Connect with Us

30 mjekë “rrëzuan” pas 30 vitesh nga froni në mediat italiane drogën dhe krimin shqiptar

Lajme

30 mjekë “rrëzuan” pas 30 vitesh nga froni në mediat italiane drogën dhe krimin shqiptar

Publikuar

-

Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë, e ka konsideruar si një gjest për tu përshëndetur dërgimin e 30 mjekëve dhe infermierëve shqiptarë në Itali, për të ndihmuar në luftën kundër koronavirusit.

Në reagimin e Sindikatës theksohet se ky gjest ka bërë krenar mbi një milionë shqiptar që jetojë në Itali dhe miliona të tjerë që jetojnë në mbarë botën, ndërsa “rrëzoi” nga froni në mediat italiane drogën dhe krimin shqiptar.

“10 mjekët dhe 20 infermierët që Shqipëria dërgoi në Itali për tu përballur në vijën e parë të fronit më covid 19 janë ambasadorët më të denjë të vendit tonë.

Pas 30 vitesh në shtypin italian nuk mbretëron krimi shqiptar por bluzat e bardha e të një vendi të vogël që tregoi edhe njëherë se zemrën e ka të madhe.
24 orët e fundit në Itali u shënuan 812 të vdekur dhe numri i të infektuarve ka shkuar në mbi 100 mijë, duke e kthyer Italinë në fushë betejën më të egër kundër covid 19.
Pikërisht në ferrin e coronavirusit 30 mjekë shqiptarë vendosën të shkonin atje për ti treguar Italisë se nuk janë vetëm, dhe se populli fqinj i vogël nuk i harron të mirat që ky vend i ka bërë Shqipërisë.
Shqiptarët nuk e harrojnë derën e hapur dhe mundësinë në vitet 90 kur shqiptarët prekën tokën e premtuar pas një izolimi 45 vjeçar.
Edhe pse në Shqipëri situata me Covid 19 është e vështirë dhe kanë humbur jetën dhjetë persona qeveria mori vendimin e duhur dhe për këtë duhet përgëzuar duke shmangur çdo militantizëm.
Sot Italia është vendi që ka më shumë se kurrë nevojë për mbështetjen tonë dhe ne treguar se jemi aty.
Ky gjet i Shqipërisë sonë të vogël u inkurajua dhe u vlerësua nga figurat më të larta të shtetit italian duke nisur nga Kryeministri Conte, Ministri i Brendshem Salvini, Ministi ri i Jashtem Di Maio, si dhe personalitetet me te rendesisem te vendit.
Jehona e Shqipërisë së vogël gjeti hapësirë në mediat më të rëndësishme të botës  dhe kaloi përtej atlantikut ku emra të  njohur të Holliwoodit si Sharon Stone përshëndetën veprimin e vendit tonë.
Ata 30 ambasadorë duhet të na bashkojnë dhe jo të na përçajnë si komb pasi janë shëmbylltyra jonë më e mirë
Nuk mungojnë kritikët për interesa të ngushta, por shqiptarët e dinë së kur miku heshtë në vështirësi, asgjë nuk kursehet.
Ata vesh nesh që jetojmë ende në trojet tona kanë bërë krenar mbi një milionë shqiptar që jetojë në Itali dhe miliona të tjerë që jetojnë në mbarë botën.
Falë këtij gjesti edhe perceptimi i medias ndërkombëtare do ndryshojë për vendin tonë, pasi Shqipëria nuk prodhon vetëm krim, por prodhon dhe dinjitet.
Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë prej vitesh ka kërkuat nga shteti që mjekët të vlerësohen më shumë, e kjo duhet të nisë sa shpejt duke filluar nga pagat.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Predikimi i pastorit në bllokun e vajzave Josifi/ Akil Pano: I prekur dhe i trishtuar

Publikuar

-

Nga

Predikimi i pastorit në bllokun e vajzave Josifi/ Akil Pano: I prekur dhe i trishtuar

Në emisionin “Open” në Top Channel është diskutuar makabriteti i jetuar brenda familjes Josifi për muaj me radhë.  Gazetari Andi Bora deklaroi se vazjat mbanin shënime që në viti 2006 dhe në atë kohë ato kishin shënuar disa pjesë nga një ligjirim i pastor Akil Panos. I ftuar në panel, Pano tha se nuk e kujtonte, por tha se ai ndihej i prekur dhe i trishtuar.

Gazetari: Ka disa shënime nga vajzat që mbajnë emrin tuaj. A i njihni këto vajza? I keni takuar ndonjëherë?

Pastori: Jo nuk i njoh. Nuk kam qenë kurrë në Përmet, as për turizëm.

Gazetari: Shënimet janë të bëra në vitin 2006.

Pastori: Unë që nga viti 2004 kam një emision në radio, nga e hëna deri të premten. Mund ta kenë dëgjuar në radio. Kam një plagë në shpirt kur shikoj që mesazhet e klerikut nuk shkojnë, për jetën por shkojnë edhe për të hapur plagë. Unë jam një person publik, kisha jonë është publike. As unë dhe asnjë nga udhëheqësit e kishës sonë nuk janë njohur personalisht me ne. Kjo e bën dhimbjen më të madhe tek unë, kur shikoj se një ligjërim i imi është pjesë e kujtimeve të atyre vajzave. Vajzat kanë qenë anëtare e një kishe për 3 vite në Tiranë, në fund të tre vjeçarit ato u shkëputën nga kisha Ungjillore.

LEXO EDHE:  “Raporti sekret për djegien e Kuvendit”/ Meta iu “vërsul” Blushin mediave

LEXO EDHE:  Italia nuk gjen qetësi/ Regjistrohen dy tërmete

Ditari i gjetur në familjen Josifi

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ndahet papritur nga jeta “mjeshtri” i analizave të ADN-së

Publikuar

-

Nga

Ndahet papritur nga jeta “mjeshtri” i analizave të ADN-së

Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur prof. Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së Shkencave, “mjeshtri” i analizave të ADN.

Grigor Zoraqi ka lindur dhe është rritur në Tiranë në një familje me tradita dhe vlera të veccanta kulturore. Shkollën e mesme e kreu në gjimnazin “Petro Nini Luarasi” duke u dalluar si një nga nxenesit më të shkëlqyer që ka patur historikisht kjo shkollë. Studimet universitare i kreu ne Universitetin “LA Sapienza” në Romë, Itali në vitet 1979-1985 ku u dallua për rezultatet e larta në përgatitjen e tij shkencore.

Pas kthimit në Shqipëri punoi si pedagog i Gjenetikes pranë Fakultetit të Veterinarise, Universiteti Bujqesor i Tiranës, ku mbrojti me sukses me 1991 titullin “Kandidat i Shkencave” njohur me vonë Doktor i Shkencave. Në fillim të viteve ’90 largohet përsëri në Itali ku punon si kërkues shkencor në disa institucione të rëndësishme shkencore si Departamenti i Mjekësisë Eksperimentale dhe Patologjisë së Përgjithshme të Universitetit “La Sapienza” të Romës, Instituti i Teknologjise Biomjekesore, në disa laboratore të Qendres Kombëtare të Sëmundjeve Gjenetike në Itali etj duke fituar një përvojë të ccmuar në kërkimin shkencor. Me kthimin në Shqipëri duke filluar nga viti 2004 Grigori punon si drejtues i Qendrës se Diagnostikës Molekulare dhe Kërkimeve Gjenetike prane spitalit “Mbretëresha Geraldine”. Ndërkohë, Grigori ka dhënë një kontribut të shquar edhe si pedagog i jashtëm pranë Fakultetit të Shkencave të Natyrës, Universiteti i Tiranës.

LEXO EDHE:  Sulmoi shoferin e autousit dhe plagosi punonjësin e policisë/ Arrestohet 28 vjeçari

LEXO EDHE:  Ndarja e Kosovës/ PD: Edi Rama ka tradhtuar kombin

Me formimin e tij shkencor ai është ndër gjenetistët me kontribut të vecantë në Shqipëri, si autor i një numri të madh artikujsh dhe punimesh shkencore të botuara në revistat me te mira shkencore, pjesmarres i perhershme ne shume kongrese dhe konferenca shkencore Kombëtare dhe Ndërkombëtare.

Nga viti 2007, Grigori bëhet anëtar i bordit botues të revistës shkencore “Balcan Journal of Medical Genetics”.

Hartues i shumë projekteve kërkimore me vlerë Kombëtare për parandalimin e disa sëmundjeve të trashëgueshme në vendin tonë, disa prej të cilëve ende në përpunim e sipër. Me përvojën e fituar, me cilësinë e punës se tij kërkimore dhe saktësine e rezultateve të tij pa dyshim Grigori quhej “mjeshtri” i analizave të ADN-se në nivelin molekular. Këtë e kanë provuar nga aftër të gjithë studentët që kanë përgatitur punimet e tyre në nivelin “Master” si dhe ata të cilët Grigori i ka udhëhequr për fitimin e gradës shkencore “Doktor i Shkencave”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Blerta kujton çdo gjë”/ Psikiatri: Një anëtare e familjes Josifi mund të ketë vuajtur nga psikoza

Publikuar

-

Nga

Psikiatri Pasho Maksutaj ka folur për ngjarjen horror në Kombinat ku u gjetën të pajeta nënë e bijë.

Maksutaj deklaroi se tre gratë e familjes Josifi kanë pasur një problematikë e konsideruar si psikozë, kur personi e përcakton në mënyrë të gabuar realitetin, duke theksuar se ai përcaktohet nga konkluzione dhe bindje të gabuara

“Raste të ngjashme ka pasur. Jo në kuptimin e pasojave të tilla. Por çrregullime të tilla ka pasur. Unë nuk kam informacione dhe dokumentacione për të përcaktuar gjendjen e tyre. Është një problematikë që ne e quajmë psikozë. Për një gjendje kur personi e përcakton në mënyrë të gabuar realitetin. Realiteti te këta persona përcaktohet me zëra që krijohen brenda trupit të njeriut të cilat janë konkluzione dhe bindje të gabuara. Për shembull një person është i bindur që e ndjek policia dhe në çdo lëvizje që shikon, thotë që është policia. Mund t’i thuash çfarë të duash. Ai beson atë që ka në kokë. Të tjerë kanë bindje që Zoti e ka dërguar për një mision të caktuar. Ai mendon se Zoti i ka thënë që ti do jesh Jezu Krishti i sotëm. Ai mund të mos ketë qenë fare besimtar dhe në momentin që i fillon kjo, sillet si besimtar”, u shpreh ai në studion e Abc News.

LEXO EDHE:  Çlirimi i qeverisë nga krimi/ Basha zbardh strategjinë

LEXO EDHE:  Sulmoi shoferin e autousit dhe plagosi punonjësin e policisë/ Arrestohet 28 vjeçari

Maksutaj deklaroi se në rastin e familjes Josifi, ka mundësi që njëra prej tyre të ketë qenë e sëmurë, duke induktuar më pas dy pjesëtarët e tjerë të familjes.

Ai tha se Blerta do të jetë në gjendje të shpjegojë se çfarë ka ndodhur, pasi në raste të tilla, këta persona nuk e humbin kujtesën.

“Te rasti konkret mundësia është që njëra nga këto fatkeqe të ketë qenë e sëmurë, duke induktuar të tjerat. Kur ndodh në rrethin familjar quhet “folie on famille”. Është psikozë e përcaktuar për herë të parë në Francë. Indoktrinimi mund të ekzistojë, ose jo në këtë rast. Kjo lidhet nëse ka qenë ose jo fetar në atë moment.
Në kohën e teknologjisë edhe përmbajtja ndryshon dhe bëhet teknologjike. Besimet reklamojnë jetën, pastaj është problem tjetër si interpretohet. Asnjë nga besimet nuk reklamon vdekjen. Kur kemi një psikozë, medikamentet bazë janë për këtë psikozë.
Problemet e psikozave, nuk lidhen me kujtesën. Ato mbajnë mend me detaje. Kujtesën e ka të mirë. Ajo do të arrijë që t’i referojë problemet që kanë ndodhur. Besoj se Blerta do të jetë personi i induktuar dhe largimi i induktuesi e kthjellon”, u shpreh Maksutaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE