Connect with Us

Paralajmërimi i fortë i Europol/ Kriza nga Covid-19 favor për mashtruesit, ofertat për vaksina janë të falsifikuara

Bota

Paralajmërimi i fortë i Europol/ Kriza nga Covid-19 favor për mashtruesit, ofertat për vaksina janë të falsifikuara

Publikuar

-

Frika nga virusi është një “model perfid biznesi” për mashtruesit, paralajmëron Autoriteti Policor i BE-së, Europol. Ofertat për vaksina janë të falsifikuara.

Të falsifikuara dhe pa efekt: Medikamente kundër Covid-19 ofrohen në rrjet. Europoli tërheq vëmendjen të bëhet kujdes.

Shumë sipërmarrje dhe të vetëpunësuar po humbasin porositë dhe xhirot për shkak të pasojave të krizës Corona në mbarë Europën. Por një tjetër degë ka koniunkturë të lartë: Mashtruesit bëjnë biznes me frikën, paralajmëron autoriteti policor i BE-së, Europol në Hagë. Catherine De Bolle, drejtore e Europolit deklaroi (27.03), se është e habitur me çfarë shpejtësie kriminelët po i zhvillojnë modelet e tyre të mashtrimit: “Ndërsa njerëzit luftojnë kundër krizës dhe ndihmojnë viktimat, ka edhe kriminelë, që shfrytëzojnë krizën. Këtë nuk mund ta pranojmë. Biznese të dyshimta gjatë një krize shëndetësore janë mjaft të rrezikshme dhe mund t’i rrezikojnë jetën e njerëzve.” Europoli koordinon autoritetet policore të BE-së dhe është përgjegjës për hetimet ndërkufitare.

Medikamente të rreme

Europol paralajmëron prej medikamenteve të falsifikuara, që ofrohen për shitje në internet. Në një aksion mbarëbotëror hetimesh në 90 vende bashkë me autoritete të tjera policore janë identifikuar mbi 2000 faqe interneti, në të cilat ofrohen medikamente pa efekt, spray ose kremëra kundër virusit Corona. Në kuadër të aksionit policor të emërtuar “Pandea” janë konfiskuar katër milionë kampione medikamentesh. Fjala është për medikamente antivirale ose tableta kundër malarjes, që nuk janë të licensuara në treg. Po ashtu janë në qarkullim edhe maska mbrojtëse, që ose nuk kanë efekt ose janë ekstremisht të kushtueshme. Që nga fillimi i marsit janë tërhequr nga qarkullimi 34.000 maska kirurgjikale me përbërje velo-kartë, thuhet në një njoftim të Europolit.

Den Haag Europol Zentrale (picture alliance/AP Photo)

Jo vetëm konsumatorë privatë të frikësuar kanë rënë pre e mashtrimeve, por ndonjëherë edhe institucione shtetërore. Në Belgjikë autoritetet porositën për pesë milionë Euro maska mbrojtëse tek një prodhues në Turqi, i cili nuk e solli asnjëherë furnizimin, njofton gazeta belge “Le Soir.”

Gazeta spanjolle “El Pais” duke iu referuar burimeve anonime shkruan, se autoritetet spanjolle kanë përdorur në Madrid 640.000 teste pa efekt ndaj Coronas. Ato dhanë shumë rezultate negative ndaj Coronas. Këto kampione testesh me sa duket e kishin origjinën nga një firmë kineze.

LEXO EDHE:  Basha ‘dhëmbë për dhëmbë’ me Ramën/ “Jo shfaqje me maska të skaduara mbi fytyra të skaduara”

Komisioni i BE-së bën thirrje për të pasur kujdes

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, në fillim të javës (24.03) përmes një video-mesazhi paralajmëroi prej mashtrueve. Secili duhet të bindet para se të bëjë porosi në internet për seriozitetin e ofruesit. Premtimet, se një vaksinë mund të blihet janë të rreme. Nëse një vaksinë është zhvilluar dhe licensuar, “këtë do ta mësoni nga burime të besueshme”, tha von der Leyen. Qeveritë dhe institucionet publike do ta komunikojnë këtë në kohën e duhur.

Punonjës të rremë ofrojnë teste

Europoli paralajmëron edhe nga një tjetër formë në rritje e vjedhjeve. Për shkak të kufizimeve të qarkullimit shumë sipërmarrje dhe qendra mjekësore janë bosh ose jo të ruajtura. po ashtu ka rritje të përpjekjeve për të hyrë në shtëpi private. Kirminelët thonë, se janë përfaqësues të autoriteteve ose sanitarë, që vijnë për të bërë test të Coronas ose për të verifikuar nëse personat qendrojnë vërtetë në shtëpi. Viktimat mashtrohen prej hajdutëve dhe si rrjedhojë ata i grabisin.

Jo vetëm në Europë ka ndërkohë probleme me mashtrime të tilla në faqet e internetit. Një firmë në Los Angeles, që regjistron automatikisht faqet e reja të inernetit, deklaroi, se portalet me fjalët kyç “Corona” ose “Covid” nuk janë të lejuara. Një gjyqtar në Teksas më parë vendosi me kërkesën e Ministrisë së Drejtësis të SHBA-së që të mbyllet kjo faqe interneti. Në të shiteshin doza vaksine për 4,95 Dollarë, që gjoja e kishin prejardhjen nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Menaxhuesit e këtij protali synonin që përmes arkëtimit të parave të fitonin akses tek të dhënat e kartave të kreditit të klientëve./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kurti i përgjigjet Grenellit/ E kam parë në sy, nuk i kam premtuar heqjen e taksës 100%

Publikuar

-

Nga

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas deklaratave të Richard Grenell, cili tha se i ishte premtuar heqja e taksës 100%.

Përmes një postimi në Facebook, Kurti shkruan se Grenellin e ka parë në sy dhe kurrë nuk i ka premtuar heqjen e taksës 100%.

“Me ambasadorin amerikan në Berlin, z. Richard Grenell, jam takuar dy herë. Takimi i parë ishte më 9 tetor 2019, në ora 13:45, në Ambasadën e ShBA-ve në Prishtinë. Takimi i dytë ishte më 23 janar 2020, në ora 10:30, në selinë qendrore të LVV. Në takimin e parë me mua ishte z. Glauk Konjufca. Në takimin e dytë me mua ishin z. Glauk Konjufca dhe znj. Fitore Pacolli-Dalipi. Të dy herët, z. Grenell e kam shikuar në sy. Por, asnjëherë nuk i kam thënë që do ta heqim tarifën 100% pa reciprocitet. Është për t’u përshëndetur dhe inkurajues deklarimi i qartë i sotëm i Ambasadorit Grenell kundër planeve për shkëmbim territorial”, shkruan Kurti.

LEXO EDHE:  Koronavirusi godet rëndë ekonominë shqiptare

LEXO EDHE:  Koronavirusi godet rëndë ekonominë shqiptare

Kujtojme se sot në një intervistë , Grenell tha se Kurti i ka premtuar heqjen e taksës, por nuk e ka bërë një gjë të tillë.

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi/ Trump nënshkruan paketën prej 2.2 trilionë dollarësh

Publikuar

-

Nga

Presidenti Donald Trump nënshkroi të premten paketën e stimulimit ekonomik prej 2 trilionë dollarësh, duke vënë në lëvizje një mbështetje të fuqishme financiare për miliona amerikanë të goditur rëndë nga epidemia e koronavirusit.

Presidenti e nënshkroi ligjin pak orë pasi mbërriti në Shtëpinë e Bardhë, menjëherë pas miratimit në Dhomën e Përfaqësuesve.

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi të premten paketën e stimujve ekonomikë prej 2.2 trilionë dollarësh, më masivja në historinë amerikane, për të ndihmuar individë dhe kompanitë të përballojnë pasojat ekonomike shkaktuar nga epidemia e koronavirusit dhe për të mbuluar koston e paisjeve të domosdoshme mjekësore për të cilat spitalet kanë nevojë ugjente.

Senati me shumicë republikane e miratoi të mërkurën në darkë paketën dhe Presidenti Donald Trump pritet ta nënshkruajë me shpejtësi.

Legjislacioni i miratuar siguron miliarda dollarë fonde për spitale, biznese të vogla, industri që janë dëmtuar rëndë si edhe pagesa direkte për amerikanët me të ardhura të pakta dhe të klasës së mesme në një përojekje për të mbajtur nën kontroll dëmin masiv ekonomik dhe për të zbutur ndikimin e tij.

LEXO EDHE:  Vendi në kolaps/ Rama e thotë troç: Ndoshta deputetët s’do marrin pagat

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Opinioni publik në kohë epidemish

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi synonte miratimine ligjit të premten përmes që manovre proceduriale që do të shmangte ardhjen e shumë ligjvënësve nga shtete të ndryshme për të votuar personalisht në Uashington.

Por republikani Thomas Massie nga shteti jugor i Kentakit e kundërshtoi miratimin vetëm me votë me zë, duke thënë se ishte i shqetësuar se sa shumë do ta shtonte borxhin publik, paketa.

Presidenti Trump kishte paralajmëruar të premten kongresmenin republikan të mos ta pengonte miratimin e paketës.

Një numër ligjvënësish erdhën në Uashington nga i gjithë vendi për të plotësuar një kuorum të nevosjshëm dhe kapërcyer kundërshtimin e kongresmenit Massie.

Shumë ligjvënës e pranuan se megjithëse do të votonin pro paketës, projekt-ligji kishte shumë defekte.

Paketa masive financiare synon të hedhë një sasi të madhe parash në ekonominë amerikane, për të kapërcyer rënien e thellë shkaktuar nga pandemia.

Zoti Trump u tha gazeterëve të mërkurën dhe do të vepronte me shpejtësi pas miratimit nga Dhoma e Përfaqësuesve./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Gati e pabesueshme/ 101-vjeçari italian që i mbijetoi gripit spanjoll, mposht edhe koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Një italian 101-vjeçar i cili i ka mbijetuar gripit të vitit 1918, një Lufte Botërore tani ka arritur të mposhtë edhe koronavirusin.

Një pacient i njohur si “Mr. P” u shtrua javën e kaluar në Spitalin Inrmi në Rimini, Itali pasi rezultoi pozitiv ndaj COVID-19.

Z. P lindi në 1919, kur pandemia e gripit të vitit 1918 vrau rreth 600,000 italianë, ishte ende në qarkullim.

Mbrëmjen e së mërkurës, 101 vite më vonë, z. P doli nga spitali për të shkuar në shtëpi pasi arriti të mundë koronavirusin.
Nënkryetarja e Komunës së Riminit, Gloria Lisi, dha një deklaratë për gazetën lokale Remini Today për burrin 101-vjeçar.

“Duke pasur parasysh përparimin e virusit, nuk mund të quhej as një ‘histori si shumë të tjera’ nëse nuk do të ishte për një detaj që bën që ky person të kthehej te të dashurit e tyre është me të vërtetë të jashtëzakonshme. Zoti P., nga Rimini, lindi në 1919, në mes të një pandemie tjetër tragjike botërore. Ai pa gjithçka, uri, dhimbje, përparim, krizë dhe ringjallje. Pasi e kaloi pengesën 100 vjeccari ai ka vënë para tij ktë sfidë të re, të padukshme dhe të tmerrshme në të njëjtën kohë.
Javane ë kaluar zoti P. u shtrua në spital në Rimini pas testimit poztiv për Covid-10. Pas disa ditësh ai u bë histori për mjekët, infermierët dhe pjesën tjetër të personelit të kujdesit shëndetësor që e trajtuan atë.

LEXO EDHE:  Basha ‘dhëmbë për dhëmbë’ me Ramën/ “Jo shfaqje me maska të skaduara mbi fytyra të skaduara”

LEXO EDHE:  Koronavirusi, cili do jetë ndikimi ekonomik dhe politik i tij në Kinë

Një shpresë për të ardhmen e gjen veten në trupin e një personi mbi një shekull, pasi kronikat e trishtuara të këtyre javëve tregojnë mekanikisht çdo ditë për një virus që po tërhiqet sidomos tek të moshuarit. Megjithatë, zoti P. e mposhti atë. Familja e solli në shtëpi mbrëmjen e djeshme, për të na mësuar që edhe në moshën 101-vjeçare, e ardhmja nuk duhet të shkruhet akoma ”.

LEXO TE PLOTE