Connect with Us

Parashikimi i ekspertit amerikan/ 100 mijë vetë mund të humbin jetën nga koronavirusi në SHBA

Bota

Parashikimi i ekspertit amerikan/ 100 mijë vetë mund të humbin jetën nga koronavirusi në SHBA

Publikuar

-

Eksperti më i lartë i qeverisë amerikane për sëmundjet infektive, Dr. Anthony Fauci, parashikoi të dielën se 100 mijë ose më shumë amerikanë mund të vdesin nga koronavirusi, 50 herë më shumë sesa shifra aktuale.

Dr. Fauci, Drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive i tha CNN-it se Shtetet e Bashkuara mund të kenë “miliona raste” me COVID-19, një përhapje e shpejtë e pandemisë në vend, ku zyrtarët thonë se nujmri i rasteve të konfirmuara të infektimeve ka arritur në 132,600 dhe i vdekjeve në 2,300. Shifrat janë rritur me shpejtësi.

Si dr. Fauci edhe dr. Thomas Inglesby, drejtor i Qendrës për Sigurinë e Shëndetit në Universitetin Johns Hopkins, hodhën poshtë sugjerimet e Presidentit Donald Trump për zbutjen e masave si këshilla për të ndenjur në shtëpi dhe distancimi sociale për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Dr. Fauci tha se do të mbështeste lehtësimin e masave kundër koronavirusit në zonat më pak të goditura të vendit, nëse rritet disponibiliteti i testeve për t’i monitoruar ato zona. Por ai tha se situata është pak e paqartë aktualisht.

“Duhet të vazhdojmë me distancimin social”, tha Dr. Inglesby në televizionin Fox.

Ritmi i koronavirusit në Shtetet e Bashkuara ka qenë alarmues, me 1 mijë të vdekur regjistruar gjatë një muaji dhe 1 mijë të tjerë vetëm dy ditët e fundit.

Presidenti Trump sugjeroi javën e kualuar se pjesë të vendit mund të rikthehen në punë pa problem, duke vazhduar “distancimin social dhe larjen e duarve”.

I pyetur nëse kjo është e realizueshme, Dr. Inglesby tha: “Nuk besoj”.

Ai tha se nëse amerikanët, miliona prej të cilëve po punojnë nga shtëpia ose po rrinë në shtëpi pa page, kthehen në punë para kohe, koronavirusi do të përhapet “gjerësisht dhe me agresivitet. Duhet seriozisht të vazhdojmë kufizimet”.

Nënpresidenti Mike Pence, që drejton grupin e punës së administratës për luftën kundër koronavirusit, i the televizionit Fox News se në ditët në vazhdim do t’i japë Presidentit Trump të dhëna lidhur me përparimin e sëmundjes.

LEXO EDHE:  “Armiku më i madh nuk është koronavirusi”/ Rama mesazh të fortë mediave

“Do ta hapim vendin sa më parë që të mund ta bëjmë një gjë të tillë në mënyrë të përgjegjshme”, tha ai.

Zoti Pence tha se “duhet të jetë inkurajuese për amerikanët” që nga qindra mijëra njerëz që janë testuar, vetëm 10 për qind kanë rezultuar pozitivë.

Por kryetarja demokrate e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, paralajmëroi për ditë të vështira. Ajo tha se vendimet e Presidentit Trump kanë rezultuar vdekjeprurëse, përfshirë mohimin e tij fillestar të ndikimit të pandemisë dhe vonesat e qeverisë për të siguruar paisjet mjekësore për zonat ku janë të nevojshme.

“Duhet të parandalojmë humbjet e mëtejshme të jetëve, jo të rifillojmë hapjen. Duhet të vazhdojmë testimet”, tha ajo në CNN.

Guvernatori republikan i Merilendit, Larry Hogan u bëri jehonë ekspertëve të shëndetësisë.

“Do të ndjekim këshillën e doktorëve dhe shkencëtarëve”, tha ai në Fox News. Ai tha se jo vetëm që vendi nuk do t’i kthehet normalitetit për Pashkë, por “mendojmë që pas dy javësh do të jetë më keq, jo më mirë”.

Guvernatorja demokrate e Miçiganit, Gretchen Whitmer, që ka debatuar shpesh me republikanin Trump lidhur me mungesat në paisjet mjekësore për profesionistët e shëndetësisë, than ë CNN se duhet ndaluar përhapja e koronavirusit “për t’u dhënë spitaleve shansin” që trajtojnë pacientët.

Presidenti Trump, kishte shqyrtuar mundësinë e vënies në karantinë për dy javë të shteteve Nju Jork, Nju Xhersi dhe Kenektikat, por u tërhoq nga kjo lëvizje, duke i bërë thirrje Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve që të lëshojë një “udhëzim të rreptë për udhëtimet” në zonën që përfshin këto shtete./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Mbi 100 të infektuar/ Rritet sërish numri i viktimava nga koronavirusi në Greqi

Publikuar

-

Nga

Vijon të rritet frikshëm numri i të prekurve me Covid-19 në Greqi.

Sipas mediave vendase, numri i të infektuarve ka arritur deri më tani 1156 persona.

Ndërsa brenda 24 orëve janë shënuar 39 viktima.

Autoritetet bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 edhe 95 qytetarë të tjerë.

LEXO EDHE:  Breshëri plumbash në SHBA/ Dy të vdekur, tre të plagosur

LEXO EDHE:  Mbyt gruan me rripin e pantallonave

 

LEXO TE PLOTE

Bota

U infektua me koronavirus/ Humb jetën ish-ministri francez

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi i ka marrë jetën ditën e sotme ish-ministrit francez Patrick Devedjian.

75-vjeçari ka humbur betejën me virusin e ri vdekjeprurës. Vetëm tre ditë më parë ai pranoi publikisht se ishte infektuar me COVID-19 dhe dëshmoi punën e jashtëzakonshme që stafi mjekësor po bën në këto momente.

Devedijan ka mbajtur më parë postin e këshilltarit të ish-presidentit Nicolas Sarkozy dhe një numër postesh ministrore që nga hyrja në politikë në vitin 1983.

LEXO EDHE:  Breshëri plumbash në SHBA/ Dy të vdekur, tre të plagosur

LEXO EDHE:  Video-“Supermeni” vjen në Shqipëri/ Shpëtuam nga koronavirusi

Ndërkohë për humbjen e tij kanë ardhur një sërë reagimesh nga anëtarët e qeverisë franceze./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

“Do e mbajmë mend këtë gjest të madh!”/ Qindra komente falenderuese nga italianët

Publikuar

-

Nga

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka shpërndarë në rrjetet sociale videon e kryeministrit Rama teksa shpreh mirënjohjen për Shqipërinë pas dërgimit të 30 mjekëve e infermierëve për të ndihmuar në luftën kundër Covid-19.

“Faleminderit Shqipëri” ka shkruar kryeministri Conte krah videos, ndërsa të shumta kanë qenë dhe reagimet e qytetarëve italianë të cilët falenderojnë dhe shprehin mirënjohje për mjekët shqiptarë.

“Do e mbajmë mend këtë gjest të madh të Shqipërisë! Faleminderit! Ashtu siç nuk do të harrojmë dredhitë e mëdha të vendeve të tjera. Faleminderit juve që u zbuluat kush ishit”, shprehet një italiane.

Një tjetër qytetare është shprehur se, “është e mrekullueshme të dëgjosh këto fjalë. Leksione të mëdha për disa vende”.

LEXO EDHE:  Mbyt gruan me rripin e pantallonave

LEXO EDHE:  Mbyt gruan me rripin e pantallonave

“Unë vetë kam lindur nga prindër të huaj dhe e dua thellësisht këtë vend, por duke njohur aq shumë shqiptarë, mund të them që nuk ka të huaj të tjerë që e duan Italinë aq sa i duan ata!”

“Kam shërbyer në 1991 (në operacionin Pelikan) në Shqipëri. Mision paqeje si vullnetar. Sot me këtë gjest të Shqipërisë ndihem shumë i paguar për atë që kam bërë. Do ta bëja edhe mijëra herë të tjera”.

“Të vjetërit i japin leksione të mëdhenjve. Faleminderit Shqipëri”, ka thënë një tjetër qytetare italiane.

Disa mesazhe të tjera i kemi shkëputur dhe më poshtë.

LEXO TE PLOTE