Connect with Us

“Po përhapin epideminë”/ Berisha bën thirrjen urgjente

Politikë

“Po përhapin epideminë”/ Berisha bën thirrjen urgjente

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaron se kufizimi i orareve të lëvizjes pos jell përhapjen e epidemisë së koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha publikon disa foto ku qytetarët nuk ruajnë distancën.

Berisha iu bën apel qytetarëve të  respektojne me cdo kusht distancat, ndërsa bën thirrjen urgjente për qeverinë që të ndryshojë oraret e kufizimit.

“Paniku dhe oraret e tjera te kufizuara te Edvin PPP Maskes perhapin epidemine!

LEXO EDHE:  DOKUMENTI ZYRTAR/ Relacioni i qeverisë për torfën dhe TEC-in e mundshëm në Korçë

Ju bej thirrje qytetareve te respektojne me cdo kusht distancat.
Kerkoj ndryshimin urgjent te orareve per tju dhene qytetareve mundesine e furnizimit jo ne panik. Sb”-shkruan Berisha.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kush është Natali Blushi, vajza e Benit me pasuri 500 milionëshe vetëm 20 vjeçe

Publikuar

-

Nga

Vajza e një politikani të njohur në Shqipëri edhe pse vetëm 20 vjeçe do gëzonte një pasuri qindra mijë dollarë. Gjysëm miliardi lekë një ambient biznesi për vajzën e Ben Blushit, një histori skandali kjo, e cila pritet të zbardhet pas hetimeve në SPAK.

Prona në Korçë

Ben Blushi ka paguar vetëm 30 mijë euro për një pasuri 500 milionëshe në qendër të Korçës, dhe gjithçka e ka bërë në emër të vajzës së tij.

Në datën 16 shkurt 2020, CNA.al raportoi në lidhje me një pronë të ish-politikanit Ben Blushi, në qytetin e Korçës, blerë me vlerë qesharake në vitin 2015 në emër të vajzës së tij.

Bëhet fjalë për një sipërfaqe prej 200 m2 nga të cilat 140 m2 në katin e parë të një godine, në një nga ajkat e qytetit të Korçës. Sipas deklarimeve të pasurisë, ambienti është blerë në emër të vajzës së tij Natali Blushi, por paratë janë paguar nga llogaria e Ben Blushit.

Gjithashtu ka marrë edhe një garazhd 60 metër katëror, i cili shërben ambientit prej 140 metër katëror.

Të dyja ambientet janë të lidhura së bashku dhe më pas atje është ndërtuar Pub Republika, një nga më të famshmit e Korçës, që administrohet nga njerëz të afërt të Blushit .(Lexo këtu )

LEXO EDHE:  Protestat në Rumani/ Berisha: Shtatori muaji i fundit i narkoshtetit

Natali Blushi, një milionere e re

Ambienti kthehet në një biznes dhe vajza e Ben Blushit, bëhet aksionere në një kompani e cila hap një SNAK bar, që quhet Republika Pub, një nga më të frekuentuarat në Korcë.

LEXO EDHE:  20000 familje përjashtohen nga ndihma ekonomike/ Deputetja demokrate “kryqëzon” Qeverinë

Dy muaj më parë Natalia tashmë 25 vjeçe e shet 30 milionë aktivitetin e saj, por duke mbajtur në pronësi një pasuri 500 milionëshe .(Lexo ketu)

Rasti i Natali Blushit është fakti i gjallë kur një fëmijë politikani pa asnjë ditë punë në moshën 20-vjeçare, kur është vetëm studente gëzon një pronë gjysëm miliardi që babai i saj e ble vetëm 30 mijë euro.

Më pas zhvillohet një biznes që sjell miliona dhe shitet po dhjetra milionë. Asgjë nuk ndalet këtu, janë jo pak por vetëm qeraja me një vlerë mbi 100 milionë lekë në 5 vite, duke shlyer 4 herë më tepër vlerën e blerjes së objektit./ CNA.al

 

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“7 milion euro tendera për beton në një ditë”/ PD: Të anulohet procedura, lekët të shkojnë për përballimin e krizës

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj në një deklaratë për mediat akuzoi qeverinë se ka tenderuar 7 milion lekë për beton në vetëm një ditë, para që sipas tij mund të ishin përdorur për të përballuar krizën.

“Edi Rama tjetër thotë dhe tjetër bën. Flet për luftë kundër koronavirusit, por në vend të financimit të luftës, çon miliona euro tek kompanitë e ndërtimit.

Dje janë hapur 4 tendera me vlerë 7 milionë euro për projekte që tani nuk janë prioritet.

4 tendera që nuk kanë lidhje as me shëndetësinë, as me ndihmën sociale dhe të papunët, as me ndihmën për bizneset e mbyllura.

Qeveria ka planifikuar që 7 milionë euro të shkojnë për rikualifikime urbane në vend që të shkojnë për të ruajtur mijëra vende pune nga mbyllja e detyruar e bizneseve.

Vendi tani nuk ka nevojë për shpenzime të padobishme! Me zgjerimin e hartës së pandemisë në Shqipëri, me rritjen e numrit të të prekurve nga COVID 19 dhe me rritjen e numrit të viktimave, qeveria duhet të kish hequr dorë nga vendimet që pasurojnë një grusht njerëzish në kurriz të shëndetit të shqiptarëve.

LEXO EDHE:  Protestat në Rumani/ Berisha: Shtatori muaji i fundit i narkoshtetit

LEXO EDHE:  Berisha: Një votim në kundërinteres të Kosovës dhe kombit shqiptar në tërësi

Shqipëria nuk e ka luksin të paguajë 7 milionë euro me një dorë, për të hedhur beton nëpër qytete.

Partia Demokratike i kërkon qeverisë të anullojë menjëherë procedurat për tenderimin e këtyre 7 milionë eurove dhe të çdo projekti tjetër, që nuk bën pjesë në 3 prioritetet e shqiptarëve: shëndetësinë, ndihmën për familjet në nevojë, pagesat për punonjësit e biznesve të mbyllura.

7 milionë euro të tenderuara në një ditë për beton mund të shkojnë në një drejtim shumë të vlefshëm. T’i përdorë për shëndetësinë, për dezinfektimin e qyteteve, të rrugëve dhe banesave të shqiptarëve. Të financojë qindra mijëra njerëz në kufij të mbijetesës. Të garantojë se konsumi, bizneset dhe punësimi nuk do të shemben përtokë nga kriza.

Këto dhe jo betoni korruptiv janë shërbimi më i mirë për jetën dhe shëndetin e qytetarëve. ”-tha Alibeaj.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Radhë para postës në Korçë/ Qytetarët nuk ruajnë distancën e sigurisë

Publikuar

-

Nga

Kryefjalë e specialistëve të shëndetit publik dhe mjekëve gjatë këtyre ditëve ne betejën me koronavirusin është mbajtja e higjenës personale dhe distancimi social.

Qeveria ka ndërmarrë një sërë masazh drastike për të kufizuar përhapjen e koronavirusit, ndërsa për pensionistët është bërë thirrje të qëndrojnë në shtëpi pasi, sikurse e ka theksuar vetë kreu i qeverisë Edi Rama, pensioni do t’iu shkojë në shtëpi.

LEXO EDHE:  DOKUMENTI ZYRTAR/ Relacioni i qeverisë për torfën dhe TEC-in e mundshëm në Korçë

LEXO EDHE:  A duhet të dorëhiqet qeveria Rama?/ Surprizues rezultati i sondazhit

Megjithatë situata në terren duket ndryshe. Në videon më poshtë është zyra e postës në Korçë, ku jo vetëm që nuk ruhet distance por në radhë ka edhe pensionistë, të cilët janë mosha më e rrezikuar nga Covid-19./ CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE