Connect with Us

Prezenca e OSBE në Shqipëri mesazh qytetarëve/ “Respektoni masat që japin rezultat”

Sociale

Prezenca e OSBE në Shqipëri mesazh qytetarëve/ “Respektoni masat që japin rezultat”

Publikuar

-

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka dhënë një mesazh lidhur me situatën në vendin tonë.

OSBE i kërkon qytetarëve të respektojnë masat që japin rezultat, në mënyrë që të mposhtin koronavirusin e ri.

OSBE thotë se është lajm i mirë që nuk kemi pasur shpërthime të mëdha me raste të prekurish, ndërsa falenderon mjekët për punën e palodhur që po bëjnë këto ditë.

“Ka qenë një javë e vështirë – por lajmi i mirë është që nuk po shohim një rritje shpërthyese të infektimeve. Është shumë e rëndësishme që të respektohen masat që japin rezultat: distancimi fizik, të qëndruarit në shtëpi, larja e duarve, mbështetja emocionale e njëri-tjetrit.

LEXO EDHE:  Ish-kryeministri mesazh optimist/ Meksi: Përhapja e "flamës" virus varet prej nesh!

Falënderim i pamasë për ju, punonjësit e vijës së parë, që po ndihmoni në mbrojtjen e të gjithë shqiptarëve: punonjës të shëndetit, punonjës të policisë, punonjës të bizneseve jetike, punonjës të shpërndarjes, ofrues të shërbimeve thelbësore, por veçanërisht mirënjohës për punonjësit e shëndetësisë! Respekti ynë më i madh për ju”, thuhet në deklaratë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    30 Mars, 2020 at 8:33 pm

    Gjalle qenkan keta b…e osbe.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mjekët shqiptarë në Itali pa dokument vërtetimi/ Manastirliu sqaron situatën

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje me ABC news, ka sqaruar dhe situatën me mjeket shqiptarë në Itali, pas një lajmi se ata duhet ti nënshtroheshin një testi pasi kishin shkuar pa asnjë dokument që vërtetonte certifikimin e tyre.

Manastirliu tha se certifikimi është vetë licensa që ata kanë, dhe se testimi do të kryhet vetëm për të bërë të mundur ndarjen e tyre në repartet përkatëse.

LEXO EDHE:  Kriza politike/ Basha takim me përfaqësuesit e OSBE

LEXO EDHE:  ‘Rita po vjen, Rita po vjen!’/ Mesazhi i mamasë së saj për shqiptarët

“Dokumenti certifikues është vetë licensa e tyre. 30 mjekët dhe infermierët i kanë licensat. Por për t’i ndarë duhet edhe një vlerësim tjetër siç bëhet në çdo vend të botës. Duhet të vlerësohen të ndahen dhe të çohen në repartë të caktuara”, tha ajo./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Delegacioni Europian në Shqipëri thirrje shqiptarëve/ Në 20:00 dilni në ballkone e duartrokisni

Publikuar

-

Nga

Delegacioni Europian në Shqipëri iu ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve, që në orën 20.00 të dalin nëpër ballkone dhe të duartrokasin për të gjithë ata që janë sot në vijën e parë të luftës ndaj Covid-19.

Sipas njoftimit të publikuar në Tëitter, duartroktija e mbrëmjes së sotme do të shkojë për mjekët, infermierët, zjarrfikësit, policët dhe gjithë stafi që është në vijën e parë të luftës ndaj koronavirusit.

“Ne duartrokasim me gjithë zemër duart tona sonte për profesionistët e kujdesit shëndetësor, studiuesit, zjarrfikëset, policët dhe të gjithë ata që janë atje duke luftuar kundër Covid19. Bashkohuni me ne duke duartrokitur sonte në 20:00 dhe duke ndarë emoji në komentet më poshtë”, thuhet në postimin e Delegacionit të BE në Shqipëri.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rudina Hajdari mban premtimin/ U çon ushqime 5 familjeve në Laprakë

Publikuar

-

Nga

Deputetja e opozitës Rudina Hajdari ka mbajtur premtimin e dhënë ditën e djeshme për të ndihmuar familjet në nevojë në këtë kohë të vështirë.

Sot, Hajdari ka publikuar fotot përmes të cilave tregon se sot 5 familje në nëvojë kannë marrë ndihma që konsistojnë në ushqime.

“Sot, 5 familje morën ushqime në zonën e Laprakës. Bashkë do ia dalim!”, shkruan Hajdari.

Përmes një postimi në Facebook, Hajdari tha dje se do gjendet pranë familjeve me fëmijë apo të moshuar në zonën e Laprakës, të cilat kanë nevojë për ushqime.

LEXO EDHE:  E rëndësishme! Çfarë është COVID-19, si kalon nga një person tek tjetri dhe si mund të neutralizohet

LEXO EDHE:  AKU kontrolle nëpër tregje dhe supermarket/ Udhëzime për mbrojtjen nga Covid-19

“Ju lutem, nëse jeni një familje me fëmijë apo të moshuar dhe keni nevojë për ushqime në zonën e Laprakës, mund të më shkruani në inbox në mënyrë që t’ju siguroj ndihmën e duhur në këto momente të vështira. Duke filluar nga nesër do të ndihmojmë të paktën 5 familje në ditë.
Kujdesuni për veten dhe njëri-tjetrin. Rrini në shtëpi”, shkruante Hajdari./CNA.al

LEXO TE PLOTE