Connect with Us

Lajm i mirë/ Shërohen 7 persona të tjerë me koronavirus

Shëndeti

Lajm i mirë/ Shërohen 7 persona të tjerë me koronavirus

Publikuar

-

7 persona të infektuar me koronavirus janë shëruar mbrëmjen e sotme në Spitalin Infektiv.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama në një postim në rrjetet sociale.

“Lajm i mirë: 7 të shëruar sot”, shkruan shkurtimisht kreu i qeverisë.

Ndërkohë deri më tani bilanci i të shëruarve shënon numrin 41. Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur gjatë ditës së sotme se në vendin tonë janë konfirmuar me COVID-19 197 persona dhe kanë humbur jetën 10 prej tyre./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mjeku bën llogaritë/ Sa persona duhet të infektohen që të ndalojë pandemia 

Publikuar

-

Nga

Duke marrë shkas nga deklaratat se vdekshmëria për shkak të koronavirusit në Shqipëri është e lartë, mjeku i njohur Genc Sulçebe ka përllogaritur shifrat duke i krahasuar me shtetet e tjera.

Mjeku thotë se nga shifrat e deritanishme në botë, vdekshmëria nga epidemia COVID-19 luhatet nga rreth 10% në Itali në 0.3% ne rajone të tjerë relativisht të vegjël, ku janë masa drastike izolimi dhe veccimi fizik bashkë me testim viral të përgjithshëm.

Sipas tij, për ndalimin e pandemisë duhet të infektohen të paktën 1 milion njerëz dhe nuk duhet të vdesin më shumë se 1000.

“Në fillim të epidemisë u duk se vdekshmeria nga COVID-19 do ishte të paktën 10 herë më e lartë se sa nga gripi i zakonshëm ne të cilin vdekshmëria është 1 per 1000 të infektuar. Tani, duket se numri i individëve të infektuar, por pa shenja klinike, pra ata që i quajmë asimptomatike, është shumë më i madh se numri i atyre që shfaqin shenja të sëmundjes.

LEXO EDHE:  Gazetarja nuk ia përton Ramës/ “Po ja kalon edhe Zotit, vetëm kryeministri i di të gjitha?”

LEXO EDHE:  Analisti “këshillon” Bashën/Veproni me këmbë në tokë, po i jepni pushtet Ramës

Ka mundësi pra, që në fund të kësaj epidemie nga COVID-19, vdekshmëria mund të jetë në rastin më të mirë 1 në 1000 ashtu si dhe në gripin e zakonshëm. Në popullaten shqiptare, që të arrihet “imuniteti i tufës”, i cili do të lejonte ndalimin e epidemisë do të duhet të infektohen të pakten 1 milion vetë. Pra, vdekshmëria e pritshme e përgjithshme nuk duhet të jetë me tepër se 1000 në shifra totale.

“Mjeshtëria dhe Arti” i masave epidemiologjike, mjekësore, administrative etj. është që të minimizohen këto humbje duke i shtrirë ato në kohë dhe duke zhvilluar një aktivitet ekonomik, social, shëndetësor (edhe për të semuret jo-COVID-19) sa më afër normalitetit dhe me sa me pak kosto ekonomike dhe sociale”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Tritan Kalo flet për RTSH Korça/ “Të ardhurit nga zonat e nxehta, rrezik potencial për përhapjen e koronavirusit”

Publikuar

-

Nga

Mjeku infeksionist në QSUT një nga ikonat e sotme që mban të informuar opinionin mbi situatën e COVID -19, Dr. Tritan Kalo në një intervistë ekskluzive për RTSH Korça për kryeredaktorin Llazi Saro, ka folur rreth shumë problematikave  që  po kalon Shqipëria.

E ndërsa qeveria ka ndërmarrë aksionin për riatdhesimin e shqiptarëve të “ngecur” jashtë, Kalo theksoi për herë të parë se këta individë përbëjnë një rrezik potencial për përhapjen e virusit ndaj duhet të jenë të ndërgjegjësuar për të qëndruar të izoluar. Kjo për ti krijuar mundësi organizmit që të vetëpastrohet nëse është mbartës dhe të mos infektojë të tjerët.

Kalo, përsëriti gjithashtu thirrjen e tij për kujdes maksimal, ndërsa theksoi se fundi i javës së parë të Prillit do të tregojë agresivitetin e këtij virusi dhe gjendjes së të prekurve në vend.

“Është kënaqsi e dyanshme,për mua që të komunikoj me publikun e kulturuar korçar përmes televizionit tuaj. Sepse komunikimi i drejtpërdrejt e bën më transparent këtë mesazh. Sikundër është thënë nga daljet e përditshme të ministrisë së Shëndetsisë janë të shtruar 74 individë nga të cilët 4 në gjendje të rëndë. Njëkohësisht ka pasur 33 të sëmurë që kanë dalë nga spitali, të shëruar Por si rregull gjithmonë këta të sëmurë qëndrojnë për 14 ditë të izoluar për të shmangur ato që njihen si rikthime edhe pse janë shumë të ralla dhe hipotetike por që duhen pasur parasysh. Ajo që lëndon zemrat e çdo shqiptari në këtë kohë është numri i vdekjeve që në total ka shkuar 10. Humbje që edhe mund të shmangeshin jo vetëm me ndërhyrjen e mjekësisë por me kujdesin që individët duhet të kenë në sjelljet e tyre ndaj vetes por edhe mjedisit.

Nevojshmëria është distancimi social por në çfarë kushtesh transmetohet ky virus pasi ka pasur raste që brenda një familje kanë rezultuar edhe persona negativë?

Padyshim që edhe në mjedisin familjar nëse zbatohet distancimi social ndodh të këputet zinxhiri i transmetimit. Dihet që transmetimi është nëpërmjet spërklave pak të rënda që përhapen në distancën 1-1.5 metra. Por nuk është vetëm kontaminimi direkt. Spërklat kontaminojnë edhe mjedisin, sipërfaqet duart teshat e individëve. Distancimi dhe higjena personale janë kyçet kryesore në ndalimin e përcjelljes së këtij virusi duke shpresuar që një ditë do të krijojmë një shkëputje të zinxhirit të transmetimit. Dhe pak nga pak ky infeksion të vijë duke u shuar.

Një pacient i shëruar sa ditë duhet të qëndrojë i vetkarantinuar pas daljes nga infektivi?

Këto individë pas një qëndrimi 14 ditor dhe daljes negative nga analiza e tamponit në hundë dhe grykë, është e mira që të qëndrojnë edhe për 14 ditë të izoluar në ambjentin shtëpiak. Pasi ekzistojnë mundësi në bazë të hulumtimeve që brenda 27 ditësh mund të kemi një riaktivizim të infeksionit, sepse një virus mund të ketë shpëtuar i padiktuar. Këto raste janë teorike pa u konfirmuar në praktikë por që kujdesi duhet të jetë maksimal.

A ka pasur precedent që të nxjerrin në të tilla përfundime?

Në studimet kineze italiane dhe koreane ka pasur raste të izoluara pasi ne kemi shumë pak raste për të nxjerrë një përfundim në vendin tonë. Përfitojmë nga kjo eksperiencë që të mos krijojmë dhe ne një situatë të ngjashme.

Si ka reaguar Covid- 19, pasi duket se ka ndryshuar sjellje në vendin tonë?

Po, fillimisht u krijua përshtypja që COVID -19 kishte një preferencë tek personat mbi 60 vjeç dhe të shoqëruar me sëmundje të tjera bashkëshoqëruese. Por me zgjerimin e epidemisë, parë nga Itali dhe SHBA shihet se virusi prek çdo moshë, madje ka një ulje të moshës në 40 – 45 vjeç kur në fillimet e epidemisë ishte mbi 65 vjeç. Askush nuk është i sigurt nëse nuk merr masa nga kontakti me individë të infektuar dhe të ardhur nga zonat e nxehta. Fatkeqsisht të tillë individë të ardhur në vendin tonë janë shumë. Janë me mijëra qytetarë të ardhur nga Italia dhe zonat e nxehta në vendin tonë. Këta përbëjnë një rrezik potencial dhe pikërisht këta individë dhe rrethet familjare duhet të jenë më të ndërgjegjësuar për të qëndruar të izoluar në mjediet e tyre dhe të qarkullojnë më pak. Kjo për ti krijuar mundësi organizmit që të vetëpastrohet nëse është mbartës dhe të mos infektojë të tjerët.

Në Spitalin Infektiv janë 4 pacientë në mos gabojmë?

LEXO EDHE:  Ish-zyrtarët përfitojnë miliona nga pensionet suplementare/”Gropa” pritet të thellohet

LEXO EDHE:  Ish-zyrtarët përfitojnë miliona nga pensionet suplementare/"Gropa" pritet të thellohet

Po janë pacientë që janë me frymarrje të drejtuar, nën kujdesin e mjekëve reanimatorë që janë për t’u vlerësuar për punën që bëjnë. Ajo që vlen të theksohet është fakti se i gjithë personeli mjekësor jo vetëm ata që janë në vijën e parë të frontit janë të rrezikuar. Mos harrojmë edhe faktin kryesor që janë edhe disa kolegë tanë që janë në Itali, atje ku nevojshmëria është me e madhe në Bergamo. Kjo tregon se eksperienca e mjekëve tanë është e çmueshme dhe e lavdërueshme edhe nga mjekësia e vendeve të zhvilluara.

Përsa i përket trajtimeve me medikamente, ka shumë të dhëna që në disa shtete po përdoren disa mjekime.

Ende nuk kemi një preparat specifik që lufton Sars-Covid 2 që shkakton Covid- 19. Por eksperienca në vendet më të prekura si në Kinë, SHBA, Itali, Iran e të tjera, flasin për efiçencën e disa medikamentëve që mund të japin efekte ndihmuese dhe jo shëruese për luftimin e ndërlikimeve të tjera. Medikamente të tilla janë në dorën e mjekëve tanë dhe përdoren atëherë kur duket e arsyeshme, sepse protokollet e mjekimit në Shqipëri nuk kanë asnjë ndryshim nga protokollet e vendeve të tjera.

Të ndalemi pak në Korçë profesor, janë 12 raste pozitive, kjo tregon se duhet të jenë më të shumtë ata që duhet të vetëizolohen?

Është e vështirë të thuhet që është vetëm 12 shifra, por janë vetëm kaq të konfirmuar. Kjo duhet të bëjë që të bien këmbënat e alarmit që masat e sipërpërmendura të jenë maksimale. Distancimi social dhe higjena mbi të gjitha. Sidomos për ata persona që mund të jenë të infektuar por ende nuk e dinë diçka të tillë. Një pjesë e fshehin faktin që janë kthyer nga zona të rrezikut apo kanë pasur kontakt.

Deri në çfarë faze jemi, a kemi hyrë në fazën e nxehtë apo ende jo?

Si rregull në fund të javës tjetër kuptohet qartazi tendenca e rasteve në Shqipëri. Duhet të presim javën e fundit të prillit. Duhet të presim këtë javë për të parë situatën dhe të shpresojmë që të mos kemi rritje të shumtë të rasteve apo shpërthim por të kemi nëj ritje të zbutur të rasteve, pasi në fund të fundit ecuria e epidemisë është e njëjtë.

Kur pritet të përfundojë agresiviteti i këtij virusi?

Është vështirë të thuhet pasi rezultatet që bota jep mendohet se kalojnë të paktën 3 deri në 6 muaj për të thënë nëse e kemi kaluar rrezikun e COVID-19. Shembullin e jep SARS në vitin 2002. Ky virus duhet thënë se nuk ka shenja specifike. Por transmetimi është mbështetur në dy element bazë. Historia e udhëtimit në zonat e nxehta apo kontakti me persona që vijnë nga këto zona, si dhe nëse pacienti krahas temperaturës që është shenja bazë ka edhe shkurtim të sistemit të oksigjenimit, pra vështirësi të thellë të frymëmarrjes. Në këto raste duhet të telefonojë shërbimin 127 dhe për fatin e mirë Korça ka një spital të mirëpregatitur dhe mirë pajisur. Dhe janë këta që përcaktojnë nëse ka element të dukshëm të COVID-19.

Intervista e dr. Tritan Kalo për RTSH Korça

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Sanatoriumi është zbrazur”/ Pneumologu: Mund të jemi më shumë mjekë të prekur se janë konfirmuar

Publikuar

-

Nga

Mjeku pneumolog Arjan Mezini ka treguar se Sanatoriumi është boshatisur dhe pacientët janë zhvendosur në Spitalin Rajonal të Elbasanit.

“Sanatoriumi është zbrazur, pacientët tani do orientohen drejt spitalit Rajonal të Elbasanit ku është krijuar një nga klinikat, një nga shefat do mbajë një grup mjekësh pneumologë”, deklaroi ai në emissionin “Kjo Javë, ndërsa tregoi se aktualisht te Sanatoriumi janë 190 shtretër dhe 6 respiratorë.

Ai foli edhe për kolegët e prekur me koronavirus te Sanatoriumi, për të cilët tha se janë vetëm 4 apo 5.

“Në dijeninë time janë 4 ose 5 infermierë apo mjekë të infektuar. Kanë shenja klinike dhe janë në gjendje shumë të mirë shëndetësore. Përqindja më e madhe e tyre e ka kaluar në rast asimptomatik, pra kollë të lehtë, temperatyrë apo dhimbje muskujsh”, tregoi Mezini, i cili pretendon se numri real i personelit shëndetësor që është i prekur është më i madh nga ai që është konfirmuar.

LEXO EDHE:  Gazetarja nuk ia përton Ramës/ “Po ja kalon edhe Zotit, vetëm kryeministri i di të gjitha?”

LEXO EDHE:  Nga Mero BAZE/ Basha paska pritur diçka nga Edi Rama

“Unë jam i mendimit që personat ose ne si personel që jemi afektuar numri duhet të jetë më i madh dhe prandaj e kërkoj me insistim. Duke ditur numrin e personelit të afektuar atëherë mund të kemi një pasqyrë edhe për trajtimin e pacientëve. Pacienti që ka shenja klinike është më identifikueshëm, por dyshimi mund të jetë shumë i madh që shumë nga ne janë të infektuar”, nënvizoi mjeku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE