë 04.03.2020, gjatë natës, në autostradën Durrës-Rrogozhinë, kanë tentuar të vjedhin në godinën e një firme private; më datë 08.03.2020, ora 02:00, kanë vjedhur me thyerje në banesën e shtetasit N. D., banues në Rrogozhinë dhe më datë 19.03.2020, në lagjjen nr. 5, Kavajë, kanë vjedhur me thyerje në banesën e shtetasit L. K.

Ndërkohë, 41-vjeçari ka qenë i dënuar më pare pasi Gjykata e Shkallës së Parë Kavajë kishte caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg, në mungesë”, për veprën penale “Vjedhja”. Ai ka tentuar të vjedhë me thyerje në banesën e shtetasit M. Rr., në fshatin Rrakull, Kavajë.

Gjithashtu u bë e mundur zbardhja edhe e 7 rasteve të tjera të vjedhjes së banesave të dyshuara se janë kryer nga ky shtetas, konkretisht:

LEXO EDHE:  Shkrumbohet nga flakët makina e parkuar në Tiranë

LEXO EDHE:  Shkrumbohet nga flakët makina e parkuar në Tiranë

Më datë 09.02.2020, gjatë orëve të natës kanë tentuar të vjedhin me thyerje në banesën e shtetasit I. U., banues në Kavajë; më datë 23.02.2020, kanë vjedhur me thyerje në banesën e shtetasit I. K., banues në Kavajë; më datë 29.02.2020, gjatë natës është vjedhur pa thyerje, banesa e shtetasit Q. D., banues në Kavajë; më datë 03.03.2020 kanë vjedhur me thyerje në banesën e shtetasit I. Ç., banues në fshatin Vorrozen; më datë 09.03.2020 kanë tentuar të vjedhin me thyerje në banesën e shtetasit K. J.; më datë 11.03.2020 kanë vjedhur me thyerje në banesën e shtetasit Z. L.; më datë 14.03.2020, gjatë natës, në fshatin Synej, kanë vjedhur me thyerje në banesën e shtetasit I. M.

Gjate operacionit janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale disa nga sendet e vjedhura në këto banesa.

Ndërkaq, materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kavajë, për veprime të mëtejshme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE