Connect with Us

Beteja me koronavirusin/ BE i jep 5 milionë euro Kosovës

Kosova & Rajoni

Beteja me koronavirusin/ BE i jep 5 milionë euro Kosovës

Publikuar

-

Bashkimi Europian ka vënë në dispozicion 5 milionë euro për Kosovën në kuadër të luftës ndaj pandemisë së koronavirusit.

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka nënshkruar sot kontratën për nevoja të menjëhershme të Kosovës.

“Ne sot nënshkruajmë kontratë me UNOPS për të sjellë në Kosovë pajisje furnizuese në vlerë pesë milionë euro. Kjo përfshin 30 respiratorë/ventilatorë, 150 pompa infuzioni, 5 auto-ambulanca, dhe 400 shtretër të kompletuar spitalorë të ri. Si pjesë shtesë e ndihmës emergjente, BE është duke punuar në sigurimin deri në 60 milionë eurove për rikuperim ekonomik pasi që pandemia me koronavirus të ketë përfunduar. BE qëndron pranë popullit të Kosovës. Ne jemi së bashku në gjithë këtë dhe së bashku do të jemi më të fuqishëm”, tha Apostolova gjatë një takimi me kryeministrin e Kosovës në detyrë Albin Kurtin.

Ndërkohë, Kurti e ka falenderuar atë për ndihmën që BE i ka dhënë për të fituar këtë betejë.

LEXO EDHE:  Tre raste të reja në Kosovë/ Shkon në 94 numri i të infektuarve

“Ne jemi shumë të lumtur për këtë ditë të rëndësishme për solidaritetin tuaj të madh të treguar me popullin dhe institucionet e Kosovës. Unë jam këtu me ministrin e Shëndetësisë dhe atë të Integrimeve Evropiane. Ne jemi falënderues për këtë ndihmë për luftimin e përhapjes së pandemisë COVID-19. Koronavirusi nuk njeh kufij. Me ndihmën e BE ne do të ketë më shumë vetëbesim në këtë luftë dhe jemi të sigurt dhe do të dalim nga situata sa më herët dhe me sa më pak pasoja dhe humbje”, tha Kurti./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kriza politike në Kosovë/ Debate për rrugëzgjidhje në kohë pandemie

Publikuar

-

Nga

Në kohën kur edhe Kosova po përballet me pandeminë dhe numri i personave të infektuar me Covid-19 ka arritur në 94, skena politike vazhdon përplasjet se si duhet vepruar pas mosbesimit të qeverisë së Albin Kurtit. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, tha se “vendi ka nevojë për një qeveri të stabilitetit, unitetit dhe të jetë gjithëpërfshirëse”, deklarim ky që po kundërshtohet ashpër nga kryeministri në detyrë Albin Kurti, i cili thotë se Presidenti duhet të mendojë për datën e zgjedhjeve të reja.

Presidenti Thaçi, takoi të hënën ambasadorët e vendeve të QUINT-it dhe drejtuesen e zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë, të cilët i informoi për hapat që do t’i ndërmarrë pas shkarkimit të qeverisë së Kosovës javën e kaluar. “Ambasadorët i informova se gjatë kësaj jave do t’i filloj konsultimet me të gjitha partitë parlamentare për t’i marrë sugjerimet dhe këshillat e tyre, se cila rrugë duhet ndjekur, duke u bazuar në Kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Kosovës. Si President i Republikës së Kosovës do të vendosë për opsionin më të mirë për të dalë nga kjo situatë. Kosova ka nevojë për një qeveri që do të sjellë stabilitet, unitet sa më të madh politik e qytetar, që do të jetë gjithëpërfshirëse dhe e orientimit të qartë euroatlantik”, shkroi Presidenti Thaçi.

Vetëvendosja kundërshton

Paralajmërimet e Presidentit për konsulta me partitë politike për formimin e qeverisë së re, po kundërshtohen nga Lëvizja Vetëvendosje që në zgjedhjet e fundit doli partia e parë. Ky subjekt politik përpjekjet e Presidentit për qeveri të re po i quan ”përpjekje jo kushtetuese”. Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, në një postim në profilin e tij social shkroi se “Presidenti para se të kërkojë emrin e kandidatit për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, ai duhet të mendojë për datën e zgjedhjeve pas pandemisë së coronavirusit”.

“Në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit 2019, nuk kemi garuar, se kush do të bëhet kryetar komisioni parlamentar, shef grupi apo kryetar Kuvendi. Partitë kanë garuar me programe qeverisëse dhe me kandidatë për kryeministra. Kontrata legjitimuese me popullin është ndërprerë dhe duhet të rikthehemi tek ai. Porsa të mbarojë pandemia Covid-19, të cilën duhet ta luftojmë të gjithë bashkë duke mbështetur dhe ndihmuar e jo duke penguar a sabotuar qeverinë në detyrë ne duhet të zbresim te populli si burim sovraniteti, për zgjedhje të reja, të lira e demokratike”, shkroi Kurti.

Vetëvendosja kërkon zgjedhje të reja

Kushtetuta e Kosovës parasheh që “nëse Kryeministri jep dorëheqjen ose për arsye të tjera, posti i tij/saj mbetet i lirë, Qeveria bie, dhe Presidenti i Republikës së Kosovës, në konsultim me partitë politike ose koalicionin që ka fituar shumicën në Kuvend, mandaton kandidatin e ri, për të formuar Qeverinë”. Por, po ashtu sipas Kushtetutës, “Kuvendi mund të shpërndahet nga Presidenti i Republikës së Kosovës, pas votimit të suksesshëm të mosbesimit të Qeverisë”.

Lëvizja Vetëvendosje parti, të cilën e udhëheq Albin Kurti në një komunikatë për medie, thotë se deklarata e presidentit Thaçi për qeveri të re gjithpërfshirëse “është jokushtetuese” dhe se vendi pas pandemisë së koronavirusit duhet të shkojë në zgjedhje të reja, duke ia rikujtuar Presidentit nenin 82 të kushtetutës.

LEXO EDHE:  Lista e manipulimeve/ Të vdekurit “ngjallen”, për të votuar

LEXO EDHE:  Situata e vështirë nga koronavirusi/ Kryeministri kanadez ofron dy mijë $ në muaj për punëtorët

“Sipas Kushtetutës së Kosovës, referuar nenit 82, ku flitet për shpërndarjen e Kuvendit, pika 2 e tij, thekson që presidenti mund të shpërndajë Kuvendin pas votimit të suksesshëm të mocionit të mosbesimit. Më tutje ne kemi tashmë dy dekrete, atë të vitit 2010 dhe atë të vitit 2017, ku të dy presidentët në vitet e cekura, pas votimit të suksesshëm të mosbesimit ndaj qeverisë, kanë shpërndarë Kuvendin, tashmë ka precedent dhe është shndërruar në normë”, thuhet në deklaratën e Vetëvendosje.

Presidenti i Kosovës akoma nuk ka filluar konsultimet me partitë politike për krijimin e qeverisë së re, ndërsa, që nga rënja e qeverisë Kurti, në medie po vazhdon debati ndër njohësit e kushtetutës, se kush mund të këtë të drejtë, Presidenti apo kryeministri. Vigan Qorroli, njohës i kushtetutës dhe profesor në Universitetin e Prishtinës, në një editorial të tij, thotë se “Debati aktual në Kosovë se kush ka të drejtë, presidenti apo kryeministri, është i drejtuar keq.

“Secila kushtetutë e ka domosdoshmërisht një kuptim para interpretimit të saj. Kuptimi i interpretimit kushtetues bazohet në polemikën e përjetshme mes juristëve: A duhet interpretimi i një kushtetute të bazohet në “germën/shkronjën” apo në “frymën” e saj? Teoria kushtetuese dhe identiteti kushtetues kosovar, i pranojnë që të dyja, edhe germën edhe frymën kushtetuese. Germa është interpretuar disa herë nga Gjykata Kushtetuese me aktgjykimet e saj meritore, ndërsa fryma duhet të kuptohet si tërësia normative e saj dhe jo interpretimet paushalle mbi disa nene të caktuara”, shkruan Vigan Qorroli.

Qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti me partner koalicioni Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK) mundi të funksionojë vetëm 50 ditë. Pas mocionit të mosbesimit të inicuar nga LDK, qeveria Kurti u rrëzua në parlament me 82 vota pro. /DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rritet bilanci i viktimave në Maqedoninë e Veriut, 285 të infektuar

Publikuar

-

Nga

Në Maqedoninë e Veriut, numri i personave të prekur nga koronavirusi ka arritur në 285, ku vetëm në 24 orët e fundit regjistruar 26 raste të reja.

Ndërkq, sot është shënuar edhe viktima e shtatë.

Lajmi është konfirmuar nga ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Ai ka njoftuar se viktima është një grua 79 vjeçe nga Dibra pasi ishte diagnostikuar me Covid-19 më 23 mars dhe pas përkeqësimit të gjendjes shëndetësore ishte shtruar në klinikën e Shkupit më 25 mars.

LEXO EDHE:  Grida Duma tregon çfarë fshihet pas vendimit për negociatat

LEXO EDHE:  Faktet/ Si gënjeu live në Euronews Lulzim Basha

Kreu i shëndetësisë bëri të ditur se 9 pacientë (8 nga Dibra dhe 1 nga Shkupi) janë shëruar plotësisht nga virusi dhe tashmë janë lëshuar në shtëpitë e tyre.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Mali i Zi i kërkon ndihmë NATO-s për luftimin e koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Qeveria e Malit të Zi i ka kërkuar ndihmë mjekësore NATO-s, , sa i takon luftën kundër koronavirsit.

Aktualisht në Malin e Zi janë të regjistruara 91 raste të të infektuarve, ndërsa kanë ndërruar jetë 2 persona.
Në kërkesën e saj drejtuar NATO-s, thuhet se Mali i Zi kërkon 320 respiratorë dhe mbi 5.6 milionë maska kirurgjikale. Sipas mundësive, Mali i Zi kërkon edhe rreth një milion maska të posaçme me filtra dhe rreth 6.5 milionë dorëza.

Qendra për Koordinimin e Përgjigjeve ndaj Fatkeqësive është një mekanizëm civil i NATO-s për reagim në situatat e jashtëzakonshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE